Jump to content
Χιών

Δασικές πυρκαγιές στην Ελλάδα - Ανοιχτή συζήτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα, ώστε να υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένες όλες οι σχετικές απόψεις και να γίνει μια ανοιχτή και εποικοδομητική κουβέντα επ'αυτού. Φυσικά με την τήρηση όλων των υφισταμένων κανόνων και χωρίς έντονες διενέξεις ελπίζω. Ο χώρος των αναφορών δεν είναι ο πιο κατάλληλος για τέτοιες συζητήσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχετικά με αυτό που έχει γράψει ο @Frostfang8 για την αντικατάσταση των καμμένων πεύκων με άλλα είδη δέντρων.

Δεν έχω γενικά ιδιαίτερες γνώσεις δασοπονίας και φυτικής βιολογίας κλπ, ωστόσο έχω παρατηρήσει εμπειρικά πως στην πλευρά του Υμηττού που βρίσκεται επάνω από το σπίτι μου, τα μόνα δέντρα στα μεγαλύτερα υψόμετρα που επιβίωσαν από την πυρκαγιά του 2015 είναι κάποια κυπαρίσσια, συκιές, βελανιδιές (;), χαρουπιές και νομίζω ευκάλυπτοι. Επίσης κάποια άλλα αειθαλή που δεν τα αναγνωρίζω όμως.

Δεν θεωρώ πια πως είναι τόσο κακό να φυτέψουμε εκτός από πεύκα και μερικά άλλα είδη. Άλλωστε και αυτά μεσογειακά είναι, δεν είπαμε να βάλουμε μπανανιές και σεκογιες πχ. Αν δεχόμαστε την παρέμβαση στα δάση με τη μορφή καθαρισμού, αντιπυρικών ζωνών, δεντροφύτευσης κλπ, γιατί να μην δεχθούμε και την μελετημένη επέκταση ήδη υπαρχόντων ειδών πέραν του πεύκου;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ στο μόνο που θα διαφωνήσω με τον @Frostfang8είναι η απολυτοτητα του προς την μη χρησιμότητα των πεύκων θεωρώ ότι σίγουρα χρειάζονται να υπαρχουν στην χλωρίδα σίγουρα κάποια χρησιμότητα έχουν ,θα ήθελα να αφήσουμε την φύση να αναπαραχθεί,εκεί που μπορεί,μόνη της και μετά οι οποίες παρεμβάσεις μας με άλλους τύπου δεντρα για την προστασία από τις πυρκαγιές....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει και υπολοιματικη εκταση δασους δρυος ( χνοωδους) αναμεσα απο αγια Μαύρα και αστυνομικα. 

Μια χαρα ειναι στα φυσικα είδη για την Αττική. Οπως και μεικτα δαση κουτσουπιας, πουρναριου και χαρουπιας. 

 

IMG_20220613_195304.jpg

IMG_20220613_194813.jpg

IMG_20220613_194600.jpg

IMG_20220613_194518.jpg

IMG_20220613_194505.jpg

IMG_20220613_194501.jpg

IMG_20220613_194419.jpg

IMG_20220613_194409.jpg

IMG_20220613_193943.jpg

IMG_20220613_192750.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Εγώ στο μόνο που θα διαφωνήσω με τον @Frostfang8είναι η απολυτοτητα του προς την μη χρησιμότητα των πεύκων θεωρώ ότι σίγουρα χρειάζονται να υπαρχουν στην χλωρίδα σίγουρα κάποια χρησιμότητα έχουν ,θα ήθελα να αφήσουμε την φύση να αναπαραχθεί,εκεί που μπορεί,μόνη της και μετά οι οποίες παρεμβάσεις μας με άλλους τύπου δεντρα για την προστασία από τις πυρκαγιές....

Τα πευκα υπερχρησιμα ειναι. Ρητινη, μελι , πυκνοτητα στα δαση , μικρες ανάγκες σε νερο κτλ. Τα φυτευω για χομπι κιολας. Ομως δεν γίνεται να μαυριζει ο τοπος και η ψυχολογία μας καθε χρονο πλεον. Παλια μεσολαβούσαν διαστηματα δεκαετιών πριν καουν. Ετσι υπηρχε περιθωριο για αναπτυξη κωνων και συνεπώς φυσικης αναγεννησης. 

Ας υπαρχουν πευκοδαση συμφωνω αλλα οχι στον περιαστικο ιστο  . 

Πρεπει να γινει ενα μωσαϊκό με πιο πυρανθεκτικα δαση μεχρι το εσωτερικο των ορεινων ογκων και μετα κωνοφορα αναλογατο υψόμετρο ( οπως συμβαίνει φυσικα αλλωστε.) 

Αυτη ειναι η άποψη μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

υποχρεωτική κοπή των πεύκων εντός του οικιστικού ιστού και αντικατάσταση τους με δένδρα που δεν καίγονται εύκολα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Ελλαδα δυστυχως ο νομος προστατευει ποιο πολυ τον παραβατη και λιγοτερο το θυμα......σε ολους σχεδον τους τομεις.....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τρία διαφορετικά μέτωπα που ξέσπασαν ταυτόχρονα μέσα σε μία ώρα βρέθηκαν αντιμέτωπες οι πυροσβεστικές δυνάμεις το απόγευμα της Τετάρτης στη Σαλαμίνα. Ωστόσο χάρη στην άμεση κινητοποίηση από εδάφος και αέρα τα πύρινα μέτωπα τέθηκαν υπό έλεγχο λίγο μετά τις 21:00 το βράδυ. 
 
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η δική μου άποψη είναι ότι ανοίγει ο ασκός του Αιόλου με την αντικατάσταση των πεύκων. Δεν θεωρώ περιαστική περιοχή ας πούμε την Πεντέλη στα 500μ. Είναι δάσος. Είναι βουνό. Η ο Υμηττός στα 400μ πάνω από την Κατεχάκη. Είναι βουνό. Δάσος. 

Η συνέχεια θα είναι να διώξουμε και τις αλεπούδες από τα περιαστικά δάση, τα αγριογούρουνα και πάει λέγοντας. Ενώ ΕΜΕΊΣ έχουμε εισέλθει στην περιοχή τους και την "βιαζουμε". Αυτή είναι η άποψη μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, menidi said:

Η δική μου άποψη είναι ότι ανοίγει ο ασκός του Αιόλου με την αντικατάσταση των πεύκων. Δεν θεωρώ περιαστική περιοχή ας πούμε την Πεντέλη στα 500μ. Είναι δάσος. Είναι βουνό. Η ο Υμηττός στα 400μ πάνω από την Κατεχάκη. Είναι βουνό. Δάσος. 

Η συνέχεια θα είναι να διώξουμε και τις αλεπούδες από τα περιαστικά δάση, τα αγριογούρουνα και πάει λέγοντας. Ενώ ΕΜΕΊΣ έχουμε εισέλθει στην περιοχή τους και την "βιαζουμε". Αυτή είναι η άποψη μου. 

μια νοητή γραμμή σε κάθε ορεινό ογκο της αττικής θα επρεπε να οριοθετέι το που τελείωενι το δάσος / προστατευομενη περιοχή και που αρχίζει η δόμηση αλλά είναι αργά τώρα.όλοι θέλανε ενα σπιτάκι στο δάσος και με τις ευλογίες του κρατους το αποκτούσαν.

ερχόμουν στην Αθήνα μικρός από το νησί και θυμαμαί τη διαδρομή Ραφήνα - Αθήνα.ολο το κομμάτι που βλέπει πεντελη κατά μήκος της μαραθωνος πράσινο.τωρά απλα ειναι μια ξεραίλα . οικισμοί παντου που γιγαντώθηκαν μέσα σε 2 δεκαετίες.δεν του ε΄φτανε τόσος χώρος θελάνε νε χτι΄σουν στη κουφογραμμή. Ντραφι δίωνη κλπ οικισμοι ΔΕΝ θα έπρεπε να υπάρχουν. η ανθρώπινη πλεονεξία αργά η γρήγορα πληρώνεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, menidi είπε:

Η δική μου άποψη είναι ότι ανοίγει ο ασκός του Αιόλου με την αντικατάσταση των πεύκων. Δεν θεωρώ περιαστική περιοχή ας πούμε την Πεντέλη στα 500μ. Είναι δάσος. Είναι βουνό. Η ο Υμηττός στα 400μ πάνω από την Κατεχάκη. Είναι βουνό. Δάσος. 

Η συνέχεια θα είναι να διώξουμε και τις αλεπούδες από τα περιαστικά δάση, τα αγριογούρουνα και πάει λέγοντας. Ενώ ΕΜΕΊΣ έχουμε εισέλθει στην περιοχή τους και την "βιαζουμε". Αυτή είναι η άποψη μου. 

Δεν αλλαζει κατι στην αγρια ζωη με την αλλαγη στην χλωριδα. 

Αντίθετα , μερικα ειδη δινουν και τη δυνατότητα για τροφή για μερικα πτηνα/ θηλαστικα ( βελανιδια, χαρουπια πχ) .

Ο ασκος του Αιόλου εχει ανοιξει απο οταν η αστικη ζωνη εφτασε τοσο ψηλα. Επρεπε να υπαρχει απόσταση απο τα οικοσυστήματα που δεν υπάρχει δυνατότητα να δημιουργηθεί πλεον. 

Θελει ευελιξία και προσαρμογη . Αρχικα εχουν κανει πολυ καλα με τις απαγορευσεις για είσοδο στα βουνα με 4αρι επικινδυνοτητα. 

Επρεπε να ειναι ετσι και με 3αρι. Δεν θα γινει κατι να μην επιτρεπεται για 2 μηνες τον χρονο. 

Επειτα στον Υμηττό συγκεκριμένα εχει γινει πολυ καλη δουλειά ανα τοπους για καθαρισμό και κλάδεμα . 

Απο εκει και περα στις ερημοποιημενες εκτασεις απο επαναλαμβανόμενες πυρκαγιές , ναι επιμενω οτι θα επρεπε να μπουν ειδη που υπάρχουν στην Αττική , εκτος πευκου. Ας μεινει το πευκο στο εσωτερικό των ορεινων ογκων . 

Γυρω γυρω ας εχουμε ΔΑΣΗ πλατύφυλλων. Δεν παυει να ειναι δασος και οπτικα και θεωρητικά επειδη εχει αλλα ειδη. Δεν παυει να υποστηρίζει αγρια ζωη , αντιθετως τα μεικτα δαση και με πλατύφυλλα προσφερουν μεγαλύτερη αξια στη φυση ( καρποι , οργανικη υλη απο τα φυλλα κτλ) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα μπορούσαν να γίνουν ενέργειες που δεν συνεχίζουν την παρέμβαση στη φύση:

1. Πρόληψη πυρκαγιών (τόσοι άνεργοι άνθρωποι υπάρχουν. Δεν μπορούν να προσληφθούν για 2-3 μήνες 200 άτομα να κάνουν περιπολίες στα δάση πέριξ του λεκανοπεδίου;) 

2. Να μην υπάρχουν παραθυρακια στο νόμο για χτίσιμο αυθαίρετων στο δάσος

3. Αυστηροποιηση ποινών για εμπρηστες 

4. Έλεγχος σε κάτι οικοδομικούς συνεταιρισμούς που καταπατούν περιοχές δασικές

5. Απομάκρυνση ευφλεκτης βιομάζας από περιαστικά δάση αλλά και υποχρεωτικος καθαρισμός αυλών κτλ από ιδιοκτήτες.

Αλλά όλα αυτά απαιτούν πολιτική βούληση η οποία φυσικά δεν υπάρχει γιατί έχουμε ένα πελατειακό καθεστώς με μπόλικο χρήμα στη μέση. Για αυτό λοιπόν θεωρώ ότι η συζήτηση για αλλαγή του πεύκου έστω κοντά στα σπίτια, είναι  άτοπη. ΠΑΛΙ θα έχουμε πυρκαγιές.  Θα έχουμε επειδή οι αιτίες θα παραμένουν. 

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, menidi είπε:

Θα μπορούσαν να γίνουν ενέργειες που δεν συνεχίζουν την παρέμβαση στη φύση:

1. Πρόληψη πυρκαγιών (τόσοι άνεργοι άνθρωποι υπάρχουν. Δεν μπορούν να προσληφθούν για 2-3 μήνες 200 άτομα να κάνουν περιπολίες στα δάση πέριξ του λεκανοπεδίου;) 

2. Να μην υπάρχουν παραθυρακια στο νόμο για χτίσιμο αυθαίρετων στο δάσος

3. Αυστηροποιηση ποινών για εμπρηστες 

4. Έλεγχος σε κάτι οικοδομικούς συνεταιρισμούς που καταπατούν περιοχές δασικές

5. Απομάκρυνση ευφλεκτης βιομάζας από περιαστικά δάση αλλά και υποχρεωτικος καθαρισμός αυλών κτλ από ιδιοκτήτες.

Αλλά όλα αυτά απαιτούν πολιτική βούληση η οποία φυσικά δεν υπάρχει γιατί έχουμε ένα πελατειακό καθεστώς με μπόλικο χρήμα στη μέση. Για αυτό λοιπόν θεωρώ ότι η συζήτηση για αλλαγή του πεύκου έστω κοντά στα σπίτια, είναι  άτοπη. ΠΑΛΙ θα έχουμε πυρκαγιές.  Θα έχουμε επειδή οι αιτίες θα παραμένουν. 

 

Θα εχουμε. Ομως δεν θα εξαπλώνονται το ιδιο γρήγορα και δεν θα υπαρχει ο ιδιος κίνδυνος γενικοτερα. 

Δεν γίνεται , να μην γίνεται κατανοητό το οτι τα ρητινοφορα ειδη ειναι πολύ εύφλεκτα και μονο ωφελος θα ειχε η αναδασωση με διαφορετικά ειδη γυρω απο τον αστικο ιστο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ απλα αν βαζαμε ξυλα απο τα ειδη χαλεπιου πευκης , οριζοντιοκλαδου κυπαρισσιού , χνοωδους δρυος,  κουτσουπιας και χαρουπιας  να καουν με τον ιδιο ακριβως τροπο στις ιδιες ακριβως συνθηκες, νομιζω ειναι πολυ ευκολο να συμπεράνουμε ποιο θα καιγοταν πιο ευκολα / γρήγορα. 

ναι , δεν θα σταματήσουν μαγικα οι εμπρησμοί ή οι καταλαθως πυρκαγιές . 

αλλα θα υπάρχει κερδος χρονου αφου δεν θα εξαπλώνεται γρήγορα . Φυσικα ειναι και θεμα υπο-ορόφου ( θαμνοι , ξεροχορτα) που και παλι στις ερπουσες πυρκαγιες ( πχ πεντελη) , η φωτιά κινείται πολυ γρήγορα ( οποτε καποια ειδη δεν προλαβαινουν να καουν) . 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παλια φρικαρα με τις φωτιες κ στενοχωριομουν...πλεον δεν με νοιαζει...ξερω οτι οι πυρκαγιες για παρα πολλους λογους ειναι απαραιτητο συστατικο του καλοκαιριου κ δεν με απασχολει να καιγεται το συμπαν...ισως εχω χοντροπετσιασει με τα χρονια...ουτως ή αλλως η φωτια σε ειδη όπως η αρρωστημενη χαλεπιος πευκη ειναι ενας τροπος αναγεννησης ...η μονη φωτια που με φρικαρει ακομα ειναι τής Παρνηθας του 2007 κ του Ταυγετου το 1998 κ 2007 οπου δεν εχω ξαναπαει εκτοτε για να μην τα δω...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, menidi είπε:

https://dasarxeio.com/2018/07/29/58422/

Υπάρχουν και αντίθετες φωνές στην αλλαγή των πεύκων πάντως. 

Μονο εναντι σε ευκάλυπτο και ελια. 

Εγω στις σπουδες μου ποτε δεν ακουσα δασολογους να μιλανε για αυτα. Και οοτε δεν προτεινα αυτα φυσικα . 

Σε πολλα σημεια συμφωνώ ( οτι είναι προσαρμοσμένο ειδος η χαλεπιος πευκη) αλλα εκφραζω και την αποψη μου στο θέμα αυτο που συζητάμε. 

Η δρυς , η κουτσουπια , η χαρουπια πχ ειναι της Αττικής ειδη και δεν ειναι εύφλεκτα ουτε πετανε καυτρες πχ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τώ μεταξύ....η απαγόρευση κυκλοφορίας στα δάση βλέπω να καθίσταται βραχνας για όλους εμάς που αγαπάμε τα βουνά, την πεζοπορία, την ορειβασία και γενικά την άθληση και τη βόλτα στο βουνό. 2 φορές που κάηκε η Πάρνηθα, η φωτιά ήρθα από αλλού. Όχι από το βουνό. Αντί να υπάρχουν κίνητρα να ΕΡΘΕΙ κόσμος στο βουνό ώστε να ενημερώσει σε περίπτωση φωτιάς, τον διώχνουμε και παράλληλα κάνουμε ζημιά στην ψυχική και σωματική υγεία πολλών ανθρώπων που βρίσκουν καταφύγιο στα δάση. Ειδικά τώρα με τη ζέστη. Είναι σαν να απαγορεύουμε την κυκλοφορία αυτοκινήτων τις νύχτες επειδή γίνονται πολλά τροχαία. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, menidi είπε:

Θα μπορούσαν να γίνουν ενέργειες που δεν συνεχίζουν την παρέμβαση στη φύση:

1. Πρόληψη πυρκαγιών (τόσοι άνεργοι άνθρωποι υπάρχουν. Δεν μπορούν να προσληφθούν για 2-3 μήνες 200 άτομα να κάνουν περιπολίες στα δάση πέριξ του λεκανοπεδίου;) 

2. Να μην υπάρχουν παραθυρακια στο νόμο για χτίσιμο αυθαίρετων στο δάσος

3. Αυστηροποιηση ποινών για εμπρηστες 

4. Έλεγχος σε κάτι οικοδομικούς συνεταιρισμούς που καταπατούν περιοχές δασικές

5. Απομάκρυνση ευφλεκτης βιομάζας από περιαστικά δάση αλλά και υποχρεωτικος καθαρισμός αυλών κτλ από ιδιοκτήτες.

Αλλά όλα αυτά απαιτούν πολιτική βούληση η οποία φυσικά δεν υπάρχει γιατί έχουμε ένα πελατειακό καθεστώς με μπόλικο χρήμα στη μέση. Για αυτό λοιπόν θεωρώ ότι η συζήτηση για αλλαγή του πεύκου έστω κοντά στα σπίτια, είναι  άτοπη. ΠΑΛΙ θα έχουμε πυρκαγιές.  Θα έχουμε επειδή οι αιτίες θα παραμένουν. 

 

fun fact απο το νοεμβριο του 2006 μεχρι τελη μαιου 2007 ολοι οι εφεδροι και εν αποστρατεια καταδρομεις του φρουραρχειου και το σεεα εκαναν περιπολιες στην παρνηθα απο τις 6 το απογευμα μεχρι τις 7 το πρωι ανα ομαδες των 22 για ολη την παρνηθα 

δεν θα κατωνομασω τον πολιτικο αλλα το απογευμα της 26 μαιου του 2006 παρασκευη επεσε τηλεφωνο στο φρουραρχειο να σταματησουν οι περιπολιες γιατι ο κοσμος φοβοταν και εκαναν παραπονα για τους ελεγχους.........................

νομιζω οτι ολοι ξερουμε τι εγινε λιγες μερες μετα 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, menidi είπε:

https://dasarxeio.com/2018/07/29/58422/

Υπάρχουν και αντίθετες φωνές στην αλλαγή των πεύκων πάντως. 

επετρεψε μου αλλά η "συνέντευξη" εκτείνοταν εντός των ορίων που θέλανε ..και οι δύο...,ειδικά το δασαρχείο το εχει ταμπού να συζητήσει....για δρύς....για φραγματα φιλικά προς το περιβάλλον....για συγκέτρωση υδάτων κλπ...πολύ περισσότερο γισ φθηνά αλλά αποτελεσμάτικά μεσα εναέριας επιτήρησης (drone)...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, bardaris είπε:

επετρεψε μου αλλά η "συνέντευξη" εκτείνοταν εντός των ορίων που θέλανε ..και οι δύο...,ειδικά το δασαρχείο το εχει ταμπού να συζητήσει....για δρύς....για φραγματα φιλικά προς το περιβάλλον....για συγκέτρωση υδάτων κλπ...πολύ περισσότερο γισ φθηνά αλλά αποτελεσμάτικά μεσα εναέριας επιτήρησης (drone)...

Ακριβώς, ουσιαστικά δεν απάντησαν σε τίποτα από αυτά που τους ρώτησαν. Είπαν απλά ότι η Πορτογαλία είχε πρόβλημα με τους ευκαλύπτους (λες και δεν υπάρχουν 45.000 αλλά δέντρα) και ότι αν βάλουμε ελιές θα τις καταπατήσουν και θα πουν ότι ήτανε χωράφια του παππού τους (λες και υπάρχει περίπτωση ποτέ να το πει αυτό κάποιος για χωράφια στον Υμηττό ή την Πεντέλη). Απέφυγαν τεχνηέντως κάθε ουσιαστική απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Εν τώ μεταξύ....η απαγόρευση κυκλοφορίας στα δάση βλέπω να καθίσταται βραχνας για όλους εμάς που αγαπάμε τα βουνά, την πεζοπορία, την ορειβασία και γενικά την άθληση και τη βόλτα στο βουνό. 2 φορές που κάηκε η Πάρνηθα, η φωτιά ήρθα από αλλού. Όχι από το βουνό. Αντί να υπάρχουν κίνητρα να ΕΡΘΕΙ κόσμος στο βουνό ώστε να ενημερώσει σε περίπτωση φωτιάς, τον διώχνουμε και παράλληλα κάνουμε ζημιά στην ψυχική και σωματική υγεία πολλών ανθρώπων που βρίσκουν καταφύγιο στα δάση. Ειδικά τώρα με τη ζέστη. Είναι σαν να απαγορεύουμε την κυκλοφορία αυτοκινήτων τις νύχτες επειδή γίνονται πολλά τροχαία. 

ειναι απλα μειωση πιθανοτητων η απαγορευση. αλλα συμφωνω οτι μπορει να σχεδιαστει πολυ καλυτερη ενα πλανο για σωστες απαγορευσεις. ωστοσο πως θα ελεγχεται ολος ο κοσμος που περναει σε δαση; με ποιους υπαλληλους ; υπαρχει γενικα υποστελεχωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...