Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντυπωσιακό το διάγραμμα του τζιφου γιά ήπειρο. Πέμπτη απόγευμα θα ανεβω Τζουμέρκα, έως Δευτέρα. 

 

graphe_ens3udw2.php.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Υετός για τις επόμενες 5 μέρες. Ναι εντάξει. Το 1/4 αν πέσει από αυτά τότε εγώ είμαι ο Πάπας.

120-777GR.GIF?07-0

Τουλάχιστον δεν ειστε στην μοίρα της Αττικής. 

Χαλι μαυρο. Πραγματικά η μόνη ηπειρωτική περιοχή που δεν θα βραχει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Τουλάχιστον δεν ειστε στην μοίρα της Αττικής. 

Χαλι μαυρο. Πραγματικά η μόνη ηπειρωτική περιοχή που δεν θα βραχει...

ούτε εδώ έβρεξε. 0,4mm χθες και 0,2mm την προηγούμενη φορά που είχε αστάθειες. Και δεν τα πιστεύω με τίποτα αυτά που δείχνει. Συνήθως όταν δείχνει τέτοια ακραία νερά πέφτουν όλα στην ανατολική πλευρά του Πηλίου και στον Βόλο τίποτα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Αττική δεν έχει την εύνοια που έχει η βορειοκεντρικη χώρα στις αστάθειες,  έχει όμως το ευλογημένο μελτεμι που δροσίζει αρκετά την ώρα που εμείς εδώ στο ντεζερτ βράζουμε και δε μας σώνει ούτε ο Πηνειός. Εντάξει, μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας. Τα τσιμέντα ειν το πρόβλημα στην Αττική κι όπως λέει κι ένα σύνθημα σε τοίχο: "γκρεμίστε τις πολυκατοικίες να δούμε το ηλιοβασίλεμα". Σίγουρα χωρίς την πυκνοκατοικηση θα ταν αρκετά πιο καλά. Αυτό είναι θέμα όμως σ όλες τις μεγάλες πόλεις. Εν τοιαύτη περιπτώσει, μέχρι και την άλλη βδομάδα που θα κρατήσει το πανηγύρι, θα ξαναχει τις ευκαιρίες του ο νομός, είναι το μόνο σίγουρο. Αυτό που με αγχώνει είναι τα μακρινά όπου βλέπω πάλι το ίδιο σκηνικό με πριν και κολλημένο τον υδράργυρο ψηλά, έχουμε μέρες όμως πολλές, ας απολαύσουμε το τώρα επί του παρόντος. 

Επεξεργάστηκε από chrisk7
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακά ανσάμπλ για αρχές Ιούνη....και λογικό ήταν ως αντιστάθμισμα στις πολύ μεγάλες και αφύσικες ζέστες που προηγήθηκαν τόσο νωρίς φέτος και ίσως ως αντιστάθμισμα την ανομβρίας που επικρατεί εδώ και μήνες στην περιοχή της κεντρικής Μακεδονίας..... φυσικά το θέμα είναι να πέσουν κιόλας τα νερά που τάζουν τα μοντέλα.... προσωπικά το 1/5 να ρίξει θα μείνω υπερ-ευχαριστημένος.... αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω....

Diagramme GEFS

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Όργια από τον Ευρωπαίο για εδώ … το 1/10 να ρίξει θα χει πέσει μέσα …. Χαχαχα

BE636800-AF57-4370-B16E-F065A6AABE87.png

Τι 64 χιλιοστά σε ποτιστικές βροχές χειμώνα έχουμε;αχαχχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

image.png.85b18a1f1dd0e9d8070a88399d4fa7cd.png

Τώρα το είδα το Ευρωπαϊκό, τιναυτορε; 😛

Το καλό είναι ότι οι Τ θα είναι κομπλέ, από βροχή 15-20mm αν πέσουν καλά είναι αλλά με έχει πιάσει μια απαισιοδοξία που δεν γίνεται τίποτα τόσο καιρό. Θα δούμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

image.png.3f103fc16be93bcdb38f351bc7871d71.png

Μόνο του το κύριο φυσικά. Καλύτερα κιόλας, δεν χρησιμεύουν πουθενά τέτοιες ακρότητες. Απλά να βρέξει κανονικά πρέπει και να έχει διάρκεια, όχι 5 λεπτά και 0.2 χιλιοστά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγγνώμη που ξαναρωτάω, που μου προτείνετε να κοιτάω για πρόβλεψη ανέμου; Γιατί από το μετεο που κοιτάω έχω καεί!  ΒΑ δείχνει, ενώ έχει Δ! Κυρίως για θάλασσες...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Μεσσαπός είπε:

Συγγνώμη που ξαναρωτάω, που μου προτείνετε να κοιτάω για πρόβλεψη ανέμου; Γιατί από το μετεο που κοιτάω έχω καεί!  ΒΑ δείχνει, ενώ έχει Δ! Κυρίως για θάλασσες...

Ευχαριστώ!

Νομιζω το Ποσειδων ειναι καλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, Μεσσαπός είπε:

Συγγνώμη που ξαναρωτάω, που μου προτείνετε να κοιτάω για πρόβλεψη ανέμου; Γιατί από το μετεο που κοιτάω έχω καεί!  ΒΑ δείχνει, ενώ έχει Δ! Κυρίως για θάλασσες...

Ευχαριστώ!

Τέτοια λεπτομέρεια μόνο το Ελβετικό πιστεύω την βρίσκει. Εκεί που γράφει Χαλκίδα έχει ΝΔ άνεμο που λογικά στις ακτές προς τα ψαχνά γίνεται Δυτικός και "σβήνει"

https://weather.us/model-charts/swisshd-eu/sterea-ellada/wind-mean-direction/20220607-1300z.html

image.png.82e9a5fd8d34f55cda473a16e88df2d6.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ότι η παρασκευή και το Σάββατο θα είναι στα κόκκινα πλέον είναι δεδομένο.Το επίκεντρο ακόμη ψάχνουμε ,προσωπικά θέλω να ζήσω μουσωνικες καταστάσεις και να κάτσει πάνω από Θεσσαλονίκη πράγμα που δεν αποκλείεται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Το ότι η παρασκευή και το Σάββατο θα είναι στα κόκκινα πλέον είναι δεδομένο.Το επίκεντρο ακόμη ψάχνουμε ,προσωπικά θέλω να ζήσω μουσωνικες καταστάσεις και να κάτσει πάνω από Θεσσαλονίκη πράγμα που δεν αποκλείεται...

Λογικά κυρίως ποτιστικές δυνατές συνεχόμενες θα είναι με κανένα ηλεκτρικό ενδιάμεσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Λογικά κυρίως ποτιστικές δυνατές συνεχόμενες θα είναι με κανένα ηλεκτρικό ενδιάμεσα

Μιχαήλ ήπειρο θα κάνει τίποτα τις επόμενες μέρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Μιχαήλ ήπειρο θα κάνει τίποτα τις επόμενες μέρες

Αποκλείεται να μην κάνει κάτι, πολύ δυνατό το σύστημα. Καλά ανά ήταν το χειμώνα αυτό εκεί να δεις τι θα γινόταν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Αποκλείεται να μην κάνει κάτι, πολύ δυνατό το σύστημα. Καλά ανά ήταν το χειμώνα αυτό εκεί να δεις τι θα γινόταν.

9-13 του μηνός θα είμαι εκεί. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκτός ότι αύριο ο τζίφος αύξησε πολύ τα φαινόμενα, την παρασκευή έκανε ότι έπρεπε για να βγάλει το μέγιστο σενάριο εδώ.. Έπος η λίμνη σε ταιμινγκ και θέση.. Βέβαια είπαμε κυρίως βροχές θα είναι.

πανέμορφο

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...