Jump to content
MetFM

Καταχωρήσεις νέων μετεωρολογικών σταθμών-καμερών και γενική συζήτηση επ αυτών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι σίγουρος αδερφέ.(θύμισε μου  ονομα) Οι αποστάσεις είναι πολύ κοντινες. Επισης υπάρχουν και άλλοι σταθμοί στο wunderground που είναι κάτω από τους λόφους και είχαν μεγάλη διαφορά από το Χαροκόπειο.

Θα πάω σήμερα από κει και θα μετρήσω ο ίδιος στα 2μ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, teo_73 said:

Δεν είμαι σίγουρος αδερφέ.(θύμισε μου  ονομα) Οι αποστάσεις είναι πολύ κοντινες. Επισης υπάρχουν και άλλοι σταθμοί στο wunderground που είναι κάτω από τους λόφους και είχαν μεγάλη διαφορά από το Χαροκόπειο.

Θα πάω σήμερα από κει και θα μετρήσω ο ίδιος στα 2μ.

Οι σταθμοί στο wunderground? Δε νομίζω οτι υπάρχει σύγκριση θα πάω και γω είτε σήμερα αλλά το νωρίτερο που μπορώ είναι 5μμ ή αλλιώς αύριο να μετρήσω περιμετρικά του Χαροκοπείου με 2 φορητά θερμόμετρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευχαριστούμε Τεο! Η μέγιστη των 39.0 πρόσεξα σημειώθηκε πριν μια ώρα με ισχυρό φοένιασμα. Επίσης να δούμε πως θα συμπεριφερθεί και τις ημέρες που δεν θα έχουμε μελτεμοκαιρό. Συνήθως σε τέτοιες ημέρες πέφτει μαζί με τους άλλους γειτονικούς σταθμούς στα ίδια. Άρα νομίζω οτι το δυναμικό αίτιο είναι το φοένιασμα, αλλιώς δεν εξηγείται να δείχνει παραπάνω τις μέρες με φόεν και τα ίδια με τους υπόλοιπους οταν δεν υπάρχει το φόεν. 

 

1098649356_Screenshot2021-07-28at3_50_57PM.png.8d403daf0a88c93f995e6d87726e1269.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, teo_73 said:

38.6c με 19% υγρασια την ίδια στιγμή το Χαροκόπειο.

Θα ξανάερθω κάποια στιγμή και με υδραργυρικό.

 

38.4 ήταν στις 4.30 που αναφέρεις στο βίντεο μπήκα και το κοίταξα. Αν ξαναπας καλό θα ήταν να πήγαινες μέρα που δεν θα υπάρχει μελτέμι γιατί τοπικά το φόεν δίνει μεγάλες διακυμάνσεις γενικά ανάλογα τις ριπές. Ίσως τα καταφέρω και γω να πάω μια τέτοια ημέρα. Εκείνες τις μέρες ο σταθμός συνήθως δείχνει τα ίδια με την υπόλοιπη Αττική. Τότε θα έχουμε και καλύτερη εικόνα πιστεύω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, teo_73 said:

Ναι να δούμε.Απλα μου εκαναν εντύπωση οι 2c διάφορα και για αυτό πήγα.Και 1.5c να είναι η διαφορά πάλι είναι μεγάλη.

Aπλά εκεί που ήσουν εσύ προφανώς δεν ήσουν τόσο εκτεθειμένος στον καταβάτη. Συν οτι μιλάμε για έναν φορητό σταθμό. Το 39άρι που έδωσε σήμερα το έδωσε με δυνατό μελτέμι. Εκμηδενίζονται οι πιθανότητες να ''ψηνόταν'' με τέτοιο άνεμο. Σε κατάσταση άπνοιας ναι. Επίσης το κύριο που πρέπει να κρατήσουμε είναι γιατί τις μέρες χωρίς μελτέμι δίνει τις ίδιες τιμές με τους άλλους σταθμούς. Αυτά μου λένε οτι ο σταθμός είναι σε ιδανική θέση να πιάνει τους καταβάτες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντάξει εγώ σύγκρινα τους 2 εκείνη την ώρα.Εαν πήγαινα στις 15.40 θα μου έγραφε και μένα παραπανω θαρρώ.

Είχα απόσταση 15μ απ' τον σταθμό τον οποίο δεν είδα γιατί δε μπόρεσα να μπω μέσα.Ηθελε ραντεβού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Συν οτι μιλάμε για έναν φορητό σταθμό.

Αυτός ο σταθμός όμως έχει ελεγχθεί δίπλα σε davis και η απόκλιση του ήταν μολις 0.2c υψηλοτερη του davis.Και πιθανολογω ότι αυτό έγινε λόγω του φωτός καθώς όταν ελέγχθηκε υπήρχε και ανεμιστηρακι.(λόγω άπνοιας τότε)

Και σήμερα το tfa μπορεί να έγραψε παραπάνω 0-2 με 0-3c αλλά με τπτ παρακάτω.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, teo_73 said:

Αυτός ο σταθμός όμως έχει ελεγχθεί δίπλα σε davis και η απόκλιση του ήταν μολις 0.2c υψηλοτερη του davis.Και πιθανολογω ότι αυτό έγινε λόγω του φωτός καθώς όταν ελέγχθηκε υπήρχε και ανεμιστηρακι.(λόγω άπνοιας τότε)

Και σήμερα το tfa μπορεί να έγραψε παραπάνω 0-2 με 0-3c αλλά με τπτ παρακάτω.

Κοίτα, μιλάμε για διαφορετικού τύπου σταθμούς και μάλιστα κατα τη διάρκεια δυναμικού αιτίου που σήμερα ήταν το φόεν οπότε και προκύπτουν οι διαφορές. Αν είχε κάποιο θέμα με ηλιακή ακτινοβολία ή οτιδήποτε άλλο δεν θα έδινε ο σταθμός του ΕΑΑ μέγιστες κατά τη διάρκεια ισχυρού ανέμου αλλά σε άπνοια. Γι αυτό εξάλλου το παρακολουθούσα στενά σήμερα για να καταγράψω οτι η μέγιστη ήταν με δυνατό άνεμο και όντως επιβεβαιώθηκα. Αντίστοιχα αν είχε θέμα με την ηλιακή ακτινοβολία κτλ τις ημέρες χωρίς μελτέμι δεν θα πήγαινε στα ίδια πάνω κάτω με τους υπόλοιπους. 

Επίσης μην ξεχνάς οτι χθές το βράδυ που σε quoταρα o σταθμός του ΕΑΑ ανέβηκε 2 βαθμούς με καταβάτη και έπεσε αμέσως με το που σταμάτησε ο άνεμος. Είναι πασιφανές οτι οι καταβάτες τον πιάνουν πολύ καλά το συγκεκριμένο σταθμό.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλεπω τον ανεμο στον σταθμο και παρατηρω οτι την ωρα που αναφερετε η μεγιστη του σε συγκριση με την ωρα που πηγα εγω,ειχε τον ιδιο ανεμο,που δε θα τον ελεγες και ισχυρο. Ισα ισα αν δεις και στο βιντεο σχεδον δε κουνιεται φυλλο. Στο γραφημα φαινεται οτι μεταξυ 15.30-16.00 που σημειωθηκε η μεγιστη ο ανεμος ηταν μεταξυ 10-15χλμ δλδ σχετικη απνοια. Αντιθετα η μεγιστη ριπη ανεμου σημειωθηκε στις 13.15 με 41km/h.Αν προσεξεις στο γραφημα της t ακομα και τοτε που λογικα φυσαγε ικανοποιητικα για λιγη ωριτσα εστω,δεν εγινε κανενα αλμα και παρεμεινε στους 38c μεχρι τις 2.

Εχω τις επιφυλαξεις μου και αυτες βγαινουν μεσα απο νουμερα αλλα και απο κατ ιδιαν επισκεψη που θα ξαναγινει καποια στιγμη. Σε λιγο  θα σου εξηγησω κατι που δε μπορουσα στη δουλεια το πρωι.

image.png.5316a424662b967aef224d41dbf25e12.png

image.png.6335edc90949f9970bfe9aab10db4a05.png

 

image.png.fce90e9fb3486f470cca08750a3bbcea.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 minutes ago, teo_73 said:

 Στο γραφημα φαινεται οτι μεταξυ 15.30-16.00 που σημειωθηκε η μεγιστη ο ανεμος ηταν μεταξυ 10-15χλμ δλδ σχετικη απνοια

Ίσως δεν πρόσεξες το screen shot που έβαλα παραπάνω. Στην ανανέωση των 15.40 όπως θα δεις από την πάνω φώτο που έχω βάλει, τότε δηλαδή που έγινε η μέγιστη ο άνεμος ήταν στα 19.3χλμ δηλαδή περίπου 3 μπορόφ. Επίσης άπνοια δεν είναι 10-15χλμ  αλλά 0-1χλμ. 

Έχω προσέξει οτι πολλές φορές τα γραφήματα δεν πιάνουν ακριβώς τις ριπές. Σε κάθε περίπτωση την ώρα της μέγιστης ήταν περίπου στα 20χλμ/ώρα 

1761264115_Screenshot2021-07-28at6_56_45PM.png.bc7efd0ecaa18cd8678a83739dcfa199.png

 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις κοκκινες γραμμες ειναι η μοναδικη διευθυνση ΒΑ ανεμου που μπορει να φοενιαζει λιγο ο σταθμος απο του Φιλοπαππου.΄Σε οποιαδηποτε αλλη διευθυνση (μαυρες γραμμες) ΒΒΑ-ΑΒΑ ο σταθμος δε θα πρεπει να φοενιαζει και να δειχνει με αυτη τη λογικη οσο και οι διπλανοι του η τουλαχιστον πολυ κοντα. Και αναρωτιεμαι,εχουμε καθε φορα αυτη τη συγκεκριμενη διευθυνση ανεμων? 

Screenshot_12.jpg.bc47eaa1b79a236602c3cdccb27e95e1.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, teo_73 said:

Στις κοκκινες γραμμες ειναι η μοναδικη διευθυνση ΒΑ ανεμου που μπορει να φοενιαζει λιγο ο σταθμος απο του Φιλοπαππου.΄Σε οποιαδηποτε αλλη διευθυνση (μαυρες γραμμες) ΒΒΑ-ΑΒΑ ο σταθμος δε θα πρεπει να φοενιαζει και να δειχνει με αυτη τη λογικη οσο και οι διπλανοι του η τουλαχιστον πολυ κοντα. Και αναρωτιεμαι,εχουμε καθε φορα αυτη τη συγκεκριμενη διευθυνση ανεμων? 

Screenshot_12.jpg.bc47eaa1b79a236602c3cdccb27e95e1.jpg

Προφανώς στις κόκκινες γραμμές φτάνει το φοένιασμα ανεμπόδιστα. It makes sense δηλαδή. Σε κάθε περίπτωση θα μπορούσαμε να ρωτήσουμε και το ΕΑΑ αλλά είμαι σίγουρος επειδή έχω τρέλα να προσέχω τους θερμούς σταθμούς οτι πάει πολύ καλά. Δείχνει μέγιστες μόνο με φοέν, πέφτει τις υπόλοιπες μέρες χωρίς φόεν και πάει στα ίδια με τους υπόλοιπους και μάλιστα ανεβαίνει ακόμα και το βράδυ (όπως πχ χθές το βράδυ) με καταβάτη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Ίσως δεν πρόσεξες το screen που έβαλα παραπάνω. Στην ανανέωση των 15.40 όπως θα δεις από την πάνω φώτο που έχω βάλει, τότε δηλαδή που έγινε η μέγιστη ο άνεμος ήταν στα 19.3χλμ δηλαδή περίπου 3 μπορόφ. Επίσης άπνοια δεν είναι 10-15χλμ  αλλά 0-1χλμ. 

Έχω προσέξει οτι πολλές φορές τα γραφήματα δεν πιάνουν ακριβώς τις ριπές. Σε κάθε περίπτωση την ώρα της μέγιστης ήταν περίπου στα 20χλμ/ώρα 

Για αυτο ειπα σχετικη,δεν φυσαγε τοσο ωστε να πεις εχει δυνατο ανεμο οπως εγραψες. 2-3bf δεν ειναι δυνατος ανεμος αδερφε για μενα,απλα νοιωθεις ενα θροισμα να το πω στο προσωπο.🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, teo_73 said:

Για αυτο ειπα σχετικη,δεν φυσαγε τοσο ωστε να πεις εχει δυνατο ανεμο οπως εγραψες. 2-3bf δεν ειναι δυνατος ανεμος αδερφε για μενα,απλα νοιωθεις ενα θροισμα να το πω στο προσωπο.🙂

20χλμ περίπου ανά ώρα είναι α) ικανό να ανεβάσει τις Τ αρκετά με φόεν  και β) να εξαφανίζει οποιοδήποτε ''ψήσιμο'' λόγω ηλιακής ακτινοβολίας. Ειδικά μιλώντας για μηχανικά αεριζόμενο σταθμό. Το πρόβλημα και ερευνητικά ξέρουμε είναι στην απόλυτη άπνοια.

Επίσης πως εξηγείς οτι τις μέρες που δεν έχει μελτέμι πάει πάνω κάτω τα ίδια με τους υπόλοιπους και κρατιέται χαμηλά σε σχέση με την υπόλοιπη Αττική? 3 φορές το έχω αναφέρει και δεν το έχεις σχολιάσει βλέπω.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω δεν φερνω καμια αντιρηση οτι ο σταθμος μπορει να φοενιαζει στη θεση που ειναι.Απλα θα πρεπει να φοενιαζει και να δειχνει παραπανω απο τους αλλους μονο με αυτες τις μοιρες ανεμου στις κοκκινες γραμμες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, teo_73 said:

Εγω δεν φερνω καμια αντιρηση οτι ο σταθμος μπορει να φοενιαζει στη θεση που ειναι.Απλα θα πρεπει να φοενιαζει και να δειχνει παραπανω απο τους αλλους μονο με αυτες τις μοιρες ανεμου στις κοκκινες γραμμες.

Κοίτα η αποτύπωση στο χάρτη που έκανες είναι 2D. Τριδιάστατα αν το βλέπαμε υπάρχει πολύ μεγαλύτερο περιθώριο στις μοίρες (εμπειρικά δλδ από την απλή ζωή το λέω). Με καθαρό νοτιά από πίσω του μόνο θα ήταν ασφαλής από το φοένιασμα ψιχανεμίζομαι.

Σε κάθε περίπτωση γιατί δε ρωτάμε το ΕΑΑ? Μπορούμε να στείλουμε ένα email και να δημοσιεύσουμε με screenshot το περιεχόμενο της απάντησης από το ΕΑΑ. Ο Σάκης πχ είχε αναφέρει οτι ο Λαγουβάρδος του είχε πει οτι πάει καλά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South Athens είπε:

20χλμ περίπου ανά ώρα είναι α) ικανό να ανεβάσει τις Τ αρκετά με φόεν  και β) να εξαφανίζει οποιοδήποτε ''ψήσιμο'' λόγω ηλιακής ακτινοβολίας. Ειδικά μιλώντας για μηχανικά αεριζόμενο σταθμό. Το πρόβλημα και ερευνητικά ξέρουμε είναι στην απόλυτη άπνοια.

Επίσης πως εξηγείς οτι τις μέρες που δεν έχει μελτέμι πάει πάνω κάτω τα ίδια με τους υπόλοιπους και κρατιέται χαμηλά σε σχέση με την υπόλοιπη Αττική? 3 φορές το έχω αναφέρει και δεν το έχεις σχολιάσει βλέπω.

Τωρα που εχει πεσει το μελτεμι και παρουσιαζει μονο 6-7km/h γιατι γραφει 1-2c παραπανω απο τους αλλους? Δικαιολογειται πιστευεις?

image.png.10da394fdc755f87ffc568a176428910.png  image.png.6b12210d0cc63844338d3c1bbbcd7778.png  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, teo_73 said:

Τωρα που εχει πεσει το μελτεμι και παρουσιαζει μονο 6-7km/h γιατι γραφει 1-2c παραπανω απο τους αλλους? Δικαιολογειται πιστευεις?

Έχει αργήσει λίγο να ανανεώσει η φώτο που ανέβασες 37.2 έχει τώρα και 36.4 η Νέα Σμύρνη. Λογική διαφορά μιας και δεν μιλάμε για απόλυτη άπνοια. Επίσης μην ξεχνάς χθές το βράδυ. Πως το εξηγείς οτι ανέβηκε 2 βαθμούς με το που έβαλε δυνατό μελτέμι και στα καπάκια έπεσε. Ήταν 2πμ αν θυμάμαι καλά.

40104937_Screenshot2021-07-28at7_19_40PM.png.16afce9bc801d4d6e04aec860f24ec47.png117027564_Screenshot2021-07-28at7_19_52PM.png.b76f262a3c3d04b68c6a4175777dee8a.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και από δω η τελευταία ανανέωση στις 7.20 και για τους 2 σταθμούς

1084188645_Screenshot2021-07-28at7_24_09PM.png.1fe4dfb5134b2426041c2a6af8d89109.png813019778_Screenshot2021-07-28at7_23_57PM.png.9354a4eea605b37b808922aa5235393d.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Κοίτα η αποτύπωση στο χάρτη που έκανες είναι 2D. Τριδιάστατα αν το βλέπαμε υπάρχει πολύ μεγαλύτερο περιθώριο στις μοίρες (εμπειρικά δλδ από την απλή ζωή το λέω). Με καθαρό νοτιά από πίσω του μόνο θα ήταν ασφαλής από το φοένιασμα ψιχανεμίζομαι.

Σε κάθε περίπτωση γιατί δε ρωτάμε το ΕΑΑ? Μπορούμε να στείλουμε ένα email και να δημοσιεύσουμε με screenshot το περιεχόμενο της απάντησης από το ΕΑΑ. Ο Σάκης πχ είχε αναφέρει οτι ο Λαγουβάρδος του είχε πει οτι πάει καλά. 

Ο Σακης κανει τις δικες του μετρησεις και μπορεις να τον ρωτησεις prive.Δεν εχουμε κανενα σκοπο (προσωπικα τουλαχιστον) να ακυρωσω κανεναν σταθμο του ΕΑΑ η οποιουδηποτε αλλου φορεα.Απλα προσπαθω να κατανοησω τη διαφορα 2c απο κοντινους σταθμους. Mου φαινεται μεγαλη.Ναι ο λοφος των 147μ μπορει να κανει μια διαφορα αλλα θελω να τη βλεπω και στους διπλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, teo_73 said:

 αλλα θελω να τη βλεπω και στους διπλα.

Δε θα την βλέπεις στους δίπλα, είναι  και πιο μακριά αυτοί και εντελώς εκτός επιρροής των αλλεπάλληλων λόφων και του θερμού αέρα που θα του σκάσει μετωπικά . Το Εθνικό Κολυμβητήριο επίσης από ΕΜΥ που είναι σε αντίστοιχη τοποθεσία έχω προσέξει οτι συμπεριφέρεται σχεδόν ακριβώς το ίδιο με τον σταθμό στο Χαροκόπειο.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...