Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, geornik είπε:

Στην αρχαιοτητητα μελετουσαν παρα πολυ τη θεση, το κλιμα(γουσταραν ξηρο κ σχετικα ανομβρο) κ την υπαρξη ποσιμου  νερου κ καποιου λοφου-ακροπολης για να ιδρυσουν μια πολη...δεν ειναι οπως τον 20ο αιωνα που απλα κοβουν οικοπεδα για να μοσχοπουλανε οπουδηποτε...

αυτο ηταν αληθεια μεχρι που ο ιπποδαμος καταλαβε πως ο σχεδιασμος ειναι το παν οπου και να εισαι 

τωρα το συστημα του χρησιμοποιειται στην κυριολεξια παντου στον κοσμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπέροχη δροσιά στην Κέρκυρα ...παραλία Δασιας τώρα 32 βαθμοί και 77% υγρασία 1 μέτρο από τη θάλασσα.....Γ... το Ιόνιο ολο....μόνο Κυκλάδες ρεεεεεεεεεεεεεε 

Ειαμαι στη φάση που προσπαθώ να γδαρω το δέρμα μου μπας και δροσιστω.... 

Ο σκύλος αν είχε γλώσσα θα με έβριζε ο κακομοίρης ......υποφέρει 10 φορές περισσότερο απ' όλους μας 

 

 

 

IMG_20220728_120409.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, bardaris said:

χωρίς να θέλω να είμαι ιοβόλος....αυτό οτι το κλίμα της Αθήνας στην αρχαιότητα ηταν ψυχρότερο στα ιστορικά χρόνια...μην το δένεις και κόμπο.....κράτα και μία επιφύλαξη....υπήρχαν θερμότερες περίοδοι απο την σημερινή....τώρα το meteo επέτρεψε μου του αρέσει το κόκκινο γενικά...δεν συνεχίζω αλλο...καθώς οι Admin και σωστά με παρατήρησαν..οτι για την κλιματική αλλαγή ειναι μια τεράστια κουβεντα και ο καθενας εχει την γνωμη του.

 Παιδιά εχοντας ταξιδέψει και μεινει στην μισή νησιωτική Ελλαδα,και μια δεκαετία στην Θεσσαλονίκη και μία δεκαετία στην ΑΘηνα...λεγω οτι προτιμάω την Αττική....γιατί απλά το κλιμε της ειναι...μοναδικό..το μόνο πολύ ασχημο...είναι από Μαιο μεχρι και Σεπτλεμβρη στην ζέστη δεν εχει εκπτώσεις οπως π.χ. η Θεσσαλονικη που πολύ δυσκολα πιάνει πανω απο 35.....

Καλά δεν αναφέρομαι για όλη την ιστορία της γης φάση. Σαφώς πχ την Cambrian περίοδο ακόμα και η Φλώρινα θα είχε τροπικό κλίμα. Αναφέρομαι στις περιόδους που έχουμε ιστορικές αναφορές και πρώτα μετεωρολογικά δεδομένα. Αυτό το ξακουστό μέση έτησια 17.7 στην Αθήνα που πολλές έρευνες υποστήριζαν οτι ακολουθούσε την Αθήνα από την κλασική περίοδο μέχρι τον 20ο αιώνα έχει περάσει ανεπιστρεπτί πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω η πιο προσφατη ψυχρη περιοδος σε ολο τον πλανητη ηταν μεταξυ 14ου κ 18ου αιωνα...μινι παγετωδης περιοδος...απονερα αυτης φαινονται κ σε χειμωνες των μεσων του 19ου αιωνα στην Αθηνα κυριως το 1850, 1858 αλλα κ 1864 που εμφανιζονται μηνες σχεδον 5c ψυχροτεροι απο τις κλιματικες τιμες της Αθηνας...καποιους απο αυτους τους χειμωνες ο Υμηττος παιζει να ηταν για 3-4 μηνες καλυμμενος με χιονια

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Καλά δεν αναφέρομαι για όλη την ιστορία της γης φάση. Σαφώς πχ την Cambrian περίοδο ακόμα και η Φλώρινα θα είχε τροπικό κλίμα. Αναφέρομαι στις περιόδους που έχουμε ιστορικές αναφορές και πρώτα μετεωρολογικά δεδομένα. Αυτό το ξακουστό μέση έτησια 17.7 στην Αθήνα που πολλές έρευνες υποστήριζαν οτι ακολουθούσε την Αθήνα από την κλασική περίοδο μέχρι τον 20ο αιώνα έχει περάσει ανεπιστρεπτί πάντως.

κοίτα εγώ χαίρομαι..οταν εκανες σεβαστή την άποψη μου και δεν τρώω κατ ευθείαν αφορισμό..οπως συνήθως γίνεται οταν γράφουν οι σκεπτικιστές(sic) της κλιματικής αλλαγής....σε κάθε περίπτωση.....εστιάζω οταν γράφουν οι κλιματολόγοι...και οχι φυσικοί,μετεορολόγοι κλπ...αν με το καλό διαβάσεις την κύρου ανάβαση...που ειναι και μία τέλεια περιπέτεια για τις διακοπές σε βιβλίο με δημοτική, θα δείς που οι ελλληνες μισθοφόροι συναντησαν χιονοθύελλες, και ακόμα και το υψος του χιονιού(μιλάω για το εσωτερικό της Μικράς Ασίας)...ε αυτα που περιγράφονται στο βιβλίο.....σημερα τα υψιπεδα της Μικράς Ασίας το χουν για πλάκα....!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Καλά δεν αναφέρομαι για όλη την ιστορία της γης φάση. Σαφώς πχ την Cambrian περίοδο ακόμα και η Φλώρινα θα είχε τροπικό κλίμα. Αναφέρομαι στις περιόδους που έχουμε ιστορικές αναφορές και πρώτα μετεωρολογικά δεδομένα. Αυτό το ξακουστό μέση έτησια 17.7 στην Αθήνα που πολλές έρευνες υποστήριζαν οτι ακολουθούσε την Αθήνα από την κλασική περίοδο μέχρι τον 20ο αιώνα έχει περάσει ανεπιστρεπτί πάντως.

Καλά ναι ρε συ. Αλλά έχει περάσει ανεπιστρεπτί και το 12-21 του Λονδίνου ας πούμε. Όλα έχουν ανέβει. Όχι μόνο στην Αθήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Υπέροχη δροσιά στην Κέρκυρα ...παραλία Δασιας τώρα 32 βαθμοί και 77% υγρασία 1 μέτρο από τη θάλασσα.....Γ... το Ιόνιο ολο....μόνο Κυκλάδες ρεεεεεεεεεεεεεε 

Ειαμαι στη φάση που προσπαθώ να γδαρω το δέρμα μου μπας και δροσιστω.... 

Ο σκύλος αν είχε γλώσσα θα με έβριζε ο κακομοίρης ......υποφέρει 10 φορές περισσότερο απ' όλους μας 

 

 

 

IMG_20220728_120409.jpg

Εγώ στα λέω... Μόνο  Αιγαίο!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, bardaris είπε:

παρεπιπτόντως ιακανοποιητικές αναπτύξεις από τώρα στις κορυφογραμμές Σμόλικα-Γράμμου.

Το χουμεε;;;;...πάρτι γινεται κοντα στο σμολικα

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν εργάζεσαι και συνεπώς δεν έχεις την πολυτέλεια να κάνεις 3 μήνες nonstop διακοπές σε νησιά και λοιπά παραθαλάσσια, το καλοκαίρι είναι η πιο αχρείαστη και ταλαίπωρη εποχή για σένα. (Εξαιρούνται οι εκπαιδευτικοί που μπορούν να το κάνουν αυτό τους 2-2μιση μήνες). Όσοι το έχουν αντιληφθεί αυτό, είναι έξυπνοι άνθρωποι χωρίς αμφιβολία.

 

~γενικός ο 2ος ενικός, δεν απευθύνομαι σε κάποιον συγκεκριμένα.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38.9 Αποδούλου Davis WeatherLink μέγιστη Ελλάδας ως τώρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, CLAPSANTO είπε:

Το χουμεε;;;;...πάρτι γινεται κοντα στο σμολικα

σήμερα τα μοντέλα μας θέλουν πρωταγωνιστές...και η αλήθεια είναι οτι τωρα εχουμε 80 τοις εκατό νεφοκάλυψη...με αρκετά ηλεκτρικά δυτικά....αλλα στο τέλος βλέπω οι πυρήνες να φθανουν σε εσάς τους πυρηνοκλέφτες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38.5 Χαροκόπειο ΕΑΑ μέγιστη Αττικής ως τώρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38.9 το Χαροκόπειο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39.1 Χαροκόπειο ΕΑΑ μέγιστη Αττικής και Ελλάδας ως τώρα

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

39.1 Χαροκόπειο ΕΑΑ μέγιστη Αττικής και Ελλάδας ως τώρα

Mια πρωτια σε mm δεν εχω. Μονο σε υψηλες θερμοκρασιες..Αι σιχτιρ πια..🤣

1087683295_ntrepomai-.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξανα σε νεα ανοδο το heat index στην βραστερη Πρεβεζα.

Μετα απο μερες μονο χθες ειχε μικρη πτωση εκει το heat index με μεγιστο τους 41,8 βαθμους και σημερα παλι σε ανοδο με 44,4 βαθμους στις 13:50 και τωρα στους 42,6

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, heavy snow είπε:

Ξανα σε νεα ανοδο το heat index στην βραστερη Πρεβεζα.

Μετα απο μερες μονο χθες ειχε μικρη πτωση εκει το heat index με μεγιστο τους 41,8 βαθμους και σημερα παλι σε ανοδο με 44,4 βαθμους στις 13:50 και τωρα στους 42,6

 

 

 

Ας πλησιάζει καταιγίδα βλέπω.. πυρηναρος από βόρεια 

15-39-32-ligiades.png

15-39-45-ioanninacamimage.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν το πολυέχει φέτος. Θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα. Αν εξαιρέσει κανείς τις τελευταίες 2-3 μέρες και κανά 2 εξαιρέσεις ακόμη, ίσως το πιο ανώδυνο καλοκαίρι που έχω ζήσει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...