Jump to content
baristrs

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Εμετός τα πρωινά, πάνε όλο και χειρότερα τα πράγματα για τον Αύγουστο... [αρχές]

Εγώ την Πέμπτη θα βραχώ παντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Εγώ την Πέμπτη θα βραχώ παντως

Θα πας θάλασσα εεεε;;; χαχααχαχ...τη Πέμπτη ποιος θα είναι τυχερός,  πιστεύω σε δυνατα φαινομενα οπου βγουν ....Και δω σε εμένα δινει 

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάει τέλος, χάλασαν τελείως τα τρεξίματα για την συνέχεια .. θυμίζει το απαίσιο καλοκαίρι του 19 αυτό.. καμιά σχέση με τον περσινό ενδιαφέρον Αύγουστο. Ας ελπίσουμε να αλλάξει το συντομότερο αυτό ..

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21.3 είναι η υψηλότερη Τ στα 850 τις θερμές ώρες της ημέρας μέχρι 5/8 σύμφωνα με το 00. Μέχρι ~35 μπορεί να δώσει αυτό στον θερμό σταθμό της πόλης καθώς η αύρα θα κρατάει την Τ στους ~31 κοντά στη θάλασσα. Μια χαρά, είμαστε πάρα πολύ τυχεροί εδώ φέτος.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, billipiros12 είπε:

Νεος καυσωνας το πρωτο δεκαήμερο του Αυγούστου. 

 Για, δες ευρωπαϊκό να γουσταρεις... Δροσιά από 1 Αυγούστου! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Σήμερα και αύριο επιστρέφει το καιρικό ενδιαφέρον ⛈️ 

βασική προϋπόθεση, να βρίσκεται κανείς βορειότερα της Στερεάς. Φέτος ο καιρός μας έχει ξεχασμένους από Μαλιακό και νοτιότερα. Μετά την Ελπίδα, ανύπαρκτο καιρικό ενδιαφέρον. Κάνει 10-15 μέρες ζέστη, μετά κάνει αστάθεια από βόρεια Φθιώτιδα και πάνω και ξανά το ίδιο και ξανά το ίδιο. Ε που θα πάει αυτή η κατάσταση??

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

βασική προϋπόθεση, να βρίσκεται κανείς βορειότερα της Στερεάς. Φέτος ο καιρός μας έχει ξεχασμένους από Μαλιακό και νοτιότερα. Μετά την Ελπίδα, ανύπαρκτο καιρικό ενδιαφέρον. Κάνει 10-15 μέρες ζέστη, μετά κάνει αστάθεια από βόρεια Φθιώτιδα και πάνω και ξανά το ίδιο και ξανά το ίδιο. Ε που θα πάει αυτή η κατάσταση??

Δε λεω οτι ολα βαινουν καλως, αλλωστε οι περισσοτερες περιοχες ειναι κατω απο τα κλιματικα σε υετο, αλλα ετσι πανω κατω δεν ειναι τα καλοκαιρια; Τα βορεια εχουν απειρως περισσοτερες ασταθειες απο τα νοτια ιδιαιτερα τον Ιουλιο και τον Αυγουστο. Το θεμα ειναι να βρεξει Φθινοπωρο και Χειμωνα εκει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τις σπάνιες φορές που ελπίζω να βγει αικον και ευρωπαίος στον υετό για αύριο.. Αν και αμφιβάλλω ότι θα βρέξει.

by the way το Cfs έβγαλε τον ισχυρότερο δυνατό κεντροβόρειο χιονιά κατά την γνώμη μου. Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερη διάταξη από αυτή, όσο αφορά τα θερμά μέτωπαα τουλάχιστον. Θα την βάλω ολόκληρη μετά στο ανάλογο θέμα.

cfs-0-3996.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, MenNaousa11 είπε:

ετσι πανω κατω δεν ειναι τα καλοκαιρια; Τα βορεια εχουν απειρως περισσοτερες ασταθειες απο τα νοτια ιδιαιτερα τον Ιουλιο και τον Αυγουστο.

Άλλο να έχουμε εδώ (Αθήνα) λιγότερες έως αρκετά λιγότερες αστάθειες από Ήπειρο, Μακεδονία, Θράκη, Θεσσαλία και βόρεια Στερεά και άλλο να έχουμε μηδενικές ή σχεδόν μηδενικές!!! Έχει διαφορά! Και αυτό το σκηνικό έχει διαμορφωθεί από την αρχή της ασταθειοσεζόν (αρχές Μαΐου), δεν ξεκίνησε τον Ιούλιο.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Από τις σπάνιες φορές που ελπίζω να βγει αικον και ευρωπαίος στον υετό για αύριο.. Αν και αμφιβάλλω ότι θα βρέξει.

by the way το Cfs έβγαλε τον ισχυρότερο δυνατό κεντροβόρειο χιονιά κατά την γνώμη μου. Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερη διάταξη από αυτή, όσο αφορά τα θερμά μέτωπαα τουλάχιστον. Θα την βάλω ολόκληρη μετά στο ανάλογο θέμα.

cfs-0-3996.png

Και σε δυνατή ημερομηνία των τελευταίων ετών (Αριάδνη-Υπατία) 

Μακάρι να γίνει κάτι φετος😭

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Και σε δυνατή ημερομηνία των τελευταίων ετών (Αριάδνη-Υπατία) 

Μακάρι να γίνει κάτι φετος😭

Άστα να πάνε φίλε. Και με θερμοκρασίες Αριάνδης. Σκέψου να ρίχνει παπλώματα θεόπυκνα με -6 βαθμούς επιφανείας.  Είναι το κλασσικό πράγμα που η δυτική Θεσσαλία βάζει 1 μέτρο χιόνι. Βέβαια εδώ έβαζαν και τα Γιάννενα τεράστιο χιόνι >50 μέτρου. Σκέψου ότι βγάζει κίτρινο χιονουετό το Cfs...  Το βάζω εντός του επόμενου λεπτού στο ανάλογο θέμα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικά φέτος έκανα μεγάλη προσπάθεια να έρθω κοντά με την σθχαμενη εποχή αλλά δεν...ακόμη και αυτό το νορμάλ μέχρι στιγμής καλοκαίρι μου προκαλεί τάση για εμετό θυμό και σπαριλα...δεν το μπορώ τελικά με τίποτα!!!είναι βάσανο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

Ευρωπαικό 00. Σήμερα και άλλες δύο μέρες με ζέστη παραπάνω απ' τα κλιματικά. Μετά χαλαρά. 

Ενώ το gfs είναι πιο θερμό

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

Ποιο από τα δύο τα έχει πάει καλύτερα μέχρι στιγμής;

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Ποιο από τα δύο τα έχει πάει καλύτερα μέχρι στιγμής;

Τζφς πάντως σε καμιά περίπτωση. Ένα 40ρι έκανε εδώ μια μέρα και τις υπόλοιπες 37ρια, κάτω απ τις προβλέψεις τους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι πάει να γίνει μετά τις 5 του μήνα, αν και μακριά ακόμα και άνετα χαλάει. άντως τα εσνέμπλς έχουν αρχίσει να βελτιώνονται σε γενικές γραμμές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τεράστια καιρική βαρεμάρα.. όπως φαίνεται πάμε για ένα μήνα δίχως στάλα βροχής η ενδιαφέροντος... Κρίμα, ήλπιζα ότι σήμερα θα βλέπαμε λίμνες για αρχές του μήνα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Τεράστια καιρική βαρεμάρα.. όπως φαίνεται πάμε για ένα μήνα δίχως στάλα βροχής η ενδιαφέροντος... Κρίμα, ήλπιζα ότι σήμερα θα βλέπαμε λίμνες για αρχές του μήνα..

Καμήλες δείχνουν σήμερα όλα δυστυχως😭

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο οργανωμένη δείχνει η λίμνη για 3 Αυγύστου στο 6αρι. όχι κατι τρελό βέβαια.. το Cape αγνοειται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 27/7/2022 at 12:09 ΜΜ, [weathermaniac] είπε:

Από τις σπάνιες φορές που ελπίζω να βγει αικον και ευρωπαίος στον υετό για αύριο.. Αν και αμφιβάλλω ότι θα βρέξει.

by the way το Cfs έβγαλε τον ισχυρότερο δυνατό κεντροβόρειο χιονιά κατά την γνώμη μου. Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερη διάταξη από αυτή, όσο αφορά τα θερμά μέτωπαα τουλάχιστον. Θα την βάλω ολόκληρη μετά στο ανάλογο θέμα.

cfs-0-3996.png

Φέτος θα μας έρθει το 2001 περίπου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

μακάρι να έβγαινε η δεύτερη καρτέλα του τζίφου.

Αυτο θα γλιτωνε ολοκληρη την χωρα ενα 10 ημερο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Frostfang8 είπε:

Αυτο θα γλιτωνε ολοκληρη την χωρα ενα 10 ημερο....

ναι, και μάλιστα είναι τέτοια η λίμνη που επηρεάζει με δυνατές καταιγίδες και την Αττική έστω και σαν σενάριο...

Ωραία θα ηταν να ήταν ο υεός των επόμενων 96 ωρών, αλλά θα περιμένουμε πολύ

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

Και το κακό για εμένα είναι ότι πλέον μετράνε οι μέρες αντίστροφα, μέχρι το τέλος της θερινής εποχής, και άρα των θερμικών καταιγίδων. [χοντρά χοντρά μέχρι 20 Σεπτέμβρίου για εδώ.] Και μετά από τόυς συνεχόμενους βαρετούς χειμώνες εδώ, πραγματικά δεν ανυπομονώ καθόλου για τον χειμώνα, ειδικά γνωρίζοντας και το πόσο ψηλά θα φτάσει το πετρέλαιο...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...