Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

33 βαθμοί ήδη στα Γιάννενα και πάνε βουρ για 40 στα 500 μέτρα της Ηπείρου

Δυσκολο το 40 αρι δεν υπάρχουν καλες τ στα 850 το πολυ 38,5

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Είπαμε η περιοχή εκεί είναι καυσωνομάνα. Αν τα Ιωάννινα ήταν καραπεδινή πόλη με υψόμετρο 50-150μ, τέτοιες μέρες θα είχε 40+ κάθε μέρα, τις υψηλότερες πανελλαδικά.

Έτσι, θα ήταν παρόμοια λογική με την πεδιάδα της Θεσσαλίας, μπορεί και περισσότερο..

22 λεπτά πριν, CLAPSANTO είπε:

Δυσκολο το 40 αρι δεν υπάρχουν καλες τ στα 850 το πολυ 38,5

Ναι, είχα μείνει στο +28 στα 850 που έδινε ο τζίφος μέχρι προχθές, δεν είχα κοιτάξει σήμερα, και όντως έχει υποβαθμιστεί κάπως. παρόλα αυτά έχει 5 μέρες+ με 38+ βαθμούς μέγιστη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοινικούντα 31,2 με ΝΑ που βγαίνει καταβάτης και αυτός ο άνεμος.

Πύλος 27,9 με θαλάσσια αύρα.

Άγιος Δημήτριος Δυτικής Μάνης 28,2 με αύρα και εκεί.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, kouvanos είπε:

Ακομα πιο χαλαρα τα βλεπω σημερα τα πραγματα, και απο αυριο ενισχυεται και ο Αι Μελτεμης....τον φαγαμε τον Ιουλιο με 2,5 ημερες ζεστης ωρε εεεεεεεεεεεεεεε

Που το είδατε το "χαλαρά" βρε παιδιά? Εχουμε καεί 3 μέρες και αύριο έρχονται πάλι 40αρια. Και μεθαύριο 39. (δειτε ΕΜΥ). Αντε εδώ να πάμε 37-38. Εχετε συνειδητοποιήσει οτι ήμαστε 5-6 βαθμούς πάνω απο τα κλιματικά και θα συνεχιστεί αυτό το πράγμα? Ο Ιούνιος βγήκε θερμότερος. Θα βγει ΚΑΙ ο Ιούλιος. 

Αν δεν είχαμε τα κλιματιστικά, τώρα θα μετρούσαμε φέρετρα ηλικιωμένων. 

Φιλικά το λέω, αλλά διαφωνώ με τη λογική "ελα μωρε....σιγά τον καύσωνα"

Τώρα έχει 35 εδώ πέρα. Θα φτάσει 36. Αυριο και μεθαύριο 37+. Πιο χαμηλά στο λεκανοπέδιο, θα χτυπήσει 39. Δλδ θα στρουθοκαμηλίζουμε ρε σεις? 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, kouvanos είπε:

Ακομα πιο χαλαρα τα βλεπω σημερα τα πραγματα, και απο αυριο ενισχυεται και ο Αι Μελτεμης....τον φαγαμε τον Ιουλιο με 2,5 ημερες ζεστης ωρε εεεεεεεεεεεεεεε

Ευλογημενα αυτα τα μερη και ο απολυτος καιρικος παραδεισος με 2,5 ημερες ζεστης μονο.

Ζηλευω!!!!Εδω στα Γιαννενα καθε μεσημερι ζεστη εχουμε αυτους τους μηνες και τις τελευταιες μερες ειναι για πολλα μπινελικια.

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ πιο χαλαρά τα πράγματα σήμερα στην πολη της Βέροιας, 21 έγραψε ελάχιστη το πρωι, στους 31 τώρα 14:30 το μεσημέρι. Ακόμα air-condition στο σπίτι δεν άναψα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Είπαμε η περιοχή εκεί είναι καυσωνομάνα. Αν τα Ιωάννινα ήταν καραπεδινή πόλη με υψόμετρο 50-150μ, τέτοιες μέρες θα είχε 40+ κάθε μέρα, τις υψηλότερες πανελλαδικά.

Εδώ μέσα όλοι έχουμε μια δόση τρέλας (βάζω και τον εαυτό μου μέσα 😂) δεν εξηγείται αλλιώς...

Το ακούσαμε και αυτό καυσωνομάνα τα Γιάννενα!!!!😱😱

Υ.Γ.: Φίλε Ζερίκιε καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι το ποστ δεν έχει σκοπό ειρωνίας ή κοροϊδίας 🙂 και στην τελική όπως το θέτεις σίγουρα η περιοχή με 350 μ. χαμηλότερα θα ήταν greek death valley 🥵🥵

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μετα απο εκτεταμενη ερευνα(ΝΟΤ)

τοιχοι το μεγαλυτερο που ειδα ηταν 29 

δαπεδο 25 

επανω στο γραφειο που ειναι το πισι 34 

αερας 32 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σπάρτη 39,2 max με Δ-ΒΔ 

Μυστράς 37,9 με Β-ΒΑ

Μεγάλες διαφορές στη θερμοκρασία και διεύθυνση ανέμων από δύο μέρη σε πολύ κοντινή απόσταση μεταξύ τους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε να δεχτώ ότι λόγω της καιρικης τρέλλας που κουβαλαμε ο καθένας μας να δίνουμε μεγαλύτερη έμφαση μέχρι και να υπερβάλλουμε  αλλά δεν νομίζω ότι βοηθάει να φτάνουμε στο σημείο της παραπληροφόρησης μιλώντας για καυσωνομανες,Γιάννενα, η για δυόμιση ημέρες καύσωνα με τόσους βαθμούς πάνω από τα κανονικά για τόσες πολλές ημέρες και διακύμανση από 27  έως  και 38+βαθμούς..... άποψη μου και με όλη την εκτίμηση μου προς τους φίλους συμφορουμιτες. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, menidi είπε:

Που το είδατε το "χαλαρά" βρε παιδιά? Εχουμε καεί 3 μέρες και αύριο έρχονται πάλι 40αρια. Και μεθαύριο 39. (δειτε ΕΜΥ). Αντε εδώ να πάμε 37-38. Εχετε συνειδητοποιήσει οτι ήμαστε 5-6 βαθμούς πάνω απο τα κλιματικά και θα συνεχιστεί αυτό το πράγμα? Ο Ιούνιος βγήκε θερμότερος. Θα βγει ΚΑΙ ο Ιούλιος. 

Αν δεν είχαμε τα κλιματιστικά, τώρα θα μετρούσαμε φέρετρα ηλικιωμένων. 

Φιλικά το λέω, αλλά διαφωνώ με τη λογική "ελα μωρε....σιγά τον καύσωνα"

Τώρα έχει 35 εδώ πέρα. Θα φτάσει 36. Αυριο και μεθαύριο 37+. Πιο χαμηλά στο λεκανοπέδιο, θα χτυπήσει 39. Δλδ θα στρουθοκαμηλίζουμε ρε σεις? 

Αν δεν τρολαρεις  Θαναση μου, που το κανεις καποιες φορες και σε ξερω (χεχεχε), τοτε συμπληρωνω....κλιματιστικα και χθες και σημερα κλειστα εδω σε μας....λιγο ανεμιστηρι το βραδυ και γεια σας....αν περιμενεις απο την ΕΜΥ και το ΕΑΑ να σου δειξουν τι θερμοκρασιες θα εχουμε οκ, εγω δεν τους κοιταζω καν πλεον, ή αν κοιταζω βγαζω 2β σιγουρα κι εχω ενα αποτελεσμα....να θυμισω εχουμε και χαμηλες πιεσεις τωρα και η θερμοβαθμιδα μικραίνει λίγο.....και προσωπικα δεν λεω σιγα τον καυσωνα, γιατι δεν υπαρχει κανενας καυσωνας, το ειπε και ο διευθυντης της ΕΜΥ χθες, το ειχε πει αρχικα και ο Ζιακο....παρατεταμενη ζεστη ή κυμα ζεστης ναι κι επιλεκτικη ναι, αλλα μεχρι εκει....λες και δεν εχουμε ξαναζησει ζεστες....φταινε οι πολυημερες δροσιες μου φαινεται.....Μελίσσια 24-33οC.....

YΓ Τα Δαδια ειναι στο νομο Εβρου (πλησιον Σουφλιου).....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Υ.Γ.: Φίλε Ζερίκιε καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι το ποστ δεν έχει σκοπό ειρωνίας ή κοροϊδίας 🙂 και στην τελική όπως το θέτεις σίγουρα η περιοχή με 350 μ. χαμηλότερα θα ήταν greek death valley 🥵🥵

Ε αυτό εννοώ καυσωνομάνα. Άμα πιάνει σε μελτεμομέρες 36-38 σε υψόμετρα 450-500μ, σκέψου τι θα έπιανε αν ήταν πεδιάδα των 100μ. Για το υψόμετρο που έχουν είναι αρκετά ζεστά το καλοκαίρι τα Ιωάννινα. Και μιλάμε πάντα για μέγιστες τιμές. Το αν μια περιοχή είναι ζεστή κρίνεται από τις μέγιστες τιμές. Όχι από το αν είναι αναστροφική. Και η Σπάρτη (σταθμός ΕΑΑ) μπορεί σε ημέρα καύσωνα να χτυπήσει 42 και τη νύχτα να πέσει 19-20. Αυτό όμως που την κάνει ζεστή είναι οι 42 που είχε μεσημέρι και όχι οι αναστροφικοί 19-20. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαροκοπειο 37.8...Ασπροπυργο δεν εχω δει αλλα μεσα στην αποθηκη ελιωσα!!Εχω αλλαξει τρεις μπλουζες!!Δε βαριεσαι..3 εργασιμες εμειναν...

Λιμνη Γκιστοβα στον Γραμμο..24/07..Και ομως επιβιωνει χιονουρα..Πρωτη φωτο στο βαθος δεξια..

294544399_1970964539771825_5972553277801854182_n.jpg

295535404_1970964689771810_3441316995573700608_n.jpg

295127869_1970964843105128_3842137739663764808_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Ε αυτό εννοώ καυσωνομάνα. Άμα πιάνει σε μελτεμομέρες 36-38 σε υψόμετρα 450-500μ, σκέψου τι θα έπιανε αν ήταν πεδιάδα των 100μ. Για το υψόμετρο που έχουν είναι αρκετά ζεστά το καλοκαίρι τα Ιωάννινα. Και μιλάμε πάντα για μέγιστες τιμές. Το αν μια περιοχή είναι ζεστή κρίνεται από τις μέγιστες τιμές. Όχι από το αν είναι αναστροφική. Και η Σπάρτη (σταθμός ΕΑΑ) μπορεί σε ημέρα καύσωνα να χτυπήσει 42 και τη νύχτα να πέσει 19-20. Αυτό όμως που την κάνει ζεστή είναι οι 42 που είχε μεσημέρι και όχι οι αναστροφικοί 19-20. 

Μονο στα μεγαλα κυματα ζεστης οπως αυτες τις μερες εχουμε καυσωνα με 36-38 βαθμους.

Αν ηταν αυτες η μεσες μεγιστες θερμοκρασιες στα Γιαννενα τον ιουλιο η αυγουστο θα ειχαν μετακομισει αρκετοι απο τα Γιαννενα για πιο δροσερα μερη.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Αν δεν τρολαρεις  Θαναση μου, που το κανεις καποιες φορες και σε ξερω, τοτε συμπληρωνω....κλιματιστικα και χθες και σημερα κλειστα εδω σε μας....λιγο ανεμιστηρι το βραδυ και γεια σας....αν περιμενεις απο την ΕΜΥ και το ΕΑΑ να σου δειξουν τι θερμοκρασιες θα εχουμε οκ, εγω δεν τους κοιταζω καν πλεον, ή αν κοιταζω βγαζω 2β σιγουρα κι εχω ενα αποτελεσμα....να θυμισω εχουμε και χαμηλες πιεσεις τωρα και η θερμοβαθμιδα μικραίνει λίγο.....και προσωπικα δεν λεω σιγα τον καυσωνα, γιατι δεν υπαρχει κανενας καυσωνας, το ειπε και ο διευθυντης της ΕΜΥ χθες, το ειχε πει αρχικα και ο Ζιακο....παρατεταμενη ζεστη ή κυμα ζεστης ναι κι επιλεκτικη ναι, αλλα μεχρι εκει....λες και δεν εχουμε ξαναζησει ζεστες....φταινε οι πολυημερες δροσιες μου φαινεται.....Μελίσσια 24-33οC.....

Μη ξεχνάς ότι η περιοχή σου είναι προνομιούχα λόγω θέσης και υψομέτρου. Δεν αντιπροσωπεύει όλη την Αττική. Το μεγαλύτερο μέρος της Αττικής φλεγεται. Και ναι δεν είναι καύσωνας αλλά παρατεταμένο κύμα, ζεστης που εδώ στα δυτικά μας έχει γονατίσει με τα, συνεχόμενα 35αρια και 37αρια.Καλο είναι να το βλέπουμε σφαιρικά και πανελλαδικά το θέμα και όχι τοπικιστικα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39.5 Αποδούλου ο Davis της WeatherLink μέγιστη Ελλάδας ως τώρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Μη ξεχνάς ότι η περιοχή σου είναι προνομιούχα λόγω θέσης και υψομέτρου. Δεν αντιπροσωπεύει όλη την Αττική. Το μεγαλύτερο μέρος της Αττικής φλεγεται. Και ναι δεν είναι καύσωνας αλλά παρατεταμένο κύμα, ζεστης που εδώ στα δυτικά μας έχει γονατίσει με τα, συνεχόμενα 35αρια και 37αρια.Καλο είναι να το βλέπουμε σφαιρικά και πανελλαδικά το θέμα και όχι τοπικιστικα. 

Κι εγω τι λεω? Αυτο ακριβως σημειωσα....κσι προσωπικα αφου μεταφερω το που κ πως ζω τα οποια φαινομενα, βλεπω φυσικα και ολη την χωρα, κατι που λιγοι κανουμε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...