Jump to content
sotos*snow

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγάλο σχολείο η σημερινή μέρα για τους Αττικούς καύσωνες. Μέχρι πριν μια ώρα με Ν ρεύμα Φιλοθέη και περιοχές που φοενιάζουν με Ν έφτασαν τοπικά μέχρι 39.6 και με το που γύρισε μάχη Β με Ν καταποντίστηκε η Φιλοθέη και εκτοξεύτηκε η Σαλαμίνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Μεγάλο σχολείο η σημερινή μέρα για τους Αττικούς καύσωνες. Μέχρι πριν μια ώρα με Ν ρεύμα Φιλοθέη και περιοχές που φοενιάζουν με Ν έφτασαν τοπικά μέχρι 39.6 και με το που γύρισε μάχη Β με Ν καταποντίστηκε η Φιλοθέη και εκτοξεύτηκε η Σαλαμίνα. 

Κανένα σχολείο!!βασική  μετεωρολογία για κάποιον πού ξέρει καί έχει διαβάσει έχει ασχοληθεί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, tendcol said:

Κανένα σχολείο!!βασική  μετεωρολογία για κάποιον πού ξέρει καί έχει διαβάσει έχει ασχοληθεί 

Ναι, απλά το λέω γιατί το μισό φόρουμ έβγαζε χαλασμένους τους σταθμούς του Χαροκοπείου, της Σαλαμίνας, της Φιλοθέης, του Αυλώνα, των Πατησίων κοκ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλασμένοι σταθμοί, όχι. Σταθμοί όμως που τσιμπάνε επειδή έχουν δίπλα τους κάποια πηγή θερμότητας, ναι.

Ακόμα και το σταθμό στο Γκάζι, άμα τον πάρεις και τον τοποθετήσεις πχ μπροστά από το DelSol, άμα γράφει τις "δροσερές" μέγιστες που γράφει τώρα, εμένα σφύρα μου. 🤣

 

 

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Ζερίκιος said:

Χαλασμένοι σταθμοί, όχι. Σταθμοί όμως που τσιμπάνε επειδή έχουν δίπλα τους κάποια πηγή θερμότητας, ναι.

Ακόμα και το σταθμό στο Γκάζι, άμα τον πάρεις και τον τοποθετήσεις πχ μπροστά από το DelSol, άμα γράφει τις "δροσερές" μέγιστες που γράφει τώρα, εμένα σφύρα μου. 🤣

 

 

Ναι, μπορεί να είναι ''μετακινούμενες'' ας πούμε οι πηγές θερμότητας 🤣

Να τώρα πχ η Φιλοθέη γράφει καταμεσήμερο με Β 36.4 όταν πριν με Ν έδινε 39.6. 

Η πολύ απλή εξήγηση οτι ράβουν/ξηλώνουν το DelSol ανα μια ώρα. 😜

Πολύ λογική εξήγηση. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γύρισε σε Ν Σαλαμίνα και έπεσε στο 38.3 τώρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκεί που είναι ο σταθμός ΕΑΑ Γκάζι, έχει μπροστά του ολόκληρο πάρκο (γρασίδι, δέντρα κλπ).

Εκεί που είναι ο σταθμός ΕΑΑ Πατήσια, είναι τσιμέντα και μόνο τσιμέντα + προστατευμένος από βοριά. Τον έβαλαν στο χειρότερο σημείο της περιοχής που μπορούσαν να τον βάλουν. Αν όμως ήταν πχ πέριξ του Πάρκου Φιξ θα βλέπαμε και χαμηλότερες μέγιστες και χαμηλότερες ελάχιστες.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Ζερίκιος said:

Εκεί που είναι ο σταθμός ΕΑΑ Γκάζι, έχει μπροστά του ολόκληρο πάρκο (γρασίδι, δέντρα κλπ).

Εκεί που είναι ο σταθμός ΕΑΑ Πατήσια, είναι τσιμέντα και μόνο τσιμέντα + προστατευμένος από βοριά. Τον έβαλαν στο χειρότερο σημείο της περιοχής που μπορούσαν να τον βάλουν. Αν όμως ήταν πχ πέριξ του Πάρκου Φιξ θα βλέπαμε και χαμηλότερες μέγιστες και χαμηλότερες ελάχιστες.

Καλά έκαναν και τους έβαλαν σε πολύ αστικά σημεία. Γι αυτό είναι οι Davis. Για να μας δείχνουν σε urban σημεία τις πραγματικές συνθήκες που βιώνει ο πολύ κόσμος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εσταξα και σημερα..Μολις μπηκα σπιτι..Δεν παλευεται..!!Τα περιμενα χειροτερα...Οπως και να χει..Δυσκολη μερα..Αλλα μια παγωμενη μπυρα ειναι οτι πρεπει..Και σημερα και καθε μερα θα πινω μπυριτσα απο το βροχομετρο..Ετσι κι αλλιως..Τα παμε και χθες..mm  βροχης δεν μετραει...🤣Απο αυριο θα το βαζω και στην καταψυξη...Βιβες...

20220818_165539.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Καλά έκαναν και τους έβαλαν σε πολύ αστικά σημεία. Γι αυτό είναι οι Davis. Για να μας δείχνουν σε urban σημεία τις πραγματικές συνθήκες που βιώνει ο πολύ κόσμος. 

Ο σταθμός στο Γκάζι δεν είναι και τόσο αστικός σε σχέση με πολλούς άλλους που δεν έχουν ίχνος πρασίνου δίπλα τους. Αν θες να έχεις την μέγιστη από το πιο ζεστό σημείο της κάθε περιοχής, τότε θα πρέπει να βρεις χώρους μακριά από πάρκα. Και είμαι σίγουρος ότι και στο Γκάζι υπάρχουν πολύ πιο ζεστά σημεία.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Ζερίκιος said:

Ο σταθμός στο Γκάζι δεν είναι και τόσο αστικός σε σχέση με πολλούς άλλους που δεν έχουν ίχνος πρασίνου δίπλα τους. Αν θες να έχεις την μέγιστη από το πιο ζεστό σημείο της κάθε περιοχής, τότε θα πρέπει να βρεις χώρο μακριά από πάρκα. Και είμαι σίγουρος ότι και στο Γκάζι υπάρχουν πολύ πιο ζεστά σημεία.

Μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Ναι να βρω την πιο ζεστή μέγιστη αλλά την πιο αξιόπιστη ζεστή μέγιστη. Εκεί ναι οι Davis προμοτάρονται από την ίδια την Davis για αυτό ακριβώς: οτι δηλαδή προσφέρουν αξιόπιστες Τ σε αστικά περιβάλλοντα. 

Δε μιλάω για καταφανή λάθη τοποθέτησης όπως πχ δίπλα από το AC αλλά για αξιόπιστη μέγιστη σε αστικό περιβάλλον με καλή τοποθέτηση. Σε κάθε περίπτωση αυτά είναι να χαμε να λέγαμε χοντρικά για την Αθήνα. Αστικό-ξεαστικό το περιβάλλον στην Αθήνα το καλοκαίρι ο δυναμικός παράγοντας σε καύσωνες είναι οι άνεμοι. Το βλέπουμε κάθε λεπτό και στιγμή. 

Πχ το Χαροκόπειο που οκ μέσα στο Πανεπιστήμιο είναι άρα λίγο καλύτερα από πολυκατοικία χθές έδωσε την μέγιστη μαζί με Σαλαμίνα στην Αττική. Όχι γιατί είναι σε αστικό περιβάλλον αλλά γιατί ο Β τον έψησε όπως αντίστοιχα με Ν είναι από τους πιο δροσερούς

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Χιών είπε:

Σχετικά χαλαρά τα πράγματα σήμερα στη Λευκάδα, ζέστη μεν αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο.

Εικόνα από το Μύλο, κοντά στον Άγιο Νικήτα 

IMG_20220818_160101.jpg

Η πιο ώρα θα παραλία στη Λευκάδα για μένα ..Και μια από τις τοπ 5 στην ελλαδα ,, αλλά δύσκολο να τη βρεις χωρίς κύμα χαχα

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είμαι ανατολικο Πήλιο θάλασσα αυτες τις μέρες ετοιμάζω υλικό.. Έχω πάει σε νησιά και σε άλλες περιοχές οσο ωραια πέρασα εδω δε πέρασα πουθενα , απλά όνειρο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 χτες μέγιστη 38.5 σήμερα και αυτόματος οι πιο ζεστές μέρες του καλοκαιριού.αυριο τελευταία μέρα ζέστης για εδώ.φετος μέχρι 37 είχε φτάσει και αυτό για μια μέρα συνήθως παίζαμε στους 33 34 .Σπετσες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, CLAPSANTO είπε:

Η πιο ώρα θα παραλία στη Λευκάδα για μένα ..Και μια από τις τοπ 5 στην ελλαδα ,, αλλά δύσκολο να τη βρεις χωρίς κύμα χαχα

Σαββατο 23 και Κυριακη 24 Ιουλιου φέτος. Σαββατο Μυλους, Κυριακη Καθισμα. Δεν εχω ξαναπετυχει τοση νηνεμια ποτε οσα χρονια παω Λευκαδα. Καθισμα δεν ειχε ουτε 20εκ κυμα, πρωτοφανες. Μυλους δεν ειχε ουτε 3 μποφωρ.Ήταν το Σαββατοκυριακο με τη πιο μεγαλη ζεστη που ειχε 38 Γρεβενα και 37 Φλωρινα.. Μου ειπαν ότι τοτε αρχες Ιουλιου που ειχε κανει την μεγαλη κακοκαιρια ειχαν βγει τα κυματα στο δρομο και ειχε πνιγει καποιος νεαρος στους Μυλους.

Ολη αυτή η πλευρα στη Λευκαδα, οπως και αλλες στα αλλα νησια,  ο Μυρτος στην Κεφαλλονια π.χ  κλπ ειναι μαγευτικές παραλιες αλλά στα 3 βηματα σε φτάνει στο λαιμο. Πρεπει να δεις δελτιο καιρου πριν πας σε αυτά ειδικα με οικογενεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο δρόμο της επιστροφής για Αθήνα κουβαλώντας τον βροχομαγνήτη του Βόλου. Εδώ βλέπουμε το Γκιούζι (προς τα αριστερά) που είναι και η κορυφή της Όθρυς.20220819-201231.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικα οπως το προεβλεψα μας.εσωσε ο Ανατολικος.ανεμος εδω Φθιωτιδα....39.2 μεγιστη στις 16.00 η Μακρακωμη κ εκτοτε πτωση ηδη στους 31.0....

Παραλια Σχινιας Λιβανατες ομορφη καλοκαιρινη βραδια με 27.5-28.0 διπλα στο κυμα...λαδι κ παλι ο Ευβοικος

Το βραδυ η τελικη διακυμανση απτο θερμομετρακι μου στα 350 μ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μύτικα 27.7 βαθμοί σχετικά χαμηλή υγρασία για την ώρα στο 71% και άπνοια αλλά σε βαθμό που το Μονολίθι είναι σαν πισίνα

IMG_20220819_202658.thumb.jpg.c2415a92a50e5972b326151b2dd8534c.jpgIMG_20220819_202733.thumb.jpg.07a5b50753224abfe5f3c3fd248aa32c.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπαρχει πιο ανακουφιστικο πραγμα κ λυτρωση για τον οργανισμο απτην αποτομη πτωση της Τ μολις πεσει το σκοταδι....αυτο που μας λειπει πολυ στην Αθηνα παρα το μελτεμαρο που μας ανακουφισε τοσα κ τοσα μεσημερια...

Περιμενω να επιστρεψω γυρω στα μεσανυχτα στο χωριο στα 350 μ οταν θα παιζει γυρω στο 21-22 η Τ....μεγαλη αλλαγη κ ανακουφιση μετα το 38αρι μιας ζεστης καλοκαιρινης ημερας...

Ακομα κ τα παραθαλασσια θα δυσκολευτουν σημερα 27.0 μεν παραλια Σχινιας Λιβανατες αλλα τρομακτικη υγρασια κ απνοια μιλαμε κοβεις τον αερα με το μαχαιρι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mια φριχτη μερα κολασης που σου εδωσε την αισθηση οτι βραζεις ζωντανος φτανει στο τελος της με πτωση της θερμοκρασιας.Αι σιχτιρ σε αυτη την καταρα.Για μενα η καταραμενη βρωμοεποχη ειναι κατα πολυ χειροτερη απο τον κωρονοιο.Καθε χρονο με αυτη την καταρα δεν γλιτωνουμε το περασμα απο την κολαση.😡

Στους 25 βαθμους τωρα και πεφτει γρηγορα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κολαση!!29.8 αυτη την ωρα Καλλιθεα..Αλλα δεν μασαμε!!Η προσμονη για το σκ και κυριως για την επομενη εβδομαδα ειναι οτι καλυτερο ως συναισθημα..

Δεν εχω απαιτησεις εδω στην Καλλιθεα..Και μια μερα να βγαλει δυνατη βροχη η καταιγιδα θα ειμαι ευτυχης!!!Ισως ομως αυτη η εβδομαδα να δωσει πολλα παραπανω..Θα δουμε..Οπως και να χει ματι θα παρω απο τα κεντροβορεια...Αλλα καποια στιγμη πρεπει και ο φτωχος.....Ξερετε!!🤣

Για την ωρα παγωμενη μπυριτσα,κλιματιστικο αναγκαιο και μπασκετακι την αγαπημενη ολων...

Ενα τετοιο κανε μου ρε Κουλα..Για μια μερα..Παμε σαν αλλοτε...Καλο βραδυ αδερφια!!

shelf-cloud-attiki-1.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...