Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ε συνήθως όταν έχει Cape λέιπει κάποιο αίτιο εεμτάλλευσής του.. Προφανώς όσο πιο πολύ το Cape με όλα τα υπόλοιπα σταθερά, τόσο πιο έντονη είναι η καταιγίδα. Και εγώ εδώ, μιας και έχω φυλαγμένα τα αμάξια, δεν έχω τίποτα να χάσω χαχαχ. Παρόλα αυτά, μέχρι στιγμής εδώ μηδέν.. Θέλω και εγώ χαλαζάκι...

Αυτό ακριβώς. Πρέπει να τύχει η τέλεια κατάσταση. Να έχουμε δηλαδή +28 στα 850 με 45αρια στο έδαφος και να εμφανιστεί λίμνη στο σωστό σημείο και στις 5-6 το απόγευμα να γίνει πόλεμος 😛 Ε αυτό είναι 1 στο εκατομμύριο. Οπότε καλύτερα να βγαίνουν πιο μέτριες καταστάσεις που είναι και πιο πιθανές μπας και ρίχνει νερό που το χρειαζόμαστε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα 18 άρια είχαν σαφή βελτίωση, αν και δεν έχουμε τάση ακόμα. Όπως και την άλλη φορά έτσι και τώρα, η λίμνη από τα ανατολικά πρέπει να ξεκουμπιστει.. μόνο έτσι θα έρθουν οι ασταθείς μάζες από τα δυτικά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα 00αρια ακόμα καλύτερα, με εξαίρεση το ούκμο.. Ο τζίφος εξαιρετικός. ο ευρωπαίος μέτριος, αλλά βελτιωμένος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημαντιική υποβάθμιση της επόμενης εβδομάδαςε δυστυχώς, κρίμα ήταν καλή ευκαιρία... Σε αναμονή λοιπόν πλέον..

Μυστήριο η Τρίτη, όλα τα μοντέλα πλην τζίφου που χάλασε και άλλο στο 12αρι, φέρνουν λίνμμνη στα 500α.. Ενώ ο τζίφος όχι..

εδώ φαίνεται η διαφορά, από τον τζίφο σε σχέση με το αικον, που τα πορτοκαλιά στον τζίφο, απορροφόνται, ενώ στο αικον κατεβαίνουν σε εμάς

icon-0-30.png?12

gfs-0-30.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαδίζουμε ολοταχώς στην καρδιά της σιχαμενης εποχής και ευτηχως δεν φαίνεται στον ορίζοντα κάτι πολύ δυνατό γενικευμένο και πολυήμερο...ξωφαλτσα όλα και με την Ιταλία να πληρώνει την νυφη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, PAGETONAS είπε:

Βαδίζουμε ολοταχώς στην καρδιά της σιχαμενης εποχής και ευτηχως δεν φαίνεται στον ορίζοντα κάτι πολύ δυνατό γενικευμένο και πολυήμερο...ξωφαλτσα όλα και με την Ιταλία να πληρώνει την νυφη

Η Ιταλία και η ηπειρος τραβάει το λουκι😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Η Ιταλία και η ηπειρος τραβάει το λουκι😅

Θα βγάλει τα σπασμένα στον χειμώνα η Ήπειρος! Πόσα χρόνια περιμένουμε να γίνει αυτό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Θα βγάλει τα σπασμένα στον χειμώνα η Ήπειρος! Πόσα χρόνια περιμένουμε να γίνει αυτό!

Μακάρι...γιατί κοντά σε Ιταλία και ήπειρο όλο και κάτι θα αρπάξουμε κι εμείς.φετος το εύχομαι με όλη την δύναμη της ψυχής μου!!!😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Μακάρι...γιατί κοντά σε Ιταλία και ήπειρο όλο και κάτι θα αρπάξουμε κι εμείς.φετος το εύχομαι με όλη την δύναμη της ψυχής μου!!!😋

Μακάρι Βαγγέλη! Τα Γιάννενα μάλιστα σαν πόλη είναι απ' τα ελάχιστα μέρη στην Ελλάδα που έχουν να δουν ιστορικό χιονιά πριν από το 2000! Δες τα τελευταία ποστ που ανέβασα στο θέμα με τους τρελούς χάρτες να δεις κάτι χιοναρες, αν δεν το έχεις ήδη κάνει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μακάρι Βαγγέλη! Τα Γιάννενα μάλιστα σαν πόλη είναι απ' τα ελάχιστα μέρη στην Ελλάδα που έχουν να δουν ιστορικό χιονιά πριν από το 2000! Δες τα τελευταία ποστ που ανέβασα στο θέμα με τους τρελούς χάρτες να δεις κάτι χιοναρες, αν δεν το έχεις ήδη κάνει!

Το έχω κάνει..τέτοια εποχή συνήθως μόνο αυτό κοιτούσα μην βλέπεις φέτος που είμαι ενεργός γενικά ,δεν είναι ο κανόνας μου...χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά για αύριο ο τζίφος πήγε στα υπόλοιπα μοντέλα οπότε θα έχουμε φαινόμενα από το απόγευμα μέχρι το βράδυ.. Το κρίμα βέβαια είναι ότι το Cape δεν είναι πολύ καλό, παρα μόνο δυτικά.

image.png.5a725f8b10b050708debf04cc1b10d63.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλαρή εν τέλη αστάθεια την εβδομάδα.. λογικά καλύτερες μέρες Πέμπτη Παρασκευή, η πρώτη για τα δυτικά ημιορεινά, η δεύτερη ανατολικότερα και χαμηλότερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και για μακριά, κάτι σα να ψιθυρίζουν τα μοντέλα... και επειδή δε κρατιέμαι: Μπορώ σας παρακαλώ να έχω ένα τέτοιο έπος μετά τις 5 του μήνα, που κατεβαίνω Πύργο;🙏 Pleaseee🙂 !!!!

GFSOPEU18_276_1.png.41d563f0e7f37654ccb51498b0c17439.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φέτος είχα όλη την καλή διάθεση να προσπαθήσω να δω με άλλο μάτι το καλοκαίρι.Αλλα πραγματικά είναι αδύνατον.Θεωρω ότι το να ιδρώνει και να τσουρουφλιζεται κάποιος είναι ο απόλυτος μαζοχισμός.Επισης θεωρώ ότι σαν είδος δε νομίζω ότι έχουμε δημιουργηθεί για να ζούμε με ζεστή ...δεν ξέρω ακόμη και αυτό το σχετικά κα νορμάλ μέχρι στιγμής καλοκαίρι δεν το αντέχω και ευτυχώς δεν φαίνεται τίποτα το απόλυτα εξτριμ στον ορίζοντα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σπαστικό που κάθε μέρα όσο πλησιάζουμε το Cape εξανεμίζεται.. Αρχίζει να απειλείται και η Παρασκευή πλέον.. Ελπίζω να μην πέσουμε κάτω από το 800αρι-900αρι... Κατά τα άλλα, έτσι όπως στήνεται η φάση, ευελπιστώ με πολύ τύχη βέβαια να βγει λίμνη παρόμοια με το έπος του Σεπτεμβρίου του 2016...

 

Πάντως εχθές δεν παίζει να είχε μηδεν δείκτες αστάθειας. Τέτοια πράγματα δεν γίνονται έτσι.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά γενικά με τις ψυχρές λίμνες τι παίζει ακριβώς; Που τις θέλουμε για να βγάζουν φαινόμενα και πως σχετίζονται με το CAPE; Επίσης είναι πρόβλημα αν η λίμνη πέσει ακριβώς πάνω μας;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Φέτος είχα όλη την καλή διάθεση να προσπαθήσω να δω με άλλο μάτι το καλοκαίρι.Αλλα πραγματικά είναι αδύνατον.Θεωρω ότι το να ιδρώνει και να τσουρουφλιζεται κάποιος είναι ο απόλυτος μαζοχισμός.Επισης θεωρώ ότι σαν είδος δε νομίζω ότι έχουμε δημιουργηθεί για να ζούμε με ζεστή ...δεν ξέρω ακόμη και αυτό το σχετικά κα νορμάλ μέχρι στιγμής καλοκαίρι δεν το αντέχω και ευτυχώς δεν φαίνεται τίποτα το απόλυτα εξτριμ στον ορίζοντα...

Το καλοκαίρι είναι η καλύτερη εποχή αν είσαι στην εξοχή και η χειρότερη μέσα στις πόλεις. Προσωπικά μου αρέσει τρομερά το καλοκαίρι, ισάξια με χιονιστερους χειμώνες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Παιδιά γενικά με τις ψυχρές λίμνες τι παίζει ακριβώς; Που τις θέλουμε για να βγάζουν φαινόμενα και πως σχετίζονται με το CAPE; Επίσης είναι πρόβλημα αν η λίμνη πέσει ακριβώς πάνω μας;

Γενικά είναι τόσες πολλές οι ψυχρές λίμνες, που μετά από τόσο καιρό, βλέπω ότι δύσκολα μπαίνουν σε καλούπι, ειδικά αν συζητάμε για το Cape. Γιατί τελικά μπορεί πχ σε δύο περιπτώσεις να έχεις ακριβώς την ίδια λίμνη [θέση, σχήμα, μέγεθος, βάθος κτλ] και τελικά να έχεις διαφορετικές τιμές Cape. 

Οπότε σε αυτά νομίζω παίζει και η προέλευση. Αν έχεις ψυχρή λίμνη από ΒΑ, είναι γενικά λιγότερο υγρή, και άρα ασταθής, ενώ αν η λίμνη έρθει από τα βορειοδυτικά, η ακόμα καλύτερα από τα δυτικά, ταυτόχρονα το ανατολικό της άκρο σηκώνει θερμό και υγρό αέρα από την μεσόγειο, οπότε περιφερειακά από εκείνη την πλευρά, μπορεί να έχεις έναν καλό συνδυασμό Cape ~1000 J/kg [αν θυμάμαι περίπου τόσο έβγαζε το 2016 η λίμνη του Σεπτεμβρίου χοντρικά] Και κάπως έτσι έχεις πολύ δυνατό συνδυασμό. Βέβαια τότε η λίμνη είχε κάνει κίνηση από βόρεια προς τα νότια, αλλά επειδή έμεινε σταθερή περίπου στην ίδια θέση δυτικά μας, το Cape αυξήθηκε μετά την  πρώτη μέρα αφού είχε σταματήσει την νότια κίνηση της.

Βέβαια όλα αυτά με τις κλασσικές λίμνες, οι οποίες είναι σχετικά δύσκολο να καθίσουν στην τέλεια θέση, ενώ φυσικά, η τέλεια θέση για κάθε περιοχή αλλάζει σημαντικά, λόγω ρεύματος νεφώσεων.

Αυτό που έχει κάνει εντύπωση είναι ότι έχει εμφανιστεί ξεκάθαρα σαν είδος καιρού αστάθειας το να έχουμε θερμή εισβολή στα 850, προερχόμενη από τα δυτικά, και μια ψυχρή λίμνη Τουρκία η μαύρη θάλασσα τόσο στα 850 όσο και στα 500 δημιουργώντας ένα ισχυρό βόρειο ή βδ ρεύμα.  Και εδώ δεν είναι η λίμνη από τα βορειοανατολικά που δίνει φαινόμενα, αλλά ένας άλλος μηχανισμός.  Στα παραπάνω στοιχεία όλες οι περιπτώσεις τέτοιας διάταξης, όπως πέρσι στις 21 Ιούνη, ή όπως φέτος πολλές φορές, έχουν ένα πεδίο σχετικά χαμηλών 500αριών -10 βαθμούς Κελσίου περίπου . Έτσι έχουμε μεγάλη κατακόρυφη θερμοβαθμίδα 850-500, ενώ η πολύ αργή κίνηση της θερμής εισβολής προς εμάς, φαίνεται να λειτουργεί σαν θερμό μέτωπο, που οδηγεί στην εκμετάλλευση του Cape και άρα σε δημιουργία έντονων καταιγίδων με κίνηση από ΒΔ, προς ΝΑ, με μεγάλη την μεσημβρινή κλίση.

Πάντως γενικά για σημαντικές καταιγίδες εδώ στην Θεσσαλία, και αν μιλήσω για νομό Λάρισας, θέλουμε νοτιοδυτικό ρεύμα, με σχετικά μικρή νότια συνιστώσα, και γενικά από διάταξη που έχει χαμηλά 500αρια σε μια επεκταμένη περιοχή, και όχι πολύ χαμηλά, το πολύ -14, για να αποφευχθούν οι μουφοσυννεφιές. Από αρχείο φωτογραφιών που έχω και το έχω αναφέρει πολλές φορές, το 2014, στις 14 του μήνα είχαμε μια πολύ δυνατή κατάσταση στον νομό, με υπερκυτταρική καταιγίδα και wall cloud κοντά στην περιοχή του Τυρνάβου. Θα βάλω και την διάταξη.

archives-2014-9-14-18-0.png

 

hqrGwhx.jpg

στην συνέχεια

ktUMMJp.jpg

Αυτό το τέρας στροβιλιζόταν, ενώ η κίνησή του ήταν προς τα βόρεια, σε αντίθεση με το υπόλοιπο μέρος της καταιγίδας, ενώ τα νέφη έφταναν σχεδόν μέχρι το έδαφος!

Άρα το συμπέρασμα είναι ότι καλούπι γενικά δεν υπάρχει. Ναι έχουμε κατηγορίες, αλλά δεν μπορούμε ποτέ να μιλήσουμε απόλυτα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Snow sick είπε:

Το καλοκαίρι είναι η καλύτερη εποχή αν είσαι στην εξοχή και η χειρότερη μέσα στις πόλεις. Προσωπικά μου αρέσει τρομερά το καλοκαίρι, ισάξια με χιονιστερους χειμώνες. 

Το καλοκαίρι ειναι καλα οταν δουλεύεις μέσα καπου με Ιάπωνα η βαριά ανεμιστήρα...εδώ στην εξοχή  στα γρεβενα με δουλειές στον ηλιο ειναι μαρτύριο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με ΓΚΑΖΙΑ φαινεται οτι μπαινει ο Ιουλιος και κορυφωση 3ημερης ζεστης - καυσωνακου Παρασκευη 8.7....μακαρι να διατηρησει την πτωσαρα που φαινεται για μετα, μελτεμι πανισχυρο και μεγιστες 27αρια...για να δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, CLAPSANTO είπε:

Το καλοκαίρι ειναι καλα οταν δουλεύεις μέσα καπου με Ιάπωνα η βαριά ανεμιστήρα...εδώ στην εξοχή  στα γρεβενα με δουλειές στον ηλιο ειναι μαρτύριο 

Μία, χαρά, είσαι... Μες στο πράσινο είναι η πόλη των Γρεβενων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαζεψτε δυναμη εδω στα Δυτικα, ερχεται μελτεμοκαιρος με παραλληλο καυσωνα απο εδω για ενα δεκαημερο, θα βρασουμε μετα απο εναν ηδη δυσκολο Ιουνιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ δυνατά τα ανσάμπλ του ευρωπαίου για μετά τις 7-8 του μήνα κυρίως όσον αφορά την σημαντική πτώση της θερμοκρασίας αλλά και τις πιθανές βροχές..... έχει αρκετά τρεξίματα που το δείχνει...πολύ πιο νορμαλ πτώση ο τζίφος και φυσικά πολύ λιγότερες αστάθειες συγκριτικά με ευρωπαίο πάντα.....μακάρι να επιβεβαιωθεί ο ευρωπαίος να πάρουμε μια βαθιά ανάσα καμιά βδομάδα δέκα μέρες στην καρδιά του Ιούλη..... ενώ έχει μπει δυναμικά στο παιχνίδι και το κύριο του ευρωπαίου...

ECMOPEU12_240_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...