Jump to content
oldboy332

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωπω κολασμενη νυχτα πεφτει σιγα σιγα κ η ψευτοαυρα και παμε απνοια να την κοβεις με το μαχαιρι κ εκτοξευεται η υγρασια...

100 μερες υπομονη....βιντεο απο Μηδεια Ελπιδα η χιονοδρομικα το καλυτερο βαλσαμο για την ψυχη...κι ας λιωνει το κορμι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το σιχαμα ειναι εδω για πρωτη νυχτα.24,1 τωρα!

19,1 με 33 η διακυμανση σημερα.

Πρωτο καλοκαιρι με καμμενο δασος και χιλιαδες τζιτζικια εχουν κατακλυσει την περιοχή κατι που δεν συνεβαινε πριν,υποθετω οτι εχουν εξαφανιστει οι θηρευτες τους(;;;) 

Γενικα δεν παλευεται,δεν υπαρχει σκια πουθενα και το σπιτι το βαραει ολη μερα ο ηλιος ανελεητα.Σκ.τα 

Αυτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 βαθμοί στην Λάρισα τώρα χαχα.. έχουμε ζησεικαθ χειρότερα. Θυμάμαι το 16 η 17 ήταν 10 το βράδυ με 38 βαθμούς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το σιχαμα ειναι εδω για πρωτη νυχτα.24,1 τωρα!

19,1 με 33 η διακυμανση σημερα.

Πρωτο καλοκαιρι με καμμενο δασος και χιλιαδες τζιτζικια εχουν κατακλυσει την περιοχή κατι που δεν συνεβαινε πριν,υποθετω οτι εχουν εξαφανιστει οι θηρευτες τους(;;;) 

Γενικα δεν παλευεται,δεν υπαρχει σκια πουθενα και το σπιτι το βαραει ολη μερα ο ηλιος ανελεητα.Σκ.τα 

Αυτα.

Αυτό με τα τζιτζίκια το θυμάμαι κι εδώ όταν είχε καεί ο Υμηττός το '15. Ακούγονταν 10 φορές πιο δυνατά από ότι πριν. Πιστεύω ότι επειδή δεν υπάρχουν πλέον φυλλώματα και πευκοβελόνες, ο ήχος δεν απορροφάται και ακούγεται καμπάνα παντού. Ίσως όμως ισχύει και αυτό για τους θηρευτές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mελίσσια εδώ 27,7οC με 39% υγρασία και στα Ανω 27,3οC....τζιτζίκια εδώ δεν έχουμε ακούσει ούτε για δείγμα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 βαθμοί τέτοια ώρα, κακό.. Αυτά δεν παλεύονται με τίποτα τις μέρες με καυσωνικες συνθήκες. Ουσιαστικά χρειάζεται a/c 24 ώρες τη μέρα..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36,6 η μέγιστη αλλά με υγρασία και αίσθηση ζέστης μέγιστο heat index  στους 43,3....!!!! βράζει ο τόπος ακόμα λίγο πριν τις 11 το βράδυ με 69% υγρασία 28 βαθμούς και αίσθηση στους 31...!!! Αηδία σκέτη...............😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1η βραδια με τζιτζικια κι εδω Ζωγραφου - Ανω Ιλισσια....ισως με μια ημερα καθυστερηση καθως πριν 10 ημερες επεσαν γυρω στα 80-100 mm στο βουνο....βεβαια περασαν ολα στεγνωσαν και σημερα μας βαραει αλυπητα...

28,5 - 29αρια η γειτονια, ο βομβος απο χιλιαδες αιρκο σαν να συντονιζει τη νυχτα...

Εδω αλλες και αλλες ημερες με 31-32 μεγιστες δεν μπορουσε με τιποτα να πεσει το βραδυ, σημερα με τα 36αρια περιμενετε προκοπη??? αιρκο 24ωρο αυτη ειναι η μοιρα της τσιμεντουπολης (που εχασε σταδιακα και ολα τα δαση γυρω τριγυρω)....

Υπομονη μεχρι το μελτεμι της Παρασκευης....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με φωτεινη εξαιρεση τον Κωστα Γιατρο Αγγλια, που πραγματικα το ΓΟΥΣΤΑΡΕ ο ανθρωπος και το εχει γραψει κι εδω πολλακις, ακομα δεν μπορω να καταλαβω σε ποιον μπορουν να αρεσουν αυτες οι συνθηκες...δηλαδη να λιωνει το σωμα, να μη στεκεσαι δευτερολεπτο χωρις αιρκο...ασε εμενα π.χ. που ειμαι εκ γενετης προβληματικος στη ζεστη, ισως θυρεοειδης, ισως διαφορα...αλλα ο μεσος ανθρωπος αισθανεται ομορφα ας πουμε με 29-30αρι τετοια ωρα σχεδον μεσανυχτα και 50% υγρασια ??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16,4 τώρα Ξηρολιβαδο, 

μπήκα για μπάνιο και βγήκα κομπρεσέρ, μπουφαν  κουκούλα  και δεν συνερχομαι.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, KapelosG said:

*Δεν περιλαμβάνω για Αττική αυτόματους μετεωρολογικούς σταθμούς ΕΜΥ καθώς σε έρευνες που έχουν γίνει υπερεκτιμούν την Τ τα καλοκαίρια περίπου 1-1.5 βαθμό σε σχέση με τους κλασικούς κλωβους Στίβενσον, κάτι που επιβεβαιώνει και η ΕΜΥ, οπότε χρειάζεται να κανουμε καλιμπραρισμα στις μετρήσεις από μόνοι μας, ειδικά σε μέρες με άπνοια και έντονη ηλιοφάνεια 

Αυτό νομίζω είναι από τις πιο μεγάλες ουρπανιές έβερ. Δεν ξέρω κάποια ''έρευνα'' σοβαρή τουλάχιστον που να επιβεβαιώνει κάτι τέτοιο για τους αυτόματους σταθμούς της ΕΜΥ στην Αττική παρά μόνο διάσπαρτα σχόλια χωρίς καμία συνέχεια στο χρόνο. Τύπου  εμπειρικά στο ''μάτι'' κάποιου του φαίνεται οτι τόση ίσως είναι η απόκλιση. Πχ θυμάμαι σχόλιο του Ζιάκο για τον σταθμό της Ν. Φιλαδέλφειας για το 2007 όταν είχαμε θυελλώδεις ανέμους την ημέρα που έδειξε το 47.5 συνθήκες που δεν επιτρέπουν το παραπάνω bias που αναφέρεις. 

Από τις δικές μου παρατηρήσεις πάντως και από την σχετική επικοινωνία που είχα με την ΕΜΥ με διαβεβαίωσαν οτι τα τελευταία χρόνια όλοι οι αυτόματοι της Αττικής συντηρούνται ανα τακτά χρονικά διαστήματα και μάλιστα φαίνεται πλέον σε κάποιες περιπτώσεις ολοένα συχνότερα ακόμα και να υποεκτιμούν σε σχέση με σταθμούς του ΕΑΑ. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Από κοντά Αγ. Θεόδωροι και Λευκοχώρι ΕΑΑ με 39.6

40.4 ανέβηκε η Αγ. Τριάδα ΕΑΑ

40.8 μέγιστη Ελλάδας τελικά Κ.Τιθορέα ΕΜΥ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, KapelosG said:

*Αυλώνας ιδιωτικός δεν αποκλείεται 39αρι βάση συνθηκών, για Φιλοθέη δύσκολο να έπιασε 2 βαθμούς πάνω απ' τους θερμοτερους σταθμούς στο κεντρικό λεκανοπέδιο χωρίς να αποκλειω την τιμη

Αναφορικά με το σημερινό 39.1 στον Davis της Φιλοθέης παρακάτω οι Τ για όλο τον Ιούνιο. Όπως βλέπουμε τις ημέρες που επικρατούσε γενικευμένο Β ρεύμα στην Αττική ο σταθμός είχε σταθερά από τις πιο ήπιες Τ και πάντα συμβατές με τους υπόλοιπους γειτονικούς του ΕΑΑ/ΕΜΥ κτλ.

Αντίστροφα τις ημέρες με επικράτηση Ν συνιστώσας στη περιοχή (όπως σήμερα) ή μικτής ανεμολογικής εικόνας στην Αττική ο Davis της Φιλοθέης σκαρφάλωνε στην κορυφή. Είναι σαφές για μένα τουλάχιστον οτι το δυναμικό αίτιο αυτής της κατάστασης είναι το φοένιασμα από τα Τουρκοβούνια ειδικά σε σχέση με το σημείο που βρίσκεται ο σταθμός. Πρέπει να είναι σε τοποθεσία ταμάμ για να πιάνει  όλο τον καυτό καταβάτη από τα Τουρκοβούνια.

 

160341044_Screenshot2022-06-22at11_06_18PM.thumb.png.0c7f47466ea8dac5eb227df76f0578c7.png

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Αυτό νομίζω είναι από τις πιο μεγάλες ουρπανιές έβερ. Δεν ξέρω κάποια ''έρευνα'' σοβαρή τουλάχιστον που να επιβεβαιώνει κάτι τέτοιο για τους αυτόματους σταθμούς της ΕΜΥ στην Αττική παρά μόνο διάσπαρτα σχόλια χωρίς καμία συνέχεια στο χρόνο. Τύπου  εμπειρικά στο ''μάτι'' κάποιου του φαίνεται οτι τόση ίσως είναι η απόκλιση. Πχ θυμάμαι σχόλιο του Ζιάκο για τον σταθμό της Ν. Φιλαδέλφειας για το 2007 όταν είχαμε θυελλώδεις ανέμους την ημέρα που έδειξε το 47.5 συνθήκες που δεν επιτρέπουν το παραπάνω bias που αναφέρεις. 

Από τις δικές μου παρατηρήσεις πάντως και από την σχετική επικοινωνία που είχα με την ΕΜΥ με διαβεβαίωσαν οτι τα τελευταία χρόνια όλοι οι αυτόματοι της Αττικής συντηρούνται ανα τακτά χρονικά διαστήματα και μάλιστα φαίνεται πλέον σε κάποιες περιπτώσεις ολοένα συχνότερα ακόμα και να υποεκτιμούν σε σχέση με σταθμούς του ΕΑΑ. 

Δεν διαφωνώ ότι συντηρούνται, απλά αν γίνει καλιμπραρισμα χαμηλότερα στις Τ των αυτόματων θα γράφουν πολύ χαμηλότερες ελάχιστες αφού στις ελάχιστες δεν θα χουν διαφορά με τους κλασικούς Στίβενσον σκριν....μια πολύ ποιοτική έρευνα για το ζήτημα είχε κάνει ο κύριος Βασίλης πανακογλου (meteolarissa) που είχε βρει την απόκλιση μεταξύ davis vantage pro, αυτόματων ΕΜΥ και κλασικών κλοβων Στίβενσον για διάφορες περιοχές της χώρας όπου βρήκε περίπου ότι ο Στίβενσον τα καλοκαίρια περίπου είναι 0.5 πιο κρύος από τον Ντέιβις και ο Ντέιβις 1 βαθμό κάτω από τον αυτόματο της ΕΜΥ (ίσως ο Στίβενσον γράφει πιο κάτω λόγω των παλιών οργάνων που έχουν μικρότερη απόκριση και σε θερμοκρασιακες μεταβολές)...τέλος και ο κύριος ζιακοπουλος έχει αναφερθεί στο 47.5 του ΑΜΣ που την ίδια ώρα ο κλασικός κλωβος είχε 46.2 μέγιστη, αντίστοιχη αναφορά έχει γίνει και από τον κύριο κολυδα...δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις μετρήσεις αυτές προσωπικά αλλά δεν υπαρχει ομογενοποίηση έτσι και χάνεται το νόημα της σύγκρισης με παλιότερα αφού δημιουργείται μια νέα χρονοσειρα απ' την αρχή με άλλα όργανα μετρησης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Αναφορικά με το σημερινό 39.1 στον Davis της Φιλοθέης παρακάτω οι Τ για όλο τον Ιούνιο. Όπως βλέπουμε τις ημέρες που επικρατούσε γενικευμένο Β ρεύμα στην Αττική ο σταθμός είχε σταθερά από τις πιο ήπιες Τ και πάντα συμβατές με τους υπόλοιπους γειτονικούς του ΕΑΑ/ΕΜΥ κτλ.

Αντίστροφα τις ημέρες με επικράτηση Ν συνιστώσας στη περιοχή (όπως σήμερα) ή μικτής ανεμολογικής εικόνας στην Αττική ο Davis της Φιλοθέης σκαρφάλωνε στην κορυφή. Είναι σαφές για μένα τουλάχιστον οτι το δυναμικό αίτιο αυτής της κατάστασης είναι το φοένιασμα από τα Τουρκοβούνια ειδικά σε σχέση με το σημείο που βρίσκεται ο σταθμός. Πρέπει να είναι σε τοποθεσία ταμάμ για να πιάνει  όλο τον καυτό καταβάτη από τα Τουρκοβούνια.

 

160341044_Screenshot2022-06-22at11_06_18PM.thumb.png.0c7f47466ea8dac5eb227df76f0578c7.png

 

Αυτή την μέτρηση δεν μπορώ να την αμφισβητήσω καθώς δεν γνωρίζω κάτι για τον σταθμό και την τοποθέτηση του, πιο πολύ δεν τον περιλαμβάνω στις μετρήσεις γιατί μοιάζει ελαφρώς ύποπτη μια τιμή 2+ βαθμών πάνω απ' την μέγιστη όλης της γύρω περιοχής...κατά τ αλλά όποιος θέλει μπορεί να την περιλάβει στα μέγιστα Αττικής μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φεγγάρι έξω, μάλλον έχει νυχτώσει, μπορεί και όχι βέβαια με τέτοια αίσθηση, παλεύω να κρατήσω την εσωτερική σε υποφερτα επίπεδα, τώρα τι παλεύω δεν ξέρω, ούτως ή άλλως θ ανέβει ότι κι αν κάνουμε, οπότε μάλλον ώρα για βουνό.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Δεν διαφωνώ ότι συντηρούνται, απλά αν γίνει καλιμπραρισμα χαμηλότερα στις Τ των αυτόματων θα γράφουν πολύ χαμηλότερες ελάχιστες αφού στις ελάχιστες δεν θα χουν διαφορά με τους κλασικούς Στίβενσον σκριν....μια πολύ ποιοτική έρευνα για το ζήτημα είχε κάνει ο κύριος Βασίλης πανακογλου (meteolarissa) που είχε βρει την απόκλιση μεταξύ davis vantage pro, αυτόματων ΕΜΥ και κλασικών κλοβων Στίβενσον για διάφορες περιοχές της χώρας όπου βρήκε περίπου ότι ο Στίβενσον τα καλοκαίρια περίπου είναι 0.5 πιο κρύος από τον Ντέιβις και ο Ντέιβις 1 βαθμό κάτω από τον αυτόματο της ΕΜΥ (ίσως ο Στίβενσον γράφει πιο κάτω λόγω των παλιών οργάνων που έχουν μικρότερη απόκριση και σε θερμοκρασιακες μεταβολές)...τέλος και ο κύριος ζιακοπουλος έχει αναφερθεί στο 47.5 του ΑΜΣ που την ίδια ώρα ο κλασικός κλωβος είχε 46.2 μέγιστη, αντίστοιχη αναφορά έχει γίνει και από τον κύριο κολυδα...δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις μετρήσεις αυτές προσωπικά αλλά δεν υπαρχει ομογενοποίηση έτσι και χάνεται το νόημα της σύγκρισης με παλιότερα αφού δημιουργείται μια νέα χρονοσειρα απ' την αρχή με άλλα όργανα μετρησης

Κοιτά, αν θυμάμαι καλά επί χρόνια τόσο ο Ζιάκο όσο και ο ιδιώτης από Λάρισα (ο οποίος ήταν και ο υπεύθυνος συντήρησης του σταθμού του ΕΑΑ στη Λάρισα) υπερασπίζονταν τις καταφανώς στρεβλές καταγραφές του σταθμού του ΕΑΑ στην Λάρισα το καλοκαίρι . Ώσπου κάποια στιγμή ο Ζιάκο σε κάποια αναλαμπή αμφισβήτησε ευθέως τις καταγραφές του σταθμού του ΕΑΑ στη Λάρισα. Άρα η απλή αντιπαράθεση τιμών για κάποιες μέρες μεταξύ Stevenson/ ΑΜΣ πχ από μόνη της δε λέει κάτι όταν προσεγγίζεις με bias κάτι. 

Όταν λέμε έρευνα μιλάμε για σοβαρό piece of research σε peer reviewed journal όχι σενσιοναλιστική αντιπαράθεση τιμών. Δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι σοβαρό λοιπόν πέρα από αυτά τα σκόρπια σχόλια που δεν λαμβάνουν υπόψη την πολυπλοκότητα της Αττικής τόσο στο ανεμολογικό όσο και στο γεωμορφολικό κομμάτι, η οποία πολυπλοκότητα για εμένα είναι από τις σπανιότερες ίσως στον πλανήτη για το μέγεθος της. Θέλουμε σοβαρές έρευνες όχι άρθρα και σχόλια σε μπλογκ που έχουν για μένα προσωπικά μηδενική βαρύτητα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, KapelosG said:

Αυτή την μέτρηση δεν μπορώ να την αμφισβητήσω καθώς δεν γνωρίζω κάτι για τον σταθμό και την τοποθέτηση του, πιο πολύ δεν τον περιλαμβάνω στις μετρήσεις γιατί μοιάζει ελαφρώς ύποπτη μια τιμή 2+ βαθμών πάνω απ' την μέγιστη όλης της γύρω περιοχής...κατά τ αλλά όποιος θέλει μπορεί να την περιλάβει στα μέγιστα Αττικής μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου 

Καλά και γω δε μπορώ να είμαι σίγουρος για κανένα σταθμό. Αυτό είναι προφανές. Απλά προσπαθώ να εξηγήσω το πως είναι δυνατόν η Φιλοθέη να δίνει πάντα χαμηλότερες Τ με Β σε σχέση με άλλους σταθμούς στην Αττική και υψηλότερες με Ν. Είναι μόνη λογική εξήγηση πιστεύω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Κοιτά, αν θυμάμαι καλά επί χρόνια τόσο ο Ζιάκο όσο και ο ιδιώτης από Λάρισα (ο οποίος ήταν και ο υπεύθυνος συντήρησης του σταθμού του ΕΑΑ στη Λάρισα) υπερασπίζονταν τις καταφανώς στρεβλές καταγραφές του σταθμού του ΕΑΑ στην Λάρισα το καλοκαίρι . Ώσπου κάποια στιγμή ο Ζιάκο σε κάποια αναλαμπή αμφισβήτησε ευθέως τις καταγραφές του σταθμού του ΕΑΑ στη Λάρισα. Άρα η απλή αντιπαράθεση τιμών για κάποιες μέρες μεταξύ Stevenson/ ΑΜΣ πχ από μόνη της δε λέει κάτι όταν προσεγγίζεις με bias κάτι. 

Όταν λέμε έρευνα μιλάμε για σοβαρό piece of research σε peer reviewed journal όχι σενσιοναλιστική αντιπαράθεση τιμών. Δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι σοβαρό λοιπόν πέρα από αυτά τα σκόρπια σχόλια που δεν λαμβάνουν υπόψη την πολυπλοκότητα της Αττικής τόσο στο ανεμολογικό όσο και στο γεωμορφολικό κομμάτι, η οποία πολυπλοκότητα για εμένα είναι από τις σπανιότερες ίσως στον πλανήτη για το μέγεθος της. Θέλουμε σοβαρές έρευνες όχι άρθρα και σχόλια σε μπλογκ που έχουν για μένα προσωπικά μηδενική βαρύτητα. 

Ναι συμφωνώ για την Λάρισα το καλοκαίρι του 2017 στον καύσωνα έγραφε λανθασμένες τιμές με την μέγιστη των 45.5 να μην υφίσταται...απλά όλα αυτά τα λέω γιατί δεν θέλω να κάνω bias προς καμιά περιοχή της Ελλάδας γενικότερα σε καιρικά ζητήματα, όπως και να χει οι Στίβενσον έγραφαν χαμηλότερα απ' τους αυτόματους που έχουν πλέον εγκατασταθεί...οι τιμές είναι αποδεκτές απλά είναι λογικό να μην μπορεί να γίνει ευθεία σύγκριση παλιών και καινούργιων μετρήσεων, μόνο αυτό είναι το πρόβλημα και όχι η ίδια η τιμή για μένα αφού υπάρχει νέα χρονοσειρα, με αποτέλεσμα να είναι πιο πιθανό να σημειώνονται θερμά ρεκόρ συχνότερα με την όντως υπάρχουσα θέρμανση που έχει συμβεί...απλά γίνεται λίγο συχνότερα απ' όσο θα πρέπε λόγω της μεταβολής στις μετρήσεις...δεν νομίζω πως εχει νόημα να πούμε κάτι παραπάνω ο καθένας πιστεύει αυτά που θέλει και κάθε γνώμη είναι αποδεκτή, άλλωστε αυτό είναι το νόημα του φορουμ

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Καλά και γω δε μπορώ να είμαι σίγουρος για κανένα σταθμό. Αυτό είναι προφανές. Απλά προσπαθώ να εξηγήσω το πως είναι δυνατόν η Φιλοθέη να δίνει πάντα χαμηλότερες Τ με Β σε σχέση με άλλους σταθμούς στην Αττική και υψηλότερες με Ν. Είναι μόνη λογική εξήγηση πιστεύω. 

Μπορεί να έχεις δίκιο πραγματικά δεν μπορώ να σου πω κάτι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28.7εδω ....τραγικό βράδυ...

Τζιτζίκια για κάποιο περίεργο λόγο δεν έχω καθόλου ακόμα ....τόσο δάσος από πάνω μου και δεν έχω ακούσει τίποτα ακόμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...