Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πλήρως αναμενόμενη εξέλιξη. Οσο υπάρχει ζήτηση για σπίτι στο δάσος, θα υπάρχουν και οι πυρκαγιές. Δεν καταλαβαίνω γιατί απορούμε.....

Γιατί δε βάζει ποτέ φωτιά κάποιος στην Ακρόπολη? Γιατί ξέρει οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ να χτίσεις. Στην Πεντέλη ξέρουν οτι σε 2-3 χρόνια απο τώρα θα έχουμε τις πρώτες καινούργιες μεζονέτες, οι οποίες θα κινδυνεύσουν όταν είναι να καεί ξανα΄το δάσος  για να χτιστούν οι επόμενες μεζονέτες και πάει λέγοντας. Είναι πολλά τα λεφτά Αρη.........

 

Φίλε μου, πολύ πιο εύκολα πάντως χτίζει κάποιος σε δασική περιοχή που Δεν έχει καεί πάρα μετά την φωτιά..

Γενικά πάντα σε τέτοιες φωτιές βρίζουμε θεούς και δαίμονες, βγάζουμε συνωμοσίες, από Τούρκους μέχρι εξωγήινους. Για μένα είναι απλά τα πράγματα, ζούμε απλώς σε ένα κράτος περίγελο. Το οποίο όμως είναι ο καθρέφτης της κοινωνίας μας. Βρίζουμε όλοι το κράτος και τις εκάστοτε κυβερνήσεις και αναρωτιέμαι ποιος από εδώ έχει κάνει εθελοντής, ποιος έχει κάνει μια δεντροφύτευση Ποιος έχει μαζέψει 5 κλαδιά από το οικόπεδο του. Εγώ, και ντρέπομαι φρικτά που το λέω, δεν έχω κάνει τίποτα. Δεν κερδίζουμε τίποτα με το να βρίζουμε και να φωνάζουμε κάθε χρόνο, αν πρώτα δεν αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι, τόσο απλά. 

Δεν απευθύνονται στο σχόλιο σου αυτά προφανώς , γενικό είναι το σχόλιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντιθέσεις:Τι μπορεί να δημιουργήσει ο άνθρωπος......

Πώς μπορεί να καταστρέφει......

Σκέψεις παίδες πολλες.....FB_IMG_1658260337725.thumb.jpg.0ddb1d11dd1488fe36ebd28f52e37870.jpg

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μονο μέλημα του κράτους ειναι μην εχουμε νεκρούς και αρχίσουν οι συγκρίσεις με το ματι και ας μην μεινει δεντρο για δεντρο.Τα καταφέραμε θα λενε…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, south coast είπε:

Το μονο μέλημα του κράτους ειναι μην εχουμε νεκρούς και αρχίσουν οι συγκρίσεις με το ματι και ας μην μεινει δεντρο για δεντρο.Τα καταφέραμε θα λενε…

Πάνω από την ανθρώπινη ζωή δεν μπαίνει τίποτα ...καλώς ή κακώς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Petros21 είπε:

Φίλε μου, πολύ πιο εύκολα πάντως χτίζει κάποιος σε δασική περιοχή που Δεν έχει καεί πάρα μετά την φωτιά..

Γενικά πάντα σε τέτοιες φωτιές βρίζουμε θεούς και δαίμονες, βγάζουμε συνωμοσίες, από Τούρκους μέχρι εξωγήινους. Για μένα είναι απλά τα πράγματα, ζούμε απλώς σε ένα κράτος περίγελο. Το οποίο όμως είναι ο καθρέφτης της κοινωνίας μας. Βρίζουμε όλοι το κράτος και τις εκάστοτε κυβερνήσεις και αναρωτιέμαι ποιος από εδώ έχει κάνει εθελοντής, ποιος έχει κάνει μια δεντροφύτευση Ποιος έχει μαζέψει 5 κλαδιά από το οικόπεδο του. Εγώ, και ντρέπομαι φρικτά που το λέω, δεν έχω κάνει τίποτα. Δεν κερδίζουμε τίποτα με το να βρίζουμε και να φωνάζουμε κάθε χρόνο, αν πρώτα δεν αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι, τόσο απλά. 

Δεν απευθύνονται στο σχόλιο σου αυτά προφανώς , γενικό είναι το σχόλιο

Καλά....το να λέμε οτι υπάρχουν εμπρηστές που δρουν υπέρ των οικοπεδοφάγων, δε νομίζω οτι είναι θεωρία συνωμοσίας φίλε Πέτρο. ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Οσο για τις δενδροφυτευσεις σε τέτοιες περιοχές - φιλέτα....το ξέρουμε το έργο:

Φυτεύουμε για να ξαναπάρει ακόμα μεγαλύτερη αξία η περιοχή (ξέροντας οτι το πευκοδάσος ξαναμεγαλώνει γρήγορα) και παράλληλα ρίχνουμε στάχτη στα μάτια του κόσμου οτι όλα θα γίνουν όπως πριν. Δυστυχώς δεν πιστεύω τίποτα απο αυτά!

Φιλικά πάντα. 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι να πει κανείς γι αυτά που συμβαίνουν για πολλοστή φορά ;....Τα λόγια είναι περιττά πλέον...

Απλά να εκφράσω μια απορία ...με την ταπεινή μου γνώμη πάντα..... πως γίνεται εν έτη 2022 με τόσα μέσα( δορυφορικές. κάμερες κτλ) να μην μπορούν να δουν και να βρουν πως και ίσως και από ποιον ξεκίνησε η φωτιά η κάθε φωτιά; ....το σημείο που ξεκίνησε είναι γνωστό η ώρα επίσης ...βάλε ότι κάμερες υπάρχουν στην περιοχή και ζήτα τις δορυφορικές με ζουμ να βρεις εκείνο το διάστημα ποιος πέρασε από την συγκεκριμένη περιοχή ...πάνω από 50 άτομα δεν θα είναι .... ψάξτους μετά εξονυχιστικά από παντού και θα βρεθεί μια άκρη σίγουρα....

και δεύτερον μια προτροπή να πω; μια ιδέα; μια πρόταση; όπως θέλετε πείτε την .....προς την κυβέρνηση και τους τοπικούς φορείς ..... έρχεται το πιο δύσκολο διάστημα του έτους από Πέμπτη και μετά με τις πολύ μεγάλες ζέστες και την συνέχιση της ανομβρίας και με το μελτέμι να καραδοκεί ... πάρτε τα μέτρα σας από τώρα μην περιμένετε να ξεσπάσει πρώτα η φωτιά κάπου..... ότι χρειάζεται να γίνει να γίνει...επιφυλακή η πυροσβεστική, περιπολίες από τοπικούς και γενικά όσους χρειάζονται; καθαρισμός δασών και λοιπών επικίνδυνων περιοχών, απαγόρευση κυκλοφορίας σε επίφοβα μέρη απαγόρευση εξωτερικών μπάρμπεκιου απαγόρευση εργασιών που έχουν αυξημένο κίνδυνο ανάφλεξης(σπινθήρες από ηλεκτροκόληση- τροχό κτλ) και άλλα πόσα....... μπας και σωθεί ότι μπορεί να σωθεί .... να γίνει ουσιαστική όσο γίνεται πρόληψη ,......λέω εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω ειμαι νεκρος ψυχικα απο περυσι.Βλεπω τη μεγαλη πλεον φωτια στην Πεντελη με μια καταθλιπτικη απαθεια,ξεροντας οτι σε λιγα χρονια δεν θα εχει μεινει ΤΙΠΟΤΑ στην αττικη.Και οτι μλκια φωτο ανεβαζω με νεα δεντρακια κλπ ειναι για να κοροιδευω τον εαυτο μου,απο τη βαθια θλιψη που μου προκαλεσαν τα περσινα και δεν θα ξεπερασω ποτε.Και παλι θα ανεβασω και θα συνεχισω να κοροιδευω τον εαυτο μου,αλλα μην τα παιρνετε σοβαρα.Δεν θα μεινει τιποτα στην Αττικη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πόση αλήθεια τα τελευταία λόγια, ειμαστε το χειροτερο ειδος στον πλανητη.

σε αλλα νέα μακρυα από την θλιψη. βωβούσα τώρα 13,2

 

Επεξεργάστηκε από _nemertsika
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Τι να πει κανείς γι αυτά που συμβαίνουν για πολλοστή φορά ;....Τα λόγια είναι περιττά πλέον...

Απλά να εκφράσω μια απορία ...με την ταπεινή μου γνώμη πάντα..... πως γίνεται εν έτη 2022 με τόσα μέσα( δορυφορικές. κάμερες κτλ) να μην μπορούν να δουν και να βρουν πως και ίσως και από ποιον ξεκίνησε η φωτιά η κάθε φωτιά; ....το σημείο που ξεκίνησε είναι γνωστό η ώρα επίσης ...βάλε ότι κάμερες υπάρχουν στην περιοχή και ζήτα τις δορυφορικές με ζουμ να βρεις εκείνο το διάστημα ποιος πέρασε από την συγκεκριμένη περιοχή ...πάνω από 50 άτομα δεν θα είναι .... ψάξτους μετά εξονυχιστικά από παντού και θα βρεθεί μια άκρη σίγουρα....

και δεύτερον μια προτροπή να πω; μια ιδέα; μια πρόταση; όπως θέλετε πείτε την .....προς την κυβέρνηση και τους τοπικούς φορείς ..... έρχεται το πιο δύσκολο διάστημα του έτους από Πέμπτη και μετά με τις πολύ μεγάλες ζέστες και την συνέχιση της ανομβρίας και με το μελτέμι να καραδοκεί ... πάρτε τα μέτρα σας από τώρα μην περιμένετε να ξεσπάσει πρώτα η φωτιά κάπου..... ότι χρειάζεται να γίνει να γίνει...επιφυλακή οι πυροσβεστική, περιπολίες από τοπικούς και γενικά όσους χρειάζονται; καθαρισμός δασών και λοιπών επικίνδυνων περιοχών, απαγόρευση κυκλοφορίας σε επίφοβα μέρη απαγόρευση εξωτερικών μπάρμπεκιου απαγόρευση εργασιών που έχουν αυξημένο κίνδυνο ανάφλεξης(σπινθήρες από ηλεκτροκόληση- τροχό κτλ) και άλλα πόσα....... μπας και σωθεί ότι μπορεί να σωθεί .... να γίνει ουσιαστική όσο γίνεται πρόληψη ,......λέω εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό.... 

Πλέον όλος ο σώφρων κόσμος το αναφέρει στα μέσα κοιν δικτύωσης Σώτο.....οι ίδιοι βάζουν τις φωτιές, όπως τα έλεγαν πέρυσι οι πικραμένοι άνθρωποι της βόρειας Εύβοιας που τους άφησαν χωρις βοήθεια να καουν οι ίδιοι και τα πάντα από το βιος τους.....όλα ενώνονται πλέον στο παζλ αυτό.....ουτε για γη είναι, ούτε για οικοπεδα και σπίτια ούτε τιποτε απο αυτά που ξέραμε, είναι απλά γιατί θέλουν να επιβάλλουν άλλα κολπα κι άλλα αφηγήματα μετά....άλλωστε οι ιδιοι μας έλεγαν πριν λίγες μόλις ημέρες ότι θα πετάνε συνέχεια ειδικά αεροπλάνα που έστω και μια σπίθα να πέσει την εντοπίζουν....οσο δεν ξυπνάμε να δούμε με ποιους έχουμε να κάνουμε, καληνυχτα μας!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παράθεση

Πλέον όλος ο σώφρων κόσμος το αναφέρει στα μέσα κοιν δικτύωσης Σώτο.....οι ίδιοι βάζουν τις φωτιές, όπως τα έλεγαν πέρυσιο οι άνθρωποι της βόρειας Εύβοιας που τους αφησαν χωρις βοήθεια να καουν τα πάντα.....όλα ενώνονται πλέον στο παζλ αυτό.....ουτε για γη είναι, ούτε για οικοπεδα και ασπίτια ούτε τιποτε απο αυτά που ξέραμε, είναι απλά γιατί θέλουν να επιβάλλουν άλλα κολπα μετά....άλλωστε οι ιδιοι μας έλεγαν πριν λίγες μόλις ημέρες ότι θα πετάνε συνέχεια ειδικά αεροπλάνα που έστω και μια σπίθα να πέσει την εντοπίζουν....¨οσο δεν ξυπνάμε να δούμε με ποιους έχουμε να κάνουμε,, καληνυχτα μας!!

άλλωστε πριν λιγες μέρες βγήκε η αναλυτική ανακοίνωση περί απαγορεύσεων σε δάση και βουνά, κάπως πρέπει να την ενισχύσουν.. μην φάνε έχουμε γλαρόσουπα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όποιος νομίζει ότι μια φωτιά που δεν περιορίζεται στα πρώτα 20' μπορεί να αντιμετωπιστεί όταν πνέουν άνεμοι 8-9 Μποφώρ είναι πολύ γελασμενος .

Είχα την ατυχία την δεκαετία του 90 να ζήσω την τεράστια πυρκαγιά που σε 3 ώρες κατέκαψε έκταση 15χλμ από το Λαύριο έως το Σούνιο .

Μετά από αυτό ήμουν εθελοντής σε πολλές πυρκαγιές .....δεν δαμαζεται παιδιά ....Ακόμα και κράτη που είναι πολυυυυυυ μπροστά από μας και δεν μπορούν...βλέπε ΗΠΑ Ισπανία Γαλλία κτλ 

Δυστυχώς έτσι ειναι

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να πώ και εγώ....με το μικρό μου μυαλό.....μερικά πράγματα

α)Μεσω της εναέριας επιτήρησης οπως αυτην εχει εξελιχθεί..είναι δυνατόν με drone ενας θαλαμος επιχειρήσεων να έχει εικόνα αμεση...και να αντιδρά ακαριαία σε καθε εκδήλωση πυρκαγιάς.

β)Για χίλιους δύο λόγους πρέπει να απαγορευθεί η κυκλοφορία σε ολες τις ευαισθητες περιοχές της Αττικής αλλά και αλλες τι επίμαχες περιόδους

γ)Ο καθ υλην αρμοδιος φορέας δλδ η δασική υπηρεσία να εισηγηθεί τι βλαστηση μπορεί να αντεξει στην ΒΑ Αττική...γιατί τα πευκα..δεν με πειθουν....ειδικά για αυτην την περιοχή που και βροχές εχει και κρύο....βαλτε βελανιδιές να ησυχάσετε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από Κορωπι τώρα φαίνονται ξεκάθαρα οι φλόγες … ο αέρας κουνάει το αυτοκίνητο η ώρα 12 μεσάνυχτα και δεν λέει να κοπάσει …. Με το μάτι υπολογίζω το μέτωπο πάνω από 5 χιλιόμετρα …344DD735-D8A4-4CCC-8DC0-AA07C4575C46.thumb.jpeg.f2e4bc66c41df12a39aeb95e0ed3f1e5.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανεμογεννήτριες στην Πεντέλη δεν παίζει ρε παιδιά. Η κάποιος πανηλίθιος άναψε φωτιά όπως τότε με το Μάτι (ένας γέροντας) είτε κάποιος το έκανε για οικόπεδα κτλ. 

Εκτός κι αν είχαμε πάλι καμία ΔΕΗ (σπίθα από κολώνα)

Πάντως ναι. Δεν θα μείνει ΤΊΠΟΤΑ στην Αττική. Λίγο η κλιματική αλλαγή, πολύ.....η ανάγκη επέκτασης της πόλης προς τα έξω, θα κάουν τα δάση και θα πάμε σε ένα μοντέλο που θα συνδυάζει σπίτια/δάσος. 

Σπίτια χωρίς καθόλου δάσος δεν έχει νόημα. Δεν το θέλουν ούτε αυτοί για τους οποίος καίγεται το δάσος. Δάσος χωρίς σπίτια....επίσης δεν θα υπάρχει. Μιλώ ΜΟΝΟ για Αττική. ΕΔΩ είναι τα φράγκα. Και τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα όταν πάρει πάλι μπροστά η οικοδομή που τα τελευταία χρόνια είναι σε ύφεση. 

Όσο για το κράτος.....ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΝΊΚΑΝΟ. ΕΊΝΑΙ ΣΥΝΥΠΕΎΘΥΝΟ. 

Θεωρείτε ότι είναι τοοοοσο δύσκολο να φυλάξει ένα 2 βουνά 10 χλμ από την Ομόνοια;;; Τρίχες!!! Βουτηγμένο μέσα στα συμφέροντα είναι. 

Καληνύχτα παίδες!!! Σόρρυ αν έγραψα πολλα

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, bardaris said:

να πώ και εγώ....με το μικρό μου μυαλό.....μερικά πράγματα

α)Μεσω της εναέριας επιτήρησης οπως αυτην εχει εξελιχθεί..είναι δυνατόν με drone ενας θαλαμος επιχειρήσεων να έχει εικόνα αμεση...και να αντιδρά ακαριαία σε καθε εκδήλωση πυρκαγιάς.

β)Για χίλιους δύο λόγους πρέπει να απαγορευθεί η κυκλοφορία σε ολες τις ευαισθητες περιοχές της Αττικής αλλά και αλλες τι επίμαχες περιόδους

γ)Ο καθ υλην αρμοδιος φορέας δλδ η δασική υπηρεσία να εισηγηθεί τι βλαστηση μπορεί να αντεξει στην ΒΑ Αττική...γιατί τα πευκα..δεν με πειθουν....ειδικά για αυτην την περιοχή που και βροχές εχει και κρύο....βαλτε βελανιδιές να ησυχάσετε....

Ειναι Απλα τα πραγματα ,δεν τους  νοιαζει…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο και να λέμε ότι οι εμπρηστές βάζουν τις φωτιές κτλ κτλ ίσως για να αποτινάξουμε την ευθύνη από πάνω μας η αλήθεια και τα στοιχεία λένε ότι οι περισσότερες φωτιές ξεκινούν είτε από απροσεξία είτε από καλώδια είτε από κεραυνούς. Σίγουρα υπάρχουν και εμπρηστές εννοείται αλλά δεν είναι αυτοί η αιτία που η φωτιά πηγαίνει 20 χιλιόμετρα μακριά. Οι αιτίες είναι γνωστές και όλοι τις ξέρουμε. Μηδαμινή πρόληψη, ακαθάριστα οικόπεδα, υποστελεχωμένη Πυροσβεστική, κακή οργάνωση, κτλ κτλ. Έβλεπα πλάνα πριν με Πυροσβέστες να τρέχουν να προλάβουν μια από εδώ και μια από εκεί με αρχαία οχήματα, χωρίς κράνη, και κατοίκους που έμειναν πίσω παρά την εκκένωση με κοντομανικα και λάστιχα ποτίσματος ενώ οι φωτιές ήταν στα 10 μέτρα ύψος. Δεν είναι εικόνα χώρας αυτή. 

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι περισσοτερες φωτιες ειναι διαχρονικα απο βραχυκυκλωματα στο απαρχαιωμενο δικτυο της ΔΕΗ...για αυτην τωρα ειμαι 100% σιγουρος κ λογω του ανεμου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, menidi είπε:

Καλά....το να λέμε οτι υπάρχουν εμπρηστές που δρουν υπέρ των οικοπεδοφάγων, δε νομίζω οτι είναι θεωρία συνωμοσίας φίλε Πέτρο. ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Οσο για τις δενδροφυτευσεις σε τέτοιες περιοχές - φιλέτα....το ξέρουμε το έργο:

Φυτεύουμε για να ξαναπάρει ακόμα μεγαλύτερη αξία η περιοχή (ξέροντας οτι το πευκοδάσος ξαναμεγαλώνει γρήγορα) και παράλληλα ρίχνουμε στάχτη στα μάτια του κόσμου οτι όλα θα γίνουν όπως πριν. Δυστυχώς δεν πιστεύω τίποτα απο αυτά!

Φιλικά πάντα. 

 

 

 

 

Εννοείται υπάρχουν, απλά ποιος μου λέει ότι αυτή η φωτιά δεν ξεκίνησε από έναν ανεύθυνο που πέταξε ένα τσιγάρο μέσα σε πευκακια ενώ έχει 8αρι μποφόρ. Σίγουρα υπάρχουν και οι εμπρηστές, και οι οικοπεδοφαγοι  και η ανικανότητα του κράτους, αλλά κουράστηκα να ξεπλένουμε τις ευθύνες μας, μεταφέροντας συνεχώς τις ευθύνες σε άλλους. Εννοείται φιλικά και καταλαβαίνεις πως το λέω, ξαναλέω χωρίς να απευθύνομαι σε σένα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όποια πάντως και να είναι η αιτία δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση την εξάπλωση. Αυτό θα το λέω για πάντα. Και τα βλέπω και γύρω μου τι γίνεται, οι περισσότεροι δεν ασχολούνται αλλά όταν έρθει η φωτιά κράζουν τους πάντες. Ναι το κράτος είναι για τα μπάζα αλλά όταν και εσύ αφήνεις το οικόπεδο σου με ξερά χόρτα, αφήνεις τα κλαδιά απ' τα δέντρα να γερνουν πάνω στη σκεπή, καις χόρτα εν μέσω αντιπυρικης σεζόν, ε τότε όχι, δεν έχεις δικαίωμα να λες τίποτα.

Επίσης γνωρίζει κανείς τι παίζει νομοθετικά με τα καμμένα; Δεν ορίζονται αναδασοτεα; Μπορούν να πωληθούν σαν οικόπεδα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

 

Επίσης γνωρίζει κανείς τι παίζει νομοθετικά με τα καμμένα; Δεν ορίζονται αναδασοτεα; Μπορούν να πωληθούν σαν οικόπεδα;

Βρήκα αυτο

https://www.google.com/amp/s/dasarxeio.com/2021/08/05/99976/amp/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Όποια πάντως και να είναι η αιτία δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση την εξάπλωση. Αυτό θα το λέω για πάντα. Και τα βλέπω και γύρω μου τι γίνεται, οι περισσότεροι δεν ασχολούνται αλλά όταν έρθει η φωτιά κράζουν τους πάντες. Ναι το κράτος είναι για τα μπάζα αλλά όταν και εσύ αφήνεις το οικόπεδο σου με ξερά χόρτα, αφήνεις τα κλαδιά απ' τα δέντρα να γερνουν πάνω στη σκεπή, καις χόρτα εν μέσω αντιπυρικης σεζόν, ε τότε όχι, δεν έχεις δικαίωμα να λες τίποτα.

Επίσης γνωρίζει κανείς τι παίζει νομοθετικά με τα καμμένα; Δεν ορίζονται αναδασοτεα; Μπορούν να πωληθούν σαν οικόπεδα;

Στην Αττικη πλεον ολα οικοπεδα ειναι...οπου και να θελει καποιος να χτισει υπαρχει υπεραφθονια οικοδομησιμης γης...δεν ειναι αναγκη να καουν...για να γινουν οικοπεδα ισως ηταν οι φωτιες της δεκαετιας 80 κ 90...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα από τα λιγα πράγματα που δεν είναι θλιβερό προνόμιο της Ελλάδας είναι η φωτιές.Βλεπουμε τεράστιες πυργαγιες σε κράτη όπως οι ΗΠΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΓΑΛΛΙΑ ΚΤΛ οπότε είναι από τα λίγα πράγματα που δεν μπορώ να κατηγορίσω οποιαδήποτε αρχή ως ανίκανη όσον αφορά την πρόληψη και την κατάσβεση.Το ίδιο ισχύει και για το νερό και τις πλυμμηρες.Ας μην μπαζωναμε ας μην χτίζαμε ας μην αγοράζαμε ας μην πουλουσαμε.Χρησιμοποιω πληθυντικό γιατί όλα τα παραπάνω...μαζί τα κάναμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...