Jump to content
oldboy332

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

 

Όταν λέμε έρευνα μιλάμε για σοβαρό piece of research σε peer reviewed journal όχι σενσιοναλιστική αντιπαράθεση τιμών. Δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι σοβαρό λοιπόν πέρα από αυτά τα σκόρπια σχόλια που δεν λαμβάνουν υπόψη την πολυπλοκότητα της Αττικής τόσο στο ανεμολογικό όσο και στο γεωμορφολικό κομμάτι, η οποία πολυπλοκότητα για εμένα είναι από τις σπανιότερες ίσως στον πλανήτη για το μέγεθος της. Θέλουμε σοβαρές έρευνες όχι άρθρα και σχόλια σε μπλογκ που έχουν για μένα προσωπικά μηδενική βαρύτητα. 

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει σοβαρή έρευνα το σωστό είναι να συγκρίνουμε καταγραφές από ίδια μετεωρολογικά όργανα. Αν π.χ. μια περιοχή έχει δεδομένα 50ετιας με κλωβό Stevenson και τα τελευταία 5 χρόνια έχει αντικατασταθεί από αυτόματο της ΕΜΥ είναι προφανές ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τιμές του αυτόματου με τιμές Stevenson. Δηλαδή αν σημειωθεί ρεκόρ μέγιστης από τον αυτόματο δεν είναι σωστό να το θεωρήσουμε ρεκόρ 50ετιας. Εδώ είναι λοιπόν που τίθεται το θέμα των νέων χρονοσειρών που, κατά τη γνώμη μου, είναι και σωστό και τίμιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@South καυσωνάκιας καλό θα ηταν να ψάξεις,αν μπορει ενας λοφος 300μ. να δημιουργήσει συνθηκες φοεν. σε ενα σταθμο που βρισκεται μολις 150μ. χαμηλοτερα και διαφορα πιεσης μολις 15hpa.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

@South καυσωνάκιας καλό θα ηταν να ψάξεις,αν μπορει ενας λοφος 300μ. να δημιουργήσει συνθηκες φοεν. σε ενα σταθμο που βρισκεται μολις 150μ. χαμηλοτερα και διαφορα πιεσης μολις 15hpa.

Εδώ το βλέπουμε με πολύ χαμηλότερους λόφους πχ πέριξ του Χαροκόπειου. Ο δυναμικός παράγοντας πιστεύω είναι η αστική δόμηση της Αθήνας. Οι καταβάτες διασχίζουν ταυτόχρονα μπόλικο μπετό, νομίζω αν είχαμε διάσπαρτους σταθμούς στην Αθήνα σε τέτοια σημεία θα βλέπαμε τιμές κατα τη διάρκεια φόεν που θα μας έπεφταν τα σαγόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Εδώ το βλέπουμε με πολύ χαμηλότερους λόφους πχ πέριξ του Χαροκόπειου. Ο δυναμικός παράγοντας πιστεύω είναι η αστική δόμηση της Αθήνας. Οι καταβάτες διασχίζουν ταυτόχρονα μπόλικο μπετό, νομίζω αν είχαμε διάσπαρτους σταθμούς στην Αθήνα σε τέτοια σημεία θα βλέπαμε τιμές κατα τη διάρκεια φόεν που θα μας έπεφταν τα σαγόνια.

Αλλο το να "διασχιζει μπετον" και αλλο το να δρα σαν φοεν.Μπετον και μαλιστα περισσοτερο διασχιζει ο νοτιας και στους σταθμους του χαλαδριου κοντα στον σταθμο της Φιλοθεης,αλλα δεν νομιζω οτι εχουν την ιδια εικονα με το συγκεκριμενο σταθμο.Ή θα παμε στην παραδοχη οτι δημιουργείται φοεν σε ενα υψωμα των 150 μετρων ή οτι οι Τ ανεβαινουν λογω της δομησης.Το δευτερο απορρίπτεται αφου σταθμοι κοντινοι σε ιδιο γ.π δεν συμπεριφερονται το ιδιο Αρα μενει μονο το φοεν.Κατα τη γνωμη μου ΔΕΝ μπορει να υφισταται φοεν σε τοσο μικρη υψομετρικη διαφορα,αλλα δεν βαζω το χερι μου στη φωτιά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Αλλο το να "διασχιζει μπετον" και αλλο το να δρα σαν φοεν.Μπετον και μαλιστα περισσοτερο διασχιζει ο νοτιας και στους σταθμους του χαλαδριου κοντα στον σταθμο της Φιλοθεης,αλλα δεν νομιζω οτι εχουν την ιδια εικονα με το συγκεκριμενο σταθμο.Ή θα παμε στην παραδοχη οτι δημιουργείται φοεν σε ενα υψωμα των 150 μετρων ή οτι οι Τ ανεβαινουν λογω της δομησης.Το δευτερο απορρίπτεται αφου σταθμοι κοντινοι σε ιδιο γ.π δεν συμπεριφερονται το ιδιο Αρα μενει μονο το φοεν.Κατα τη γνωμη μου ΔΕΝ μπορει να υφισταται φοεν σε τοσο μικρη υψομετρικη διαφορα,αλλα δεν βαζω το χερι μου στη φωτιά.

Πάρε παράδειγμα τη Λίνδο.  Ο λόφος από πάνω της είναι δεν είναι 300-350 μέτρα κ το σταθμό του ΕΑΑ να είναι στα 70 μέτρα περίπου. Με ίσως ένα από τα πιο consistent φοέν στον Ελλαδικό χώρο κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού. Δίπλα από τη θάλασσα με μέση μέγιστη Ιουλίου 35+ βαθμούς από τα επίσημα κλιματικά. 

Ακόμα και αρκετά μικροί λόφοι είναι ικανοί για θαύματα, ένα παραπάνω σε ένα τόσο επιβαρυμένο αστικά περιβάλλον όπως η Αθήνα με όλο το μπετό να κυριαρχεί. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!Ολο το βραδυ απο 25.5 μεχρι 28.5 επαιζε η θερμοκρασια..Το 28.5 σημειωθηκε στην αλλαγη της μερας..Η ζεστη υποφερτη..Τα 40αρια που καποιοι επαγγελματιες εταξαν με τοση ευκολια δεν ηρθαν στην Αθηνα..Ουτε σημερα θα 40αρισει το κεντρο..Ισως αλλες περιοχες της Αττικης αλλα το κεντρο παρα πολυ χλωμο..Αυτο παντως που σκοτωνει ειναι η υγρασια..Καθεσαι..Και κολλας..Εγω ηδη σταζω..Λογω δουλειας απο τις 5:30 ειμαι στον Ασπροπυργο..Υπομονη..Θα περασει..Η μερα αρχισε να μικραινει απο χθες..🤣

Γραμμος και λιμνη Γκιστοβα..Την τελευταια βδομαδα..Εκει μπορουσα να ειμαι και να κυλιεμαι στο χιονι???

283797175_10160004997227748_2040562524065188149_n.jpg

285487826_3244894669111745_8470080356898256456_n.jpg

Ανατολικη Μακεδονια και Θρακη..Στις επαλξεις σημερα..shelf cloud δεδομενο...!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! Σχετική δροσιά στο Κρυονέρι ακόμη και αυτή την χειρότερη νύχτα που πέρασε μέχρι τώρα . Η εσωτερική διατηρείται στους 26 βαθμούς όποτε προς το παρόν αντέχεται.Χθες ήμουν Λαμια για δουλειά, όλη μέρα στον  ήλιο.Το ευχαριστήθηκα! Καλοκαιράκι για πάντα!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξημέρωσε ζόρικη μέρα. Ήδη μία ώρα διακοπή από τις 7 παρά μέχρι 8 παρά, κι από τότε πέντε δίλεπτες διακοπές.

Όχι ότι θ' άνοιγα το a/c ακόμα. Η εσωτερική σκαρφάλωσε στους 27 πάντως, είμαι οριακά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2022062406_202206222325_2_stormforecast.

Για σημερα.

 

A level 1 was issued across northern Spain, France, south-western Germany, northern Italy, Switzerland, Austria, Slovenia, the Balkans and Bulgaria, North Macedonia, and northern and central Greece for large hail, heavy rain, and severe wind gusts.

 

A level 2 was issued for the Balkans for large hail and severe wind gusts.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Τι; Παίζει να έχουμε και εδώ πράμα;

Μπα δύσκολο. Δεν ξέρω πως υπολογίζουν την δουλειά τους, αλλά ίσως να υπάρχει αγνόηση λεπτομερειών που κάνουν την διαφορά σε μικρές εκτάσεις όμως. Ο λίβας δεν θα αφήσει να γίνει κάτι αξιόλογο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βουλγαρία πριν λίγο, η μέρα έγινε νύχτα 

Φώτο από Meteo Balkans 

FB_IMG_1655967071660.jpg

Επεξεργάστηκε από Stefanos_Veria
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Stefanos_Veria είπε:

Βουλγαρία πριν λίγο, η μέρα έγινε νύχτα 

FB_IMG_1655967071660.jpg

Τι ομορφια !!

Πολλή σκόνη εδώ σημερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...