Jump to content
sotos*snow

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τετοιες μερες γεμιζουν τα χωρια με παιδικες φατσες και οι πλατειες μετατρεποντε σε θερινα σινεμα..κρανια ασπροποταμου

FB_IMG_1660039105818.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18.7c-33.2c σημερα.στους 26c τωρα με αερακι.κατα διαστηματα ειχαμε συννεφιες οπως και τωρα .

απογευματακι [4]τσουρουφλισμενος απο την πιο πολυ ζεστη στον καμπο οπου δουλευω ,ανεβασα και θερμοκρασια στην ανηφορα για την πολη,ετρεξα επειγοντως για αραγμα και αναπληρωση υγρων🤣🍺

ArwRNs2.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και μια ακριβως στην δυση του ηλιου απο το παραθυρο😁με τις τελευταιες ακτινες του ηλιου να κοκκινιζουν τις κορυφες των απεναντι δεντρων[σημυδες].

0ggO5k8.jpeg

Επεξεργάστηκε από bill snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, Χιών said:

Σήμερα βρίσκομαι στην Αμφιλοχία, όπου λαμβάνει χώρα ένα σχετικά σπάνιο για την περιοχή φαινόμενο foehn. Φυσάει σταθερά καταβάτης ΒΔ άνεμος και ενώ η θερμοκρασία σκαρφάλωσε στους 39,8 η σχετική υγρασία έπεσε στο 17%! Έντονη ξηρή ζέστη, αλλά καμία σχέση με την συνήθη αποπνικτική υγρασιοζέστη της πόλης που δίνει 45++ heat index για πλάκα.

Ευτυχώς κάποιες μέρες πέφτουν οι υγρασίες Αμφιλοχία γιατί είναι απαλευτουά η ευρύτερη περιοχή με τις καλοκαιρινές υγρασίες. Σήμερα έδειξε 40άρι η Αμφιλοχία από το ΕΑΑ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ετσι οπως μας παει καλα φέτος φοβάμαι από νοεμβριο μέχρι Μάρτη μη τη βγάλουμε με υποτροπικο χααχαχα.

Και κάπως έτσι σας εύχομαι όλους καλη σεζον ...Εγώ ξεκίνησα χαχαχα

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διαβάζω σχόλια του τύπου, απίθανο καλοκαίρι , δροσερό καλοκαίρι για τα ανατολικονότια , μακάρι λεει να είναι ετσι ολα τα καλοκαίρια κλπ κλπ...

Άποψη μου:

1) Οτιδήποτε πάνω απο 25 βαθμούς το καλοκαίρι, για εμένα  θεωρείται αφόρητη ζέστη.

2) Η αίσθηση της ζέστης σαφέστατα είναι υποκειμενικό θέμα, αλλά δεν μπορούμε να βαφτίζουμε το ψάρι -κρέας  εθελοτυφλώντας  μπροστά στα ατέλειωτα καυτά ελληνικά καλοκαίρια των τελευταίων πολλών χρόνων

3) Ακούω επίσης οτι ΄΄επιτέλους θα δροσίσει'' και η θερμοκρασία λεει ''θα πέσει στους 32 βαθμούς''!!!.. Αλίμονο παίδες  εαν έχουμε συνηθίσει τόσο, ώστε  οι 30 βαθμοί  να θεωρούνται δροσιά 

4).Το μελτέμι -για τοι οποίο ειδικά φέτος πολύς λόγος γίνεται- δεν είναι πανάκεια και φυσικά εαν συνοδεύεται απο υψηλά ποσοστά υγρασίας παύει να είναι ευεργετικό, χώρια που το πλήρωσα φέτος με καμένα 25.000 στρέμματα πευκοδάσους... Και σας μιλά ενας νησιώτης που εχει επι 20 μέρες μελτέμι αλλά με υγρασίες 60 με  70 % σχεδόν κάθε μέρα..

5) Μην περιμένετε να δροσίσει ουσιαστικά, πριν τον Οκτώβριο..

6) Η κλιματική αλλαγή είναι γεγονός  και δεν περιμένω κανέναν  να με πείσει για το αντίθετο, απο την στιγμή που εχω προσωπικές μαρτυρίες των αλλαγών που επήλθαν  μέσα στο πέρασμα των 57 μου χρόνων... 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, bill snow είπε:

και μια ακριβως στην δυση του ηλιου απο το παραθυρο😁με τις τελευταιες ακτινες του ηλιου να κοκκινιζουν τις κορυφες των απεναντι δεντρων[σημυδες].

0ggO5k8.jpeg

Πολύ τυχερός που έχεις Σημύδες και σε ταξιδεύουν σε αρκτικούς χειμώνες ατελείωτους!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 Αυγούστου πλέον και μία από τις τελευταίες χιονούρες στα Λευκά Όρη παρακαλώ, ακόμη αντιστέκεται....(Φώτο: Βαγγέλης Δεσποτάκης)....μια Κρήτη που φέτος ζει ένα από τα πιο ήπια και απίθανα θερμοκρασιακά καλοκαίρια των τελευταίων πολλών ετών, όπως διαμηνύουν φίλοι από κει!!!

IMG_20220810_091603.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κυριακη βραδυ στο Κοκκινο ελπιζω να μαι καπως ετσι..🤣300mm στη Σεουλ ρε!!Τα 100 να πεφταν σε μενα θα μουν ευτυχης!!Τσιπουρακι στη πλατεια με κανο!!

298672325_1139319669952179_6175599617278835756_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μελτέμι και σήμερα δροσίζει το λεκανοπέδιο...όσο δεν έχουμε σημαντικές πυρκαγιές πάμε καλά....

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φυσικά όσο κρατάει το ββα ρεύμα Αττική αστάθεια δεν βλέπουμε....προς χαρά των καλοκαιρακιδων....από την άλλη δεν φταίει πάντα η κλιματική αλλαγή αλλά η κακή οργάνωση...

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποταμός Κέρκυρας 11 το πρωί και αίσθηση ζέστης 39.....τρομακτικό καλοκαίρι για το νησί ....περιπου 35-40 μέρες ήδη για το καλοκαίρι με heat index πάνω από 40 βαθμούς.

Ούτε στον εχθρό μου τέτοιο πράγμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλάβρυτα ελάχιστη 9.8 και Πάος Καλαβρύτων 9.2 

Εδώ Ζωγράφου 25.6 με 40αρες ριπές και λίγο τσιμοημενη θερμοκρασία αυτήν την ώρα σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες  στους 29 βαθμούς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαντορινη με την δυση του ηλιου...!!!

297039181_1037588893423939_3383188313974031204_n.jpg

Διαπορος Χαλκιδικης!!!Εντωμεταξυ Καλλιθεα 34.1!!

296774235_7824754810931130_2202013744406240730_n (1).jpg

Σαλονικα..Απο τις καταιγιδες στα μεσα της εβδομαδας που περασε..

297334551_10159930018250340_3975847721445177147_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φωτιά στη Ζακυνθο εδω και μια ωρα.

Εδώ στο σπίτι μου διπλα , κοντά στον Μακρύ Γιαλό. Ευτυχώς που δεν πνέουν στην ανατολική πλευρά του νησιού ισχυροι ανεμοι αλλιώς θα ηταν πολύ πιο άσχημα.

 Παράτησα δουλειά άρον άρον και αδειάσα το σπίτι μου απο τα χρήσιμα και τα βασικά.

 Πολύ σκληρό αυτό που ζω , άσχημο feeling να ξέρεις ότι μπορεί να καεί ανα πάσα στιγμή το σπίτι σου και οι κόποι σου.  Βλέπω τωρα τα αεροσκάφη και παρακαλάω να ριξουν κοντά σε μας..
 
Έψαξα λιγο προχειρα να βρω ενα topic για τις φωτιές αλλα δε βρηκα κάτι.

 Ας μεταφερθεί το μηνυμα αυτό εκει που πρέπει. Καλημέρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ποταμός Κέρκυρας 11 το πρωί και αίσθηση ζέστης 39.....τρομακτικό καλοκαίρι για το νησί ....περιπου 35-40 μέρες ήδη για το καλοκαίρι με heat index πάνω από 40 βαθμούς.

Ούτε στον εχθρό μου τέτοιο πράγμα 

Με τετοιες συνθηκες τετοια μερη επρεπε να ειναι στα μη κατοικησιμα στον πλανητη για ζωη εκτος εσωτερικων χωρων.Στους εσωτερικους χωρους αν δεν εχεις την βοηθεια της τεχνολογιας με κληματιστικα κλπ ειναι βασανιστικο για τον ανθρωπο να προσπαθει να αντεξει για ατελειωτες ωρες την αποπνικτικη ζεστη.

Απο μενα Χελμε respect που βρισκεις την δυναμη και πηγαινεις εκει τα καλοκαιρια.

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Με τετοιες συνθηκες τετοια μερη επρεπε να ειναι στα μη κατοικησιμα στον πλανητη για ζωη εκτος εσωτερικων χωρων.Στους εσωτερικους χωρους αν δεν εχεις την βοηθεια της τεχνολογιας με κληματιστικα κλπ ειναι βασανιστικο για τον ανθρωπο να προσπαθει να αντεξει για ατελειωτες ωρες την αποπνικτικη ζεστη.

Απο μενα Χελμε respect που βρισκεις την δυναμη και πηγαινεις εκει τα καλοκαιρια.

 

Πόσο δίκιο έχεις!!!!! 

Όσο για μένα άστα ....η χειρότερες διακοπές μου είναι εκεί ....γιατί πολύ απλά δεν ξεκουράζομαι ....οι συνθήκες αυτές σε λιώνουν μέρα νύχτα .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέριξ της Αγ.Τριάδος Ευρυτανίας, χθες 9/8....όμορφες καλοκαιρινές μέρες, όπως πρέπει σε μια κανονικότητα!!

FB_IMG_1660125999115.jpg

FB_IMG_1660125995397.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...