Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμια ζεστη και καμια αισθηση ζεστης....χαλαρη Ιουλιατικη ημερα, με αερακι υπεροχο και υγρασια στα ταρταρα...

Σακαρε εισαι σιγουρος για 36,6 Καλλιθεα ? σαν πολυ ειναι βρε αδερφε μου...

32,5 ταβανι λογικα εδω Ζωγραφου και 32,2 τωρα με ΒΒΔ μετριο 30-35 χλμ ριπες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

36.6 η μεγιστη Καλλιθεα..Απο νωρις το πρωι φαινοτανε οτι θα ζεστανει..Πηγαμε για τα καθιερωμενα ψωνια και εσταξα...Αποφευγουμε παντως τα χειροτερα...!!Ολα καλα...Σπιτακι τωρα,χαλαρα με κλιματιστικο για να πεσουν λιγο οι εσωτερικες...

Ολυμπος σημερα..Με τον μεγαλοπρεπη Μυτικα...Ακομα καποιες χιονουρες αντιστεκονται!!Καλο μεσημερι σε ολους!!

293073157_3156921591226098_27536110321411996_n.jpg

Ρε φίλε πως γίνεται να έχεις 4 βαθμούς πάνω από μένα ???

Εγώ πήγα για προπόνηση το πρωί στο ΕΜΠ και έπρεπε να φτάσω στο 6ο χλμ για να αρχίσω να υδρωνω αφού ο ΒΒΔ στα 50χλμ κάνει φοβερή δουλειά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μελτέμι κλασικά Αττική βόρεια και ανατολικά του νομού είναι νορμάλ σχετικά με 33.5 Γέρακα τώρα, ενώ όλη η παραλιακή 35-37, φυσιολογικά πράγματα για 20αρι στα 850...Πρέβεζα πικ νωρίς με 31.7 στον σταθμό μου και μετά με την είσοδο Δ πτώση τώρα στους 29.3

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 15/7/2022 at 1:09 ΜΜ, Ζερίκιος είπε:

Τόσο η Αττική όσο και η Εύβοια, λυπάμαι που θα το πω, αλλά είναι νομοί καταραμένοι για ανάπτυξη δασών. Τα δέντρα σε αυτούς τους νομούς είτε καίγονται, είτε ξεριζώνονται από τα μελτέμια, είτε πέφτουν από το βάρος του χιονιού. Δεν ευδοκιμεί η ύπαρξη δασών σε αυτούς τους νομούς. Και ότι έχει απομείνει, είναι τυχερό που εξακολουθεί και υπάρχει.

Νομίζω ότι είσαι λίγο λάθος στο ότι δεν ευδοκιμεί η ύπαρξη δασων σε Εύβοια κ Αττική  ίσα ίσα το αντίθετο αν το ψάξεις λίγο καλύτερα είναι από τις περιοχές με τα μεγαλύτερα ποσοστά δασοκάλυψης εντάξει κυριαρχεί το πεύκο που είναι ευαίσθητο με τη φωτιά όμως η φύση έχει πάντα το τρόπο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36.3 βλέπω Λάρισα, τυπική καλοκαίρινη μέρα αν εξαιρέσεις ότι δεν θα έχει καταιγίδα μετα🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 15/7/2022 at 1:09 ΜΜ, Ζερίκιος είπε:

Τόσο η Αττική όσο και η Εύβοια, λυπάμαι που θα το πω, αλλά είναι νομοί καταραμένοι για ανάπτυξη δασών. Τα δέντρα σε αυτούς τους νομούς είτε καίγονται, είτε ξεριζώνονται από τα μελτέμια, είτε πέφτουν από το βάρος του χιονιού. Δεν ευδοκιμεί η ύπαρξη δασών σε αυτούς τους νομούς. Και ότι έχει απομείνει, είναι τυχερό που εξακολουθεί και υπάρχει.

Αυτά τα μέρη πληρώνουν τη διαχρονική ανικανότητα - αδιαφορία (που μπορεί να εμπεριέχει και σκοπιμότητα) του κρατικού μηχανισμού να τα διαφυλάξει, λαμβάνοντας κατάλληλα μέτρα οργάνωσης και προστασίας από τις πυρκαγιές κατά τη θερινή περίοδο. Αυτή η ανικανότητα - αδιαφορία σε συνδυασμό με την ασχετοσύνη και κακή νοοτροπία που μας χαρακτηρίζουν σαν λαό ευθύνονται για το ίδιο δραματικό έργο που βλέπουμε κάθε Καλοκαίρι να παίζεται σε επανάληψη, με τους ίδιους πρωταγωνιστές.

Κατά τ' αλλά τα δέντρα έχουν καταφέρει να επιβιώσουν και να προσαρμοστούν στις αντίξοες συνθήκες του ισχυρού ανέμου και του βάρους του χιονιού, σχηματίζοντας εκτεταμένα δάση με διάρκεια ζωής εκατοντάδων ετών. Τα καημένα όμως δεν έχουν καταφέρει να βρουν φόρμουλα αντίστασης απέναντι στην ανθρώπινη εγκληματική αδιαφορία - ηλιθιότητα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, geornik said:

37,8c η Σαλαμινα μεγιστη Ελλαδος μεχρι τωρα...μεγαθηριο με μελτεμι...

 Όντως! Το μελτέμι δίνει στη Σαλαμίνα και στα νότια προάστια πολύ δυνατές επιδόσεις.

Ως τώρα μέγιστες Αττικής 

37.8 Σαλαμίνα ΕΑΑ

36.9 Γλυφάδα Davis Γκόλφ

36.8 Βάρη ΕΑΑ

36.7 Χαροκόπειο και Βλυχάδα ΕΑΑ

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Μελτέμι κλασικά Αττική βόρεια και ανατολικά του νομού είναι νορμάλ σχετικά με 33.5 Γέρακα τώρα, ενώ όλη η παραλιακή 35-37, φυσιολογικά πράγματα για 20αρι στα 850...Πρέβεζα πικ νωρίς με 31.7 στον σταθμό μου και μετά με την είσοδο Δ πτώση τώρα στους 29.3

Πως τα βλέπεις στη Πρέβεζα, έχουν ξεραθεί τα παντα? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37.9 Σαλαμίνα ΕΑΑ .

Δεν αφήνει τίποτα όρθιο με μελτέμι η Σαλαμίνα λέμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Πως τα βλέπεις στη Πρέβεζα, έχουν ξεραθεί τα παντα? 

Απ' τα πιο ξηρά καλοκαίρια εβερ εδώ 2 μέρες βροχής όλο το καλοκαίρι, ευτυχώς η μία με πάνω από 10mm, και δεν προβλέπεται υετός μέχρι τέλη Ιουλίου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12,2 με 33,5 σημερα στο Ανω βόιο...παράκληση οποιος συντροφος ξερει.....τι παθαίνει ο οργανισμός σε αυτα τα θερμοκρασιακά εύρη....ας μου γράψει εστω και σε μηνυμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τυπική καλοκαιρινή μελτεμάτη μέρα κι εδώ Μελίσσια και πέριξ....μέσα στο σπίτι δροσερότατα και φυσικά ούτε κατά διάνοια ανοιχτό κλιματιστικό.....22,4 - 32,9οC η σημερινή κύμανση, με τη μέγιστη να χτυπάει ελάχιστα λεπτά και να πέφτει άμεσα.....32οC τώρα, χαμηλές οι σχετικές υγρασίες και δυνατούτσικο κατά διαστήματα μελτέμι!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35.5 φτάσαμε Ίλιον και για 0.1 καταγράφεται σήμερα η μέγιστη του μήνα μέχρι στιγμής. Η μέγιστη έτους εξακολουθεί να παραμένει το 36.3 στις 23 Ιουνίου, αν και θα ξεπεραστεί σίγουρα τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, bardaris είπε:

12,2 με 33,5 σημερα στο Ανω βόιο...παράκληση οποιος συντροφος ξερει.....τι παθαίνει ο οργανισμός σε αυτα τα θερμοκρασιακά εύρη....ας μου γράψει εστω και σε μηνυμα.

Τιποτα δεν παθαινει.Ισα ισα που ειναι ευλογια οι χαμηλές ελαχιστες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τιποτα δεν παθαινει.Ισα ισα που ειναι ευλογια οι χαμηλές ελαχιστες.

Σε ευχαριστώ..νομίζω ομως οτι τα αγγεία....κάνουν πάρτυ οταν καλουνται να διαχειριστούν....12 και 33 την ιδια ημέρα...αυτο πιθανολογώ ειναι καλό εως πολυ καλο  για καποιον με καλο κυκλοφοριακό...αλλά για αυτους που τα αγγεια τους ειναι χαλαρά..απο μια  πολη με ευρος 7 βαθμων.και εχουν θεμα (σακχαρο,εφραγμα κλπ)..ισως ειναι προβλημα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, bardaris είπε:

12,2 με 33,5 σημερα στο Ανω βόιο...παράκληση οποιος συντροφος ξερει.....τι παθαίνει ο οργανισμός σε αυτα τα θερμοκρασιακά εύρη....ας μου γράψει εστω και σε μηνυμα.

Τι να παθει ο οργανισμος ; μια χαρα φυσιολογικη ελαχιστη κοιμασαι σαν ανθρωπος με ανοιχτα.παραθυρα κ σεντονακι...

Μακαρι να μπορουσα να ζησω καπου οπου το καλοκαιρι και 40αρι.να βαραγε το μεσημερι το πρωι η ελαχιστη θα κατρακυλουσε κατω απο 15 η και 10 βαθμους....οαση...ξεκουραζεται το σωμα κ δυναμωνει για να αντεξει τη ζεστη της ημερας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Σε ευχαριστώ..νομίζω ομως οτι τα αγγεία....κάνουν πάρτυ οταν καλουνται να διαχειριστούν....12 και 33 την ιδια ημέρα...αυτο πιθανολογώ ειναι καλό εως πολυ καλο  για καποιον με καλο κυκλοφοριακό...αλλά για αυτους που τα αγγεια τους ειναι χαλαρά..απο μια  πολη με ευρος 7 βαθμων.και εχουν θεμα (σακχαρο,εφραγμα κλπ)..ισως ειναι προβλημα.

Πιθανως να ειχε προβλημα καποιος αν βρισκοταν απο τους -4 στους 40 για παραδειγμα.Οι 12 και οι 33 ειναι νορμαλ θερμοκρασιες για τον ανθρωπινο οργανισμο.Φυσικα ολα αυτα ειναι ιατρικα θεματα και εγω πιτσες φτιαχνω,οποτε ειναι απλα η γνωμη μου,εμπειρικα.Περυσι που στο χωριο της γυναικας εφτανε 45 το μεσημερι και το βραδυ 13 και 14 εγω παντως το απολαμβανα,με ξεκουραζε η βραδινη ψυχρα.Ξαναλεω ομως,οτι υπευθυνα μονος ενα γιατρος μπορει να μας απαντησει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πιθανως να ειχε προβλημα καποιος αν βρισκοταν απο τους -4 στους 40 για παραδειγμα.Οι 12 και οι 33 ειναι νορμαλ θερμοκρασιες για τον ανθρωπινο οργανισμο.Φυσικα ολα αυτα ειναι ιατρικα θεματα και εγω πιτσες φτιαχνω,οποτε ειναι απλα η γνωμη μου,εμπειρικα.Περυσι που στο χωριο της γυναικας εφτανε 45 το μεσημερι και το βραδυ 13 και 14 εγω παντως το απολαμβανα,με ξεκουραζε η βραδινη ψυχρα.Ξαναλεω ομως,οτι υπευθυνα μονος ενα γιατρος μπορει να μας απαντησει.

Εδώ γιατρός Γιώργο Ευχαριστώ τόσα χρόνια σε διάφορες 24 έως 2θ βαθμών έχω μάθει.....Είναι απλά τέλεια χαχαχα...λιγο κουρασμένος νιώθεις το μεσημέρι αν δουλεύεις αλλά ξεκουράζεσαι και δουλεύεις καλύτερα....το λέω καθώς έχω δουλέψει και σε Αθήνα Θεσσαλονίκη Γιάννενα σαν τη δουλειά που πατάς το πρωί στα γρεβενα το καλοκαίρι δεν έχεις το κουράγιο να τη κάνεις πουθενά...

Πλάκα κάνω για το γιατρόςχαχαχχαχα... παντως στο υπόλοιπο λεω αληθεια 

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστες Αττικής ως τώρα

37.9 Σαλαμίνα ΕΑΑ

37.3 Βάρη ΕΑΑ

37.1 Γλυφάδα Γκόλφ Davis WeatherLink

37.1 Xαροκόπειο ΕΑΑ

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 μέγιστη στον Ποταμό Κέρκυρας σήμερα με αίσθηση 36 ....χάδι είναι αυτά μπροστά σε αυτά που φτιάχνει το νησί το καλοκαίρι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δύσκολη ημέρα η σημερινή με πολύ ζέστη από νωρίς....τους 36,8 πιάσαμε μετά από πάρα πολλές ημέρες με την αίσθηση δυσφορίας λόγο αυξημένης υγρασίας να πιάνει τους 39 σχεδόν.......τέρμα τα αστεία λοιπόν τα κεφάλια μέσα καλά ήταν του χρόνου πάλι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...