Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ευρωπη φλεγεται..Οσο πιο νωρις καταλαβουμε τι παιζει με το κλιμα και οχι μονο τοσο πιο ευκολο θα γινει το μελλον για τα παιδια μας και τα εγγονια μας..Αφυπνιση θελει...Ατομικη ευθυνη...Κρατικη παρουσια...Και προνοια απ ολους...

Αττικη..

eb6f7065c919a0f8221651bfcc403f9b_XL.jpg

Ιταλια..

italia_fotia.jpg

Πορτογαλια.

portugal_fires_epa.jpg

Γαλλια..

foties-gallia.jpg

Ισπανια..

foties-pyrosvestis-kroatia-15-7-22.jpg

Να βαλει ο θεος το χερι του..Αλλα καποια στιγμη ας βαλουμε και μεις το δικο μας..Εχω ξενερωσει τελειως...Δεν εχω ορεξη για τιποτα..Καλη συνεχεια...Τιποτα αλλο...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΕΞΕΙΔΊΚΕΥΣΗ.....

ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΔΑΣΗ, ΦΩΤΙΕΣ, ΚΛΙΜΑΤΙΚΑ, ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΚΛΠ, ΣΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΣΤ.....

ΕΔΩ ΜΟΝΟ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.....

ΤΑ ΑΣΧΕΤΑ ΠΛΕΟΝ ΠΟΣΤ ΘΑ ΑΠΟΚΡΥΒΟΝΤΑΙ.....

ΑΣ ΤΟ ΣΕΒΑΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mελίσσια σήμερα 21,2 - 27,1οC.....απίθανη δροσιά, αλλά τι να το κάνεις με τέτοιο σκοτάδι δίπλα σου;;

3 τραυματίες από την φωτιά στην Πεντέλη, ο ένας σοβαρά!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλη μια απιθανη καιρικα ημερα σημερα....ο ανθρωπινος παραγοντας, ασχολιαστος...

Ελαχιστη 22,2 και μεγιστη 28,2 εδω στα 180 μετρα του Ζωγραφου.....πανισχυρος μελτεμης για 4η ημερα δροσιζει και μαγευει....ως 65 χλμ οι ριπες σημερα...

Στους 25,5 ηδη και αλλο ενα ομορφο δροσερο καλοκαιρινο απογευμα,,,

Σε λιγες ημερες μπαινει Αυγουστος ο τελευταιος μηνας του καλοκαιριου με 3 η 4 ημερες ζεστης και αιρκοντισιον σβησμενο εδω και ενα μηνα ακριβως....τι αλλο να πει κανεις....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να ξεφυγουμε λιγο απ τα ασχημα πραγματα που συμβαινουν ηθελα να κανω ενα σχολιο για τον επικο Ιουλιο που διανυει η Αθηνα ως τωρα με καποια νουμερα που αφορουν στα 850, αφου συγκριση πλεον επιφανειακα δεν υπαρχει λογω αστικης εξαπλωσης και πυρκαγιων που κανουν τα καλοκαιρια σημαντικα θερμοτερα τους καλοκαιρινους ειδικα μηνες...παμε να δουμε καποιες τιμες για τα πρωτα 20ημερα 50ετιας (1973-2022)

image.thumb.png.9d69f55a3adfda3d8ec36e01c698a83b.png

image.thumb.png.bb2a62142b31d70f06f041d81d1b9da9.png

Παρατηρειται οτι παρα την αυξηση της Τ στην επιφανεια για τους λογους που προειπαμε, στα 850 υπαρχει μια σταθεροτητα, με τον φετινο Ιουλιο να ειναι αρκετα δροσερος εχοντας το 8ο ψυχροτερο πρωτο 20ημερο της 50ετιας με κορυφαιο εκεινο του 2006 με 1,3 βαθμους κατω απ το φετινο!

Ομως σημαντικη ειναι η μελετη και των θερμων κυματων που φαινεται να αγνοουνται ως τωρα στην Αθηνα, αφου η θερμοτερη ραδιοβοληση ως τωρα τον Ιουλιο ειναι μολις 18,6! για το πρωτο 20ημερο, σε ισοβαθμια στην δευτερη θεση με το 1982, ενω υπαρχουν αλλες 9 χρονιες που δεν ειχε καμια μερα 20αρι στο ιδιο διαστημα...εντυπωσιακοτατο βεβαια το 2013 που ειχε μολις θερμοτερη μερα με 17,3 στα 850 στο πρωτο 20ημερο!!! ενω συνολικα ειναι πιο κρυο και απ το φετινο κατα 0,4 οντας το 4ο ψυχροτερο 50ετιας...τελος αξιζει να σημειωθει οτι παρατηρειται για μεγαλο χρονικο διαστημα μια ταση μειωσης των θερμων εισβολων στο πρωτο 20ημερο του Ιουλιου, οπου το 1973 ξεκινουσε με τιμες κοντα 24 στα 850 και πλεον ειναι κοντα στο 21,7!!!!!!!

Αν παρουμε σε συνδυασμο την ελλειψη σοβαρου θερμου κυματος και την χαμηλη μεση Τ στα 850 τοτε ειναι συγκρισιμο με 1976,1991,1999,2015 ενω ακομα δροσεροτερα αυτου ειναι 1982,1985,2006 και 2013

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλή ενημέρωση φίλε Γιώργο, ευχαριστούμε....

Να μας ξαναρίξω όμως λίγο ....ενω προσωπικα απολαμβανω την καταπληκτικη μελτεματη δροσια απο το βορισιο μπαλκονακι μου (ριπες δυνατες κατα διαστήματα), διπλα μας το κεντρο σχεδον της Σαλαμινας καιγεται....σπιτια και περιουσιες κινδυνευουν κσι τα σκοταδια μας συνεχιζονται.....εικόνες πριν λιγο από φιλη εκεί!!!!!

received_518329866756677.jpeg

received_731685821425592.jpeg

received_768473147939565.jpeg

received_566253898300574.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκαθαρη πλεον επιθεση σαν την περσινη, μετωπο μεγαρα, αρτεμιδα σαλαμινα μετα τα οσα εγιναν πεντελη...ντροπη αηδια και απελπισια, δεν θελω να χαρακτηρισω αυτα τα οντα που συνδραμουν σε αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχιζεται η μαυριλα σε Μεγαρα-Αλεποχωρι και Σαλαμινα....λυσσαξαν και φετος...

Ενα πανεμορφο δροσερο καλοκαιρινο απογευμα, θα μου λειψει ο φετινος Ιουλιος, με τις βροχουλες αρχικα και τις ατελειωτες δροσιες αργοτερα....εχει κολλησει ο καιρικος χρονος εκει αρχες Μαιου με διακυμανσεις ανοιξιατικες στην καρδια του καλοκαιριου...

25,1 με ριπες στα 40 χλμ και απολαυση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Beach-snow NG said:

Καλως ήλθες.....στο νέο σου σπίτι Ευάγγελε.....χεχεχε.....

Όντως μετακόμισε?

Δεν θα ξαναχιονισει πότε με τη μαυρογατα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλη μια μερα κι εδω κάτω από τους 30...υπεροχηηηηη

Ας σταματήσει κάποιος τους δημοσιογράφους να μπαίνουν μέσα στη φωτιά για να μας δείξουν ένα δέντρο να καίγεται...έλεος πραγματικά 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και σήμερα το μελτέμι έδωσε πόνο... κυριολεκτικά όμως....μιας και οι φωτιές και πάλι έδωσαν παρόν.... έχουμε δύσκολο δρόμο αδέρφια έως το Σεπτέμβριο.... υπομονή...

 

 

 

 

.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Πολυ ωραία παρουσίαση! Μήπως εχεις κάποιο λινκ για ραδιοβοληση στην Θεσσαλονικη? 

Ναι φίλε μου εδώ

http://weather.uwyo.edu/upperair/sounding.html

Εκεί που λέει station number θα βάλεις 16622 και θα βάλεις δίπλα ημερομηνίες από πού ως που θες και χρόνια και θα πατήσεις Έντερ...βέβαια αυτά που έχω εγώ μαζεμένα δεν υπάρχουν τα χω συλλέξει με τον καιρό και φτιάχνω μόνος μου στατιστικά, ίσως κάνω κάποια στιγμή και για Θεσσαλονίκη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Ναι φίλε μου εδώ

http://weather.uwyo.edu/upperair/sounding.html

Εκεί που λέει station number θα βάλεις 16622 και θα βάλεις δίπλα ημερομηνίες από πού ως που θες και χρόνια και θα πατήσεις Έντερ...βέβαια αυτά που έχω εγώ μαζεμένα δεν υπάρχουν τα χω συλλέξει με τον καιρό και φτιάχνω μόνος μου στατιστικά, ίσως κάνω κάποια στιγμή και για Θεσσαλονίκη 

Ευχαριστώ πολύ! 

33 μέγιστη σήμερα στο Κορδελιο. 

Κάπως έτσι κυλαει ο μήνας σύμφωνα με τον σταθμο του ΕΑΑ στο Κορδελιο. 

Line_Chart_1658341653644.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Καλως ήλθες.....στο νέο σου σπίτι Ευάγγελε.....χεχεχε.....

Ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή...αύριο πάντως για παν ενδεχόμενο θα κάνω μπάνιο στα νερά του Σαρωνικού έτσι...για καλό χειμώνα🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, PAGETONAS είπε:

Θεϊκό δροσερό όμορφο μελτέμι μου...😁...μα τι δροσιά!

IMG_20220720_204759.jpg

Φίλε καταρχήν καλωσήρθες....

ΑΛΛΑ μόλις πάτησες Αθήνα έπεσε το μελτέμι και κάτι φήμες λένε πως έρχεται και μεγάλη ζέστη .....ποτέ φεύγεις ειπαμε????

Χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε χαμηλότερες πτήσεις απόψε το μελτέμι ...35-40χλμ/ώρα ριπές ...

24.4 βαθμοί....προβλέπεται εξαιρετικός ύπνος απόψε χωρίς οχλαγωγία (εύχομαι) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! πολυ δροσερό έως και ψυχρό για την εποχή ξημέρωμα εδώ στο Μακροχώρι... στους 17,3 έπεσε η ελάχιστη με κλειστές τις μπαλκονόπορτες κοιμηθήκαμε και σκεπασμένοι....!! Δυστυχώς όμως το όνειρο φαίνεται να τελειώνει από σήμερα κιόλας....ήδη 9:15 το πρωί έχουμε πιάσει 27,5 βαθμούς....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...