Jump to content
sotos*snow

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40.3 Σπάρτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, geornik said:

40,3c Σπάρτη

Πάντως μόνο 2 μέρες με 40άρι φέτος η Σπάρτη.

Μόνο το 2011, 2013, 2015 και 2019 είχε γίνει να έχει κάτω από 2 μέρες 40άρι η Σπάρτη όταν ο Μ.Ο της είναι 4.6 μέρες με 40άρια το έτος. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Πάντως μόνο 2 μέρες με 40άρι φέτος η Σπάρτη.

Μόνο το 2011, 2013, 2015 και 2019 είχε γίνει να έχει κάτω από 2 μέρες 40άρι η Σπάρτη όταν ο Μ.Ο της είναι 4.6 μέρες με 40άρια το έτος. 

φαινεται πόσο ψυχρό ειναι το φετινό καλοκαίρι εδώ...φοβάμαι ότι θα πληρώσουμε πολύ ακριβά αυτή την κυκλοφορία το χειμώνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, geornik said:

φαινεται πόσο ψυχρό ειναι το φετινό καλοκαίρι εδώ...φοβάμαι ότι θα πληρώσουμε πολύ ακριβά αυτή την κυκλοφορία το χειμώνα...

Εσείς φοβηθείτε εγώ θα κάνω πάρτυ αν χτυπάμε 30άρια Γενάρη στην Κρήτη 😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάει και η Φιλοθέη εκφυλίστηκε με 38.9 πλέον τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 η Nέα Φιλαδέλφεια χαχαχα

για γέλια όταν το ιερό τέρας της Φιλαδέλφειας δε μπορεί να φτάσει πάνω από 39.

Μούφαααααααα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ραγδαία πτώση 38.4 Φιλοθέη καθώς έβγαλε ΑΒΑ

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζεται η πτώση Φιλοθέη με 37.9 καθώς πλέον έχει γυρίσει ξεκάθαρα ασθενής Α και ΒΑ ο άνεμος.  

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38.6 το Θησείο όμως στα πέναλτι 😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πω μιλάμε καταβαραθρώθηκε η Φιλοθέη 37.1 τώρα με ΑΒΑ.

Απίστευτη πτώση καταμεσήμερο από 39.6 λίγο νωρίτερα τώρα κοντεύει να πέσει κάτω από 37 με το που το γύρισε ΑΒΑ 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39αρι Μακρακωμαρα με 22% υγρασια....αντε καμια ωριτσα ακομα αναμονη μπας και 40αρισει....εχει ζεστη βραζει ο καμπος αλλα οχι ακραια πραγματα

38αρι εδω στα 350 μ....οταν εχεις 25αρι στα 850 δεν παιζει μεγαλο ρολο το υψομετρο τελικα....

35αρι Ποταμια Βουτυρω....απτο μπουφαν στο αιρκοντισιον....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

23 στα 850 έχει η Αττική σύμφωνα με το gfs. Ε λογικό να μην ανεβαίνει πολύ. Ραδιοβολιση πότε γίνεται;

Στις 12:30 γίνεται η ραδιοβοληση που δεν έχει πικ ποτέ στα 850

IMG_20220819_155634.thumb.jpg.2f26997025f49d3a7890de6ac88a5a7d.jpg

Καλά τα πήγαν για Αττική τα μοντέλα, τζιφος 12 το μεσημέρι έδινε 21 και 1 21.4 ενώ Ευρωπαίος στις 12 έδινε 20.8

Τώρα δίνουν 21.8 Ευρωπαίος και 22 Τζιφος για ελληνικό πάντα που γίνονται οι ραδιοβολησεις, φετινή μέγιστη καλοκαιριού σε ραδιοβοληση 22.8, θα ψάξω το αρχείο μου πότε είχε χαμηλότερη μέγιστη κάποιο καλοκαίρι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μη φτάσει και 35 σε λίγο η Φιλοθέη έτσι όπως πάει 🤣🤣🤣

Ήδη έχει πέσει στους 36.9 . 3 βαθμοί πτώση στο τσακ μπαμ μέσα στο καταμεσήμερο με το που άλλαξε σε Β συνιστώσα ο άνεμος. Μιλάμε τελικά στην Ελλάδα οι καύσωνες εξαρτώνται καθαρά από το πως θα φυσάει...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Στις 12:30 γίνεται η ραδιοβοληση που δεν έχει πικ ποτέ στα 850

IMG_20220819_155634.thumb.jpg.2f26997025f49d3a7890de6ac88a5a7d.jpg

Καλά τα πήγαν για Αττική τα μοντέλα, τζιφος 12 το μεσημέρι έδινε 21 και 1 21.4 ενώ Ευρωπαίος στις 12 έδινε 20.8

Τώρα δίνουν 21.8 Ευρωπαίος και 22 Τζιφος για ελληνικό πάντα που γίνονται οι ραδιοβολησεις, φετινή μέγιστη καλοκαιριού σε ραδιοβοληση 22.8, θα ψάξω το αρχείο μου πότε είχε χαμηλότερη μέγιστη κάποιο καλοκαίρι 

δεν ξέρω από πότε γίνονται ραδιοβολήσεις αλλά θυμάμαι έτσι τώρα πρόχειρα ότι στα αρχεία του Ελληνικού τα καλοκαίρια του 1983 και 1984 δεν ξεπέρασε ποτέ τους 35c και το ψυχρότερο καλοκαίρι ever στα χρονικά του σταθμού νομίζω ήταν το 1969 που δεν έπιασε ποτέ ούτε 34c

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40.1 η Στυλίδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απ'οτι φαίνεται και αν δεν ξαναγίνει κάποιο μεγάλο επεισόδιο ζέστης, η απόλυτα μέγιστη θερμοκρασία στο Ίλιον για το 2022 είναι 39.3 στις 24 Ιουλίου. Σήμερα η μέγιστη έφτασε στους 37.3 που ειναι και η μέγιστη μήνα σε ισοδυναμία με χθες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαροκόπειο και Σαλαμίνα άρχισαν να ανεβαίνουν στην Αττική με μάχη μεταξύ Β και Ν και στους 2 σταθμούς και 38+ 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, geornik είπε:

δεν ξέρω από πότε γίνονται ραδιοβολήσεις αλλά θυμάμαι έτσι τώρα πρόχειρα ότι στα αρχεία του Ελληνικού τα καλοκαίρια του 1983 και 1984 δεν ξεπέρασε ποτέ τους 35c και το ψυχρότερο καλοκαίρι ever στα χρονικά του σταθμού νομίζω ήταν το 1969 που δεν έπιασε ποτέ ούτε 34c

Έχεις δίκιο σ αυτό, κι όμως τα στοιχεία είναι σοκαριστικά προς την ανάποδη κατεύθυνση που θα περίμενε κανείς!!! Και εξηγώ τι εννοώ:

Η φετινή μέγιστη ραδιοβοληση των 22.8 αν μη τι άλλο τα τελευταία έτη όχι απλά δεν είναι πρωτοφανής αλλά είναι συνήθεια!

Μέγιστη ραδιοβοληση καλοκαιρινού τριμήνου 

2013 22.4

2015 22

2018 22.7

2020 22.8 

2022 22.8

Το δε παράδοξο είναι ότι σε ραδιοβολησεις από 1981 που έψαξα πριν το 2013 έχουμε μόλις 4 έτη με μεγιστη ραδιοβοληση θερινού τριμήνου<=22.8!!!, δηλαδή συχνότητα 4/32 ή 1 φορά στα 8 έτη πριν το 2013 και 5/10 ή 1 φορά ανά 2 έτη από 2013 και μετά😱

1989 21.6

1990 22

1991 22.2

1995 22.4

Επομένως καταλαβαίνουμε πόσο ζημιά έχει κάνει η ανθρώπινη παρέμβαση, οι πυρκαγιές και ο διαφορετικός τρόπος μέτρησης με τα παλιά συμβατικά όργανα να έχουν σίγουρα μεγαλύτερο χρόνο απόκρισης σε αλλαγές τις Τ, που εκεί πιάνει και τις μέγιστες ημέρας 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την ιστορία το καλοκαίρι του 1983 που περιγράφεις έχει όντως μέγιστη μόλις 36.5 στο Θησείο, αλλά έχει μέγιστη ραδιοβοληση 25.8! Περαιτέρω διερεύνηση θέλει το καλοκαίρι του 1976 με 34.7 μέγιστη καλοκαιριού στο Θησείο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ωραία η συζήτηση σας παιδιά...εγώ να προσθέσω...ομως οτι πράγματι η δυτική Ευρώπη....νομίζω οτι εδω και μια δεκαετία επηραζεται από εναν υπερτροφικό Αζορικό που ειναι μια καλή γεφυρα για την Σαχάρα το καλοκαίρι...ανάλογα με την διαταξη του δινει πόνο....νομίζω οτι η κεντροδυτική μεσόγειος εδω και δυο καλοκαίρια είναι από 3 εως και 5 βαθμους πανω απο τα κλιματικά.

υ.γ. Πυρήνες στην βορεια Πινδο...τώρα ικανοί για θαύματα(τωρα βρισκονται πανω από Δοτσικό-Σαμαρίνα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Για την ιστορία το καλοκαίρι του 1983 που περιγράφεις έχει όντως μέγιστη μόλις 36.5 στο Θησείο, αλλά έχει μέγιστη ραδιοβοληση 25.8! Περαιτέρω διερεύνηση θέλει το καλοκαίρι του 1976 με 34.7 μέγιστη καλοκαιριού στο Θησείο!

Άλλες εποχές τότε πολύ διαφορετικη η πόλη καί τά βουνά!! γύρω μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39.1 Σαλαμίνα ΕΑΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, tendcol είπε:

Άλλες εποχές τότε πολύ διαφορετικη η πόλη καί τά βουνά!! γύρω μας 

Πραγματικά δεν γυρίζουν και 17-18 στα 850 αρκεί πλέον για εκτεταμένα 35αρια στο κέντρο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...