Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Αυγούστου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, snowjohn είπε:

εγω μαγκες παω μαζι με τις αλλες φλωροαθηνεζικες δυναμεις για κατι που δεν εχει ξαναγινει

η ιστορια ειναι για να γραφεται και ευνοει τους τολμηρους

Το ραντεβού με την ιστορία το εχοθμε και αυτό είναι από μόνο του σπάνιο..All in λοιπόν και απλά χωρίς άγχος πάμε να την γράψουμε. Είναι δύσκολο? Ναι αλλά όσο και κάθε χρόνι. Τοχουμε!Προσηνεμοι στα όπλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλος υποβιβασμός του Σαββα΄του και όχι μόνο για εδώ.. Μετά την υπεερμούφα του αιώνα, για πρώτη φορά δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ με καλοκαιρινούς χάρτες.. Κατάντια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μεγάλος υποβιβασμός του Σαββα΄του και όχι μόνο για εδώ.. Μετά την υπεερμούφα του αιώνα, για πρώτη φορά δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ με καλοκαιρινούς χάρτες.. Κατάντια!

Τι πρεπει να γίνει για να βγάλει καλή αστάθεια η ηπειρος; Να κατέβει ο θεος;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Τι πρεπει να γίνει για να βγάλει καλή αστάθεια η ηπειρος; Να κατέβει ο θεος;

Καλούς δείκτες αστάθειας όλοι θέλουν.. Από εκεί και πέρα η Ήπειρος θέλει αυτό με ελαφρύ βορειοανατολικό ρεύμα. Για άλλες περιοχές αλλάζει το ρεύμα. Και φυσικά για την πεδινή Ήπειρο αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν δε μας ψήσει μέχρι το 3ο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη, θα είμαστε πολύ κερδισμένοι, διότι μετά έτσι κι αλλιώς οι Τ θα γίνουν πιο φθινοπωρινές και τα 30αρια θα περιοριστούν! Και τα ensemble αφήνουν ανοιχτό αυτό το ενδεχόμενο.. να έχουμε θερμοκρασίες φυσιολογικές ή ακόμη και ελαφρώς κατώτερες του μέσου όρου! Εντυπωσιακό, εάν αναλογιστούμε και το τρόπο που τελειώνει ο φετινός Αύγουστος! Άλλες χρονιές ψηνόμασταν Σεπτέμβρη μήνα!

.. φυσικά όλα μπορούν να αλλάξουν, κι ας ελπίσουμε η θετική αυτή θερμοκρασιακά τάση για εμάς, να παραμείνει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Αν δε μας ψήσει μέχρι το 3ο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη, θα είμαστε πολύ κερδισμένοι, διότι μετά έτσι κι αλλιώς οι Τ θα γίνουν πιο φθινοπωρινές και τα 30αρια θα περιοριστούν! Και τα ensemble αφήνουν ανοιχτό αυτό το ενδεχόμενο.. να έχουμε θερμοκρασίες φυσιολογικές ή ακόμη και ελαφρώς κατώτερες του μέσου όρου! Εντυπωσιακό, εάν αναλογιστούμε και το τρόπο που τελειώνει ο φετινός Αύγουστος! Άλλες χρονιές ψηνόμασταν Σεπτέμβρη μήνα!

.. φυσικά όλα μπορούν να αλλάξουν, κι ας ελπίσουμε η θετική αυτή θερμοκρασιακά τάση για εμάς, να παραμείνει!

Έτσι όπως στήνεται το σκηνικό σε όλο το βόρειο ημισφαίριο ,εάν δεις,δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο αν τα ορεινά και τα βουνά δουν το πρώτο χιόνι από Σεπτέμβριο κι όλας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά θέλω οπωσδήποτε ένα θερμό κύμα μετά για να έχουμε μια τελευταία ευκαιρία σοβαρών ασταθειών εδώ.. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η τελευταία κακοκαιρία εδώ ήταν 8 Ιούλη! Οπότε συνολικά το περσινό καλοκαίρι καιρικά εδώ στην πόλη ήταν εν τέλη ανώτερο από το φετινό έστω και κατά λίγο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, billipiros12 είπε:

Τι πρεπει να γίνει για να βγάλει καλή αστάθεια η ηπειρος; Να κατέβει ο θεος;

Εκανε τιποτα στην Πρεβεζα Βασιλη?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, heavy snow είπε:

Εκανε τιποτα στην Πρεβεζα Βασιλη?

13 χιλιοστά έκανε στην πολη της πρεβεζας.. Σιγά το νερό.

Το θέμα είναι να κάνει ένα καλό νερό σε όλη την ήπειρο.  Γιατί και ο κάμπος της Άρτας  διψάει.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, billipiros12 είπε:

13 χιλιοστά έκανε στην πολη της πρεβεζας.. Σιγά το νερό.

Το θέμα είναι να κάνει ένα καλό νερό σε όλη την ήπειρο.  Γιατί και ο κάμπος της Άρτας  διψάει.  

Πρέπει να περιμένουμε τα Οκτωβριανά μέτωπα μάλλον για να ξεδιψάσει η περιοχή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Πρέπει να περιμένουμε τα Οκτωβριανά μέτωπα μάλλον για να ξεδιψάσει η περιοχή

Και Σεπτεμβρη δεν μπορεί να έρθει κανα καλό περασμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Και Σεπτεμβρη δεν μπορεί να έρθει κανα καλό περασμα

Φυσικά και μπορεί, αλλά έχουν την τάση ακόμα να πάνε πολύ βόρεια τα φαινόμενα και απλά να επηρεάζουν με χαμούς την Κέρκυρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η τωρινή κακοκαιρία τελείωσε πλέον ή παίζει και έχουμε και κάτι άλλο; Βέβαια εδώ έστω και στο 90 έριξε 40+ χιλιοστά, όποτε δεν είναι μούφα εν τέλη σε καμία περίπτωση.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μετά από αυτή την κακοκαιρία τι θα έχουμε? Φαίνεται κάτι? 

Αν υποθέσουμε ότι έινσι εκτός τόπου και χρόνου ένας εμποδισμος τόσο βόρεια και τόσο δυτικά θα τολμήσω να πω ότι η επόμενη διαταραχή-κακοκαιρια θα έχει χαρακτηριστικά Νοεμβρίου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ θα ήθελα να δω στα βραστά νερά της Μεσογείου να σκάει Αυλώνας με πολικά για την εποχή χαρακτηριστικά και να βγάζει ισχυρό χαμηλό στα δυτικά μας...αυτός ο συνδιασμός τι μπορεί να δώσει άραγε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Πολύ θα ήθελα να δω στα βραστά νερά της Μεσογείου να σκάει Αυλώνας με πολικά για την εποχή χαρακτηριστικά και να βγάζει ισχυρό χαμηλό στα δυτικά μας...αυτός ο συνδιασμός τι μπορεί να δώσει άραγε?

medicane

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπόθεση εργασίας τώρα....Μιχαήλ αγόρι μου μπορεί ένα μεντικειν που περνά από νότια Πελλοπονήσο να σκάσει β.δυτικο Αιγαίο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, PAGETONAS είπε:

Υπόθεση εργασίας τώρα....Μιχαήλ αγόρι μου μπορεί ένα μεντικειν που περνά από νότια Πελλοπονήσο να σκάσει β.δυτικο Αιγαίο?

Όλα μπορούν με την σωστή διάταξη που θα το κατευθύνει αναλογως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όλα μπορούν με την σωστή διάταξη που θα το κατευθύνει αναλογως

Θα προτιμουσα να βγει με υφεση οπως ο Ιανός να ειναι καθαρη απομίμηση του Ατλαντικού :ρ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34ρια την άλλη βδομάδα πάλι,θα μου πεις ακόμη Αύγουστος είναι...κι αν βγάλει την αστάθεια που δείχνει για δω δυτικό κάμπο κομπλέ είμαστε. Αφανίσου σιχαμοεποχη να ησυχάσουμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Θα προτιμουσα να βγει με υφεση οπως ο Ιανός να ειναι καθαρη απομίμηση του Ατλαντικού :ρ 

Ναι και εγώ. Αλλά δεν χρειάζεται να είναι καμιάα φοβερή ψυχρή εισβολή για να το κατευθύνει, ενας απλός αυλωνίσκος αρκεί. Βέβαια εγώ Medicanes ψάχνω από τον Οκτώβριο. Καθώς μέχρι να τελειώσει ο Σεπτέμβριος ψάχνω τις καταιγίδες και μόνο.. Ο Σεπτέμβρης εδώ έχει δώσει κατά καιρούς πολύ μεγάλες καταιγίδες στην Θεσσαλία, όπως το 2014 και το 2016

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

image.png.1400e9ff9a59a2e59b318e789df7c999.png

καλωσηρθατε στην Αφροοδίτη 🤣

Είχε μαυρίσει ο χάρτης έφτιαξε τώρα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

image.png.1400e9ff9a59a2e59b318e789df7c999.png

καλωσηρθατε στην Αφροοδίτη 🤣

Είχε μαυρίσει ο χάρτης έφτιαξε τώρα.

Όταν το ανέβασες φαινόταν κανονικα, τώρα έχει μαυρίσει σε εμενα

Είπα και εγώ, τι λεει😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...