Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέτριος έως δυνατός βορειανατολικος κυματακι και δροσουλα 26-27β.στην παραλία του Ωρωπού παίρνοντας ανάσες δροσιάς για να αντέξουμε αυτό που μας έρχεται......IMG_20220718_203932.thumb.jpg.29569e9f54c0657ac7162ba7b05f6e22.jpgIMG_20220718_203927.thumb.jpg.b180da8d5f77cc27bb2cee3515665934.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25,4 τώρα και πάμε για ονειρικό βράδυ!

 

55 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μόλις 31.8 η μέγιστη στην Λάρισα, δροσιά τώρα με 28 και αεράκι. Κατά τα άλλα όπου και να πάω αυτό το καταραμένο μοντέλο θα με ακολουθεί🤣

IMG_20220718_194540.jpg

Ξεκάθαρα σου κλείνει το μάτι Μιχαήλ, άντε καιρό να τους μάθεις και κάποια πραγματάκια ειδικά με τον χειμερινό υετό εδώ στα ηπειρωτικά γιατί υπήρχαν διατάξεις που ενώ μας έπνιγαν αυτοί μας είχαν στο αχνό μπλε 🤣 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Είναι εύκολο να το λες αυτό όταν μένεις στα 300μ+ σε περιοχή καρα-εκτεθειμένη στο μελτέμι όπου για να χτυπήσει 40 πρέπει το Γκάζι να έχει 46. Έλα να ζήσεις σε ένα κλασσικό υψόμετρο κεντρονότιου λεκανοπεδίου στα 50-100μ όπου ζει εκατομμύρια κόσμος και ακόμα και τέτοιες μέρες βαράμε 31-32 και θα αναθεωρήσεις άρδην για τα περί ονειρικού και παραδεισένιου καλοκαιριού. Φιλικά!

Αναφέρω τι ζω εδώ που ζω.....ένα απερίγραπτο καλοκαίρι, που ούτε καν καλα καλά κλιματιστικό δεν έχω ανοίξει, απλά και κατανοητά.....για μας ναι είναι παραδεισένιο και Κυκλαδίτικο το φετινό καλοκαίρι και όχι μονο φυσικά για εμάς!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Καταπληκτικό ηλιοβασίλεμα σήμερα, στο Πόρτο Κουφό της Χαλκιδικής....από τον φίλο συνδαιτυμόνα Χρήστο Κατραντζιώτη, τον Σουηδό όπως τον λέω!!

Μπορεί να είναι εικόνα λίμνη, βουνό, φύση, ουρανός, ωκεανός και λυκόφως

Μπορεί να είναι εικόνα ωκεανός, λυκόφως, φύση και ουρανός

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Μπες δες τους περσινός χαρτες και θα δεις. Εγώ δυστυχώς ελλειπα γιατί ενώ θα ερχόμουν από Γιάννενα αναγκαστηκα να μείνω καθώς ο αδερφός μου είχε κολλήσει κοβιντ, και έχασα την καταιγίδα. Μάλιστα ήταν η πρώτη φορά μετα από χρόνια με τέτοια ένταση βροχής και είχα σπαστεί απίστευτα.. ευτυχώς όμως ήρθε ο Αύγουστος και η ακόμα ισχυρότερη καταιγίδα που είχε στις 11 του μηνός!

Σε αναμονή λοιπόν. Τουλάχιστον είχαμε συνεχές ενδιαφέρον μέχρι τώρα.

 

 

Στα γρεβενα μας είχαν πιάσει 3 καταιγίδες με 39,4 μμ σύνολο φοβερή μέρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Πραγματικά σήμερα το απόγευμα που απολάμβανα την υπέροχη δροσιά, από το βορίσιο μπαλκονάκι μου με θέα την Πεντέλη, ανατρίχιαζες κάποιες στιγμές από το συνεχόμενο μελτέμι....Μάλιστα είχε βγει και η σύζυγος λίγο και δεν στάθηκε 2 λεπτά, κρύωσε και φόρεσε μια απλή λεπτή καλοκαιρινή κουβερτούλα για να παραμείνει λίγο παραπάνω.....το μελτέμι είναι δυνατό και τώρα, ενώ η θερμοκρασία έπεσε στους 22,8οC με 53% υγρασία την οποία ούτε καν παίρνεις χαμπάρι στην αίσθηση.....έχω ανοίξει όλα να μπαίνει η ψύχρα μέσα, ώστε με τις ζεστούλες που έρχονται από Σ/Κ να υπάρχει μια προεργασία εσωτερικής δροσιάς....τέτοιο καλοκαιράκι εδώ, μου θυμίζει έντονα κάτι από Κυκλαδίτικο σκηνικό, που μόνο η θάλασσα λείπει!!

Και μια αναφορά του αδελφού μου από Χόχλια, στην οποία έφτασε σήμερα το απόγευμα για την καλοκαιρινή του ξεκούραση.....Μου λέει κάνει κρύο, ήδη η θερμοκρασία κοντά στους 16οC φορμούλες και διπλή κουβέρτα για τον ύπνο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα μ ενημερωνει ο αδελφός μου από Χόχλια, ότι έβαλε πυτζαμες και 3 κουβέρτες, ενώ κάνει ψοφόκρυο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λυσομαναει ο άνεμος .....λίγο μετά τα μεσάνυχτα 50αρες ριπές και 24 βαθμοί...δεν βλέπω να γλυτώνω το κλιματιστικό απόψε λόγω τρομερού θορυβου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στην παρέα! Λίγο πάνω από τους 32 βαθμούς η μέγιστη σήμερα εδώ στο Μακροχώρι άκρος φυσιολογικές τιμές μη πω ονειρικές για μέγιστη τιμή 19 Ιούλη.... στους πολύ δροσερούς 22,6 τώρα με τις μπαλκονόπορτες στην ανάκληση και τα ελαφριά σκεπασματάκια απαραίτητα ειδικά για το ξημέρωμα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αγανάκτησα και έβαλα κλιματιστικά 

Μιλάμε για τρομακτικό θόρυβο από τις αδιάκοπες 60αρςς ριπές ....είμαι στον 6ο όροφο και πραγματικά νομίζω ότι είμαι σε καμία κορφή 2000μετρων 

Απίστευτα πράγματα φέτος με τον αέρα ....στο τέλος του χρόνου θα βγάλω στατιστικό ..θα έχει πολύ ενδιαφέρον ....Αυτή τη στιγμή πάντως που μιλάμε έχω για το 2022 μέση μέγιστη ριπή ανέμου 40.3χλμ/ώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ενώ εδώ η ψύχρα είναι εντονότατη και ο αέρας σε σηκώνει στη δυτική Ελλάδα στη μία μετά τα μεσάνυχτα πολλές περιοχές έχουν 30 βαθμούς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαλε ωτοασπιδες Γιωργη, δεν χανεται αυτη η μαγεια....

Τι πραγμα ειναι τουτο, ολη μερα βοριαδαρος, αλλα με το που επεσε το σκοταδι, λυσσαξε !!!!!!!

60-70αρες ριπες, σειεται η πολυκατοικια, δεν περιγραφω τι γινεται στο σπιτι με τεντα ολα ανοιχτα....

Καταπληκτικη δροσουλα ομως, το φυσικο κλιματιστικο του Αιγαιου κανει τα βραδια μας ΜΑΓΙΚΑ ξημερωμα 19 Ιουλιου μες στην καυτη τσιμεντουπολη,,,,

23,6 χθεσινη ελαχιστη ημερας, λιγο πριν τα μεσανυχτα (μεγιστη 29,8 !!!!!)

Στους 23,2 ηδη, αισθηση 22 το πολυ με πραγματικα αερα και δροσια τοσο ωστε μαλλον θα μπουν τα παραθυρα σε ανακληση....ΜΑΙΟΣ φαση παιδες.....

Τι μαγικο καλοκαιρι ειναι τουτο....παντα τετοια καθε χρονο Θεε μου !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Βαλε ωτοασπιδες Γιωργη, δεν χανεται αυτη η μαγεια....

Τι πραγμα ειναι τουτο, ολη μερα βοριαδαρος, αλλα με το που επεσε το σκοταδι, λυσσαξε !!!!!!!

60-70αρες ριπες, σειεται η πολυκατοικια, δεν περιγραφω τι γινεται στο σπιτι με τεντα ολα ανοιχτα....

Καταπληκτικη δροσουλα ομως, το φυσικο κλιματιστικο του Αιγαιου κανει τα βραδια μας ΜΑΓΙΚΑ ξημερωμα 19 Ιουλιου μες στην καυτη τσιμεντουπολη,,,,

23,6 χθεσινη ελαχιστη ημερας, λιγο πριν τα μεσανυχτα (μεγιστη 29,8 !!!!!)

Στους 23,2 ηδη, αισθηση 22 το πολυ με πραγματικα αερα και δροσια τοσο ωστε μαλλον θα μπουν τα παραθυρα σε ανακληση....ΜΑΙΟΣ φαση παιδες.....

Τι μαγικο καλοκαιρι ειναι τουτο....παντα τετοια καθε χρονο Θεε μου !

Δεν παλεύεται φίλε ...ούτε ο σκύλος δεν μπορεί να κοιμηθεί με τόσο θόρυβο....όλο γρυλίζει ο μλκς ...χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να εχουμε τοσο αγερι και δροσια εμεις εδω στα λιγο ψηλουτσικα αλλα εντος τσιμεντουπολης, φανταζομαι τι θα γινεται λιγο παραεξω, οπως στα 300 μ των Μελισσιων (Κωστας), στα 500 της Δροσοπηγης (Γιωργης) κλπ κλπ....μπουφαν κανονικα !!!! 

ΜΟΝΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΦΩΤΙΕΣ, προεκλογικα και τετοιες ριπες για τοσες ημερες ανοιγει η ορεξη σε καθε λογης βαλτους η βλαμμενους....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωπω ριπες....απολαυση....

22.8 τωρα και παμε για ενα πολυ δροσερο πρωινο απολαυστικο! Μονο μη σπασουν δεντρα με αυτον τον αερα και κυριως οζι φωτιες !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Για να εχουμε τοσο αγερι και δροσια εμεις εδω στα λιγο ψηλουτσικα αλλα εντος τσιμεντουπολης, φανταζομαι τι θα γινεται λιγο παραεξω, οπως στα 300 μ των Μελισσιων (Κωστας), στα 500 της Δροσοπηγης (Γιωργης) κλπ κλπ....μπουφαν κανονικα !!!! 

ΜΟΝΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΦΩΤΙΕΣ, προεκλογικα και τετοιες ριπες για τοσες ημερες ανοιγει η ορεξη σε καθε λογης βαλτους η βλαμμενους....

21,5οC και κατά διαστήματα λες ότι θα πέσουν όλα.....θορυβώδης νύχτα, αλλά και στιβική επίσης.....απολαυση απο 2 μεριές!! Απερίγραπτη η δροσιά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με αυτα που βλεπω στη δυτικη Ευρωπη,δοξα το θεο να λεω...Βεβαια αυτα που ζουν εκεινοι εμεις τα ζουμε σχεδον καθε χρονο...Αλλα οπως και να χει ειναι τραγικο να βλεπεις την Αγγλια να φλερταρει με 40αρια..Οταν το αμεσως προηγουμενο ρεκορ των 38.7 βαθμων εγινε μολις το 2019..Κακος οιωνος και για μας..Δε θ αργησει το καλοκαιρι εκεινο που εμεις θα βρεθουμε στο κατωφλι νεων ρεκορ η ακομα κι αν δε σπασουν,θα τα προσεγγιζουμε..Με παρατεταμενες ζεστες και πιθανως ισχυρους καυσωνες...Σημερα η δυτικη Ευρωπη,αυριο τα Βαλκανια..

Τελος παντων.. Το βραδυ δροσισε αρκετα..Αλλα προσωπικα το κλιματιστικο δεν το κλεινω...Παρα μονο το πρωι που ξυπνω..Παντως αντικειμενικα ζουμε ενα απολυτα ανεκτο καλοκαιρι...Ασχετως εαν εμενα η ζεστη με τσακιζει...Καλη Τριτη σε ολους...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους ....το τι γίνεται δεν περιγράφεται....ακόμα και με κλειστά παράθυρα και κλιματιστικό μέσα στο σπίτι ο χαμός που γίνεται έξω ήταν όλο το βράδυ μέσα στο αυτί μου.....22.0 ελάχιστη και τώρα 23.5.....δεν νομίζω να μπορεί να φτάσει εδώ πάνω από 27 -27.5 

Απίθανα πράγματα .....πολλές  μέρες ο Ιούλιος με μέγιστη κάτω από 30 βαθμούς 

Να δούμε πως θα πάει και το τρίτο δεκαήμερο και είμαι περίεργος για τα τελικά στατιστικά του μηνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαχαχα εγω Γιωργη σοβαρολογω με ωτοασπιδες την παλεψα παρα το ΧΑΜΟ που γινοταν εξω ολο το βραδυ...

Ελαχιστη 21,5 και πραγματικα ενα αδιανοητα δροσερο πρωινο για 19 Ιουλιου !!!!!!!!

ΒΒΑ γκαζωμενος ολη νυχτα και περαιτερω ενταση απτα ξημερωματα....η αισθηση το πολυ πρωι ηταν χαλαρα να ριξεις κατι ακομα πανω σου, με σκετο κοντομανικο ανατριχιαζες....

Νομιζω αυριο ειναι επετειος 1 μηνας με κλειστο αιρκο, ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ οτι θα το ζουσα αυτο μες στο κατακαλοκαιρο....

Στους 23,8 τωρα, με θυελλωδεις ριπες και δροσουλα...

Εσωτερικες ξανα στους 25-25,5 ενω για σημερα η μεγιστη εδω δυσκολα και αν θα ξεπερασει τους 28 βαθμους....ΟΝΕΙΡΟ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...