Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΣΧΥΡΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ 8-10 ΙΟΥΛΙΟΥ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μονο αξιοσημειωτο για την Αθηνα ηταν αυτος ο κεραυνος νωρις το πρωι...!!Κατα τ αλλα...Αλλο ενα φιασκο...Δεν μπορει να βρεξει στο κεντρο με κανεναν τροπο!!!Καλη συνεχεια και καλη απολαυση στους τυχερους που εχουν φαινομενα...

291619430_10224386442305862_1189799212118631340_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Ωραια είναι που έχει 20 βαθμούς ,μεσημέρι 9 Ιουλίου αλλά ρε παιδιά περιμέναμε κακοκαιρία, όχι δροσια . Η κακοκαιρία όσο αφορά το δεύτερο μέρος της πήγε κουβά. Δεν ήταν το πιο απίθανο να συμβεί αλλά εδώ ακόμη δεν επηρεάζεται ούτε η Ευβοια καλα καλά. 

Η σύγκλιση όπως φαίνεται βρίσκεται σχετικά βόρεια στις Σποράδες, μάλλον αυτό έγινε. Γενικά αρκετά διαφορετική η κατανομή του υετού στων μοντέλων σε σχέση με την πραγματικότητα.

Αρχικά το χθεσινό μέτωπο δεν το είδαν σαν αρχή, ενώ τα φαινόμενα που o τζιφος έδινε μέχρι τις 5 είχαν ακριβώς την ίδια κατανομή εδώ στην περιοχή ένα τρίωρο αργότερα, και φυσικά το μεγάλο διάστημα ηλιοφάνειας μεταξύ του πρώτου περάσματος και του δεύτερου εδώ. Το βράδυ πρριμένουμε το μέτωπο από τα βόρεια ίσως βγει κάτι και Αττική, απλά θα είναι φθινοπωρινού τύπου καθώς με τέτοιες επιφανειακές Τ και δείκτες αστάθειας τι να περιμένεις

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Ήπειρο απλά ντροπή 2μμ Γιάννενα, 0.2 Ηγουμενίτσα 0 Πρέβεζα Άρτα...και όχι μόνο αυτό αλλά εδώ δεν δρόσισε καν με 21.4 ελάχιστη και τώρα ήδη 28 στο χωριό, ούτε μια ανάσα δροσιάς για την δύσκολη συνέχεια που διαφαίνεται, κρίμα...απ' την άλλη Γέρακα έπεσαν από 0.5-2.5μμ ανάλογα το σημείο και έχει αρκετή δροσιά τώρα με μόλις 23.9

Εχουμε βαρεθει να διαβαζουμε ποστς ντροπης και σιχτιρισματος για τα δυτικα 😧 

Αντε να δουμε ποτε επιτελους θα παρουν μπροστα και τα δυτικα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω τρομακτικές αναπτύξεις γύρω μου απολαμβάνοντας τον κιτρινιαρη .....τι κατάρα έχει πέσει στο λεκανοπέδιο δεν ξέρω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Εχουμε βαρεθει να διαβαζουμε ποστς ντροπης και σιχτιρισματος για τα δυτικα 😧 

Αντε να δουμε ποτε επιτελους θα παρουν μπροστα και τα δυτικα.

Τώρα έβγαλε μια ύποπτη νέφωση μετά την χθεσινή το μεσημέρι και η Τ έπεσε από 29.4 σε 26.9

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν κάθε καλοκαίρι ήταν έτσι, εγώ ειλικρινά θα περιμένα με ανυπομονησία κάθε χρόνο να τελειώσει ο χειμώνας και η άνοιξη και να πάμε γρήγορα στις 20 Μαίου... Ατελείωτο καιρικό ενδιαφέρον μέχρι στιγμής, και αν και φαίνεται ότι πάμε σε σημαντικό διάλλειμα με έλλειψη καιρικού ενδιαφέροντος, δεν συγκρίνεται με την έλλεψη καιρικού εδνιαφέροντος που έχουν μερικοί χειμώνες όπως το 19-20. Τώρα πάμε για 15 μέρες διάλλειμα λογικά [ευελπιστώ να μην είναι παραπάνω], ενώ τότε το διάλλειμα ήταν 2 μηνάκια [και χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν το χιόνι πο δεν έρχεται κάθε φορά εεε]!

21 βαθμοί εδώ, ενώ ανοίγει σταδιακά ο καιρός.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά έπεσαν έξω τα μοντέλα. Το gfs στο χθεσινό 12αρι μας είχε στην κλίμακα των 30-40mm για total και έχουν πέσει 46,8 και 50,4 στους δύο σταθμούς 😛 και συνεχίζουμε χαλαρά.

Y.Γ. Το χθεσινό 00 Ευρωπαικό έχει πετύχει τον συνολικό υετό για εδώ.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Εχουμε βαρεθει να διαβαζουμε ποστς ντροπης και σιχτιρισματος για τα δυτικα 😧 

Αντε να δουμε ποτε επιτελους θα παρουν μπροστα και τα δυτικα.

Μαυρίλα πάντως απειλητικη στην Ηγουμενιτσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΑΤΤΙΚΗ
Καιρός: Νεφώσεις με τοπικές βροχές και κατά διαστήματα σποραδικές καταιγίδες, πιθανώς κατά τόπους έντονες κυρίως στα βόρεια. Εξασθένηση των φαινομένων από το βράδυ.

Σοβαρα φιλοι της ΕΜΥ ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Δυστυχώς τείνει να γίνει συνήθεια όμως αυτή η εκτός εποχή καιρικη πραγματικότητα κι εννοώ την συγκεκριμένη διάταξη που είναι τελείως εκτός εποχής και θα πρέπε να ερχόταν από Οκτώβρη και μετά … τώρα είναι η εποχή που το πολύ να έχουμε καταιγίδες αστάθειας και όχι κλειστό καιρό βροχερό και κρύο με 19-20 βαθμούς!! Αυτό όμως τα τελευταία χρόνια άρχισε να γίνεται μόδα και φυσικά ως αντιστάθμισμα ο νοεμβρης και ο δεκεμβρης και τα Χριστούγεννα θυμίζουν καλοκαίρι με άπειρες ώρες ηλιοφάνειας και ζεστές για την εποχή 

Σωτο το ιδανικό το έχει κάνει όλους τους μήνες πλην το διάστημα νοεμβριος-φλεβαρης...νομίζω ότι πλέον έφτασε η ώρα να το κάνει και εκεί και μάλιστα σε φάση τρώω κόλλημα και 1 και 2 και 5 φορές και πάρε να χεις...είναι πολλά τα χρόνια😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, CATHA είπε:

ΑΤΤΙΚΗ
Καιρός: Νεφώσεις με τοπικές βροχές και κατά διαστήματα σποραδικές καταιγίδες, πιθανώς κατά τόπους έντονες κυρίως στα βόρεια. Εξασθένηση των φαινομένων από το βράδυ.

Σοβαρα φιλοι της ΕΜΥ ?

Κι εγω το ειδα....κοιτα για Αττικη, Νομο Αττικης ειναι 90-95% μεσα....Βορεια Αττικη Βορεια Προαστεια λεκανοπεδιου ΠαραΠαρνηθια προαστεια και Μεσογεια εριξε πολυ νερο....δες τοπικα 17-20-25-28 mm...

Λεκανοπεδιο τιποτα, ξηρικη τα ξημερωματα με 0,2 - 0,5 μμ ισα να βραχουν οι δρομοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, kouvanos said:

Κι εγω το ειδα....κοιτα για Αττικη, Νομο Αττικης ειναι 90-95% μεσα....Βορεια Αττικη Βορεια Προαστεια λεκανοπεδιου ΠαραΠαρνηθια προαστεια και Μεσογεια εριξε πολυ νερο....δες τοπικα 17-20-25-28 mm...

Λεκανοπεδιο τιποτα, ξηρικη τα ξημερωματα με 0,2 - 0,5 μμ ισα να βραχουν οι δρομοι

Οι κοντινοί σε εμένα σταθμοί (Εκάλη, Αλώνια, Βαρυμπόμπη, Αχαρνές, Τατόι) έχουν από 1-5μμ... Οταν η ΕΜΥ δίνει πρόγνωση Αττικής καλώς ή κακώς δεν εννοεί την Ιπποκράτειο ή τα Μεσόγεια... εννοεί το πολεοδομικό συγκρότημα... αποτυχημένη πρόγνωση όπως και η χθεσινή. 

ΥΓ φαντάσου οτι είμαι φαν της ΕΜΥ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Ποιος είναι ο σταθμός για την Θεσσαλονίκη; Για την πόλη;

Ορίστε της Καλαμαριάς 

https://penteli.meteo.gr/stations/kalamaria/

Της Θεσσαλονικης (Και αυτός Καλαμαρια είναι σε απόσταση περίπου 600 μ από τον άλλον) 

https://penteli.meteo.gr/stations/thessaloniki/

Δεν ξέρω αν ήθελες αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Ορίστε της Καλαμαριάς 

https://penteli.meteo.gr/stations/kalamaria/

Της Θεσσαλονικης (Και αυτός Καλαμαρια είναι σε απόσταση περίπου 600 μ από τον άλλον) 

https://penteli.meteo.gr/stations/thessaloniki/

Δεν ξέρω αν ήθελες αυτο

Απλά θέλω να δω ποιος "κερδίζει" από τις πρωτεύουσες νομών. Ποιος σταθμός αντιπροσωπεύει καλύτερα την πόλη της Θεσσαλονίκης;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Κι εγω το ειδα....κοιτα για Αττικη, Νομο Αττικης ειναι 90-95% μεσα....Βορεια Αττικη Βορεια Προαστεια λεκανοπεδιου ΠαραΠαρνηθια προαστεια και Μεσογεια εριξε πολυ νερο....δες τοπικα 17-20-25-28 mm...

Λεκανοπεδιο τιποτα, ξηρικη τα ξημερωματα με 0,2 - 0,5 μμ ισα να βραχουν οι δρομοι

Μην Βιάζεσαι, έχουμε ακόμη απόγευμα βραδάκι.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...