Jump to content
baristrs

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρομακτικό 6αρι τζίφου με την Ήπειρο να έχει 28 στα 850++ για 10 μέρες συνεχόμενα.. Μετά το φτύσιμο των τελευατίων πολλών χειμώνων η Ήπειρος παίρνει τα χειρότερα και το καλοκαίρι....

 

Για να δούμε μήπως εμφανιστεί κάτι στα τέλη του μήνα, που εμφανίστηκε σε τζίφο και ευρωπαίο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Χιών είπε:

Όπως φαίνεται θα πάμε σε ζέστη με μελτέμι ή στη χειρότερη σε ήπιο μελτέμοκαύσωνα την τελευταία εβδομάδα του Ιουλίου. Εγώ θα είμαι Αμοργό οπότε λίγο το κακό ,😂

Μελτεμοκαύσωνας εντωμεταξύ γράφει πάντα πολύ ψηλές Τ λόγω χαμηλής υγρασίας σε πολλές περιοχές μακριά από Αιγαίο...από εδώ δε στα δυτικά θα το νιώσουμε σε βαθμό αηδιας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 16/7/2022 at 8:03 ΜΜ, kouvanos είπε:

28,1 μεγιστη για σημερα το Βορειο Λονδινο....αντε Γιατρε σου ρχεται !!!!!!

Φοβερο παντως, ακομα και το 28 ειναι πολλη ζεστη για αυτους, και μεσα σε 48 ωρες θα εχουν ΑΝΟΔΟ 10 με 12 βαθμους !!!!!

Απιθανα πραγματα !!!

South καυσωνακια, μιας και η Γλυφαδα γυρισε σε παλιακα καλοκαιρια, δεν πας ενα ταξιδακι Αγγλια, παρεα με το Γιατρο, να χοροπηδατε απτη χαρα σας με το 40αρι ????

Στη δυτική Ευρώπη (όπως και παντού σχεδόν στο βόρειο ημισφαίριο) γύρω στις 20 Ιουλίου είναι η καρδιά του καλοκαιριού. Άλλωστε και κλιματικά να το δεις είναι 1 μήνας μετά τις 21 Ιουνίου (θερινό ηλιοστάσιο).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα τελευταία 3-4 χρόνια μέσα Ιουλίου έχει πολλή ζέστη στη δυτική Ευρώπη και τέλη Ιουλίου έχουμε κι εμείς εδώ. Δε θα αναφερθώ μόνο στον περσινό καύσωνα (που κυριολεκτικά μου διέλυσε την ψυχολογία) αλλά αν θυμάστε καυτό τέλος Ιούλη είχαμε και τα έτη 2020, 2019, 2017, 2015. Μακάρι να κάνει ήλιο και ζέστες Σεπτέμβρη και Οκτώβρη να έχουμε δηλαδή άνοιξη προς καλοκαίρι αντί για φθινόπωρο. Πέρσι Σεπτέμβρης και Οκτώβρης ήταν άθλιοι. Ψυχρότεροι του κανονικού (ειδικά ο Οκτώβρης), πολύ πιο βροχεροί απ'το φυσιολογικό (κυρίως ο Οκτώβρης) και φυσικά ανεμώδης κάποιες μέρες μέχρι αηδίας. Ο Νοέμβρης ήταν πολύ καλύτερος στην αρχή του (25αρια και ήλιο είχαμε 3-7/11) αλλά στη συνέχεια προς τα τέλη του ήταν άθλιος (πολύ κρύος και πολύ βροχερός). Θυμάμαι τις μέρες του Αγίου Στυλιανού, της Αγίας Αικατερίνης, του black friday και των ευχαριστιών πέρσι στα τέλη Νοέμβρη είχαμε 10-11 μέγιστες Τ με αέρα, ψωφόκρυο, βρόχα και αίσθηση για 0 ίσως και -2 με -3. Αηδία. Το χειρότερο όλων ήταν οι πλημμύρες του Οκτώβρη μαζί με το ψωφόκρυο μιας που είχε 11-12 μέγιστες Τ 14/10 λες και ζούμε στο Όσλο ή στη Στοκχόλμη. Άθλιο ήταν όμως και το ξεκίνημα του Σεπτέμβρη με αρκετές βροχές, ψύχρα για την εποχή και 20αρια μέγιστες Τ. Εξίσου χαλί οι έντονες πυρακγιες στη Βαρυμπόμπη κι όχι μόνο πέρσι αρχές Αυγούστου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 16/7/2022 at 8:06 ΜΜ, South καυσωνάκιας είπε:

47.4 είναι το επίσημο ρεκόρ Ισπανίας στο Μοντόρο από περσι. 

48.0 είναι το επίσημο ρεκόρ Ευρώπης σε Ελευσίνα/Τατόι το 1977

Ψάξε καλύτερα. Έχει κάνει ρεκόρ τέλη Ιουλίου 2019 (25 νομίζω) 48,6 σε κάμπο της νότιας Ισπανίας. Μόνο εδώ και Ισπανία κάνει τέτοια νούμερα. Πάνω από 45-46 σε άλλη μεσογειακή ή βαλκανική χώρα δεν παίζει να έκανε ποτέ. Όσο για την Ελλάδα ρεκόρ είχε και 48,2 κάπου 25-26/7/2007 νομίζω. Παντού στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ τα τέλη Ιουλίου είναι από κλιματικής άποψης η καρδιά του καλοκαιριού ενώ αν δικαιούται κλιματικά το καλοκαίρι ένα τρίμηνο αυτό είναι 10/6-10/9 χοντρικά. Μέσα Ιουλίου είναι όπως αρχές Αυγούστου. Καλό σου βράδυ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, WEATHER-FUN said:

Ψάξε καλύτερα.

Δε χρειάζεται να ψάξω καλύτερα εκτός αν μετράμε θερμοκρασίες της πλάκας. Τα επίσημα ρεκόρ είναι όπως τα είπα. Με αυτή την λογική ας μετρήσουμε και το 50.8 της Λαμίας το 2007.

Πάτα το link της υπογραφής μου και θα δεις ποιά είναι μέχρι σήμερα η επίσημη μέγιστη θερμοκρασία στην Ευρώπη σύμφωνα με τον WMO.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Δε χρειάζεται να ψάξω καλύτερα εκτός αν μετράμε θερμοκρασίες της πλάκας. Τα επίσημα ρεκόρ είναι όπως τα είπα. Με αυτή την λογική ας μετρήσουμε και το 50.8 της Λαμίας το 2007.

Πάτα το link της υπογραφής μου και θα δεις ποιά είναι μέχρι σήμερα η επίσημη μέγιστη θερμοκρασία στην Ευρώπη σύμφωνα με τον WMO.

Στην Ελλάδα τα μεγαλύτερα ρεκόρ καύσωνα ήταν το διάστημα 21-26/7/2007, 28/7-6/8/2021, 9-14/7/2012, 20-28/7/1987 και γενικώς τα περισσότερα ρεκόρ είναι 10/7 έως 10/8. Μπορεί και να είναι αυτό που λες το ρεκόρ (αν και το 1977 δεν έκανε ποτέ τόσο έντονους καύσωνες - σπάνια μόνο - καθώς από το 1987 άρχισε το μαρτύριο). Ειδικά από 2007 και μετά κάνει συνεχώς καύσωνα κάθε καλοκαίρι άλλοτε ήπιο άλλοτε μεγάλο. Ο Αύγουστος είναι θερμότερος του Ιουνίου, ο Μάιος ψυχρότερος του Σεπτέμβρη κλπ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα, δεν πρόλαβα να δώ, ήρθα από τις 7 στη δουλειά. τί έδωσε; μόνο αυτό πρόλαβα να με τρομάξει

 

132-7GR.GIF

Επεξεργάστηκε από _nemertsika
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, CLAPSANTO είπε:

Μας θέλει πολύ φέτος..Ο καύσωνας έγινε διήμερος μετά εξαφανίστηκε χαχαχα

Nαι αλλά είναι μονίμως πάνω απ' τα κλιματικά. Χίλιες φορές να έκανε 45αρια για 2-3 μέρες και μετά να πηγαίναμε σε 32αρια μέγιστες παρά 36-37 για όσο πάει το μάτι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Αθηνα (κεντρο) δυσκολα να περασει τους 38c τη θερμη περιοδο που ερχεται....συνεχομενα 36-37c βλεπω με βαση το τζιφο...κουραστικη ζεστη μεν αλλα καμια σχεση με καυσωνα

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Demi καυσωνες θυμαμαι πολλους το καλοκαιρι του 2012....το πιο κουραστικο καλοκαιρι ever που θυμαμαι στην Αθηνα...συνεχεια ζεστη κ δυσφορια παρα το οτι δεν εκανε κανενα 40αρι στην Αθηνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω αυτό είναι χειρότερο πάντως, τουλάχιστον για τον Βόλο. Όταν έχει 40+ η υγρασία είναι πολύ χαμηλά και προσωπικά μου φαίνεται καλύτερη η αίσθηση σε σχέση με συνεχόμενα 36-37 με υγρασία όμως.  

Τρόμος..

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&date=2022-07-19&model=gfs&member=ENS&bw=1

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θεέ μου τι σου έκανα ?????

Είδα διαγράμματα Κέρκυρας ...

Φρίκη τρόμος χαβούζα 

Κάποιος με καλύτερες γνώσεις από μένα ας με καθησυχάσει γιατί είμαι ένα βήμα από το να πάρω τα βουνά και να με ψάχνουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Θεέ μου τι σου έκανα ?????

Είδα διαγράμματα Κέρκυρας ...

Φρίκη τρόμος χαβούζα 

Κάποιος με καλύτερες γνώσεις από μένα ας με καθησυχάσει γιατί είμαι ένα βήμα από το να πάρω τα βουνά και να με ψάχνουν 

Τι δεν καταλαβαινεις? Κάψιμο διαρκειας ως αρχές Αυγούστου λέει ο τζίφος! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Θεέ μου τι σου έκανα ?????

Είδα διαγράμματα Κέρκυρας ...

Φρίκη τρόμος χαβούζα 

Κάποιος με καλύτερες γνώσεις από μένα ας με καθησυχάσει γιατί είμαι ένα βήμα από το να πάρω τα βουνά και να με ψάχνουν 

Επειδή τα είδα και γω και μπορώ να τα μεταφράσω καλουτσικα για μας αφού πάνω κάτω στα ίδια είμαστε, πραγματικά τα πράγματα αν εξελιχθούν έτσι θα ναι δραματικά μιλάμε για 20-26 στα 850 για 10+ μέρες χωρίς μέρα πτώσης με δυτικό ρεύμα και όχι τρομερές Τ επιφάνειας αλλά με πολύ ψηλά heat index, επανάληψη του περσινού για δυτικά ενώ ανατολικά καλύτερα ένα πιο τυπικο κύμα ζέστης αλλά με μεγάλη διάρκεια, μου φαινεται σύντομα ακόμα και στα ανατολικά θα ξεχαστεί το δροσερό διάστημα που διανύσαμε, στα δυτικά δε που ο Ιούλιος είναι ήδη πάνω απ' τα κλιματικά πάει για ρεκόρ όπως ο Ιούνιος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Τι δεν καταλαβαινεις? Κάψιμο διαρκειας ως αρχές Αυγούστου λέει ο τζίφος! 

Μπράβο μου!!!!!

Πάλι Τζακ ποτ πέτυχα στην περίοδο που θα έρθω επάνω....

Θα μου πεις τώρα οποτε και να ανέβηκα το ίδιο μου φάνηκε ...χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εβγαλε ασταθειόυλες ο τζίφος την Δευτέρα.. Μακάρι.

Πολύ καλύτερο το 6αρι του τζίφου με αρκετές αστάθειες στο τέλος του μήνα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Μπράβο μου!!!!!

Πάλι Τζακ ποτ πέτυχα στην περίοδο που θα έρθω επάνω....

Θα μου πεις τώρα οποτε και να ανέβηκα το ίδιο μου φάνηκε ...χαχαχαχα

Γιώργο όπου και να πας το επόμενο δεκαήμερο θα υποφέρεις.. Μόνο αν πας Αιγαίο! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Ετοιμαστείτε για κάψιμο διαρκειας για κανα δεκαήμερο που θα θυμίζει τα περσινά... Ιδίως οι Δυτικοι

Και ως συνηθως κυριως σε πολλες παραθαλασσιες περιοχες της Δυτικης ελλαδας οπως πρεβεζα - κερκυρα κλπ παλι θα σπασουν τα κοντερ των high heat index με τον συνδιασμο υψηλης υγρασιας και υπερβολικης ζεστης που σε βραζουν ζωντανο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Εβγαλε ασταθειόυλες ο τζίφος την Δευτέρα.. Μακάρι.

Πολύ καλύτερο το 6αρι του τζίφου με αρκετές αστάθειες στο τέλος του μήνα.

Να ετοιμαστούμε για ζεστα πατριώτη;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Να ετοιμαστούμε για ζεστα πατριώτη;

ετσι φαίνεται φίλε, όχι κάτι ακραίο για τα δεδομένα μας απλά θα κρατήσει κάποιες μέρες. Ίσως σπάσει όμως εκεί στις 25 του μήνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...