Jump to content
baristrs

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπω κανενας δεν εχει ανοιξει αυτο το θεμα οποτε ειπα να το ανοιξω εγω μιας και ειναι ο μηνας γενεθλιων μου.

Καλο μηνα να εχουμε χωρις ακραιοτητες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, _nemertsika είπε:

τα μέχρι στιγμής αυτό δείχνουν όμως εγώ τον φοβάμαι όσο τπτ αυτόν τον μήνα. οψόμεθα..

Ετσι ειναι.Ανετα σε βραζει χωρις ελεος απο τις 15 και μετα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προς το παρόν αρκεετά σενάρια παίζουν στα 12αρια. Πάντως ακόμα και να μην έρθει σαν κύρια λίμνη, νομίζω ότι μπορούν να βγουν 2-3 μέρες αξιόλογης αστάθειας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι δειχνει για 9-10-11 του μηνα....πωπωπω δροσιες και βροχες !!!! ακομα και εδω στην Κουλα !!!! μακαρι να το κρατησει και να το δυναμωσει να φαμε ετσι στα αστεια και το μισο Ιουλιο....κουραγια και υπομονες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μοτίβο ως τώρα ακολουθεί με μεγάλη ομοιότητα καλοκαίρι 2019, ένας θερμός Ιούνιος χωρίς μεγάλο καύσωνα για δυτική και βόρεια χώρα με ψηλές ελάχιστες στο σύνολο του ελλαδικού χώρου, ζεστό ξεκίνημα Ιουλίου που το διαδέχεται πτώση στο δεύτερο δεκαήμερο (τότε βέβαια έκανε το πιο κρύο δεκαήμερο 15ετιας Ιουλίου κάτι που δεν φαίνεται τώρα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προσωπικά δεν με ενθουσιάζουν τα τρεξίματα.. Τέτοιυ είδους λίμνες, δεν δίνουν αξιόλογες καταιγίδες.. Περισσότερο  μπορούλες... Τώρα αν αλλάξει κάτι θα δείξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό μήνα κι απο εμένα... είμαστε σε καλό δρόμο.. για εμένα που κατεβαίνω Πύργο 7 του μηνός τελικά, μάλλον θα είναι το πιο δροσερό ταξίδι εδώ και χρόνια...... πολύ χαίρομαι... να με αποζημιωσεί για περυσι.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαλια τα 12αρια....

 

ο τζίφος αν έβγαινε ακριβώς έτσι θα είχε μια πολύ καλή μέρα, την Παρασκευή. Από εκεί και πέρα όμως η λογική χειροτερεύει συνεχώς.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νεκρός φαίνεται προς το παρόν ο Ιούλιος από ενδιαφέροντες καταστάσεις.. Δυστυχώς οι όποιες λίμνες που έρχονται έχουν μηδμινό Cape, Και άρα ο καιρικό ενδιαφέρον είναι επίσης κοντά στο μηδέν. Δεν θέλω "μυξιάρικες" καταιγίδες.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Νεκρός φαίνεται προς το παρόν ο Ιούλιος από ενδιαφέροντες καταστάσεις.. Δυστυχώς οι όποιες λίμνες που έρχονται έχουν μηδμινό Cape, Και άρα ο καιρικό ενδιαφέρον είναι επίσης κοντά στο μηδέν. Δεν θέλω "μυξιάρικες" καταιγίδες.

Αποκλείεται να βγαίνουν καλες με σχεδόν μηδενικο cape? Η καταιγίδα που είχαμε στις 13/6 στην Θεσσαλονικη ηταν με μηδενικό cape. Είχε αφήσει 10 mm

image.png.9d6268fe225d6207bcb18d6ca94039d9.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εδώ η καλύτερη καταιγίδα πέρυσι και φέτος (μέχρι στιγμής) έχουν γίνει με πολύ λίγο CAPΕ, κάπου στο 200-300..

Εδώ έγινε με 1000αρι οπότε😇

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ έγινε με 1000αρι οπότε😇

Στην τελική πιστεύω πιο πολύ ρόλο παίζει το αίτιο και το stream φυσικά. Το CAPE είναι για να δώσει το έναυσμα. Και με λίγο CAPE πάντως έχουν βγει αρκετά ηλεκτρικά. Το πολύ CAPE ίσως παίζει ρόλο στο πόσο φοβεροί θα είναι οι σχηματισμοί των νεφών μάλλον;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Στην τελική πιστεύω πιο πολύ ρόλο παίζει το αίτιο και το stream φυσικά. Το CAPE είναι για να δώσει το έναυσμα. Και με λίγο CAPE πάντως έχουν βγει αρκετά ηλεκτρικά. Το πολύ CAPE ίσως παίζει ρόλο στο πόσο φοβεροί θα είναι οι σχηματισμοί των νεφών μάλλον;

Παιζει ρολο και στη διάρκεια ζωής 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Στην τελική πιστεύω πιο πολύ ρόλο παίζει το αίτιο και το stream φυσικά. Το CAPE είναι για να δώσει το έναυσμα. Και με λίγο CAPE πάντως έχουν βγει αρκετά ηλεκτρικά. Το πολύ CAPE ίσως παίζει ρόλο στο πόσο φοβεροί θα είναι οι σχηματισμοί των νεφών μάλλον;

Είναι επειδή ζούμε στην Ελλάδα. Στην Αμερική ή και σε άλλες χώρες, που μπορεί να έχεις τρελό Cape λόγω γεωγραφίας μπορούν να υπάρξουν διατάξεις που να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο αυτό, κυρίως με ψυχρά μέτωπα. Όσο μεγαλύτερο είναι το cape τόσο ισχύροτερο είναι το ανοδικό ρεύμα. Οπότε εφόσον ξεκινήσει η άνοδος του αέρα, όπου θα μετακινηθεί η καταιγίδα, στα περίχωρα της, θα σπάσει το όποιο εμπόδιο υπάρχει με το ανοδικό της ρεύμα, και θα επιτρέπει την δημιουργία νέων ανοδικών ρευμάτων. Ναι προφανώς το Cape δεν λέει απαραίτητα πόση βροχή θα πέσει, αλλά με τις ίδιες συνθήκες λίμνης πχ, ή κάποιου μετώπου θα έχεις μεγαλύτερες ραγδαιότητες. Σε μεγάλα cape έχεις πολύ γρήγορη επίσης δημιουργία καταιγίδας, με την κορυφή της γρήγροα να φτάνει, ή και για λίγο να "τρυπάει" την στρατόσφαιρα. Και ναι όντως έχεις ποιο εντυπωσιακούς σχηματισμούς νεφών, κυρίως βέβαια στα ψηλόερα τμήματα των νεφών. Σοαβαρά μαμάτους δηλαδή δεν θα δεις με 500 αρι cape . Και δεν εννοώ αυτά που απλά μοιάζουν σαν ρίγες στον ουρανό, λέω κάτι τέτοια

Mammatus clouds: Τι είναι τα «παράξενα» σύννεφα που κάλυψαν τη Λάρισα

 

Η τέτοια

Storm chasers photograph stunning mammatus clouds in Oklahoma - The  Washington Post

 

 

Για χαμηλές βάσεις νεφών, απαιτεί συνήθως λίμνη, καθώς έχεις χαμηλότερες θερμοκρασίες, και αυξημένη σχετική υγρασία, άρα με μια άνοδο του αέρα ψηλά, αυτός θα γίνει κορεσμένος γρηγορότερα. Φυσικά το magic γίνεται αν συνδυαστεί λίμνη με καλό Cape οπότε τα έχεις όλα. Αλλά εδώ στην Ελλάδα δυστυχώς λίμνη με πάνω από 1500 cape μάλλον δεν γίνεται ποτέ ή σχεδόν ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς βλέπω πάει να χαλάσει πολύ ο τζίφος για την Παρασκευή.. Την μόνη μέρα που έμεινε από αυτή την αξιολύπητη αλλαγή..

 

το ούκμο μετά από άπειρα συνεχόμενα κακά τρεξίματα είναι βελτιωμένο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Δυστυχώς βλέπω πάει να χαλάσει πολύ ο τζίφος για την Παρασκευή.. Την μόνη μέρα που έμεινε από αυτή την αξιολύπητη αλλαγή..

 

το ούκμο μετά από άπειρα συνεχόμενα κακά τρεξίματα είναι βελτιωμένο

Ναι αλλα ο τζιφος έχει ωραια συνεχεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, CLAPSANTO είπε:

Ναι αλλα ο τζιφος έχει ωραια συνεχεια 

Ρε δεν μας νοιάζει η συνέχεια, είναι πολύ μακριά, άσε που οι δείκτες αστάθειας είναι στα τάρταρα. Καλύτερα μια μέρα σωστή για εμένα παρά 5 ξενερωτες. Θυμάμαι πέρσι πρώτη εβδομάδα Ιούνη με καθημερινές μουφοασταθειες πόσο μου είχαν σπάσει τα νεύρα. Μακριά! Πρέπει να βελτιωθεί η παρασκευή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλός φαίνεται να βγαίνει ο ευρωπαίος, άρα από τα 12αρια, τζεμ και γαλλικό τα χειρότερα, έπειτα ο τζίφος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...