Jump to content
South καυσωνάκιας

48.8°C σε Davis στη Νότια Κρήτη 3/8/2021. Τι πιστεύετε;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικά πράγματα θα ήθελα να πω και εγώ. Καταρχάς δεν νοείτα φόεν χωρίς φαινόμενα στην προσήνεμη πλευρά του βουνού. Αν δεν έχουμε φαινόμενα δεν έχουμε άνεμο τύπου φόεν, αλλά καταβατικό, που βέβαια έχει την θερμαντική του επιρροή, για διαφορετικούς λόγους όμως από το φόεν.

Για την περίπτωση του Λαγκαδά εμένα μου κάνει μπαμ ότι είναι λάθος, και με βάση στα στοιχεία που ανέφερε ο KapelosG, αλλά και επειδή, η περιοχή δεν έχει τόσο περίπλοκη γεωμορφολογία όσο η Αθήνα για να κάνει τέτοιες τρελές διαφορές από μέρος σε μέρος. Ταυτόχρονα έχωω εξηγήσει ότι για μεγαλύτερη επιρροή του καταβατικού ανέμου, χρειάζεσαι μεγαλύτερα βουνά. 

Και αυτό διότι σε συνθήκες ευστάθειας, όπως συμβαίνει σε πολλούς καύσωνες, η δυνητική θερμοκρασία αυξάνεται με το ύψος. Δηλαδή έστω ότι σε αυτές τις συνθήκες έχουμε δύο αέριες μάζες σε βουνό με διαφορετικό υψόμετρο, με z2>z1. Ακόμα και αν η θερμοκρασία της μάζας που είναι πιο ψηλά, είναι χαμηλότερη από αυτή της μάζας χαμηλότερα, η δυνητική της θερμοκρασία είναι ψηλότερη, δηλαδή η θερμοκρασία την οποία θα έχει η μάζα στην επιφάνεια της θάλασσας; αφού κατέλθει με την αδιαβατική διαδικασία θα είναι υψηλότερη.

Άρα το ύψος που κατέρχεται  αέρια μάζα μέσω του καταβατικού ανέμου είναι το κύριο στοιχείο που δείχνει αν όντως μιλάμε για λογικές θερμοκρασίες σταθμών ή όχι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μερικά πράγματα θα ήθελα να πω και εγώ. Καταρχάς δεν νοείτα φόεν χωρίς φαινόμενα στην προσήνεμη πλευρά του βουνού. Αν δεν έχουμε φαινόμενα δεν έχουμε άνεμο τύπου φόεν, αλλά καταβατικό, που βέβαια έχει την θερμαντική του επιρροή, για διαφορετικούς λόγους όμως από το φόεν.

Για την περίπτωση του Λαγκαδά εμένα μου κάνει μπαμ ότι είναι λάθος, και με βάση στα στοιχεία που ανέφερε ο KapelosG, αλλά και επειδή, η περιοχή δεν έχει τόσο περίπλοκη γεωμορφολογία όσο η Αθήνα για να κάνει τέτοιες τρελές διαφορές από μέρος σε μέρος. Ταυτόχρονα έχωω εξηγήσει ότι για μεγαλύτερη επιρροή του καταβατικού ανέμου, χρειάζεσαι μεγαλύτερα βουνά. 

Και αυτό διότι σε συνθήκες ευστάθειας, όπως συμβαίνει σε πολλούς καύσωνες, η δυνητική θερμοκρασία αυξάνεται με το ύψος. Δηλαδή έστω ότι σε αυτές τις συνθήκες έχουμε δύο αέριες μάζες σε βουνό με διαφορετικό υψόμετρο, με z2>z1. Ακόμα και αν η θερμοκρασία της μάζας που είναι πιο ψηλά, είναι χαμηλότερη από αυτή της μάζας χαμηλότερα, η δυνητική της θερμοκρασία είναι ψηλότερη, δηλαδή η θερμοκρασία την οποία θα έχει η μάζα στην επιφάνεια της θάλασσας; αφού κατέλθει με την αδιαβατική διαδικασία θα είναι υψηλότερη.

Άρα το ύψος που κατέρχεται  αέρια μάζα μέσω του καταβατικού ανέμου είναι το κύριο στοιχείο που δείχνει αν όντως μιλάμε για λογικές θερμοκρασίες σταθμών ή όχι.

Μιχάλη έχω δύο απορίες αν γνωρίζεις την απάντηση...

Όταν σε συνθήκες καύσωνα κατέρχεται μια αέρια μάζα από ένα βουνό π.χ. 2000 μ. έχοντας ομαλό ανάγλυφο και βγει στην πεδιάδα θα έχει αποκτήσει μια αυξημένη θερμοκρασία λόγω καταβατικού ανέμου. Αν το βουνό αυτό διέθεται πολύπλοκο ανάγλυφο η αέρια μάζα θα έβγαινε πιο θερμή στην πεδιάδα για το γεγονός ότι ο καταβάτης άνεμος θα διέσχιζε το πολύπλοκο ανάγλυφο; Δηλαδή το πολύπλοκο ανάγλυφο είναι ένας επιπλέον παράγοντας που συμβάλλει στην περαιτέρω αύξηση της θερμοκρασίας;

Η περιοχή του Θριάσιου δε διαθέτει βουνά μεγάλου ύψους, διαθέτει όμως πολύπλοκο ανάγλυφο. Επίσης τα ρεκόρ τα γράφει συνήθως με ΒΔ. Υπάρχει περίπτωση να ξεκινάει ΒΔ καταβάτης από κορυφές Παρνασσού, να βγαίνει θερμός στην πεδιάδα και διανύοντας όλη αυτή τη μεγάλη απόσταση να βγαίνει  Αττική - Θριάσιο έχοντας υποστεί περαιτέρω θέρμανση λόγω πολύπλοκου ανάγλυφου της γύρω περιοχής; Οπότε δικαιολογούνται κάπως οι πολύ υψηλές θερμοκρασίες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Μιχάλη έχω δύο απορίες αν γνωρίζεις την απάντηση...

Όταν σε συνθήκες καύσωνα κατέρχεται μια αέρια μάζα από ένα βουνό π.χ. 2000 μ. έχοντας ομαλό ανάγλυφο και βγει στην πεδιάδα θα έχει αποκτήσει μια αυξημένη θερμοκρασία λόγω καταβατικού ανέμου. Αν το βουνό αυτό διέθεται πολύπλοκο ανάγλυφο η αέρια μάζα θα έβγαινε πιο θερμή στην πεδιάδα για το γεγονός ότι ο καταβάτης άνεμος θα διέσχιζε το πολύπλοκο ανάγλυφο; Δηλαδή το πολύπλοκο ανάγλυφο είναι ένας επιπλέον παράγοντας που συμβάλλει στην περαιτέρω αύξηση της θερμοκρασίας;

Η περιοχή του Θριάσιου δε διαθέτει βουνά μεγάλου ύψους, διαθέτει όμως πολύπλοκο ανάγλυφο. Επίσης τα ρεκόρ τα γράφει συνήθως με ΒΔ. Υπάρχει περίπτωση να ξεκινάει ΒΔ καταβάτης από κορυφές Παρνασσού, να βγαίνει θερμός στην πεδιάδα και διανύοντας όλη αυτή τη μεγάλη απόσταση να βγαίνει  Αττική - Θριάσιο έχοντας υποστεί περαιτέρω θέρμανση λόγω πολύπλοκου ανάγλυφου της γύρω περιοχής; Οπότε δικαιολογούνται κάπως οι πολύ υψηλές θερμοκρασίες;

Θέλω να είμαι ειλικρινής. Δεν είμαι 100% σίγουρος για την επιρροή του πολύπλοκου αναγλύφου. Από αυτά που γνωρίζω όμως, δεν μπορώ να φανταστώ κάποια φυσική αιτία που να έχει ως αποτέλεσμα να επηρεάζεται η θερμοκρασία από του αέρα από το πολύπλοκο ανάγλυφο. Δηλαδή αν σκεφτούμε αρχικά ότι βρισκόμαστε στο βουνό, τι είναι αυτό που προκαλεί την θερμοκρασία του? Η ηλιακή ακτινοβολία. Κατά την θέρμανση του αέρα την ημέρα, έχουμε ουσιαστικά και αλλαγή της δυνητικής θερμοκρασίας, αφού, η θέρμανση του αέρα δεν γίνεται αδιαβατικά, αλλά διαβατικά. Αυτό σημαίνει ότι η μέγιστη δυνητική θερμοκρασία, και άρα η μέγιστη θερμοκρασία που θα έεχει μια περιοχή λόγω καταβάτη, θα είναι μετά το μεσημέρι, έως νωρίς το απόγευμα (στις 16.30-17.30 χοντρικά)

Οπότε έχουμε αυτά ως δεδομένα. Ο αέρας, ως.. αέρας δεν έχει τις ίδιες τριβές που θα είχε ένα στερεό, πάνω σε ένα πολύπλοκο ανάγλυφο, άρα, δεν θερμένεται από κάτι τέτοιο. Αν υπάρχουν επιφανειακές τριβές, είναι μικρές, και ουσιαστικά μιλάμε για μεταφορά της θερμότητας του εδάφους, με λίγο παραλλαγμένο τρόπο, από ότι με την κλασσική μεταφορά θερμότητας από το έδαφος στον αέρα.

 

Τώρα για την περιοχή της Αττικής δεν είμαι επίσης απόλυτως σίγουρος για τα ρεκόρ που έχουν σημειωθεί, όμως δεν θέλω να αμφισβητήσω τον WMO. Πάντως ο Παρανασός είναι αρκετά μακριά, και σίγουρα θα έπρεπε να υπάρχουν πολύ μεγάλες τιμές θερμοκρασίας σε κάθε σταθμό μέχρι την περιοχή του Θριασίου. Από εκεί και πέρα δυσυτυχώς δεν μπορώ να απαντήσω, καθώς για εξαιρετικά μεγάλες θερμοκρασίες περιοχών, πρέπει να υπάρχει καταβάτης από βουνό σημαντικού μεγέθους& ύψους για να δουλέψει η "φόρμουλα" 

Αυτά προς το παρόν φίλε Μεσσήνιε. Αν βρω κάτι ακόμα θα το γράψω, αλλά γενικά πριν λίγους μήνε ςόταν έψαχνα γενικά για την επιρροή καταβατικών ανέμων, δεν βρήκα κάτι περί πολυπλοκότητας εδάφους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Θέλω να είμαι ειλικρινής. Δεν είμαι 100% σίγουρος για την επιρροή του πολύπλοκου αναγλύφου. Από αυτά που γνωρίζω όμως, δεν μπορώ να φανταστώ κάποια φυσική αιτία που να έχει ως αποτέλεσμα να επηρεάζεται η θερμοκρασία από του αέρα από το πολύπλοκο ανάγλυφο. Δηλαδή αν σκεφτούμε αρχικά ότι βρισκόμαστε στο βουνό, τι είναι αυτό που προκαλεί την θερμοκρασία του? Η ηλιακή ακτινοβολία. Κατά την θέρμανση του αέρα την ημέρα, έχουμε ουσιαστικά και αλλαγή της δυνητικής θερμοκρασίας, αφού, η θέρμανση του αέρα δεν γίνεται αδιαβατικά, αλλά διαβατικά. Αυτό σημαίνει ότι η μέγιστη δυνητική θερμοκρασία, και άρα η μέγιστη θερμοκρασία που θα έεχει μια περιοχή λόγω καταβάτη, θα είναι μετά το μεσημέρι, έως νωρίς το απόγευμα (στις 16.30-17.30 χοντρικά)

Οπότε έχουμε αυτά ως δεδομένα. Ο αέρας, ως.. αέρας δεν έχει τις ίδιες τριβές που θα είχε ένα στερεό, πάνω σε ένα πολύπλοκο ανάγλυφο, άρα, δεν θερμένεται από κάτι τέτοιο. Αν υπάρχουν επιφανειακές τριβές, είναι μικρές, και ουσιαστικά μιλάμε για μεταφορά της θερμότητας του εδάφους, με λίγο παραλλαγμένο τρόπο, από ότι με την κλασσική μεταφορά θερμότητας από το έδαφος στον αέρα.

 

Τώρα για την περιοχή της Αττικής δεν είμαι επίσης απόλυτως σίγουρος για τα ρεκόρ που έχουν σημειωθεί, όμως δεν θέλω να αμφισβητήσω τον WMO. Πάντως ο Παρανασός είναι αρκετά μακριά, και σίγουρα θα έπρεπε να υπάρχουν πολύ μεγάλες τιμές θερμοκρασίας σε κάθε σταθμό μέχρι την περιοχή του Θριασίου. Από εκεί και πέρα δυσυτυχώς δεν μπορώ να απαντήσω, καθώς για εξαιρετικά μεγάλες θερμοκρασίες περιοχών, πρέπει να υπάρχει καταβάτης από βουνό σημαντικού μεγέθους& ύψους για να δουλέψει η "φόρμουλα" 

Αυτά προς το παρόν φίλε Μεσσήνιε. Αν βρω κάτι ακόμα θα το γράψω, αλλά γενικά πριν λίγους μήνε ςόταν έψαχνα γενικά για την επιρροή καταβατικών ανέμων, δεν βρήκα κάτι περί πολυπλοκότητας εδάφους.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση και ίσως σε ακραίες καταγραφές θερμοκρασιών πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν το γεγονός μήπως η θερμοβαθμίδα είναι υπερ-ξηροαδιαβατική (αν μπορεί αυτό να εξακριβωθεί με αξιόπιστο τρόπο) όπως έχει αναφέρει ο Δάσκαλος κάποια στιγμή στο μπλογκ σε ερώτημα για το αν θα μπορούσε να υπάρξει μια τέλεια περίπτωση φόεν που να εκτόξευσε τη θερμοκρασία στο Αποδούλου στους 48,8 β. με δεδομένο ότι τα γεωδυναμικά στα 500 και η θερμοκρασία στα 850 εκείνης της ημέρας δε δικαιολογούν κάτι τέτοιο και με την προϋπόθεση ότι ο σταθμός είναι σωστά συντηρημένος και τοποθετημένος σύμφωνα με τα στάνταρ του wmo.

IMG-20220807-134508.jpg

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως για το Θριάσιο είναι και άλλος παράγοντας που πρέπει να βάλουμε στην εξίσωση. Είναι υπερβιομηχανισμένη περιοχή. Ο άνεμος, περνάει χιλιόμετρα από urban landscape μέχρι να φτάσει στους σταθμούς του Θριασίου που δείχνουν τόσο μεγάλες επιδόσεις. 

Το ίδιο πιστεύω συμβαίνει και στον αυστηρά αστικό ιστό της Αθήνας με τους σταθμούς που δέχονται καταβάτες όπως πχ Χαροκόπειο. Πέρα από την τριβή του αέρα με τους λόφους της Αθήνας έχει ολόκληρη την χαβούζα του αστικού ιστού να διασχίσει και δεν μπορεί αυτά τα τεχνητά εμπόδια να μην αυξάνουν την τριβή του αέρα όταν τα ίδια ψήνονται στον ήλιο επί ώρες.

Τώρα για το Αποδούλου σε σύγκριση με το Θριάσιο. Ναι ο Ψηλορείτης είναι τεράστιο βουνό και εκεί το ''τέλειο φόεν'' είναι μια πιθανότητα που πρέπει να εξεταστεί σοβαρά. Από την άλλη όμως το Θριάσιο μπορεί να μην έχει 2000+ μέτρα βουνά αλλά έχει τόσο μεγάλη πολυπλοκότητα αλλά και όρη από τη Δυτική πλευρά με πάνω από 1000 μέτρα. Ο αυστηρά ΒΔ εξάλλου είναι αυτός που εκτοξεύει τις τιμές στο Θριάσιο and it makes sense όταν έχει διανύσει πριν τον Κιθαιρώνα, το όρος Πατέρα και τα Γεράνεια όλα με υψόμετρο πάνω από 1000 μέτρα. Είναι πολλαπλοί οι εμποδισμοί που συναντά ο ΒΔ μέχρι να μπει στο Θριάσιο και σε συνδυασμό με την πολύπλοκη ορογραφία δίνει αυτά τα αποτελέσματα.

Τώρα το ερώτημα εδώ είναι, τι είναι πιο ''δυνατό'' για να δώσει τις πραγματικά ακραίες τιμές στον Ελλαδικό χώρο?

Μια τρομερή πολυπλοκότητα όπως έχει πχ το Θριάσιο το οποίο έχει επιβεβαιώσει 2 φορές τρελά νούμερα με το 48 της Ελευσίνας και το 47.5 του Ασπρόπυργου ή ένα τεράστιο βουνό ακριβώς από πάνω με 2000+ μέτρα υψόμετρο όπως μας έχει δείξει το 48.8 στο Αποδούλου (εφόσον αποδειχθεί η αξιοπιστία της μέτρησης) ; 

Ένας συνδυασμός ίσως των 2?

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι αλλά δεν μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι το πολύπλοκο ανάγλυφο παίζει ρόλο στην περαιτέρω θέρμανση του καταβάτη ανέμου. Εκτός και αν έχει λεχθεί κάπου, έχει αναφερθεί σε κάποια έρευνα, δηλαδή υπάρχει στη διεθνή βιβλιογραφία σχετική αναφορά που να το επιβεβαιώνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, [weathermaniac] said:

Τώρα για την περιοχή της Αττικής δεν είμαι επίσης απόλυτως σίγουρος για τα ρεκόρ που έχουν σημειωθεί, όμως δεν θέλω να αμφισβητήσω τον WMO.

Πέρα από το ρεκόρ των 48 στην Ελευσίνα κράτα στο μυαλό σου και το 47.5 του Ασπρόπυργου το 2007 και την αμέσως επόμενη μέγιστη της Ελευσίνας με 46.4 το 1973. Αυτά από επίσημες καταγραφές. Διότι από ανεπίσημες αναφορές που έχουμε δει, ακούσει και βιώσει όσοι ξέρουμε πάνω κάτω την περιοχή έχουμε ακόμα πιο πλούσια εικόνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, Μεσσήνιος said:

Ναι αλλά δεν μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι το πολύπλοκο ανάγλυφο παίζει ρόλο στην περαιτέρω θέρμανση του καταβάτη ανέμου. Εκτός και αν έχει λεχθεί κάπου, έχει αναφερθεί σε κάποια έρευνα, δηλαδή υπάρχει στη διεθνή βιβλιογραφία σχετική αναφορά που να το επιβεβαιώνει.

Τι εννοούμε τότε με τον όρο ''πολύπλοκο'' ανάγλυφο; Διότι εγώ αναφερόμουν στα Γεράνεια, Κιθαιρώνα και όρος Πατέρας όλα 1000+ κατά κύριο λόγο που τα διασχίζει ο ΒΔ επί χιλιόμετρα πριν μπει στο Θριάσιο. Να προσθέσω φυσικά και την Πάρνηθα και όρος Αιγάλεω από την Βόρεια και Ανατολική πλευρά (καθώς και με ΒΑ βλέπουμε συχνά υψηλές Τ στο Θριάσιο). Συν φυσικά τα υπόλοιπα υψώματα μέσα στο Θριάσιο για τα οποία χάνεις την μπάλα.

Φυσικά στο παρελθόν είχε εξεταστεί ακόμα και ο ρόλος της Σαλαμίνας καθώς ουσιαστικά η θέση της καθιστά τον Κόλπο της Ελευσίνας μια ''κλειστή θάλασσα''.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό για το τη σημασία του urban landscape στο Θριάσιο είναι το 45.3 που έδωσε ο Davis της Ελευσίνας το 2017 από το ΕΑΑ . Γενικά ο σταθμός του ΕΑΑ στην Ελευσίνα είναι σχεδόν πάντα ο τελευταίος που τον πιάνει ο καταβάτης καθώς ο σταθμός είναι δίπλα από τη θάλασσα και τον νικάει πιο συχνά η αύρα.

Τις ημέρες όμως με καθαρούς καταβάτες φαίνεται οτι συμπεριφέρεται ακόμα πιο ακραία από το Αεροδρόμιο της Ελευσίνας που έδωσε το 48άρι το 1977. Την ίδια μέρα που ο σταθμός του ΕΑΑ στην Ελευσίνα έδωσε 45.3 ο σταθμός της ΕΜΥ στο Αεροδρόμιο της Ελευσίνας έδωσε 44.8. Κάτι μου λέει οτι αυτός ο μισός βαθμός πάνω πρέπει να οφείλεται και στο οτι ο σκληρός καταβάτης θερμάνθηκε ακόμα παραπάνω μέχρι να χτυπήσει τα παράλια της Ελευσίνας καθώς διέσχισε όλη την εκβιομηχανισμένη περιοχή και το τσιμέντο της περιοχής.

Υποθέσεις απλά κάνω φυσικά για τους σκοπούς της συζήτησης.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Τι εννοούμε τότε με τον όρο ''πολύπλοκο'' ανάγλυφο; Διότι εγώ αναφερόμουν στα Γεράνεια, Κιθαιρώνα και όρος Πατέρας όλα 1000+ κατά κύριο λόγο που τα διασχίζει ο ΒΔ επί χιλιόμετρα πριν μπει στο Θριάσιο. Να προσθέσω φυσικά και την Πάρνηθα και όρος Αιγάλεω από την Ανατολική πλευρά (καθώς και με ΒΑ βλέπουμε συχνά υψηλές Τ στο Θριάσιο). Συν φυσικά τα υπόλοιπα υψώματα μέσα στο Θριάσιο για τα οποία χάνεις την μπάλα.

Φυσικά στο παρελθόν είχε εξεταστεί ακόμα και ο ρόλος της Σαλαμίνας καθώς ουσιαστικά η θέση της καθιστά τον Κόλπο της Ελευσίνας μια ''κλειστή θάλασσα''.

Τα Γεράνεια και το Όρος Πατέρας είναι δυτικά του Θριάσιου, όχι ΒΔ. Από ΒΔ ο άνεμος μπαίνει Θριάσιο από Ερυθρές, Οινόη, Βίλια κλπ. Τώρα πολύπλοκο ανάγλυφο είναι αυτό που περιγράφουν οι λέξεις ένα βουνό τραχύ - άγριο ή σύμπλεγμα από βουνά με φαράγγια, χαράδρες, υψομετρικές εναλλαγές κλπ, στη διεθνή βιβλιογραφία αναφέρεται με τον όρο "complex terrain".

Δεν αμφισβητώ τη δυναμική του Θριάσιου, απλά όταν μια περιοχή είναι πολύ δυνατή σε μια μετεωρολογική παράμετρο (π.χ. θερμικό δυναμικό) έχει τεράστιο ενδιαφέρον να διερευνούμε, κατά το μέτρο του δυνατού, το μηχανισμό που μπορεί να δώσει αυτό το "ακραίο". Πριν που μιλούσαμε με Μιχαήλ είπα μήπως ο ΒΔ ξεκινάει από Παρνασσό και κατορθώνει να βγει Θριάσιο θερμός καταβάτης διασχίζοντας όλη αυτή την απόσταση. Και μήπως από Ερυθρές και μετά που διασχίζει τα βουνά με κάπως πολύπλοκο ανάγλυφο, επιδρά το τελευταίο σε περαιτέρω αύξηση της θερμοκρασίας. Τελικά όμως δεν είμαστε σίγουροι αν όντως το πολύπλοκο ανάγλυφο μπορεί να κάνει τη διαφορά. Υπάρχει και η περίπτωση της υπερ-ξηροαδιαβατικής θερμοβαθμίδας, αλλά και αυτό θέλει διερεύνηση αν όντως υπήρξε και αποτέλεσε τον παράγοντα που έκανε τη διαφορά. Σε κάθε περίπτωση το θέμα είναι να υπάρχουν αξιόπιστα όργανα, σωστά συντηρημένα και τοποθετημένα, να μας δίνουν αξιόπιστες μετρήσεις και μετά να διερευνούμε, κατά το μέτρο του δυνατού, πώς αυτές προέκυψαν.

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, Μεσσήνιος said:

Τα Γεράνεια και το Όρος Πατέρας είναι δυτικά του Θριάσιου, όχι ΒΔ.

Ναι μωρέ, δεν θα παίξουμε τώρα με τις μοίρες του ανέμου. Το point μου είναι οτι όλη η περιοχή τόσο Δυτικά, Βόρεια, Ανατολικά ακόμα και Νότια του Θριασίου είναι εξαιρετικά πολύπλοκή. Έχει από παντού βουνά. Όλες οι τέλειες συνθήκες για να μπορεί να χτυπάει γερούς καταβάτες. Τώρα ποια μοίρα του ανέμου πιάνει την κάθε περιοχή του Θριασίου καλύτερα είναι δύσκολο να πούμε. Φαίνεται οτι ο Δ και ΒΔ είναι ο πιο δυνατός άνεμος τουλάχιστον του Αεροδρομίου της Ελευσίνας.

Δες παρακάτω και σχετικό πόστ που έχει διασωθεί εμέσως από το snowreport στο οποίο θυμάμαι είχε γίνει τεράστια συζήτηση για τους καταβάτες του Θριασίου. Κρίμα που ούτε το internet archive δεν μπόρεσε να διασώσει τις τότε πολύ πλούσιες συζητήσεις. Διασώθηκε το παρακάτω όμως εμέσως

https://www.insomnia.gr/forums/topic/367828-attica-versus-andalusia/?do=findComment&comment=3674462

 

Quote

 

Ας το παρουμε απο την αρχη. Με μια προχειρη μελετη κατεληξα στα παρακατω.

 

Τα βουνα περικλειουν το Θριασιο πεδιο με ενα τροπο απο τους μοναδικους ισως στην Ελλαδα. Απο Δυση, Βορρα, Ανατολη και Νοτο ακομη! (θα δειτε γιατι). Μεγαλο ρολο παιζει και η κλιση των βουνων επισης. Ιδου:

 

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=102573486162269633035.000486f5ef6735e0e6eec

 

Η Παρνηθα απο τα βορεια, ο Κιθαιρωνας και ο Πατερας απο τα ΔΒΔ δημιουργουν τους ισχυροτερους καταβατες.

 

Οι μεν βοριαδες υποθετω πως ενισχυονται στις βοιωτικες πεδιαδες πριν αναρριχησουν τα βουνα και λειτουργησουν ως καταβατες. Ομοιως και στον Κιθαιρωνα οπου οι δυτικοι η ΔΒΔ ανεμοι προερχομενοι απο τον Κορινθιακο οπου ως γνωστον ενιχυονται πολυ λογω καναλισμου.

 

Αρα δεν ειναι μονο οι καταβατες, οι ανεμοι ειναι ηδη ενισχυμενοι απο πριν και σιγουρα αυτο ειναι ενα επιπλεον στοιχειο.

 

Περιστατικο καυσωνα με αυρες και δυτικους καταβατες:

 

http://www.wunderground.com/history/airport/LGEL/2008/7/15/DailyHistory.html

 

 

Εδω ομως να προσθεσω οτι ισως οντως η Σαλαμινα να λειτουργει καταβατικα! Επειδη στην Θεσσαλονικη εχω δει λοφους να δημιουργουν καταβατες δεν μπορω να πω οτι μου φαινεται παραξενο. Η αυρα ενισχυεται σταδιακα και ''καβαλαει'' το νησι αυξανοντας την θερμοκρασια και μειωνοντας την υγρασια Χαρακτηριστικοτατο:

 

http://www.wunderground.com/history/airport/LGEL/2000/7/6/DailyHistory.html

 

Οστωσο ποτε η αυρα δε θα μπορουσε να δρασει σε μεγαλο βαθμο ως καταβατης λογω του οι καυσωνες συνηθως συνοδευονται απο δυτικογενη ρευματα σε ολα τα στρωματα της ατμοσφαιρας και οι αντιστοιχοι καταβατες ειναι ισχυροτεροι μιας και ολοι μα ολοι διανυουν βουνα για να μπουν στο Θριασιο. Ο ΝΔ και ο ΝΑ σιγουρα αποτελουν ''καθαροτερη'' αυρα οπως φαινεται και στο χαρτη του google πιο πανω.

 

 

Εδω σκληρος Βορειος καταβατης που ακολουθειται απο ''αυρα'' οχι τοσο καταβατικη οστωσο αρκετα ικανη να διατηρησει το 40αρι.

 

http://www.wunderground.com/history/airport/LGEL/2007/7/25/DailyHistory.html

 

''Σκληροι'' δυτικοι:

 

http://www.wunderground.com/history/airport/LGEL/2007/6/26/DailyHistory.html

 

Μια ευλογη απορια ειναι ποιος ανεμος ειναι ο πιο ισχυρος καταβατης. Σε συναρτηση με την θερμοκρασια στα 850 ανα καυσωνα θα μπορουσε να ειναι ο ΒΔ οπως φαινεται:

 

http://www.wunderground.com/history/airport/LGEL/1998/7/3/DailyHistory.html

 

Τα λογικα συμπερασματα απο ολα αυτα ειναι το γεγονος οτι οσο ισχυροτεροι ειναι οι ανεμοι τοσο περισσοτερο διατηρουν την ζεστη και την ξηρασια, αυτοι ειναι ειτε δυτικοι ειτε ΒΔ ειτε βορειοι

 

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω οτι γενικα πρεπει να παιζει ρολο κ η υπαρξη ανεμου γενικα στους καυσωνες...η Αττικη βγαζει ευκολα 4-5 μποφορ ανεμους και τις πιο καυτες μερες...με μελτεμι χτυπαει παραπανω...δεν υπαρχει η λογικη της απνοιας στους καυσωνες κ ετσι η θερμοκρασια ανεβαινει κ αλλο οταν ο ανεμος δεν ερχεται απευθειας απο θαλασσια επιφανεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όντως σπάνια να έχουμε άπνοια σε καύσωνα Αττική. Ειδικά στο Θριάσιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναφορικά με το 48άρι της Ελευσίνας παρακάτω και προχθεσινή δημοσίευση από το meteorology 

279053607_Screenshot2022-08-07at10_21_14PM.png.beb32e71bc67b4f2774b858a1d74b639.png713576907_Screenshot2022-08-07at10_21_33PM.thumb.png.10f69a8b0c862e06a8ac36baa2dbe766.png

 

Επίσης να υπενθυμίσουμε οτι και ο Καντερές που ήταν ο παρατηρητής της ΕΜΥ την μέρα του ρεκόρ σε άρθρο του είχε τονίσει οτι ο άνεμος στην Ελευσίνα εκείνη την μέρα έπνεε Δ-ΒΔ

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως η τριβή είναι δύναμη μοριακής φύσεως, δηλαδή αν θέλουμε να πούμε πως η τριβή έχει σχέση με αύξηση της θερμοκρασίας, τότε θα έπρεπε να μιλάμε για την μορφολογία του βουνού σε μεγέθη εκατοστών, δηλαδή την μορφολογία/είδος του εδάφους, και όχι αν έχει λόφους και λοφάκια. Είναι το ίδιο σαν να λέμε το εξής.

Έχουμε ένα αυτοκίνητο το οποίο κινείται σε βουνό με πολλούς λόφους, αλλά πάνω σε πάγο άρα γλιστράει και έχει λιγότερη τριβή. Αν όμως κινείται σε ευθεία γραμμή σε χωματόδρομο έχει περισσότερη τριβή, και άρα μεταφράζεται σε περισσότερη θερμότητα. Και αυτό φυσικά με στερεό, που η δύναμη της τριβής είναι πολύ μεγαλύτερη σε σχέση με ένα αέριο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μήπως όταν υπάρχει πολύπλοκο ανάγλυφο υπάρχουν αυξομειώσεις στην πίεση της αέριας μάζας, π.χ. σε περιπτώσεις καναλισμών κλπ, δηλαδή μπορεί το πολύπλοκο ανάγλυφο να δημιουργεί τέτοια τοπικά φαινόμενα και όπου παρατηρείται αύξηση στην πίεση να αυξάνεται τοπικά η θερμοκρασία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιμένω, γιατί δε θέτουμε ερωτήματα ειδικά σε ότι αφορά το Θριάσιο για την επιπλέον επίδραση του αστικού περιβάλλοντος κατά τη διάρκεια καταβατικών φαινομένων. Μιλάμε ίσως για την πιο εκβιομηχανισμένη περιοχή στην Ελλάδα. Δε μπορεί όλη αυτή η χαβούζα στο Θριάσιο να αφήνει αλώβητες τις Τ κατά τη διάρκεια καταβατών. Είναι counterintuitive να μην μπει στην εξίσωση αναφορικά με το Θριάσιο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νατο και το 50άρι στο Θριάσιο πέρσι σύμφωνα με την ESA

Φυσικά αναφέρεται σε land surface θερμοκρασίες. 

https://www.esa.int/About_Us/Week_in_images/Week_in_images_28_June_-_02_July_2021

Quote

The data show that surface temperatures reached over 50°C in many locations including the northwest of Athens and many regions in Turkey.

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...