Jump to content
snowjohn

Ανάλυση χαρτών Σεπτέμβριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μου άρεσαν τα πρωινά, φέρνουν πολύ κρύο έστω και πρόσκαιρα νέα την άνοδο. Απορώ ποιος θέλει να καίμε από τώρα για θέρμανση. Rip στα τιμολόγια σε όσους έχουν φυσικό αέριο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Τελικα αυτα περι τελειωματος καλοκαιριου απο 10 αυγουστου και επειτα ηταν απλα ονειρα θερινης νυκτος ε?

Οπωτε ας φαμε αλλο εναν ακομα καλοκαιρινο καυσωνικο σεπτεμβριο στην μαπα (οπως παντα δηλαδη )

 

Εγώ πάντως δεν το πίστεψα ποτέ αυτό.... Κάποιοι συγκεκριμένοι τα λεγανε😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&date=2022-09-07&model=gfs&member=ENS&bw=1

Εγώ πάντως δεν βλέπω κάποιον καύσωνα στα ensembles. Δύο μέρες με 20-21 στα 850 που δεν έχουν την ίδια βαρύτητα με το αν έρχονταν τον Ιούλιο και μετά μακαρονάδες..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν μου άρεσαν τα πρωινά, φέρνουν πολύ κρύο έστω και πρόσκαιρα νέα την άνοδο. Απορώ ποιος θέλει να καίμε από τώρα για θέρμανση. Rip στα τιμολόγια σε όσους έχουν φυσικό αέριο...

Σιγά το κρύο βρε, με 10-12 στα 850 σιγά που χρειάζεται θέρμανση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν μου άρεσαν τα πρωινά, φέρνουν πολύ κρύο έστω και πρόσκαιρα νέα την άνοδο. Απορώ ποιος θέλει να καίμε από τώρα για θέρμανση. Rip στα τιμολόγια σε όσους έχουν φυσικό αέριο...

Εξαφανίστηκαν και οι βροχές που φαίνονταν πριν μέρες για τα δυτικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν μου αρέσουν καθόλου που πάνε στο ψυχρότερο τα 12αρια.. θα ψοφήσουμε από νωρίς στο κρύο φέτος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν μου αρέσουν καθόλου που πάνε στο ψυχρότερο τα 12αρια.. θα ψοφήσουμε από νωρίς στο κρύο φέτος..

Πολυ νωρις άκομα για να βγάζουμε τέτοια αόριστα συμπέρασματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν μου αρέσουν καθόλου που πάνε στο ψυχρότερο τα 12αρια.. θα ψοφήσουμε από νωρίς στο κρύο φέτος..

Ποιο κρυο; Η κλιματικη τιμη στα 850 για την εποχη ειναι 12-14 βαθμοι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακριβώς βρε παιδιά, στους ~12 στα 850 ειναι τα κλιματικά που μεταφράζεται σε 22-24 στο έδαφος, τέλεια Τ, ότι καλύτερο. Ας τελειώνουμε με την ζέστη γιατί σήμερα σαν να τσίμπησε λίγο και το κατάλαβα, ειδικά λόγω και της υγρασίας.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ελπισουμε να κρατησει λιγο το τελευταιο ζεστο κυμα, ετεροχρονισμενο και οψιμοτατο, και απο 16-17 με τις βροχουλες που φαινονται να μην ξανασηκωσει κεφαλι η Τ πανω απο 22-23 η μεγιστη....φθινοπωραρααααααααααααα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε συνηθίσει τις θερμοκρασίες πάνω από τα κλιματικά και όταν κατεβαίνουν στα κανονικά, τότε μας φαίνεται ως κρυο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, kouvanos said:

Ας ελπισουμε να κρατησει λιγο το τελευταιο ζεστο κυμα, ετεροχρονισμενο και οψιμοτατο, και απο 16-17 με τις βροχουλες που φαινονται να μην ξανασηκωσει κεφαλι η Τ πανω απο 22-23 η μεγιστη....φθινοπωραρααααααααααααα

και περσυ εκανε ενα παρομοιο περιπου ιδιο διαστημα αν θυμασαι

φυσιολογικος σεπτεμβρης μεχρι τωρα παντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Ακριβώς βρε παιδιά, στους ~12 στα 850 ειναι τα κλιματικά που μεταφράζεται σε 22-24 στο έδαφος, τέλεια Τ, ότι καλύτερο. Ας τελειώνουμε με την ζέστη γιατί σήμερα σαν να τσίμπησε λίγο και το κατάλαβα, ειδικά λόγω και της υγρασίας.

Εγώ θέλω να καθίσει πάνω από τα κλιματικά για κανέναν μήνα ακόμα.. Η Λάρισα έχει τα μισά χιλιοστά από Βόλο Τρίκαλα Καρδίτσα.. Είμαι πεινασμένος, δεν έχει πάει καθόλου καλά το δεύτερο μισό του καλοκαιριού υετικά...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ θέλω να καθίσει πάνω από τα κλιματικά για κανέναν μήνα ακόμα.. Η Λάρισα έχει τα μισά χιλιοστά από Βόλο Τρίκαλα Καρδίτσα.. Είμαι πεινασμένος, δεν έχει πάει καθόλου καλά το δεύτερο μισό του καλοκαιριού υετικά...

Άλλο αυτό. Αλλά και στα κλιματικά να είμαστε δεν είναι κρύο αυτό θέλω να πω. Για να βρέξει πάντως δεν είναι ανάγκη να έχει πάνω απ' τα κλιματικά. Μπορεί να έρθει κάνα χαμηλό προς το τέλος του μήνα για παράδειγμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Δυστυχώς φαίνεται να καίγεται όλος ο Σεπτέμβρης. 

Προς τα κει φαίνεται να πηγαίνει η δουλειά δυστυχώς.δεν λέει να πεθάνει το καλοκαίρι με τίποτα 😡

Επεξεργάστηκε από Kalahari desert
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νομίζω οτι δεν πρέπει να τα βάφουμε μαυρα υπάρχουν κάποια θετικά αλλά το σημαντικότερο η τάση απο την επόμενη εβδομάδα δημιουργίας συνθηκών εμποδισμου στην Ανατολική Ευρώπη με αντικυκλώνα με χειμωνιάτικα χαρακτηριστικά δεν είναι μικρό για αυτήν την εποχή,ετσι δημιουργείτει ο Αυλώνας της Μαύρης θάλασσας που αν κάτσει λιγο δυτικότερα θα μιλάμε για άλλα πράγματα.Καλομαθατε/μαθαμε με τις ψυχρές λίμνες και ξεχάσαμε το κυνηγι του Αυλώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, Kalahari desert είπε:

Προς τα κει φαίνεται να πηγαίνει η δουλειά δυστυχώς.δεν λέει να πεθάνει το καλοκαίρι με τίποτα 😡

Δεν εχεις δει τπτ ακομα..δεν φανταζεσαι τι σε περιμενει...bepanthol παρε καμια κουτα εχει προσφορα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τερματίζει για το Σάββατο ο τζιφουλας θερμοκρασιακά, οι τελευταίες αναλαμπές της βρωμοεποχης είν' αυτές. Από βδομάδα στα νορμάλ και το δεύτερο 15μερο πιο κάτω ακόμη, ευελπιστώ αν όχι βροχές τουλάχιστον συννεφιές, μουνταδες κι όλα τα σχετικά καλούδια για την περιοχή εδώ. Άντε να τελειώνουμε με τα ψέματα του σιχαματος που φέτος ήτανε γατάκι που βρυχοταν. Έριξε αρκετό αν όχι πολύ νερό κατά διαστήματα, όαση για μας που είμαστε μακριά από θάλασσες. Μακάρι και του χρόνου τα ίδια και καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Άλλο αυτό. Αλλά και στα κλιματικά να είμαστε δεν είναι κρύο αυτό θέλω να πω. Για να βρέξει πάντως δεν είναι ανάγκη να έχει πάνω απ' τα κλιματικά. Μπορεί να έρθει κάνα χαμηλό προς το τέλος του μήνα για παράδειγμα.

δεν εχει καλές ραγδαιότητες όμως.. Για εμενα αυτο ειναι το ζητουμενο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλάιν μαιν τι λέει ο τζιφος πάντα προς τα πάνω έδινε όλο το καλοκαίρι, όσο δίνει ο Ευρωπαίος Μαξ 20-21 στα 850 δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα, και με την εικόνα αυτη για 14/9 θα μας περάσει γρήγορα

ecmwfgr-1-150.thumb.png.d194adaebe5969f9a33ea54b58b38e03.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακριβώς. Το Ευρωπαϊκό είναι πολύ πιο χαλαρό. Παρατηρώ ότι το yr.no που είναι η αποτύπωση του Ευρωπαϊκού είναι πολύ ακριβές για μέχρι και 3-4 μέρες μπροστά. Και στις Τ και στον υετο. Για εδώ δίνει μέχρι 31, ε σιγά τα αυγά. Ειδικά που η ελάχιστες πέφτουν πλέον δεν μένουν στους 25-26 όπως στην καρδιά του καλοκαιριού. Τα σπίτια μέσα είναι μια χαρά τώρα, δεν θα ανεβεί πολύ η εσωτερική.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ βαρετά τρεξίματα. Έχουμε και το κρύο της επόμενης δευτέρας το οποίο θα εξαφανίσει κάθε ίχνος Cape. 1 χρόνο μετά η ίδια ψυχρή κυκλοφορία..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...