Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι στιγμής έχει πάει καλά και στο Τροπικό Χωριό η κατάσταση. Οι χαμηλές υγρασίες και ο ΒΒΑ με έχουν κρατήσει άνετο. Σήμερα πάντως με βλέπω να εγκαινιάζω τα κλιματιστικά, γιατί η εσωτερική είναι στους 28.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την βορειοανατολική Αττική είναι ένα κύμα ζέστης και όχι καύσωνας, αφού οι μέγιστες παίζουν από 34-36.5 αυτές τις μέρες με ψηλές ελάχιστες της τάξης του 26-28, αλλά αυτό συμβαίνει διότι έχει μεγάλη επιρροή απ' το μελτέμι, ενώ οι Τ στα 850 δεν θα είναι ίδιαιτερα ψηλες...για το κέντρο των Αθηνών απ' την άλλη η προχθεσινή μέρα ήταν καθαρά καυσωνικη με παρατεταμένα 38αρια και τοπικά 40αρια, με ελάχιστες από 28-30 και αυτό γιατί το μελτέμι δεν δρα δροσιστικά αλλά φοενιαζει τις περιοχές με τον περισσότερο πληθυσμό (δυτικά προάστια, κέντρο και νότια) λόγω Πάρνηθας και Πεντέλης...απ' την άλλη εδώ για Πρέβεζα και την ευρύτερη δυτική Ελλάδα βάση κλιματικών τιμών και αίσθησης είναι κανονικοτατος καύσωνας, χεράκι χεράκι μέγιστη αίσθηση αηδιας Πρέβεζα και Αμφιλοχία σήμερα με 46.6 και 46.2 αντίστοιχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστη στο σταθμό μου στον εύοσμο 31,5 βαθμοί ενώ η μπουκαδούρα έκανε καλή δουλειά και συγκράτησε τη θερμοκρασία.30,4 η Τ τώρα αλλά πολύ υγρασία 58% και δυσφορία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το να ευνοούνται κάποιες περιοχές της Αττικής η του Αιγαίου από το μελτέμι και να κρατιέται η θερμοκρασία σε ανεκτά επίπεδα....δεν σημαίνει ότι στο μεγαλύτερο μέρος του λεκανοπέδιου η και σε πάρα πολλές περιοχές της χώρας δεν επικρατούν περίπου καυσωνικες συνθηκες εδώ και πολλές ημέρες,είναι κάτι που δεν αμφισβητητε από κανεναν θέλω να πιστεύω.....άρα ο κανόνας είναι αυτό και όχι οι μεμονωμένες περιπτώσεις....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30.1 και 31.1 μέγιστες στους σταθμούς της παραλίας, φοβερό για 26/7! Στους 34.1 ο σταθμός του περιφερειακού που το λες απλά φυσιολογική καλοκαιρινή ζέστη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο πιο κάτω ακόμη από χθες....18,8οC στα 850.....20,5οC έδιναν τα μοντέλα....

https://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2022&MONTH=07&FROM=2612&TO=2612&STNM=16716

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Λίγο πιο κάτω ακόμη από χθες....18,8οC στα 850.....20,5οC έδιναν τα μοντέλα....

https://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2022&MONTH=07&FROM=2612&TO=2612&STNM=16716

Βασικά σήμερα ήταν απ' τις μέρες που πήγαν αρκετά καλά στην Αττική, παρότι γράφει 12z που είναι 3 Ελλάδας, η ραδιοβοληση γίνεται 12:30 το μεσημέρι που τα μοντέλα έδιναν

GFS 

18.4 στις 12 τοπική στο Ελληνικό 

xx_model-en-308-0_modusa_2022072606_3_5017_308.thumb.png.965c811cdce8fea104125336d6764218.png

19 στη 1 το μεσημέρι 

xx_model-en-308-0_modusa_2022072606_4_5017_308.thumb.png.550c5ec49e35d27941cbeccc3d03b818.png

Eυρωπαιος

18 στις 12 το μεσημέρι 

xx_model-en-308-0_modez_2022072600_9_5017_308.thumb.png.234ba3981c1b156bfcc33884aeb59555.png

Αύριο τις ίδιες ώρες έχουν απόκλιση με

20.3 και 20.9 gfs και 19.1 Ευρωπαίος αντίστοιχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή διάβασα πολλά, η τρέχουσα ζέστη (καυσωνική ή μη) δεν ειναι επιλεκτική. Είναι γενικευμένη, Μεμονωμένα είναι τα περιστατικά δροσιάς. Κι αν θέλουμε να εντοπίσουμε τα περιστατικά αυτά, θα πρέπει να λάβουμε υπόψη αρχικά πεδινούς και παραθαλάσσιους σταθμούς.

Τι εννοώ. Όσο ζεστό θεωρείται πχ το Γκάζι με 36, τόσο ζεστή θεωρείται πχ και η Ιπποκράτειος με 32 γιατί έχει τη ζέστη που αναλογεί στο υψόμετρό της όταν έχουν 36++ τα πεδινά. Το ότι έχει 32 η Ιπποκράτειος δεν σημαίνει ότι είναι δροσερή.

Δροσερή είναι η Ραφήνα με μέγιστη 31.7 στα 25μ υψόμετρο, δροσερή είναι η Μύκονος με μέγιστη 26.8 στα 10μ υψόμετρο, δροσερά είναι τα Χανιά με μέγιστη 31.3 στα 7μ υψόμετρο. Όχι η Ιπποκράτειος με μέγιστη 32 στα 550μ, ούτε τα Μελίσσια με μέγιστη 33 στα 300μ, ούτε το Ζερίκι με μέγιστη 29 στα 850μ.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29οC χθες και σήμερα στο χωριό μας (Χόχλια)....οι ελάχιστες θερμοκρασίες φτάνουν τους 17-18οC!!

Μπορεί να είναι εικόνα βουνό, φύση, ουρανός και δέντρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιώργο Kapelos αν δεις τα ενσεμπλς του 00Ζ και στα 2 μοντέλα, 20οC έδειχναν λίγο μετά το μεσημέρι για τα 850 (λίγο παρακάτω φαινόταν ο Ευρωπαίος).....αλλά οκ δεν ξέρουμε απόλυτα τις ώρες καταγραφής της ραδιοβόλησης.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Γιώργο Kapelos αν δεις τα ενσεμπλς του 00Ζ και στα 2 μοντέλα, 20οC έδειχναν λίγο μετά το μεσημέρι για τα 850 (λίγο παρακάτω φαινόταν ο Ευρωπαίος).....αλλά οκ δεν ξέρουμε απόλυτα τις ώρες καταγραφής της ραδιοβόλησης.....

Ναι πάντα εκεί κατά τις 3 το μεσημέρι πιάνουν πικ τα 850, το αναφέρω πιο πολύ γιατί δεν τηρείται το 3 το μεσημέρι στο Ελληνικό αλλά την κάνουν 12:30 με 1 παρά, είχα δει από κοντά, οπότε μάλλον είναι καλύτερο να κοιτάμε 12 το μεσημέρι τι δίνουν παρά 3

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην υγεια σας..Ιαπωνας και μπυρα το μονο αντιδοτο...

20220726_195247.jpg

Φιλε Ζερικιε..Ουτε εγω ειμαι της μπυρας..Πρωτο καλοκαιρι που κυλησα σ αυτην...

Αλλα ετσι κι αλλιως δεν ειμαι του ποτου...🤣Εχεις μπλεξει εδω μεσα φιλε σε σπειρα με σπουργιτια που ελεγε και μια ψυχη..Ολοι ειναι ενας και ενας..

Σφελινος Σερρων..Νεες φωτο απο τον Γιαννη Ντανο...Επικες!!

images.jpeg

κεραυνοι5-1.jpg

images (1).jpeg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Στην υγεια σας..Ιαπωνας και μπυρα το μονο αντιδοτο...

20220726_195247.jpg

Να σας φρικάρω όλους? Έχω πιεί μπύρα 1 φορά στη ζωή μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Να σας φρικάρω όλους? Έχω πιεί μπύρα 1 φορά στη ζωή μου.

Τι σπουργίτι εσυ εισαι αετός χαχαχα...Μια από τα ίδια φιλε μου 

Μια φορα ήπια και με ήπιε κι αυτη χαχα

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απερίγραπτος βοριας δροσιζει τα παντα εδω στα Μελισσια....πραγματικα δεν μου λειπει ενα Κυκλαδιτικο πχ νησι φετος....τοχω στο μπαλκονι μου....μονο η θαλασσα λειπει, αν κι εχω κολυμβητηριο διιπλα μου το οποιο τιμαω σχεδον καθε μερα!!!

Μελισσια 24,5-33,3C σημερα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις 32 η μέγιστη σήμερα εδώ, λίγο κάτω από τους 30 δυτικά του Αλμυρού. Η ελαχιστη έπεσε στους 20 το πρωί.

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IALMYR1

Πολύ ωραία μέρα γενικά, φυσάει σταθερά ένας μέτριος ανατολικός και δεν αισθάνεσαι ιδιαίτερα την ζέστη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα..ειχα παει να βοηθησω οσο μπορω στη φωτια στη γειτωνια μου..ευτυχως ηρθαν αμεσως τα εναερια γτ δεν ηθελε κ πολυ..αλλη μια φωτια ακριβως εκει που περναν τα καλωδια υψηλης..

FB_IMG_1658856808442.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...