Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Αυγούστου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Το Ακιού πάντως όσο αναξιόπιστο και να είναι, στην μακροπρόθεσμη πρόβλεψη έλεγε ότι το β μισό του καλοκαιριού θα είναι αστάθειατο χεχε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το Ακιού πάντως όσο αναξιόπιστο και να είναι, στην μακροπρόθεσμη πρόβλεψη έλεγε ότι το β μισό του καλοκαιριού θα είναι αστάθειατο χεχε.

Και ως τώρα το αντίθετο έγινε.....χαχα μέχρι τις 10-15 Ιούλη είχαμε τις αστάθειες μετά ηρέμησε και ζέστανε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, PAGETONAS είπε:

Την έχω βάλει στο μάτι αυτή την λίμνη γίγας...δεν μου γλιτώνει!!!

Προσωπική μου άποψη και διαίσθηση είναι ότι θα σκάσει Ιταλία και εννοώ πάνω και δυτικά της ... μετά από πολλούς μήνες ανομβρίας εκεί λογικά έχει τις πιθανότητες με το μέρος της σε κάθε διαταραχή που κατεβαίνει όσο περνάει ο καιρός...δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ ακόμα αυτη η κατάσταση εκεί....και ίσως είναι η αρχή της αλλαγής των κατεβασιών στην Ιταλία...εδώ θα είμαστε να το δούμε αν και πως....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Προσωπική μου άποψη και διαίσθηση είναι ότι θα σκάσει Ιταλία και εννοώ πάνω και δυτικά της ... μετά από πολλούς μήνες ανομβρίας εκεί λογικά έχει τις πιθανότητες με το μέρος της σε κάθε διαταραχή που κατεβαίνει όσο περνάει ο καιρός...δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ ακόμα αυτη η κατάσταση εκεί....και ίσως είναι η αρχή της αλλαγής των κατεβασιών στην Ιταλία...εδώ θα είμαστε να το δούμε αν και πως....

Ας το κάνει από Οκτώβριο και μετά...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Προσωπική μου άποψη και διαίσθηση είναι ότι θα σκάσει Ιταλία και εννοώ πάνω και δυτικά της ... μετά από πολλούς μήνες ανομβρίας εκεί λογικά έχει τις πιθανότητες με το μέρος της σε κάθε διαταραχή που κατεβαίνει όσο περνάει ο καιρός...δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ ακόμα αυτη η κατάσταση εκεί....και ίσως είναι η αρχή της αλλαγής των κατεβασιών στην Ιταλία...εδώ θα είμαστε να το δούμε αν και πως....

νομίζω ειναι νωρίς ακόμα να μας γίνουν τα νευράκια τσατάλια με τα χαμηλά συκελίας σαρδηνίας και άλλα...η Σαχάρα ακόμα βραζει και ...ανεβάζει πιεσεις και θερμοκρασίες στην Ιταλία....ενω εμεις με τα Βαλκάνια...είμαστε πιο φιλόξενος χώρος,νομίζω Ιταλία απο Σεπτεμβρη και μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τα πρωινά, μόνο το αικον και το ούκμο μου άρεσαν.. Όλα τα υπόλοιπα πετάνε χαρταετό, και ο χρόνος τελειώνει σιγά σιγά..

 

ak;oma xeir;otero to 6ari toy tz;ifoy.. bar;euhka.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως για πτωση που ακουγαμε δεν..ενα μονιμο 17-18/850 οσο παει το ματι..και αυτα τα να τελειωσει το καλοκαιρι απ τις 10 αυγ δεν γιναν ποτε..ασε που αν 1 στις 100 γινουν θα μας γυρισουν μπουμερανγκ φθινοπωρο-χειμωνα..καλοκαιρακι ηπιο ολο τον αυγουστο θελουμε ας κανει και ρεκορ θερμοκρασιακα φετινα..αλλα οχι ενα μονιμο +4-5 απ τα κλιματικα οπως το τελευταιο 10ημερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, Tolisk20 είπε:

Παντως για πτωση που ακουγαμε δεν..ενα μονιμο 17-18/850 οσο παει το ματι..και αυτα τα να τελειωσει το καλοκαιρι απ τις 10 αυγ δεν γιναν ποτε..ασε που αν 1 στις 100 γινουν θα μας γυρισουν μπουμερανγκ φθινοπωρο-χειμωνα..καλοκαιρακι ηπιο ολο τον αυγουστο θελουμε ας κανει και ρεκορ θερμοκρασιακα φετινα..αλλα οχι ενα μονιμο +4-5 απ τα κλιματικα οπως το τελευταιο 10ημερο

Νομίζω 17-18 είναι τα κλιματικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όσο και να αλλάξει ο τζίφος, πάλι 0 Cape βγάζει.. πολύ χαλαρή αστάθεια δυστυχώς.. κάποια θέματα θα βγάλει η Ήπειρος αύριο.. Μέχρι στιγμής το πρώτο μισό του καλοκαιριού ήταν επικό, το δεύτερο μισό όμως ξενέρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

είχα δει όνειρο με τεράστιο shelf cloud σήμερα.. Και είχα κοιτάξει τον χάρτη και αναρωτιόμουν που είχε μόνο γαλάζια Cape.. Ε Αυτός ο χάρτης βγήκε τώρα στον τζίφο... Μακάρι...

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

είχα δει όνειρο με τεράστιο shelf cloud σήμερα.. Και είχα κοιτάξει τον χάρτη και αναρωτιόμουν που είχε μόνο γαλάζια Cape.. Ε Αυτός ο χάρτης βγήκε τώρα στον τζίφο... Μακάρι...

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Θεσσαλονικη:

image.png.b195df32349ce57f66e9c271fcf90cc4.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι πάει να γίνει απ' τα πρωινά. Ωραίος ο τζιφος για την Πέμπτη. μακάρι να έβγαινε

186-779GR.GIF?04-0180-505GR.GIF?04-0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 30/7/2022 at 6:25 ΜΜ, yiannis_volos είπε:

Μάλλον η λογική είναι ότι τελειώνουν οι μεγάλες ζέστες και πάμε σε 30-31 (βασικά εδώ τέτοιες Τ έχουμε εδώ και μέρες). Βέβαια άνετα μπορεί να κάνει 40αρια και τον Σεπτέμβρη αλλά συνήθως είναι 1-2 μέρες. Το πρώτο δεκαήμερο του Αυγούστου δείχνει αρκετά χαλαρό. Αν συνεχίσει έτσι μια χαρά είμαστε. Αλλά ναι υπάρχει χρόνος να μας κάψει. Μέχρι στιγμής εδώ πάντως δεν έχω καταλάβει ζέστη εκτός από δύο βραδιές που δεν φυσούσε καθόλου και στην παραλία δεν στεκόσουν απ' την υγρασία παρόλο που η Τ ήταν στους 28. Τις υπόλοιπες μέρες κανονική φυσιολογική καλοκαιρινή ζέστη.

Το χειρότερο είναι να σου κάνει δροσιές, βροχές και καταιγίδες αρχές Αυγούστου και καύσωνα τέλος Αυγούστου. Κι όσο θυμάμαι κάτι Αυγούστους εκτρώματα πχ 2003, 2007, 2014, 2020 τόσο περισσότερο νευριάζω! Όλοι αυτοί οι Αυγούστηδες μπήκαν με δροσιές, μουντάδες, βροχές και καταιγίδες (ενίοτε φορούσαμε και ζακέτες τα βράδια πχ 2007) και βγήκαν είτε με καύσωνα είτε με μίνι καύσωνα είτε με πολλή ζέστη και φυσικά ατέλειωτο ήλιο. Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι οι Σεπτέμβρηδες που ακολούθησαν (με εξαίρεση εκείνον του 2020) τουλάχιστον στις αρχές τους ήταν βροχεροί, συννεφιασμένοι καταιγιδάτοι, εντυπωσιακά δροσεροί έως και σχετικά ψυχροί (πχ 6/9/2007 που χιόνισε από τα 1500 μέτρα και άνω).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Κυριακή θα παρρουσιάσει κάποιο μέτριο ενδιαφέρον φαίνεται. Για μετά βλέπουμε.

απορώ πραγματικά με τα μηδενικά φαινόμενα της εβδομάδας του τζίφου με τέτια 500αρια... ϊσως να έχει αέρα...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Το χειρότερο είναι να σου κάνει δροσιές, βροχές και καταιγίδες αρχές Αυγούστου και καύσωνα τέλος Αυγούστου. Κι όσο θυμάμαι κάτι Αυγούστους εκτρώματα πχ 2003, 2007, 2014, 2020 τόσο περισσότερο νευριάζω! Όλοι αυτοί οι Αυγούστηδες μπήκαν με δροσιές, μουντάδες, βροχές και καταιγίδες (ενίοτε φορούσαμε και ζακέτες τα βράδια πχ 2007) και βγήκαν είτε με καύσωνα είτε με μίνι καύσωνα είτε με πολλή ζέστη και φυσικά ατέλειωτο ήλιο. Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι οι Σεπτέμβρηδες που ακολούθησαν (με εξαίρεση εκείνον του 2020) τουλάχιστον στις αρχές τους ήταν βροχεροί, συννεφιασμένοι καταιγιδάτοι, εντυπωσιακά δροσεροί έως και σχετικά ψυχροί (πχ 6/9/2007 που χιόνισε από τα 1500 μέτρα και άνω).

Νομίζω καλύτερα είναι ο καύσωνας να βγει όσο πιο αργά γίνεται γιατί είναι και μικρότερη η μέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...