Jump to content
snowjohn

Ανάλυση χαρτών Σεπτέμβριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν δεν αλλάξει κάτι αύριο θα δούμε την τελευταία θερμική καταγίδα για φέτος. Αχ....

Ε και?μετά μπαίνουμε στην περίοδο των μεντικειν μετά στην περίοδο της χιονοθύελλας και του παγετού ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Ε και?μετά μπαίνουμε στην περίοδο των μεντικειν μετά στην περίοδο της χιονοθύελλας και του παγετού ..

Ναι λες και είναι συχνό το να σε πετυχαίνει medicane ή μεγάλο χιόνι... Σε γενικές γραμμές το καλοκαίρι είναι πολύ πιο ενεργό καιρικά από ότι ο άλλες εποχές.. Δεύτερο το φθινόπωρο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι λες και είναι συχνό το να σε πετυχαίνει medicane ή μεγάλο χιόνι... Σε γενικές γραμμές το καλοκαίρι είναι πολύ πιο ενεργό καιρικά από ότι ο άλλες εποχές.. Δεύτερο το φθινόπωρο

Οταν βρισκεσαι στην ελλαδα ο ηλιος και η ζεστη ειναι δεδομενα στις περισοτερες μερες του χρονου..απο κει και περα ολα τα υπολοιπα φαινομενα ειναι πιο λιγα..οσο για μας τους χιονοφιλους ενα μεγαλο διαστημα χιονια ειναι τζοκερ.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Delsnow είπε:

Οταν βρισκεσαι στην ελλαδα ο ηλιος και η ζεστη ειναι δεδομενα στις περισοτερες μερες του χρονου..απο κει και περα ολα τα υπολοιπα φαινομενα ειναι πιο λιγα..οσο για μας τους χιονοφιλους ενα μεγαλο διαστημα χιονια ειναι τζοκερ.....

Αδερφέ πεσμένο ηθικό έχεις φέτος...έχει πάρτυ φίλε μου(συγγνώμη αλλά μου διαφεύγει το όνομα σου)φέτος και το φθινόπωρο και το χειμώνα...ειδικα εμείς πιστεύω ότι είναι η σειρά μας!!!😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, PAGETONAS είπε:

Αδερφέ πεσμένο ηθικό έχεις φέτος...έχει πάρτυ φίλε μου(συγγνώμη αλλά μου διαφεύγει το όνομα σου)φέτος και το φθινόπωρο και το χειμώνα...ειδικα εμείς πιστεύω ότι είναι η σειρά μας!!!😁

Χαχαχχαχα...τι να κανω φιλε μου...θαναση με λενε....3χρονια να δω στρωμενο χιονι και ειμαι διπλα στα μεγαθηρια βελουχι και οιτη....θα κλαιω τωρα μηπως και γελασω αργοτερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Delsnow είπε:

Χαχαχχαχα...τι να κανω φιλε μου...θαναση με λενε....3χρονια να δω στρωμενο χιονι και ειμαι διπλα στα μεγαθηρια βελουχι και οιτη....θα κλαιω τωρα μηπως και γελασω αργοτερα...

Έτσι σε θέλω,,,, άσε τον βαγγελη ειναι πολυ αισιόδοξος ,, δε βοηθαει αυτο 😂😂😂

Σεμινάρια απαισιοδοξίας στον CLAPSANTO και δωρεάν τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς το παρόν πάντα βέβαια πάμε εξαιρετικά φέτος... το καλοκαίρι κύλησε εντυπωσιακά ικανοποιητικά για εμάς τους καιρόφιλους ..όχι απλά δεν μας κούρασε αλλά είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον.. έτσι μπήκε και ο Σεπτέμβρης και έτσι φαίνεται ότι θα είναι το πρώτο 10ήμερο και μάλιστα και με προοπτικές για πιο μετά τις 11 του μήνα!!.... 

Ευρωπαίος 192 για 12 του μήνα με φουλ δροσιά να ακολουθεί....

ECMOPEU00_192_1.png

ECMOPEU00_192_2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάλια μαύρα τα τρεξίματα για την συνέχεια.. Αν βγουν πάμε για έναν ακόμα μάπα Σεπτέμβρη... Με έλλειψη κάποιας σοβαρής λίμνης ή χαμηλού..

Οι τυφώνες κάνουν δύσκολη την πρόβλεψη..

Ο τζίφος ενίσχυσε τα φαινόμενα στα τελευταία τρεξίματα, χωρίς καμία αλλαγή στην διάταξη..Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το θέμα είναι να αρχίσουμε να ξεκαθαρίζουμε με τη ζέστη μία και καλή, να πάμε σε μέγιστες ~25, γιατί πάλι βλέπω κάτι 20αρια στα 850. Βροχές είχαμε άπειρες τόσο καιρό, θα έρθει ένα χαμηλό κάποια στιγμή τον Οκτώβριο, αλλά για μένα προέχει να φύγει οριστικά το καλοκαιρί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Το θέμα είναι να αρχίσουμε να ξεκαθαρίζουμε με τη ζέστη μία και καλή, να πάμε σε μέγιστες ~25, γιατί πάλι βλέπω κάτι 20αρια στα 850. Βροχές είχαμε άπειρες τόσο καιρό, θα έρθει ένα χαμηλό κάποια στιγμή τον Οκτώβριο, αλλά για μένα προέχει να φύγει οριστικά το καλοκαιρί.

Από τώρα μέγιστες 25 βαθμών? Νομίζω πως είναι Οκτωβριανές θερμοκρασίες αυτές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Από τώρα μέγιστες 25 βαθμών? Νομίζω πως είναι Οκτωβριανές θερμοκρασίες αυτές

Εδώ έχουμε ~28-29 μέγιστες. Ε δεν είναι μακριά οι 25. Και 26 να έχει δεν χάλασε ο κόσμος 😛 Πιο πολύ θέλω να πω να είμαστε σταθερά κάτω των 30 και να μην έχουμε πισωγυρίσματα. 

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εδώ έχουμε ~28-29 μέγιστες. Ε δεν είναι μακριά οι 25. Και 26 να έχει δεν χάλασε ο κόσμος 😛 Πιο πολύ θέλω να πάω να είμαστε σταθερά κάτω των 30 και να μην έχουμε πισωγυρίσματα. 

Α κατάλαβα οκ, το αντίθετο από εμένα χαχααχα. Εγώ θέλω να έχουμε μέγιστες πανω από 30 όσο το δυνατόν πιο μέσα στο φθινόπωρο.. Ώστε να έχω όσο το δυνατόν πιο μέσα στο φθινόπωρο δυνατότητα αστάθειας.. Εγώ μετά από τόσες μούφες μόνο χορτάτος δεν νιώθω, έχω να δω 200αρα ραγδαιότητα από αρχές Αυγούστου, ενώ 300αρα δεν είδα καθόλου ενώ πέρσι είδα..  Θέλω καιρική βία στην μάπα μου😂

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακή ενίσχυση από τζιφο στο παρά πέντε για σήμερα μέχρι αύριο το πρωί...και μένω δίπλα στο φετινό χοτ σποτ(μοναστηριού Λαγκαδά Βαρδάρης κτλ)🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Delsnow είπε:

Χαχαχχαχα...τι να κανω φιλε μου...θαναση με λενε....3χρονια να δω στρωμενο χιονι και ειμαι διπλα στα μεγαθηρια βελουχι και οιτη....θα κλαιω τωρα μηπως και γελασω αργοτερα...

Ανά μπραβο Θανάσης.Λοιπον Θανάση αν είναι να το κάνεις όπως ο Αντουάν οκ πάω πάσο😋.Αλλά στο πρώτο υποψήφιο χιονοχαμηλο φουλ ενερτζι εκεί...😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακο το διαγραμμα του τζιφου για Θεσσαλονικη...Προλαβαινω να παρω αεροπλανο??🤔

ens_image.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφού θέλετε χιόνια ας δούμε αυτό τουλάχιστον χεχε. Αν και τέτοιους ανέμους με το χιόνι δεν τους θέλω ακόμα και αν μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο

https://m.youtube.com/watch?v=57_ZKwYAY14

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αφού θέλετε χιόνια ας δούμε αυτό τουλάχιστον χεχε. Αν και τέτοιους ανέμους με το χιόνι δεν τους θέλω ακόμα και αν μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο

https://m.youtube.com/watch?v=57_ZKwYAY14

 

Χμμμ...αυτό είναι μάλλον Λέικ εφεκτ...κάτι άλλο δεν παίζει?😋🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Χμμμ...αυτό είναι μάλλον Λέικ εφεκτ...κάτι άλλο δεν παίζει?😋🤣

Φυσικά και δεν είναι lake effect... H Κοντινότερη λίμνη είναι στο μέγεθος του Θερμαικού και είναι καμιά 500αρια χιλιόμετρα μακριά.. Από ψυχρό μέτωπο είναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ και ο χάρτης στην Αμερική. Θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά της ψυχρή εισβολή εκεί, έπρεπε να συμβεί για να κατέβει η Μπέλα στην Ευρώπη

ECN1-24.GIF?00

 

 

ECM1-48.GIF?00

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ο παιος στο 06 διπλασίασε τα προβλεπόμενα χιλιοστά για Θεσσαλονίκη και πέριξ...!!!!όταν τα μοντέλα σε κάτι τέτοιο που προφανος είναι αδύνατον να προβλέπουν χιλιοστά δίνουν 50 και 60 η 100αρα πόσο μακριά μπορεί να είναι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Και ο παιος στο 06 διπλασίασε τα προβλεπόμενα χιλιοστά για Θεσσαλονίκη και πέριξ...!!!!όταν τα μοντέλα σε κάτι τέτοιο που προφανος είναι αδύνατον να προβλέπουν χιλιοστά δίνουν 50 και 60 η 100αρα πόσο μακριά μπορεί να είναι?

Θυμήσου την genesis και θα δεις πόσο μακριά μπορεί να είναι🤣

ecmwfgr-2-6.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Θυμήσου την genesis και θα δεις πόσο μακριά μπορεί να είναι🤣

ecmwfgr-2-6.png?12

Ποια ειναι η γνώμη σου για Θεσσαλονίκη? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...