Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Αυγούστου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ηρθε η ώρα για εναν μεγάλο κεντροβόρειο που θα γράψει ιστορία και θα μνημονευεται για αιώνες.ΤΕΛΟΣ.Οι αθηνέζοι μεγάλο χιόνι το 2030 ξανα.🤣❄️❄️

 

Φέτος ρούμι μπαλκονάτο στο Χαλάνδρι με 50 πόντους και να το στρώνει στο ποτήρι. Τίποτα λιγότερο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπαρχει μεγαλος ουτε ιστορικος χιονιας φετος για κανεναν...τυχερα τα βουνα μας οτι δουν μεχρι τελη νοεμβρη με λα νινια και ιδια κυκλοφορια..ερχεται η σειρα φετος δυτικοκεντρικης ευρωπης..παμε για πασχουγεννα.και μουφα χειμωνα..εξαλλου  η αφρικη ειναι διπλα μας οχι το σαπορο...το δροσεροβροχερο καλοκαιρι θα το πληρωσουμε καλα...η γνωμη μου παντα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Δεν υπαρχει μεγαλος ουτε ιστορικος χιονιας φετος για κανεναν...τυχερα τα βουνα μας οτι δουν μεχρι τελη νοεμβρη με λα νινια και ιδια κυκλοφορια..ερχεται η σειρα φετος δυτικοκεντρικης ευρωπης..παμε για πασχουγεννα.και μουφα χειμωνα..εξαλλου  η αφρικη ειναι διπλα μας οχι το σαπορο...το δροσεροβροχερο καλοκαιρι θα το πληρωσουμε καλα...η γνωμη μου παντα ...

Εσύ είσαι δικός μου ....Αλλάξε και το νικνειμ  σε klapsadelsnow και θα δεις άσπρες μέρες όπως εγώ πέρσι,,  άκουσε με δε θα χάσεις θα σε διαβεβαιώσουν κι άλλοι χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατα την γνωμη μου και κολλημα να φαει ο χειμωνας στην κεντροδυτικη Ευρωπη με λιγη τυχη μια χαρα χιονι μπορει να δει και η Ελλαδα απλα δεν θα εχει τοσες συχνες κατεβασιες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Delsnow είπε:

Δεν υπαρχει μεγαλος ουτε ιστορικος χιονιας φετος για κανεναν...τυχερα τα βουνα μας οτι δουν μεχρι τελη νοεμβρη με λα νινια και ιδια κυκλοφορια..ερχεται η σειρα φετος δυτικοκεντρικης ευρωπης..παμε για πασχουγεννα.και μουφα χειμωνα..εξαλλου  η αφρικη ειναι διπλα μας οχι το σαπορο...το δροσεροβροχερο καλοκαιρι θα το πληρωσουμε καλα...η γνωμη μου παντα ...

Δεκεμβρης 2001 στην ακραία του μορφη φετος...μετα,ναι θα χαλαρωσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Delsnow είπε:

Δεν υπαρχει μεγαλος ουτε ιστορικος χιονιας φετος για κανεναν...τυχερα τα βουνα μας οτι δουν μεχρι τελη νοεμβρη με λα νινια και ιδια κυκλοφορια..ερχεται η σειρα φετος δυτικοκεντρικης ευρωπης..παμε για πασχουγεννα.και μουφα χειμωνα..εξαλλου  η αφρικη ειναι διπλα μας οχι το σαπορο...το δροσεροβροχερο καλοκαιρι θα το πληρωσουμε καλα...η γνωμη μου παντα ...

Ειναι πιο πιθανον οντως να ευνοηθει η δυτικη Ευρωπη με ιστορικο χειμωνα λογω αντιστροφης της κυκλοφοριας(εαν αυτη  συμβει μεχρι το Δεκεμβρη)...κ ο περσινος πολυ βαρυς χειμωνας εδω  ηλθε σε συνεχεια του εφιαλτικου καλοκαιριου 2021 κ ενος ακραια θερμου χειμωνα του 2020-21(η μηδεια ηταν κατ'εξαιρεση φωτοβολιδα)

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εννοείται πως κανείς δε ξέρει το τι μας περιμένει 4 μήνες+ μπροστά και πως όλοι θέλουμε το χιόνι στη πόρτα μας.. κατ' εμέ το πιο δίκαιο για τον ερχόμενο χειμώνα, θα ήταν να χιονιστούν σοβαρά τα παιδιά στα βορεια και πόσο μάλλον στα δυτικά.. αλλά ο καιρός δεν ξέρει ούτε από δίκαιο και ούτε είναι στο χέρι μας να ελέγξουμε εμείς το καιρό.. θεοί δεν είμαστε και ούτε φυσικά μάντηδες, προφήτες ή και καιρο-καφετζούδες🤣 να ξέρουμε το τι θα συμβεί σε 4 μήνες μπροστά! Κι εγώ θέλω να χιονιστούμε πάλι στην Αθήνα σοβαρά, πόσο μάλλον μετά την απογοητευτική για τα δυτικά - νοτιοδυτικά του λεκανοπεδίου ''Ελπίδα''! Η Ελπίδα πάντως εάν δεν ήταν θερμοκρασιακά οριακή σαν τη Μήδεια.. και ήταν έστω.. ελαφρώς ψυχρότερη ή και πολύ ψυχρότερη σαν τους παλιακούς των 2000s.. μια χαρά ιστορική για εμάς θα ήταν κι εκείνη! Δεν θα χρειαζόταν να ποντάρουμε στην ένταση των φαινομένων.. και το λιγότερο χιονάκι θα μας ήτανε αρκετό για ένα καλό στρώσιμο (π.χ. 2002)... Αττικοί χιονιάδες τόσο ψυχροί σαν εκείνους των 2000, αγνούνται ακόμη... κακά τα ψέμματα!

Όπως και να 'χει, από πλευράς στατιστικής, είναι πράγματι πολύ δυσκολο να δούμε σοβαρό χιονι στην Αθήνα 3η χρονιά σερί.. ούτε τη δεκαετία του 2000 που ήμασταν υπερτυχεροί και είχαμε έναν ιστορικό χρονο παρα χρόνο και για τρεις φορες σερι, δε μας έκατσε κάτι τέτοιο..... απ' την άλλη για τη κεντροβόρεια χώρα και τους δυτικούς, οι πιθανότητες είναι μεγαλύτερες σαφώς! ...και για μούφα χειμώνα σε πανελλαδικό επίπεδο ακόμα.. περισσότερες πιθανότητες συγκεντρώνει και αυτό το σενάριο! Μη ξεχνάμε πάντως και αυτό.. πως ούτε στη στατιστική μπορούμε να βασιστούμε απόλυτα.. κι αυτό διότι εφόσον διαμορφώνεται σε βάθος χρόνου, μπορεί και να μεταβάλεται σε βάθος χρόνου! Οπότε... για όλους εμάς που προσδοκούμε...

Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι απλά να περιμένουμε! Με ψυχραιμία χαχα...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Εννοείται πως κανείς δε ξέρει το τι μας περιμένει 4 μήνες+ μπροστά και πως όλοι θέλουμε το χιόνι στη πόρτα μας.. κατ' εμέ το πιο δίκαιο για τον ερχόμενο χειμώνα, θα ήταν να χιονιστούν σοβαρά τα παιδιά στα βορεια και πόσο μάλλον στα δυτικά.. αλλά ο καιρός δεν ξέρει ούτε από δίκαιο και ούτε είναι στο χέρι μας να ελέγξουμε εμείς το καιρό.. θεοί δεν είμαστε και ούτε φυσικά μάντηδες, προφήτες ή και καιρο-καφετζούδες🤣 να ξέρουμε το τι θα συμβεί σε 4 μήνες μπροστά! Κι εγώ θέλω να χιονιστούμε πάλι στην Αθήνα σοβαρά, πόσο μάλλον μετά την απογοητευτική για τα δυτικά - νοτιοδυτικά του λεκανοπεδίου ''Ελπίδα''! Η Ελπίδα πάντως εάν δεν ήταν θερμοκρασιακά οριακή σαν τη Μήδεια.. και ήταν έστω.. ελαφρώς ψυχρότερη ή και πολύ ψυχρότερη σαν τους παλιακούς των 2000s.. μια χαρά ιστορική για εμάς θα ήταν κι εκείνη! Δεν θα χρειαζόταν να ποντάρουμε στην ένταση των φαινομένων.. και το λιγότερο χιονάκι θα μας ήτανε αρκετό για ένα καλό στρώσιμο (π.χ. 2002)... Αττικοί χιονιάδες τόσο ψυχροί σαν εκείνους των 2000, αγνούνται ακόμη... κακά τα ψέμματα!

Όπως και να 'χει, από πλευράς στατιστικής, είναι πράγματι πολύ δυσκολο να δούμε σοβαρό χιονι στην Αθήνα 3η χρονιά σερί.. ούτε τη δεκαετία του 2000 που ήμασταν υπερτυχεροί και είχαμε έναν ιστορικό χρονο παρα χρόνο και για τρεις φορες σερι, δε μας έκατσε κάτι τέτοιο..... απ' την άλλη για τη κεντροβόρεια χώρα και τους δυτικούς, οι πιθανότητες είναι μεγαλύτερες σαφώς! ...και για μούφα χειμώνα σε πανελλαδικό επίπεδο ακόμα.. περισσότερες πιθανότητες συγκεντρώνει και αυτό το σενάριο! Μη ξεχνάμε πάντως και αυτό.. πως ούτε στη στατιστική μπορούμε να βασιστούμε απόλυτα.. κι αυτό διότι εφόσον διαμορφώνεται σε βάθος χρόνου, μπορεί και να μεταβάλεται σε βάθος χρόνου! Οπότε... για όλους εμάς που προσδοκούμε...

Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι απλά να περιμένουμε! Με ψυχραιμία χαχα...

Συμφωνώ σε όλα εκτός της τελευταίας πρότασης...σιγά μη μείνουμε ψύχραιμοι , εγώ θα τρώω τα νύχια από Οκτώβρη 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, CLAPSANTO είπε:

Συμφωνώ σε όλα εκτός της τελευταίας πρότασης...σιγά μη μείνουμε ψύχραιμοι , εγώ θα τρώω τα νύχια από Οκτώβρη 😂😂😂

Κακά τά ψέματα όλοι θά τά τρώμε!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Βρε παιδιά σόρρυ κιόλας αλλά έχετε εσωτερική πληροφόρηση για το τι θα γίνει σε 3,5 μήνες; Ή καμιά μαγική σφαίρα; 😛 

Χωρίς παρεξήγηση ελπίζω, ας μην προτρέχουμε. Δεν υπάρχει "λογική" σε αυτά.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Delsnow είπε:

Δεν υπαρχει μεγαλος ουτε ιστορικος χιονιας φετος για κανεναν...τυχερα τα βουνα μας οτι δουν μεχρι τελη νοεμβρη με λα νινια και ιδια κυκλοφορια..ερχεται η σειρα φετος δυτικοκεντρικης ευρωπης..παμε για πασχουγεννα.και μουφα χειμωνα..εξαλλου  η αφρικη ειναι διπλα μας οχι το σαπορο...το δροσεροβροχερο καλοκαιρι θα το πληρωσουμε καλα...η γνωμη μου παντα ...

ξεχνας οτι ΔΕΝ ειναι ενα απλο la nina οι δυο εκρηξεις και ειδικα η δευτερη στο tonga οπου ακομη δεν εχουν κατασταλαξει στην δυναμικη του (περι του 6 με 6.5 vei) ειχαν μεγαλη επιδραση στο τοπικο κλιμα που τυχαινει να ειναι και η περιοχη που χτυπαει το λα νινα σαν να ριχνεις κηροζινη με canadair σε φωτια 

δεν εχουμε ξαναδει τετοιο la nina και δεν ξερουμε τι επιδραση θα εχει στον σηβηρικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα έχουμε κάποιες μέρες αστάθειας αυτή την εβδομάδα, αλλά τίποτα το τρελό.. ΑΠό εκεί και πέρα, θα ανέβει η θερμοκρασία στα δυτικά ειδικά.. Κατά τα άλλα, δεν πρέπει να βγει το ευρωπαικό για τους λόγους που είπα εχθές. Ας βγει το κύμα ζέστης και εγώ θα ευελπιστώ να βγει η λίμνη που είχαμε το 16.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρελή διχογνωμία στα ens αμερικάνου κι ευρωπαίου για 5-10 του μήνα περίπου.. υπάρχουν σενάρια με 16 βαθμούς διαφορά! Προσωπικά δε θέλω με τίποτα άλλο καύσωνα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, Delsnow είπε:

Δεν υπαρχει μεγαλος ουτε ιστορικος χιονιας φετος για κανεναν...τυχερα τα βουνα μας οτι δουν μεχρι τελη νοεμβρη με λα νινια και ιδια κυκλοφορια..ερχεται η σειρα φετος δυτικοκεντρικης ευρωπης..παμε για πασχουγεννα.και μουφα χειμωνα..εξαλλου  η αφρικη ειναι διπλα μας οχι το σαπορο...το δροσεροβροχερο καλοκαιρι θα το πληρωσουμε καλα...η γνωμη μου παντα ...

Με τέτοιο χειμώνα όμως μπορεί να χιόνιστει σοβαρά η Ήπειρος και γενικά τα βδυτικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Με τέτοιο χειμώνα όμως μπορεί να χιόνιστει σοβαρά η Ήπειρος και γενικά τα βδυτικα

Τα τελευταία χρόνια η Ήπειρος ούτε μεγάλα χιόνια έχει, ούτε καλό καλοκαίρι έχει.. Και έλλειψη χιονιών και υπερκαύσωνες... μακάρι να αλλάξει κάποια στιγμή αυτό, όσο ζούμε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ότι από τέλος Αυγούστου μιλάμε για χειμώνα τα λέει όλα για φέτος...χαχαχα...προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο για να αλλάξει η κυκλοφορία αφού πάλι λα Νίνα θα έχουμε.Οποτε όλα θα εξαρτηθούν από το που θα έχει εκκίνηση ο αζορ.Στατιστικα το να πάει τόσο δυτικά όσο πεοπερσι η τόσο ανατολικά όσο πέρυσι είναι δύσκολο οπότε λογικά κάπου στο ενδιάμεσο θα κάτσει η φάση και μάντεψτε ποιον εννοεί αυτό😎😎...Υγπροσωπικα φέτος θέλω ένα μεγάλο τεράστιο χιόνι Νοέμβριο 2-3 χιόνια Δεκέμβριο εκ των οποίων το ένα γιορτινό και ιστορικό και μια τεράστια χρόνια περίοδο με αζορικο και σιβηρικό μαζί για κάνα μήνα ,έτσι θα στανιαρω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Το ότι από τέλος Αυγούστου μιλάμε για χειμώνα τα λέει όλα για φέτος...χαχαχα...προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο για να αλλάξει η κυκλοφορία αφού πάλι λα Νίνα θα έχουμε.Οποτε όλα θα εξαρτηθούν από το που θα έχει εκκίνηση ο αζορ.Στατιστικα το να πάει τόσο δυτικά όσο πεοπερσι η τόσο ανατολικά όσο πέρυσι είναι δύσκολο οπότε λογικά κάπου στο ενδιάμεσο θα κάτσει η φάση και μάντεψτε ποιον εννοεί αυτό😎😎...Υγπροσωπικα φέτος θέλω ένα μεγάλο τεράστιο χιόνι Νοέμβριο 2-3 χιόνια Δεκέμβριο εκ των οποίων το ένα γιορτινό και ιστορικό και μια τεράστια χρόνια περίοδο με αζορικο και σιβηρικό μαζί για κάνα μήνα ,έτσι θα στανιαρω...

Μόνο 10Κ σε πετρέλαιο δηλαδή φέτος🤑

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάλι είμαι πολύ απλός. Έναν μεγάλο χιονιά θέλω, είτε είναι δυτικός, είτε είναι κεντροβόρειος, και όλος ο υπόλοιπος χειμώνας με +8 στα 850, για να γλυτώσουμε το χρήμα. Πάντως το 2020-21 που ναι μεν ήταν μέτριος χειμώνας, αλλά σε σχέση με τον απίστευτα κουραστικό περσινό, που είχαμε πολύ κρύο για το τίποτα, και τον χειμώνα των αναστροφών 19-20, που ήταν ο ορισμός της βαρετοκαιρίας, ήταν καλός. Αφού και 2 χιόνια (μια πέτσα και ένα μεσσαίο) είχε, και έκανε και καταιγίδα στην Λάρισα θερμική Γενάρη μήνα, με χαλάζι!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, CLAPSANTO είπε:

Εσύ είσαι δικός μου ....Αλλάξε και το νικνειμ  σε klapsadelsnow και θα δεις άσπρες μέρες όπως εγώ πέρσι,,  άκουσε με δε θα χάσεις θα σε διαβεβαιώσουν κι άλλοι χαχαχα

Καφεδακι τα χριστουγεννα εξω στις πλατειες ..μπριζολακια ψησιμο με κοντομανικο και γιαλι ηλιου στις αυλες..και φουλ cyber χιονιαδες στις 300ωρες..στο ιδιο εργο θεατες....σαχαραα σ αγαπαμεεεε...θελουμε και ιστορικους.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που λέει ο Μιχαήλ. Ένα καλό χιόνι (~20cm παντού) και τις υπόλοιπες μέρες 12-15 μέγιστες και 2-3 χαμηλά με χιόνι απ' τα 500-600μ και θα ήμαστε κομπλέ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν δεν ήξερα πού να το γράψω, οπότε θα το βάλω εδώ 😂

Αν μπεις Google Earth και πας στη Θήβα, την έχει χιονισμένη! Μόνο τη Θήβα και τη γύρω περιοχή εντωμεταξύ

 

 

Screenshot_2022-08-26-20-53-48-867_com.google.earth.jpg

Screenshot_2022-08-26-20-53-42-081_com.google.earth.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Λοιπόν δεν ήξερα πού να το γράψω, οπότε θα το βάλω εδώ 😂

Αν μπεις Google Earth και πας στη Θήβα, την έχει χιονισμένη! Μόνο τη Θήβα και τη γύρω περιοχή εντωμεταξύ

Μακάρι να είχε έτσι όλη την Ελλαδα😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Λοιπόν δεν ήξερα πού να το γράψω, οπότε θα το βάλω εδώ 😂

Αν μπεις Google Earth και πας στη Θήβα, την έχει χιονισμένη! Μόνο τη Θήβα και τη γύρω περιοχή εντωμεταξύ

 

 

Screenshot_2022-08-26-20-53-48-867_com.google.earth.jpg

Screenshot_2022-08-26-20-53-42-081_com.google.earth.jpg

χαχα. Μας διαβάζει η google και έφτιαξε χιονοmeme μόνο για εμάς🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...