Jump to content
South καυσωνάκιας

48.8°C σε Davis στη Νότια Κρήτη 3/8/2021. Τι πιστεύετε;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ήταν ιδιωτικός σταθμός που το 2007 είχε δώσει 50.8. Ξεχάστηκε με την πάροδο του χρόνου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι ήταν ιδιωτικός σταθμός που το 2007 είχε δώσει 50.8. Ξεχάστηκε με την πάροδο του χρόνου. 

Νομίζω φαίνεται τόσο υπερβολικό που κανείς δεν μπήκε στον κόπο να το ερευνήσει σοβαρά. Άλλοι σταθμοί εκεί γύρω είχαν δείξει ρεκόρ τότε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Νομίζω φαίνεται τόσο υπερβολικό που κανείς δεν μπήκε στον κόπο να το ερευνήσει σοβαρά. Άλλοι σταθμοί εκεί γύρω είχαν δείξει ρεκόρ τότε;

Ο σταθμος εμυ της λαμιας ειχε 43,8 οποτε καταλαβαινεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Ο σταθμος εμυ της λαμιας ειχε 43,8 οποτε καταλαβαινεις

Ε εντάξει, προφανές λάθος τότε. Αυτό της Κρήτης φαίνεται πολύ πιο πιθανό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιών said:

Αυτό της Κρήτης φαίνεται πολύ πιο πιθανό.

Ναι, γι αυτό το πάλευα μια εβδομάδα για να βρω ότι παραπάνω πληροφορία είχα πριν ανοίξω νήμα. Αν όντως ο σταθμός στο Αποδούλου είναι περίπου στην τοποθεσία που σας περιγράφω στο τελευταίο μου ποστ τότε προσωπικά για μένα αυξάνει εκθετικά η πιθανότητα η καταγραφή να ευσταθεί. Η τοποθεσία αυτή είναι ακριβώς στις παρυφές του αχανή Ψηλορείτη, στο εσωτερικό της Νότιας Κρήτης και σχετικά μακριά από τη θάλασσα. Του σκάει όλος ο καταβάτης καθαρός από τον Ψηλορείτη.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

Ε εντάξει, προφανές λάθος τότε. Αυτό της Κρήτης φαίνεται πολύ πιο πιθανό.

Ναι το αλλο θελει ψαξιμο, τωρα το 50,8 με 26-26,5 στα 850 εκεινη την μερα δεν εχει νοημα να το συζητησουμε καν νομιζω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Ναι το αλλο θελει ψαξιμο, τωρα το 50,8 με 26-26,5 στα 850 εκεινη την μερα δεν εχει νοημα να το συζητησουμε καν νομιζω

Προσωπικά έχω μια διαχρονική ένσταση για το πόσο οι Τ στα 850 μπορούν να αποτυπώσουν πραγματικές συνθήκες εδάφους ειδικά όταν μιλάμε για δυνατά φόεν σε εξαιρετικά πολύπλοκο ανάγλυφο. Κάτι που έχουμε δει οτι πολλές φορές να μην είναι πολύ σχετικό σε δυνατά φαινόμενα. 

Δηλαδή για την Κρήτη ειδικά, που έχουμε δει 30άρια Ιανουάριο μήνα και κάτι απίστευτες νυχτερινές καταγραφές σε όλο το νησί με καταβάτες η δυναμική είναι εκεί. Ένα παραπάνω αν ο σταθμός όντως είναι στο Αποδούλου τότε τα πράγματα αλλάζουν...πρέπει να το δούμε πολύ πιο σοβαρά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Προσωπικά έχω μια διαχρονική ένσταση για το πόσο οι Τ στα 850 μπορούν να αποτυπώσουν πραγματικές συνθήκες εδάφους ειδικά όταν μιλάμε για δυνατά φόεν σε εξαιρετικά πολύπλοκο ανάγλυφο. Κάτι που έχουμε δει οτι πολλές φορές να μην είναι πολύ σχετικό σε δυνατά φαινόμενα. 

Δηλαδή για την Κρήτη ειδικά, που έχουμε δει 30άρια Ιανουάριο μήνα και κάτι απίστευτες νυχτερινές καταγραφές σε όλο το νησί με καταβάτες η δυναμική είναι εκεί. Ένα παραπάνω αν ο σταθμός όντως είναι στο Αποδούλου τότε τα πράγματα αλλάζουν...πρέπει να το δούμε πολύ πιο σοβαρά. 

καλα συμφωνω για την κρητη οτι θελει ψαξιμο εκει, αλλα τωρα για λαμια ειναι πολυ μεγαλη διαφορα 7 βαθμων στην ιδια πολη για να αγνοηθει, με το 43,8 να φαινεται απολυτως λογικο για την μερα εκεινη με τα δεδομενα που επικρατουσαν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, KapelosG said:

καλα συμφωνω για την κρητη οτι θελει ψαξιμο εκει

Και αυτό που περιπλέκει τα πράγματα ή ενδεχομένως αφήνει ακόμα πιο πιθανό το σενάριο η καταγραφή να ευσταθεί είναι πως δεν υπάρχουν στην άμεση περιοχή δίπλα από το Αποδούλου άλλοι σταθμοί ώστε να κάναμε και κάποιες συγκρίσεις. Οι πιο κοντινοί είναι οι σταθμοί της Μεσαρά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Και αυτό που περιπλέκει τα πράγματα ή ενδεχομένως αφήνει ακόμα πιο πιθανό το σενάριο η καταγραφή να ευσταθεί είναι πως δεν υπάρχουν στην άμεση περιοχή δίπλα από το Αποδούλου άλλοι σταθμοί ώστε να κάναμε και κάποιες συγκρίσεις. Οι πιο κοντινοί είναι οι σταθμοί της Μεσαρά.

Ισως μονο το κλημα ειναι κοντα σχετικα και σε αναγλυφο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, KapelosG said:

Ισως μονο το κλημα ειναι κοντα σχετικα και σε αναγλυφο

Υπό την αίρεση οτι ο σταθμός στο Αποδούλου είναι περίπου εκεί που δίνω στη παρακάτω φώτο τότε νομίζω η περιοχή έχει αρκετά πιο πολύπλοκο ανάγλυφο συν οτι είναι σχετικά μακριά από οποιοδήποτε σταθμό της Μεσαρά ώστε να βγάλουμε κάποια άκρη.

image.png.b88b9d7781fbef260eceb4243a96aa19.png

 

Εντωμεταξύ, μπορεί να σκεφτεί κάποιος τρόπους ώστε να επικοινωνήσουμε με τον ιδιοκτήτη του σταθμού; Ήδη βρήκαμε ποιός είναι, τώρα το ερώτημα είναι πως επικοινωνούμε μαζί του. Ίσως αν απευθυνόμασταν στο ΕΑΑ ή σε όσους συντηρούν τους σταθμούς του ΕΑΑ στη Μεσαρά; Έχει κάποιος μέλος κονέ με τα συγκεκριμένα άτομα να μας βοηθήσει;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μίλησα πριν λίγο με ένα παιδί από cretaweather από τα στοιχεία επικοινωνίας που παρέχει η ιστοσελίδα και είπε θα προσπαθήσουν να έρθουν σε επικοινωνία με ιδιοκτήτη σταθμού να δουν τι μπορούν να κάνουν...

https://cretaweather.gr/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, Μεσσήνιος said:

Μίλησα πριν λίγο με ένα παιδί από cretaweather από τα στοιχεία επικοινωνίας που παρέχει η ιστοσελίδα και είπε θα προσπαθήσουν να έρθουν σε επικοινωνία με ιδιοκτήτη σταθμού να δουν τι μπορούν να κάνουν...

https://cretaweather.gr/

Μπράβο! Εξαιρετική σκέψη. Δε μου είχε περάσει καν από το μυαλό παρότι ξέρω την ιστοσελίδα. 

Παράλληλα μέσω των social media προσπαθώ και γω από την πλευρά μου να εντοπίσω τον ιδιοκτήτη. Για να δούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Επίσης να σας ενημερώσω πως έχω επικοινωνήσει ήδη το νήμα μας σε διεθνή φόρουμ και φαίνεται να υπάρχει αντίδραση και ενδιαφέρον. Θα το προσέξετε λογικά και από τα views του τόπικ τα οποία όπως βλέπω έχουν εκτοξευτεί τις τελευταίες ώρες. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το επόμενο βήμα θα ζητήσω από άτομο που γνωρίζω από το meteoclub να δημοσιεύσει θέμα για την καταγραφή έτσι ώστε να πάρει παραπάνω δημοσιότητα με την ελπίδα οτι θα τραβήξει την προσοχή του ΕΑΑ και της ΕΜΥ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Κάτι άλλο επίσης που είχα χάσει. Προσέξτε μέσες Τ για τον Αύγουστο του 2021 στον σταθμό του Αποδούλου.

39.0 μέση μέγιστη, 30.4 μέση ελάχιστη 34.5 η μέση.

Αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για ρεκόρ Ελλάδας από Davis σταθμούς σε όλες τις παραπάνω παραμέτρους. Νομίζω βρήκαμε ένα πολύ δυνατό hot spot...

1.thumb.png.7b2a37f008a8cc54404eef8b02f1665f.png

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σιγουρα προκειται για μια hot κυριολεκτικα περιοχη..ακομα και λαθος καλιμπραρισμενος να ναι ο σταθμος η περιοχη σιγουρα δινει ακραιες τιμες ολες τις εποχες του χρονου!!..επειδη εχω κατεβει τυμπακι πολλες φορες(γινονταν για πολλα χρονια πανελληνιοι αγωνες dragster αυτοκινητων) θυμαμαι 35αρια απριλη κ μαη..η δε αγια γαληνη που μεναμε αρκετα πιο δροσερη αν κ τοσο κοντα(6-8 βαθμους διαφορα απ το τυμπακι)

Την περιπτωση στα βορεια του σταθμου να χαμε μια μικρη  φωτια απ τις εκατονταδες του περσυνου διαστηματος του καυσωνα..θελει διερευνηση!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tolisk20 said:

Σιγουρα προκειται για μια hot κυριολεκτικα περιοχη..ακομα και λαθος καλιμπραρισμενος να ναι ο σταθμος η περιοχη σιγουρα δινει ακραιες τιμες ολες τις εποχες του χρονου!!..επειδη εχω κατεβει τυμπακι πολλες φορες(γινονταν για πολλα χρονια πανελληνιοι αγωνες dragster αυτοκινητων) θυμαμαι 35αρια απριλη κ μαη..η δε αγια γαληνη που μεναμε αρκετα πιο δροσερη αν κ τοσο κοντα(6-8 βαθμους διαφορα απ το τυμπακι)

Την περιπτωση στα βορεια του σταθμου να χαμε μια μικρη  φωτια απ τις εκατονταδες του περσυνου διαστηματος του καυσωνα..θελει διερευνηση!! 

Ναι, μια φορά έχω πάει και γω Μεσαρά και στη γύρω περιοχή πριν αρκετά χρόνια και θυμάμαι την αφόρητη ζέστη. Πάντως προσωπικά επιμένω οι απίστευτα υψηλές ελάχιστες με παράλληλη επικράτηση ισχυρού Β δεν εξηγούνται από κανένα λόγο, ούτε από λάθος calibration, ούτε από λάθος τοποθέτηση, ούτε από φωτιά παρά μόνο από σταθερό 24ώρο καταβάτη. Δηλαδή ποιά πηγή θερμότητας μπορεί να προκαλέσει ελάχιστη 40 βαθμούς, πέρα από το κυριολεκτικά να είναι ο άλλος κάτω από τον αισθητήρα με αναπτήρα φάση; Για μένα οι τόσο αυξημένες ελάχιστες τόσο consistently είναι επιχείρημα υπέρ της πιθανότητας οι μέγιστες να είναι σωστές καθώς από μέρα σε μέρα δείχνουν μια καλά αναλογική πορεία μεταξύ τους. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γενικά πιστεύω ότι δεν ισχύει! Νομίζω ότι το πανευρωπαϊκό ρεκόρ ζέστης ήταν κάπου στην Ισπανία 48,5°C στις 25/7/2013. Ρεκόρ καύσωνα μπορεί να σπάσει οποτεδήποτε από 20/6 μέχρι 31/8.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε νομίζω το 48αρι του Τατόι στις 10/7/1977 να είναι πανευρωπαϊκό ρεκόρ μέγιστης (αφήστε που δε νομίζω να είχε 48 μέγιστη  το Τατόι στις 10/7/1977).

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
4 hours ago, WEATHER-FUN said:

Γενικά πιστεύω ότι δεν ισχύει! Νομίζω ότι το πανευρωπαϊκό ρεκόρ ζέστης ήταν κάπου στην Ισπανία 48,5°C στις 25/7/2013. Ρεκόρ καύσωνα μπορεί να σπάσει οποτεδήποτε από 20/6 μέχρι 31/8.

H επίσημη μέγιστη όλων των εποχών στην Ισπανία είναι 47.4 στο Montoro τον Αύγουστο του 2021 σύμφωνα με την Ισπανική Μετ. Υπηρεσία (ΑΕΜΕΤ).

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο είχαμε κλασικούς κλωβούς Stevenson με αναλογικά όργανα και τοποθετημένους σύμφωνα με τα στάνταρ του wmo σε όλα τα κράτη τότε μπορούσαμε να μιλάμε για πανευρωπαϊκά ρεκόρ κλπ. Από τη στιγμή που ξεφύτρωσαν οι κάθε λογής αυτόματοι και ο καθένας βάζει ό,τι θέλει, ξεκίνησε το μπάχαλο και εννοείται δεν μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις με διαφορετικά όργανα, όταν δεν υπάρχει έστω μια επίσημη σοβαρή έρευνα που να πιστοποιεί ότι έχουν ίδιο βαθμό απόκρισης και καταγραφής στις εναλλαγές της θερμοκρασίας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, yiannis_volos said:

Ποιος οργανισμός πρέπει να επιβεβαιώσει ένα ρεκόρ για να πούμε ότι είναι επίσημο; Το ΝΟΑΑ;

Οι εθνικές μετ. υπηρεσίες ή ο WMO!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...