Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Αυγούστου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, Delsnow είπε:

Δεν υπαρχει μεγαλος ουτε ιστορικος χιονιας φετος για κανεναν...τυχερα τα βουνα μας οτι δουν μεχρι τελη νοεμβρη με λα νινια και ιδια κυκλοφορια..ερχεται η σειρα φετος δυτικοκεντρικης ευρωπης..παμε για πασχουγεννα.και μουφα χειμωνα..εξαλλου  η αφρικη ειναι διπλα μας οχι το σαπορο...το δροσεροβροχερο καλοκαιρι θα το πληρωσουμε καλα...η γνωμη μου παντα 

Φορτωμενα τα ελατα απο ρουμπαλα στα μερη σου πανω φθιωτιδα-φωκιδα..δεν θα χει βαρυ χειμωνα φετος λενε οι ντοπιοι..τις δυο τελευταιες χρονιες που το τσεκαρα οντως επαληθευτηκαν..περυσι ηταν αδεια τα ελατα και εκανε πολυ δυνατο κ μακρυ χειμωνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημερινή αστάθεια στον Ταΰγετο όπως φαίνεται από Μάνεση Μεσσηνίας, που επηρέασε κυρίως Λακωνία - Αρκαδία!

IMG-20220828-195902.jpg

IMG-20220828-200527.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από λάθος το έβαλα στους χάρτες, αν μπορεί κάποιος απ'τους μοντς να το μετακινήσει στο αντίστοιχο θέμα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είπα να δω τι δείχνουν τα δύο βασικά μοντέλα για την εβδομάδα που έρχεται. Ό,τι να ναι ... καμία συμφωνία . Το Ευρωπαϊκό δυτικό ρεύμα οπότε η αστάθεια το παλεύει και προχωράει ανατολικότερα , το GFS συνεχίζει το ΒΑ ρεύμα και δεν δίνει τίποτα από Λαμία και κάτω. Άντε βγάλε άκρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Tolisk20 είπε:

Φορτωμενα τα ελατα απο ρουμπαλα στα μερη σου πανω φθιωτιδα-φωκιδα..δεν θα χει βαρυ χειμωνα φετος λενε οι ντοπιοι..τις δυο τελευταιες χρονιες που το τσεκαρα οντως επαληθευτηκαν..περυσι ηταν αδεια τα ελατα και εκανε πολυ δυνατο κ μακρυ χειμωνα

χαχαχα μην τους ακούς !οτι και να δουν θα εχουν μια πρόγνωση.μακροπρόθεσμη κιολας......σε εμάς σφηκες πολλές βλεπουν θα εχουμε βαρυ χειμωνα ,οπως και αν εχουμε πολλα μανιταρια ,βελανιδια.σαυρες που λιάζονται....αν το αλώνι του φεγγαριού....γεμίζει η αδειάζει....εγω παλιά τους ακουγα προσεκτικά τωρα αρχιζω το δούλεμα...

μονες ασφαλείς προωγνωσεις ειναι  knowcast κιόλας ειναι οι μέλισσες που δεν το κουνουν από την φωλιά τους οταν ερχεται βροχή.τα ψαρια που τσιμπαν μανιωδώς οταν θα αλλαξει σημαντικά ο καιρός (6 εως 10 ωρες πριν),μεσοβραχυπροθσμεες για τα μερη μου γκριζες χηνες σε σμηνη που ερχονται απο ΒΑ χιονι και κρυο, και οι πρωτες μπεκάτσες.

πλεον χαρακτηριστική στιγμη ο μπαρμπα βαρσαμης στο χωριο μου που τον τρωγαν οι σφηκες και ελεγε οτι ερχονται παγετωνες και δεν ειχε προσέξει το κασονι με τις αδειες πορτοκαλάδες διπλα του.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Tolisk20 είπε:

Φορτωμενα τα ελατα απο ρουμπαλα στα μερη σου πανω φθιωτιδα-φωκιδα..δεν θα χει βαρυ χειμωνα φετος λενε οι ντοπιοι..τις δυο τελευταιες χρονιες που το τσεκαρα οντως επαληθευτηκαν..περυσι ηταν αδεια τα ελατα και εκανε πολυ δυνατο κ μακρυ χειμωνα

Δεν ισχυει και αυτο που λες φιλε μου..γιατι τα δικα μας τα βουνα να ευχαριστουν το συστημα διομοιδη που εριξε ενα μετρο...μετα μονο παγωνιες και πασπαλες....οταν ο καιρος ειναι στα ανατολικα προσηνεμα εμεις εχουμε ηλιο οπως και με την ελπιδα...απο ιονιο μας πιανει...μονο κρυα ειχαμε....που τα εχουμε ετσι και αλλιως καθε χρονο ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Δεν ισχυει και αυτο που λες φιλε μου..γιατι τα δικα μας τα βουνα να ευχαριστουν το συστημα διομοιδη που εριξε ενα μετρο...μετα μονο παγωνιες και πασπαλες....οταν ο καιρος ειναι στα ανατολικα προσηνεμα εμεις εχουμε ηλιο οπως και με την ελπιδα...απο ιονιο μας πιανει...μονο κρυα ειχαμε....που τα εχουμε ετσι και αλλιως καθε χρονο ...

 Δυτικη φθιωτιδα οντως σε ευρυτερους προσηνεμους χειμωνες χανει..ανατολικη φθιωτιδα-βορεια κ ανατολικη φωκιδα που με εγω εκανε πολλα χιονια περυσι  και σε πιο χαμηλα υψομετρα δεν μιλαω για τα 1200 του πανουργια..εριξε 4 30αρια-40αρια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

 Δυτικη φθιωτιδα οντως σε ευρυτερους προσηνεμους χειμωνες χανει..ανατολικη φθιωτιδα-βορεια κ ανατολικη φωκιδα που με εγω εκανε πολλα χιονια περυσι  και σε πιο χαμηλα υψομετρα δεν μιλαω για τα 1200 του πανουργια..εριξε 4 30αρια-40αρια..

Ετσι ακριβως και η λαμια εκτος παιχνιδιου ηταν..οπως παει η εθνικη οδος πιανουν οι προσηνεμοι χιονιαδες...παντως και με τα φιλαρακια που μιλαω και πηγαινω γραβια μαριολατα πολυδροσο πολυ λιγα πραγματα ειχαν..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζίφος στην Αμερική 48&30 ώρες.. Τεράστιες διαφορές. Αν το χαμηλό αυτό με τα πράσινα γεωδυναμικά ήταν στην περιοχή μας, θα αλλάζαν δραματικά οι περιοχές των φαινομένων μόλις 2 μέρες πριν.

gfsna-0-30.png?18

gfsna-0-48.png?0

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, geornik είπε:

Ti ημερομηνια ειναι του google earth στη θηβα;

Μόνο αν είσαι από υπολογιστή μπορείς να το δεις νομίζω. Πατάς το εικονιδιο που μπορεις να δεις παλιότερες αεροφωτογραφίες και σου βγάζει από ποτέ είναι η συγκεκριμένη και κάποιες άλλες επιλογές για παλιότερες (1984 σε κακή ανάλυση και από το 2003 και μετά) 

Αν θυμάμαι καλά γιατι εχω χρόνια να μπω από υπολογιστή στο google earth

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 28/8/2022 at 12:51 ΠΜ, snowjohn είπε:

ας μη μιλαμε πολυ και λεμε μουφα χειμωνας η καλος χειμωνας ενω ξημερωνει 28 αυγουστου

 

Ε αυτα αν γραφονται εδω θα γραφονται για πλακα.Oι πραγματικες εκτιμησεις για τον χειμωνα που ερχεται ειναι στο απολυτο μηδεν.Εδω και οι εκτιμησεις απο τους εμπειρους για το πρωτο 15ημερο του Σεπτεμβριου μπορει να εχουν μεγαλες αστοχιες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 ώρες πριν, geornik είπε:

Ti ημερομηνια ειναι του google earth στη θηβα;

Δεν λέει ακριβή ημερομηνία, αλλά είναι από τον φετινό Γενάρη (μετά την Ελπίδα λογικά)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Dim_pas είπε:

καλημέρα έχει δεί κανείς τα αυριανα? καταιγίδα το μεσημέρι πάλι?(για Αθήνα )

 

3 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Πόσα ακόμα mm θέλει το Θησείο για το υετορεκόρ Αυγούστου? Ρωτάω επειδή ο ευρωπαίος δίνει αυτό για αύριο

Screenshot-20220830-154619-Chrome.jpg

Hi. Θα βγάλει τοπικές καταιγίδες αύριο η Αθήνα. Μικρές σε έκταση σχετικά, αλλά θα είναι έντονες. Πιστεύω μια εξ αυτων πολύ πιθανό να επηρεάσει και την πόλη-κέντρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Πόσα ακόμα mm θέλει το Θησείο για το υετορεκόρ Αυγούστου? Ρωτάω επειδή ο ευρωπαίος δίνει αυτό για αύριο

Screenshot-20220830-154619-Chrome.jpg

Ο αυτόματος του ΕΑΑ έχει 72.4 και ο επίσημος κλασικός κλωβός έχει ρεκορ από 1913 74.3...οπότε ο αυτόματος θέλει 2mm για το ρεκόρ, αλλά δεν ξέρουμε πόσα έχει ο επίσημος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Ο αυτόματος του ΕΑΑ έχει 72.4 και ο επίσημος κλασικός κλωβός έχει ρεκορ από 1913 74.3...οπότε ο αυτόματος θέλει 2mm για το ρεκόρ, αλλά δεν ξέρουμε πόσα έχει ο επίσημος 

Μήπως έχεις στοιχεία υετου για Θεσσαλονίκη?  Ημερησιο ρεκορ, υετικό ρεκόρ του κάθε μήνα και ετήσιο ρεκόρ (από τότε που κρατούνται στοιχεία για όλα τα παραπάνω) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χρηστος είπε:

Μήπως έχεις στοιχεία υετου για Θεσσαλονίκη?  Ημερησιο ρεκορ, υετικό ρεκόρ του κάθε μήνα και ετήσιο ρεκόρ (από τότε που κρατούνται στοιχεία για όλα τα παραπάνω) 

Δυστυχώς δεν έχω ημερήσια και μηνιαία στοιχεία στα χέρια μου, αλλά έχω σε διάγραμμα ετήσια...ο φετινός Ιούνιος στο ΑΠΘ που λειτουργεί από το 1930 ήταν ο τέταρτος βροχεροτερος με 96.2mm

IMG_20220830_212016.jpg.9a997ec839efed8ba756a21c2cd70f59.jpgIMG_20220830_212142.jpg.fb6cd07dfe7e119031cc4ac8480596e7.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, KapelosG said:

Ο αυτόματος του ΕΑΑ έχει 72.4 και ο επίσημος κλασικός κλωβός έχει ρεκορ από 1913 74.3...οπότε ο αυτόματος θέλει 2mm για το ρεκόρ, αλλά δεν ξέρουμε πόσα έχει ο επίσημος 

Αυτόματος του ΕΑΑ το 1913; Εκτός αν αναφέρεσαι σε έτος μετά το 1998 που με βάση το climpact (πριν σβηστεί η περιγραφή) είχαν πει πως χρησιμοποιείται ψηφιακό βροχόμετρο. Αλλά ποιος Αύγουστος έβαλε τόσα μμ πέραν του 2002 με τα 52.1μμ; 
Νομίζω πάντα αναλογικό βροχόμετρο είχαν έως το 1998 και μετά ψηφιακό (μάλλον λειτουργούν και τα 2 μέχρι σήμερα ή αντικαταστάθηκε το αναλογικό). Οπότε το ρεκόρ του Θησείου είναι το 74.3μμ (φέτος 70.0μμ ακριβώς).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Αυτόματος του ΕΑΑ το 1913; Εκτός αν αναφέρεσαι σε έτος μετά το 1998 που με βάση το climpact (πριν σβηστεί η περιγραφή) είχαν πει πως χρησιμοποιείται ψηφιακό βροχόμετρο. Αλλά ποιος Αύγουστος έβαλε τόσα μμ πέραν του 2002 με τα 52.1μμ; 
Νομίζω πάντα αναλογικό βροχόμετρο είχαν έως το 1998 και μετά ψηφιακό (μάλλον λειτουργούν και τα 2 μέχρι σήμερα ή αντικαταστάθηκε το αναλογικό). Οπότε το ρεκόρ του Θησείου είναι το 74.3μμ (φέτος 70.0μμ ακριβώς).

Όχι ο επίσημος είναι ο παλιός που είναι στην ίδια θέση απ' το 1891 και έχει το ρεκόρ από 1913 και δεν ξέρω πόσα mm έχει φετος, ο αυτόματος είναι πολύ κοντά του και είναι αυτος https://www.iersd.noa.gr/WeatherOnLine/s_Thiseio/meteo_tableGR.html στον οποίο φέτος έχω μετρήσει 72.4 mm ως σήμερα...τα 70mm από που προέκυψαν?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, KapelosG said:

Όχι ο επίσημος είναι ο παλιός που είναι στην ίδια θέση απ' το 1891 και έχει το ρεκόρ από 1913 και δεν ξέρω πόσα mm έχει φετος, ο αυτόματος είναι πολύ κοντά του και είναι αυτος https://www.iersd.noa.gr/WeatherOnLine/s_Thiseio/meteo_tableGR.html στον οποίο φέτος έχω μετρήσει 72.4 mm ως σήμερα...τα 70mm από που προέκυψαν?

Ο αυτόματος (της σελίδας δηλαδή) έχει 
23/8 33mm
24/8 18mm
25/8 17.6mm 
δεν νομιζω να κανω λαθος στον υπολογισμο..
(68.6μμ μου βγαινει οχι 70μμ βεβαια τωρα που το ξαναεκανα).
Met24h-insPrec_6.png

Met24h-insPrec_5.png

Met24h-insPrec_4.png

Επεξεργάστηκε από ChristosPapasoulis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...