Jump to content
oldboy332

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37.2 και 32.8 οι μέγιστες στους δύο σταθμούς της πόλης. Πιστεύω το 37αρι είναι αξιόπιστο καθώς τόσο έδειξαν και τα δικά μου θερμόμετρα και το θεωρώ εντελώς απίθανο δύο διαφορετικά θερμόμετρα, σε σκιερό μέρος εννοείται, να είναι λάθος και τα δύο.Οπότε το ζεστό κομμάτι του Βόλου έχει 3 βαθμούς κάτω απ' το εσωτερικό της πεδιάδας. Λογικό μου ακούγεται.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Iκανοποιητικά στα αναμενόμενα.....Μελίσσια 34,7οC σήμερα, κέντρο Αθήνας 35οC και Ασπρόπυργος 36+ αυτά....αύριο θα δούμε με τις εναλλαγές του ανέμου πως θα πάνε τα πράγματα, αλλά δεν πιστεύω σε μεγάλες διαφοροποιήσεις.....Αγρίνιο 34,5οC....31oC στο Καρπενήσι και 14-30οC στο χωριό μου την Χόχλια.....κεντρονότια υποφερτά με την αύρα του ΝΔ από Σαρωνικό και πιο πάνω στα δυτικά Αττικής ως συνήθως....μια πολύ ζεστή μέρα, από τις πολλές τέτοιες που έχουμε ζήσει τα καλοκαίρια μας.....στη δυτική Ελλάδα και ιδιαίτερα στα παραθαλάσσια, μυρωδιά.....28+ στο λιμάνι της Πάτρας και σχεδόν ως 30οC στα δυτικά παράλια....Kυκλάδες 27-29οC.....Θεσσαλονίκη 33,5οC....κι από την καυτή πλευρά.....Λάρισα 39,9.....Λαμία και Μακρακώμη 39οC από 35-36οC χθες, Φλώρινα 34οC και Ιωάννινα 35οC.....Ευτυχώς πλέον αυτές οι μέρες μειώνονται και θα μειώνονται με το πέρασμα των ετών.....μια ωραία ατμόσφαιρα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34.5 μέγιστη σήμερα .....

Φυσικά δεν υπάρχει καύσωνας πουθενά πανελλαδικά ..μόνο υψηλές θερμοκρασίες τοπικά  σε γνωστές κλειστές περιοχές 

33.9 μέγιστη στον Ποταμό Κέρκυρας με μέγιστη αίσθηση ζέστης 37.8

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Αμα εφθασε 35.6.στα Γρεβενα μες.στα βουνα μια χαρα ειναι το 35.6αρι το δικο μας μες στα.τσιμεντα...

Edit έπιασε τελικά 36,6 σας φαγαμε χαχααχ...Αλλά με βάση το θερμόμετρο ειμαστε καλα χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Τυπικά και όπως αναμενόταν κύλησε η μέρα στο λεκανοπέδιο βλέποντας το σύνολο των σταθμών, ούτε ένας σταθμός του ΕΑΑ δεν βαρεσε 38αρι εκτός του μακρινού Ωρωπού που αναμενόταν μια τέτοια τιμή καθώς φοενιαζει έντονα με Νότιο άνεμο που διέρχεται από όλο τον νομό μέχρι να φτάσει εκεί...οι ευπαθείς λοιπόν περιοχές 37αρια, το μεγαλύτερο μέρος του λεκανοπεδίου 34-36 και η παράκτια ζώνη 32-35

*Αυλώνας ιδιωτικός δεν αποκλείεται 39αρι βάση συνθηκών, για Φιλοθέη δύσκολο να έπιασε 2 βαθμούς πάνω απ' τους θερμοτερους σταθμούς στο κεντρικό λεκανοπέδιο χωρίς να αποκλειω την τιμη

*Δεν περιλαμβάνω για Αττική αυτόματους μετεωρολογικούς σταθμούς ΕΜΥ καθώς σε έρευνες που έχουν γίνει υπερεκτιμούν την Τ τα καλοκαίρια περίπου 1-1.5 βαθμό σε σχέση με τους κλασικούς κλωβους Στίβενσον, κάτι που επιβεβαιώνει και η ΕΜΥ, οπότε χρειάζεται να κανουμε καλιμπραρισμα στις μετρήσεις από μόνοι μας, ειδικά σε μέρες με άπνοια και έντονη ηλιοφάνεια 

*Οι davis vantage vue περιλαμβάνονται καθώς έχει δειχθεί ότι η απόκλιση της μέγιστης Τ τους καλοκαιρινούς μήνες είναι της τάξης του +0.0-0.2, αν είναι ορθά τοποθετημένοι χωρίς εμπόδια

Γέρακα 35.1 ο σταθμός μου και 35.2 του ΕΑΑ και αύριο πάμε για το πρώτο 37αρι

Αύριο άνοδος κατά περίπου 3 βαθμούς στα 850 (γύρω στους 24 κατά τις 3), ίδια ένταση Νοτίου ανέμου με την διαφορά ότι είναι υπαρκτό ένα σενάριο υψισυννεφιας κοντά τις απογευματινές ώρες, επομένως οι θερμότερες περιοχές του λεκανοπεδίου πάνε για 39-40, οι υπόλοιποι 37-38αρια και οι ΝΔ ακτές 34-36

Πολυ ωραια αναλυση το μονο εισαι σιγουρος για θερμολρασιες στα 850; αυτο το αισχος εγινε μονο με 21 σημερα; ραδιοβοληση πιυ βλεπουμε παιδια;

33.9 αυτη την ωρα ταυτοχρονα εγω, Βυρωνας και Παπαγου ψηλα....ξεκιναει δειλα δειλα να πεφτει.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

αυτο το αισχος εγινε μονο με 21 σημερα; ραδιοβοληση πιυ βλεπουμε παιδια;

20,4

http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2022&MONTH=06&FROM=2212&TO=2212&STNM=16716

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, baristrs είπε:

 Μεγαλη καταιγιδα αυτην την στιγμη ανατολικα μου

IMG_20220622_183712.jpg

Τρομακτική η δορυφορική. Από το 0 σε έκταση όσο 4 φορές η Θάσος σε 45 λεπτά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Πολυ ωραια αναλυση το μονο εισαι σιγουρος για θερμολρασιες στα 850; αυτο το αισχος εγινε μονο με 21 σημερα; ραδιοβοληση πιυ βλεπουμε παιδια;

33.9 αυτη την ωρα ταυτοχρονα εγω, Βυρωνας και Παπαγου ψηλα....ξεκιναει δειλα δειλα να πεφτει.. 

Οπως ακριβως ειπε και ο Γιωργος η ραδιοβοληση στις 12:30 εδειξε 20,4 στο Ελληνικο, την ιδια ωρα που το gfs εδινε για εκεινη την στιγμη περιπου 20,8...στην ωρα των μεγιστων κατα τις 3 ημασταν κοντα στο 21-21,5...αυριο τις ιδιες ωρες αναμενουμε 24 ενω στο τοξο λιβαδεια λαμια 26, οπως και σε τριπολη αργος, οποτε εκει θα δουμε και μεγιστη επικρατειας με κοντα 42 πιστευω..λαρισα επισης με το 25αρι και τον ΒΔ επιφανειας μπορει 42 αν δεν την προλαβουν οι υψισυννεφιες...γενικα θα παιξει σημαντικο ρολο η νεφωση οπου και αν υπαρχει μετα τις 2 το μεσημερι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλη μια ληψη της σημερινης μεταφερομενης ομιχλης στη Σαντορινη...Οπως την καταγραψε η καμερα του meteology..Σχετικα σπανιο για την εποχη φαινομενο..Λογικα πρεπει να ειναι απο την καμερα στα Φηρα με το λιμανακι κατω χαμηλα,σχεδον εξαφανισμενο..

288467767_562105972037273_3835510052497353451_n.jpg

Ξανθη..Εν μεσω ισχυρης καταιγιδας..16:15 σημερα..

10.jpg

12.jpg

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

34.5 μέγιστη σήμερα .....

Φυσικά δεν υπάρχει καύσωνας πουθενά πανελλαδικά ..μόνο υψηλές θερμοκρασίες τοπικά  σε γνωστές κλειστές περιοχές 

33.9 μέγιστη στον Ποταμό Κέρκυρας με μέγιστη αίσθηση ζέστης 37.8

Ρε συ και 2η κολλητά μέρα μούριξες στ' αυτιά (Ζωγράφου-Μελίσσια άσσος με απόδοση  5);;....πιο ψυχρός εσύ, πιο θερμός εγώ;; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Ρε συ και 2η κολλητά μέρα μούριξες στ' αυτιά (Ζωγράφου-Μελίσσια άσσος με απόδοση  5);;....πιο ψυχρός εσύ, πιο θερμός εγώ;; 

 

Τώρα  εκτως από το χειμώνα βαραω στο ψαχνό βόρεια και υπερβόρεια και καλοκαίρι!!!!! Χαχαχαχαχαχαχα

Λογικάη θαλάσσια αύρα είναι η αιτία....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι Κωστα περιεργο αλλα μας επιασε εδω μια θαλασσια αυρα εξασθενημενη βεβαια...

Και τωρα εχει αρρωστο αερακι νοτιο 29.5 ολοκληροο βαθμοι μολις εδυσε ο Βρωμιαρης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30.9 αυτήν την ώρα και 37% υγρασία .....

30.8 στον Ποταμό Κέρκυρας και 48% υγρασία 

Πρώτη μέρα κλιματιστικού....το κακό είναι πως μια που τα άνοιξα και μια που θα τα σβήσω τελη Σεπτέμβρη ....non stop οι Ιαπωνες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κορδελιό 24.6 - 37.3, Τώρα 30.7

Υγρασια: 33-69%

Μετεοθες 25.3 - 35, Τώρα 30.8

Υγρασια: 39-77%

Λαγκαδας 17.1 - 36.2, Τώρα 26.5

Υγρασια: 31-90%

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολλή ζέστη τέτοια ώρα. Μου κακοφαινεται πολύ, αλλιώς είχαμε συνηθίσει μέχρι τώρα... Αλλά κάθε χρόνο τέτοια εποχή ξεκινά γενικά το ψήσιμο.

Θυμάμαι το 2016 που είχε κάνει δυνατό καύσωνα κάπου τέτοιες μέρες, τον οποίον διαδέχθηκαν πλημμύρες και χαλαζοπτώσεις εδώ

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λες και το κανει επιτηδες, 21/6 με το που εγραψε το ημερολογιο μπηκε με τα μπουνια μιλαμε το καλοκαιρι...

1η ημερα κλιματισμου και για εμενα, καναμε υπομονη, αερισμους, κλπ, αλλα με το σιχαμα δεν παιζεις...αιρκο και καλη καρδια, κανε οσο θες ζεστη τερας...

Αυτη ειναι και η διαφορα μας απο το 1987 που επιασε την Ελλαδα στον υπνο (ουτε το 5-8% δεν ειχαν κλιματιστικα τοτε) και ειχαμε τοσους νεκρους....αρα φανταστειτε και τι καλοκαιρια εκανε μεχρι το 1987...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν παλεύεται η ζέστη, τέτοια ώρα και έχουμε 34°C με καυτό λίβα. Νομίζω ότι βρίσκομαι στην Αραβία.

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...