Jump to content
South καυσωνάκιας

48.8°C σε Davis στη Νότια Κρήτη 3/8/2021. Τι πιστεύετε;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. 

Μια καταγραφή που μας είχε ξεφύγει πέρσι είναι οι 48.8°C που σημειώθηκαν στις 3 Αυγούστου 2021 στον Davis σταθμό της WeatherLink που βρίσκεται κοντά στο χωριό Αποδούλου στη νότια Κρήτη. Ο συγκεκριμένος σταθμός είναι Davis Vantage Pro Fan Aspirated και βρίσκεται στους πρόποδες του Ψηλορείτη σε υψόμετρο 184 μέτρων λίγο βορειότερα από το Τυμπάκι και σε μια απόσταση περίπου 7 km από τη θάλασσα. 

Παρακάτω δείτε τις καταγραφές του σταθμού καθόλη τη διάρκεια του περσινού ιστορικού καύσωνα.

1.thumb.png.81991bef4b82a43b4c0bf976d1519fd4.png

 

2.thumb.png.06bca57a32fcb5d84598499f53eccdd9.png

 

Όπως βλέπετε από μια πρώτη ματιά οι καταγραφές φαίνονται εξωπραγματικές. Από μια καλύτερη επισκόπηση όμως προκύπτουν κάποια στοιχεία που με προβληματίζουν. Αρχικά από το output εκείνης της ημέρας μιλάμε για 24ώρο non stop φοεν. 

Παρακάτω το output του σταθμού κατα τη διάρκεια που σημειώνεται η μέγιστη των 48.8°C. Όπως βλέπουμε κατά τη διάρκεια της μέγιστης στις 3.20 μμ έχουμε την υγρασία να καταποντίζεται στο 11% την μέση ταχύτητα Β ανέμου στα 20.9km/h και την μέγιστη ριπή 45.1km/h εικόνα που συνάδει με ισχυρότατο καταβάτη να σαρώνει την περιοχή. 

3.thumb.png.8cbab061019da204c7046c6c29a21b93.png

 

Αντίστοιχα περίπου τα ίδια παρατηρούμε και κατα τη διάρκεια της εξωπραγματικής ελάχιστης των 40.2 βαθμών.

4.thumb.png.740572ce4f03f882bb6a9f66f54ca839.png

 

Για να μη σπαμάρω έχω όλο το output του σταθμού εκείνη την μέρα ανα δεκάλεπτο και αυτό που προβληματίζει  είναι η τρομερή επιμονή και επικράτηση ισχυρότατων θυελλωδών Β ανέμων για πάνω από 24 ώρες. Υπάρχουν στιγμές που ο άνεμος πέφτει στα 3-4km/h και η θερμοκρασία καταποντίζεται 4 βαθμούς ενώ 20 λεπτά μετά με την έξαρση του φόεν σημειώνεται η μέγιστη των 48.8°C

Δεν έχω μπορέσει να βρω άλλες πληροφορίες για τον σταθμό πέρα από την τοποθεσία του στο περίπου. Εαν αυτή η καταγραφή ισχύει καταλαβαίνουμε όλοι τις επιπτώσεις καθώς θα πρόκειται για ρεκόρ Ελλάδας και Ευρώπης τόσο μέγιστης όσο και 24ωρης ελάχιστης και θα πρέπει να ενημερωθεί η Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία και το Εθνικό Αστεροσκοπείο ώστε να το μελετήσουν και να στείλουν τη σχετική αναφορά επίσημα στον Παγκόσμιο Μετεωρολογικό Οργανισμό.

Τι πιστεύετε; Προσωπικά δεν έχω διαμορφώσει ολοκληρωμένη άποψη. 

image.png.bf73f9899d7a429dd1d5b3d7dd6d1f08.png 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θα είχε φρυγανιστει κάθε ίχνος βλάστησης στην περιοχή; Φαίνεται τρομαχτικά ακραίο αυτό το 40.4 με 48.8

 

Οι Μοίρες τι έγραψαν εκείνες τις ημέρες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα! Οταν θα τελειωσουν στο μετεο με την αναβαθμιση δες αν μπορεις τους κοντινους σταθμους Σιβα και Μοιρες. Πρεπει λογικα οι 45.2c και 45.3c μεγιστες αντιστοιχα να σημειωθηκαν εκεινη τη μερα. Οι σταθμοι ειναι νοτιοανατολικοτερα 12χλμ περιπου. Εαν ειχαν και αυτοι καθαρο βορια εκεινη την ωρα που σημειωθηκε το 48.8c και οχι ΒΔ που πιθανων να τους εφερνε καποια αυρα απ το κολπο της Μεσσαρας,τοτε θα πρεπει να εχουμε καποιες επιφυλαξεις. Ειναι 3.5c διαφορα σε 12χλμ που δε θα πρεπει να υπηρχαν με τον ιδιο ανεμο και μαλιστα περνωντας απο το ιδιο σχεδον αναγλυφο.

Ενας πολυ κοντινος του στο Κλημα εφτασε και αυτος εκεινη τη μερα στους 45.1c https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IKLIMA4/table/2021-08-3/2021-08-3/daily Οποτε εχουμε 3 σταθμους που εκεινη τη μερα πηγαν απο 45.1-45.3 σε μικρη αποσταση απο τον σταθμο με τους 48.8c

Το ανεμολογικο πεδιο σε εκεινο το μισαωρο ηταν λιγο αχταρμας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Χιών said:

Δεν θα είχε φρυγανιστει κάθε ίχνος βλάστησης στην περιοχή; Φαίνεται τρομαχτικά ακραίο αυτό το 40.4 με 48.8

 

Οι Μοίρες τι έγραψαν εκείνες τις ημέρες;

Όπως λέει ο Τέο 45.2 έδωσαν οι Μοίρες. Φυσικά είναι και σε μια απόσταση 10km αλλά παιδιά αν δείτε το output φαίνεται αρκετά πειστικό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φιλε μου αν ενας σταθμος τοποθετηθει λαθος τον βαραει ο ηλιος δεν δουλευει το ανεμιστηρι κλπ κλπ θα δειχνει οχι 48.8 αλλα 88.8....αυτο τι σημαινει; κοιταζω κ τους γυρω σταθμους οπως σου γραφει και ο φιλος πιο πανω κ καταλαβαινω οτι η αποκλιση ΔΕΝ δικαιολογειται..

Ναι και οι 45.2 και 45.6 ειναι καυσωνικες τιμες ναι ειναι Νοτια Κρητη αλλα γνωμη μου μην ψαχνουμε φοεν και φαινομενα που δεν υφιστανται σε καθε λοφακο των 100 μ....φοεν εχουν οι Αλπεις οι Ανδεις κλπ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

 

1 hour ago, teo_73 said:

Το ανεμολογικο πεδιο σε εκεινο το μισαωρο ηταν λιγο αχταρμας. 

Σωστά με τη διαφορά οτι αυτός ο σταθμός εδώ φαίνεται οτι διατηρούσε σταθερό Β όλο το 24ώρο δεδομένου οτι είναι ακριβώς στους πρόποδες του Ψηλορείτη στα 184 μέτρα δεν φαίνεται εντελώς απίθανο.

Μάλιστα αυτό που με κάνει να λέω οτι ίσως είναι αξιόπιστη καταγραφή είναι το γεγονός οτι αν προσέξετε παρακάτω με το που πέφτει η ισχύς του ανέμου η Τ πέφτει στους 44 από 48 και ανεβαίνουν οι υγρασίες, ενώ λίγα λεπτά μετά με το που δυναμώνει ο Β εκτοξεύεται ξανά και πλέον φτάνει στο 48.8C ενώ η υγρασία καταποντίζεται..

 

8.jpg.3f84eacd239212efb5d2db0fa2ffd380.jpg

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, kouvanos said:

σε καθε λοφακο των 100 μ.

Kαλά δεν λες και λοφάκο τον Ψηλορείτη. Ο σταθμός από όσο καταλαβαίνω είναι ακριβώς στους νότιες πρόποδες του τελειώματος του Ψηλορείτη σε υψόμετρο 184 μέτρων. 

Σε κάθε περίπτωση σαφώς και γω διατηρώ τις αμφιβολίες μου αλλά το φόεν στην Ελλάδα φαίνεται να μην πολυ κοιτάει ιδιαίτερα τα υψόμετρα. Το πιο τρανό παράδειγμα στον Ελλαδικό χώρο είναι το sustained φοένιασμα της Λίνδου όπου ο σταθμός βρίσκεται στα 70 μέτρα υψόμετρο και ο λόφος από πάνω της ζήτημα να είναι 250-300 μέτρα. Ουσιαστικά μια διαφορά μόλις 200 μέτρων σε υψόμετρο δίνει αυτό το τρομερό φοένιασμα στη Λίνδο...just saying...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Spyros Snowstorm said:

Τι τραγικα ποστ ειναι αυτα που ανοιγεται και διαβαζουμε εδω μεσα ρε?

Ποιο 48.8?Μας δουλευετε?

Ναι οκ,κάποιο σχόλιο επί της ουσίας έχεις ή ήρθες απλά να μας πεις πόσο ''τραγικό'' είναι το πόστ μου? 

Αν ήταν μπορούσες απλά να αγνοήσεις το θέμα, δεδομένου οτι σνομπάρεις ''τραγικά'' πόστ. Προσωπικά θεωρώ οτι έχει μια βάση αξιοπιστίας γι' αυτό και φέρνω το θέμα στη προσοχή της κοινότητας ώστε να ακούσουμε γνώμες και είτε να το αποδεχτούμε, είτε να το απορρίψουμε, είτε να το κρατήσουμε με κάποιο σκεπτικισμό. Αλλά το βασικό είναι να γίνει εποικοδομητικός διάλογος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πουμε και κατι αλλο.Θεωρητικα εκεινη την ωρα ειχαμε 26-27c στα 850hpa με τα γεωδυναμικα στα 1500μ. Η ξηρη αδιαβατικη θερμοβαθμιδα του 1c ανα 100μ θα εβγαζε 41-42c σε μια επιφανεια χωρις ομιχλες,συννεφιες,αυρες και φοεν. Δε θυμαμαι στο παρελθον ενας φοεν ανεμος οπουδηποτε στη χωρα να εχει δωσει περιπου 7-8c πανω. Aν θυμασαι, η οποιο αλλο παιδι θυμαται ας παραθεσει.  Δλδ με 25c στα 850 δεν εχουμε δει ποτε και πουθενα 47c. Για αυτο μου φαινονται πιο ''σωστοι'' να το πω ετσι οι 45-46c απο 3 κοντινους σταθμους παρα το σχεδον 49c του συγκεκριμενου.Βεβαια υπαρχει ενας μικρος αστερισκος εαν και στους 2 αλλους κοντινους οι ανεμοι ηταν μεταβλητοι και οχι βορειοι αλλα και παλι μου φαινεται too much.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα προσωπικά πιο πολύ με προβληματίζει το 40.2 ελάχιστη πάρα το 48.8 ως μέγιστη. Το πρώτο απειλεί ίσως παγκόσμια ρεκόρ υψηλότερης ελάχιστης Τ 24ωρου όλων των εποχών. Δεν ξέρω, προσωπικά το αμφισβητώ για να είμαι ειλικρινής μέχρι ενδελεχούς αποδείξεως του εναντίου. Εκτός αν μιλάμε για το 1 στο εκατομμύριο τέλειο foehn.

 

Ο Καναδάς πέρυσι με τι συνθήκες έπιασε το (σχεδόν) 50αρι στο Lytton?

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, teo_73 said:

Να πουμε και κατι αλλο.Θεωρητικα εκεινη την ωρα ειχαμε 26-27c στα 850hpa με τα γεωδυναμικα στα 1500μ.

Με +27 η Ελευσίνα δεν είχε πιάσει τους 48 το 1977?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
21 minutes ago, Χιών said:

Εμένα προσωπικά πιο πολύ με προβληματίζει το 40.2 ελάχιστη πάρα το 48.8 ως μέγιστη.

Πρόσεξε όμως οτι το 40.2 ελάχιστη σημειώνεται κατα τη διάρκεια σταθερού καταβάτη όλο το 24ώρο... Δηλαδή εκτός αν κάποιος έψηνε δίπλα τότε μόνο στέκει να μην μπορεί η Τ να πέσει κάτω από 40...Πρόσεξε επίσης οτι 3 μέρες μετά που επιτέλους αρχίζουν και κοπάζουν οι καταβάτες η ελάχιστη πέφτει στους 29...

Δηλαδή πως ακριβώς μπορεί να δείξει 40άρι ένας ''χαλασμένος'' σταθμός τα ξημερώματα? Δεν υπάρχει ήλιος που να τον βαράει ντάλα αν υποθέσουμε οτι είναι χαλασμένο το ανεμιστήρι. Ο μόνος τρόπος εξήγησης είναι α) είτε σταθερό φόεν ή β)βρίσκεται ακριβώς πάνω σε πολύ δυνατή πηγή θερμότητας. Αλλά ποιά πηγή θερμότητας μπορεί να εξηγήσει 40άρι? Και air condition να ήταν πάλι 40 με τπτ δε μπορεί να δείξει νομίζω τα ξημερώματα. Εκτός αν κάποιος κυριολεκτικά έψηνε κάτω από τον αισθητήρα.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, Χιών said:

Το πρώτο απειλεί ίσως παγκόσμια ρεκόρ υψηλότερης ελάχιστης Τ 24ωρου όλων των εποχών.

Σίγουρα όχι. Έχουμε καταγραφές από τον Αραβικό Κόλπο σχεδόν κάθε 3-4 χρόνια με ελάχιστες πάνω από 40 βαθμούς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Εμένα προσωπικά πιο πολύ με προβληματίζει το 40.2 ελάχιστη πάρα το 48.8 ως μέγιστη. Το πρώτο απειλεί ίσως παγκόσμια ρεκόρ υψηλότερης ελάχιστης Τ 24ωρου όλων των εποχών. Δεν ξέρω, προσωπικά το αμφισβητώ για να είμαι ειλικρινής μέχρι ενδελεχούς αποδείξεως του εναντίου. Εκτός αν μιλάμε για το 1 στο εκατομμύριο τέλειο foehn.

 

Ο Καναδάς πέρυσι με τι συνθήκες έπιασε το (σχεδόν) 50αρι στο Lytton?

εφτασε +34 στα; 850, ίσως και παραπάνω!! Και καταβατικοί από τα βραχώδη όρη

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

εφτασε +34 στα; 850, ίσως και παραπάνω!! Και καταβατικοί από τα βραχώδη όροι

Είδα χάρτες που κάπου πήρε το μάτι μου +35 κιόλας σε κάποια σημεία του Καναδά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Είδα χάρτες που κάπου πήρε το μάτι μου +35 κιόλας σε κάποια σημεία του Καναδά. 

Λογικά ναι. Στο Meteociel Που είδα προ λίγου η περιοχή με τα +34 ήταν τεράστια και λογικά λόγω ανάλυσης δεν βλέπαμε τα παραπάνω 850, αφού η κλίμακα μέχρι +34 φτάνει. Θα ψάξω χάρτες

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να προτείνω μήπως αν μπορεί κάποιος μέλος να επικοινωνήσει την καταγραφή με κάποιο/α μετεωρολόγο για να μας δώσει τα φώτα του? Έχει κάποιο μέλος επικοινωνία με κάποιον μετεωρολόγο που θα μπορούσε να το προσέξει? Διότι εδώ το διακύβευμα είναι μεγάλο αν πραγματικά υπάρχει πιθανότητα η καταγραφή να ευσταθεί...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

 

Πάντως η Κρήτη δίνει και χειμώνα κάτι άρρωστα foehn με σχεδόν 30 βαθμούς νύχτες Φλεβάρη. Δηλαδή δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχει η δυναμική, απλώς φαίνεται εξωφρενικό. Ας το κοιτάξει ο WMO, όπως θα εξετάσει φαντάζομαι και το ισοβαθμο ρεκόρ της Σικελίας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Χιών said:

Ας το κοιτάξει ο WMO, όπως θα εξετάσει φαντάζομαι και το ισοβαθμο ρεκόρ της Σικελίας.

Το ρεκόρ της Σικελίας νομίζω θα εκπέσει. Είναι σχεδόν σίγουρο, καθώς έχουν βρει σχεδόν κατεστραμμένο radiation shield. Από τα λίγα που έχω διαβάσει και στα Ιταλικά φόρα αρκετοί το θεωρούν πλέον πεθαμένο. 

Τώρα εδώ για τον WMO υπάρχει πρόβλημα καθώς ο σταθμός είναι ιδιωτικός. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι είτε το ΕΑΑ είτε η ΕΜΥ να εξετάσει από μόνη της την καταγραφή και στη συνέχεια να την περάσει στον WMO. Bασικά δεν ξέρω καν αν το ΕΑΑ έχει mandate να κάνει κάτι τέτοιο καθώς δεν είναι η εθνική αρχή μετεωρολογίας στην Ελλάδα αν και συμμετέχει στον WMO μέσω των σταθμών του Θησείου και της Πεντέλης...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Χιών said:

Πάντως η Κρήτη δίνει και χειμώνα κάτι άρρωστα foehn με σχεδόν 30 βαθμούς νύχτες Φλεβάρη. Δηλαδή δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχει η δυναμική

Ε, ναι... Γι αυτό και είπα να το ποστάρω. Ξέρω πολύ καλά τι απίστευτες καταγραφές με φόεν μας δίνει η Κρήτη. Αν ήταν οποιαδήποτε άλλη περιοχή δεν θα είχα ασχοληθεί καν...αλλά εδώ μιλάμε για Κρήτη και μάλιστα νότια Κρήτη που όλοι ξέρουμε τι εστί Μεσαρά...

Έχουμε δει τα πιο ακραία φοενιάσματα στον Ελλαδικό χώρο στη Κρήτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να κάνω και την δική μου εκτίμηση με κάποιους χάρτες

Εδώ μερικοί Ντέιβις σταθμοί στην γύρω περιοχή και οι Τ τους (4 pro και αυτός στο Τυμπάκι vue)...2 EAA και 3 ιδιώτες 

IMG_20220627_011816.thumb.jpg.1372922b29268ff048e26319f1dea490.jpg

45.3 Σίβας

45.2 Πετροκεφάλι 

45.1 Κλήμα

44.2 Τυμπάκι

Δηλαδή διάφορα 3.5 με την μέγιστη της γύρω περιοχής...μάλιστα στα βόρεια του ο σταθμός στο Κλήμα έχει πιο έντονο ανάγλυφο απο αυτόν κοντά στον Ξηρόκαμπο και πολύ ισχυρότερους ανέμους εκείνη την μέρα αλλά γράφει 3.7 μέγιστη χαμηλότερα...συγχρόνως κανένας σταθμός δεν είχε πάνω από 34 ελάχιστη εκτός από αυτόν με το 40αρι??

Επόμενος χάρτης Τ850 με γεωδυναμικα

xx_reanalyse-en-308-0_modera5_202108031200_5014_308.thumb.png.238deee648177466b310c304fca0ff59.pngxx_reanalyse-en-308-0_modera5_202108031200_5014_450.thumb.png.11c6a2ba724af07e458010b5e0bc44c0.png

Με μεγάλη δυσκολία την ώρα των μεγίστων 27 στα 850 με την ισοβαρη να βρίσκεται στα 1540gpm...μια τιμή 48.8 βαθμών ξεπερνά την Τ850 κατά σχεδόν 22 βαθμούς...η ξηρή αδιαβατική είναι 9.8/1000μετρα και μια μέγιστη τιμή θεωρείται 12/1000 μέτρα (τιμές +-0.5 από την μέγιστη δυνατή πρέπει να εξετάζονται πιο ενδελεχώς)...στην προκειμένη περίπτωση δεδομένου του υψομέτρου των 184 μέτρων θα έπρεπε να υπάρχει μια θερμοβαθμιδα της τάξης των

48.8-27/(1.54-0.184)=16°/1km ή 1.6/100 μέτρα!!!

Μια θεωρητικά μέγιστη της ευρύτερης περιοχής βάση θεωρίας πρέπει να είναι 27+1.54*12=45.5°C κοντά δηλαδή στις τιμές που παρουσιάζουν οι υπόλοιποι σταθμοί την στιγμή του φοεν...επομένως κατά πολύ μεγάλη πιθανότητα η μέτρηση είναι σημαντικά λανθασμένη

Γενικά για 49αρι σε μηδενικά υψόμετρα θες περίπου 30 στα 850 με γεωδυναμικα στα 1600gpm και ιδανικούς ανέμους 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι πω και κάτι άσχετο αλλά σχετικό.

Στις δολίνες του Μαινάλου και του Παρνασσού έχουμε δει αναστροφικές Τ κάτω από -35, ενώ στα 850 έχουμε το πολύ -11 με -12. Όπως μια τέλεια αναστροφή, έτσι και ένα τέλειο foehn, καταρρίπτει τα συνηθισμένα δεδομένα που έχουμε περί θερμοβαθμιδας κλπ.  Πρόκειται για πολύ ιδιαίτερα και σπάνια φαινόμενα που έχουν δικούς τους κανόνες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Το ρεκόρ της Σικελίας νομίζω θα εκπέσει. Είναι σχεδόν σίγουρο, καθώς έχουν βρει σχεδόν κατεστραμμένο radiation shield. Από τα λίγα που έχω διαβάσει και στα Ιταλικά φόρα αρκετοί το θεωρούν πλέον πεθαμένο. 

Τώρα εδώ για τον WMO υπάρχει πρόβλημα καθώς ο σταθμός είναι ιδιωτικός. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι είτε το ΕΑΑ είτε η ΕΜΥ να εξετάσει από μόνη της την καταγραφή και στη συνέχεια να την περάσει στον WMO. Bασικά δεν ξέρω καν αν το ΕΑΑ έχει mandate να κάνει κάτι τέτοιο καθώς δεν είναι η εθνική αρχή μετεωρολογίας στην Ελλάδα αν και συμμετέχει στον WMO μέσω των σταθμών του Θησείου και της Πεντέλης...

Και η πλάκα είναι ότι εκείνη την μέρα στην Σικελία στην περιοχή που σημειώθηκε το ρεκόρ είχε 30.1 στα 850 και 1610gpm ύψος ισοβαρικης επιφάνειας...δηλαδή ακόμα και 48.8 να μην βαρεσε, κάπου εκεί γύρω θα είχε σίγουρα 47-48

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, KapelosG said:

Να κάνω και την δική μου εκτίμηση με κάποιους χάρτες

Εδώ μερικοί Ντέιβις σταθμοί στην γύρω περιοχή και οι Τ τους (4 pro και αυτός στο Τυμπάκι vue)...2 EAA και 3 ιδιώτες 

IMG_20220627_011816.thumb.jpg.1372922b29268ff048e26319f1dea490.jpg

45.3 Πετροκεφάλι

45.2 Σίβας

45.1 Κλήμα

44.2 Τυμπάκι

Δηλαδή διάφορα 3.5 με την μέγιστη της γύρω περιοχής...μάλιστα στα βόρεια του ο σταθμός στο Κλήμα έχει πιο έντονο ανάγλυφο απο αυτόν κοντά στον Ξηρόκαμπο και πολύ ισχυρότερους ανέμους εκείνη την μέρα αλλά γράφει 3.7 μέγιστη χαμηλότερα...συγχρόνως κανένας σταθμός δεν είχε πάνω από 34 ελάχιστη εκτός από αυτόν με το 40αρι??

Επόμενος χάρτης Τ850 με γεωδυναμικα

xx_reanalyse-en-308-0_modera5_202108031200_5014_308.thumb.png.238deee648177466b310c304fca0ff59.pngxx_reanalyse-en-308-0_modera5_202108031200_5014_450.thumb.png.11c6a2ba724af07e458010b5e0bc44c0.png

Με μεγάλη δυσκολία την ώρα των μεγίστων 27 στα 850 με την ισοβαρη να βρίσκεται στα 1540gpm...μια τιμή 48.8 βαθμών ξεπερνά την Τ850 κατά σχεδόν 22 βαθμούς...η ξηρή αδιαβατική είναι 9.8/1000μετρα και μια μέγιστη τιμή θεωρείται 12/1000 μέτρα (τιμές +-0.5 από την μέγιστη δυνατή πρέπει να εξετάζονται πιο ενδελεχώς)...στην προκειμένη περίπτωση δεδομένου του υψομέτρου των 184 μέτρων θα έπρεπε να υπάρχει μια θερμοβαθμιδα της τάξης των

48.8-27/(1.54-0.184)=16°/1km ή 1.6/100 μέτρα!!!

Μια θεωρητικά μέγιστη της ευρύτερης περιοχής βάση θεωρίας πρέπει να είναι 27+1.54*12=45.5°C κοντά δηλαδή στις τιμές που παρουσιάζουν οι υπόλοιποι σταθμοί την στιγμή του φοεν...επομένως κατά πολύ μεγάλη πιθανότητα η μέτρηση είναι σημαντικά λανθασμένη

Γενικά για 49αρι σε μηδενικά υψόμετρα θες περίπου 30 στα 850 με γεωδυναμικα στα 1600gpm και ιδανικούς ανέμους 

Πολύ ωραία ανάλυση! Ευχαριστούμε!!!

Btw έχεις καταφέρει να βρεις ή τεσπα υπάρχει τρόπος να βρούμε τον ιδιώτη που έχει τον σταθμό? Τον χρειαζόμαστε οπωσδήποτε για να μας δώσει τα φώτα του. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...