Jump to content
snowjohn

Ανάλυση χαρτών Σεπτέμβριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Πεστα. Που μου πανυγηριζουν όλοι με την ξεροεισβολη

Αν βγουν αυτές οι χαζομάρες πάμε για ακόμα έναν μάπα Σεπτέμβρη.. Τίποτα άστα να πάνε έχουμε χρόνο ακόμα. Χίλιες φορές να βγει το αικον που φέρνει θερμή εισβολή διαρκείας και μετά θα είχε επικό χαμηλό βόμβα, παρά αυτέ τις μπούρδες με +4 στα 850 και ήλιο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλύτερα ψύχρα έστω και χωρίς πολλά νερά, παρά να φάμε 30+ για μέρες με την υγρασία στο Θεό μπας και κάνει καταιγίδες που το μόνο που προσφέρουν είναι καταστροφές σε καλλιέργειες. Να μου λείπει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Μην πανηγυριζουμε με την πτώση της Τ.... Στόχος είναι τα πρωτοβρόχια 

Ετσι, το φθινόπωρο κανονικά ξεκινάει από Κέρκυρα και Ήπειρο.. Οπότε μην δω γκρίνιες όταν θα έχει +8 στα 850 και βροχές ο Γενάρης, όταν θέλουμε ψυχρό και άνυδρο Σεπτέμβρη, τον ορισμό του ανώμαλου καιρού δηλαδή..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε ας βγει το «κρύο» που δείχνει να δροσίσουν οριστικά τα σπίτια και για βροχές έχουμε χρόνο. Ακόμη 11 Σεπτέμβρη έχουμε. Γιατί ότι χτίζαμε τόσες μέρες που κατάφερα να ρίξω την εσωτερική στους 25-26 πάει τώρα. Πάλι 30αρι θα πιάσει με το θερμό κύμα..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα,αν βγουν αυτα τα +24 για ενα τριημερο τουλαχιστον οπως φαινεται στα διαγραμματα,θα μιλαμε για αηδιαστικό καύσωνα για τα δεδομενα της εποχης.Απο κει και περα συμφωνω,οτι τιποτα δεν προσφερει μια ξερή "ψυχρη" εισβολή μετα,εκτος απο σωματικη ανακουφιση μετα τη βρωμοζεστη.Βροχες θέλουμε και ενα πρωτο οργανωμενο χαμηλο απο δυτικα.Βεβαια το τι θελουμε εμεις ειναι αδιαφορο στον καιρο,απλα κουβεντα να γινεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Βρε ας βγει το «κρύο» που δείχνει να δροσίσουν οριστικά τα σπίτια και για βροχές έχουμε χρόνο. Ακόμη 11 Σεπτέμβρη έχουμε. Γιατί ότι χτίζαμε τόσες μέρες που κατάφερα να ρίξω την εσωτερική στους 25-26 πάει τώρα. Πάλι 30αρι θα πιάσει με το θερμό κύμα..

Τόσο εύκολα ανεβαίνει η εσωτερική σου ρε Γιάννη? Έχω να ανοίξω κλιματιστικό από τα μέσα Αυγούστου εδώ, το σπίτι είναι πολύ δροσερό σε σχέση με άλλες χρονιες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τόσο εύκολα ανεβαίνει η εσωτερική σου ρε Γιάννη? Έχω να ανοίξω κλιματιστικό από τα μέσα Αυγούστου εδώ, το σπίτι είναι πολύ δροσερό σε σχέση με άλλες χρονιες

To χτυπάει ο ήλιος όλη μέρα γι' αυτό. Δουλεύω και απ' το σπίτι με υπολογιστή συνεχώς ανοιχτό οπότε ανέβαζει και αυτός την Τ στο δωμάτιο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι ότι όλοι Οι σεπτέμβρηδες μετά το 2016, είχαν σκαμπανευάσματα θερμοκρασίας χωρίς αξίολογες κακοκαιρίες τις περισσότερες φορές. Ο Σεπέμβρης είναι ο μήνας που μπορεί να βγάλει τα πιο εντυπωσιακά καιρικά φαινόμενα εδώ. Αυτό σε συνδυασμό ότι είχαμε τόσες μούφες με τρελαίνει ότι μπορεί να σταματήσιε η ελπίδα για κάτι καλό επειδή θα έρθει το ξερόκρυο. Δυστυχώς οι καιρόφιλοι είμαστε πολύ λιγότεροι σε σχέση με αυτά που νόμιζα οταν βρήκα το φόρουμ. Τελικά στο 90% χιονόφιλοι είμαστε, άρα οι καιρόφιλοι-καταιγιδάκηδες είμαστε όντως η τρελαμένη μειοψηφία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισχύει. Εμένα μου αρέσουν οι καταιγίδες αλλά δεν τρελένομαι κιόλας αν δεν κάνει κυρίως γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για καταστροφές αφού πιο πολύ είναι για το μάτι και από ουσία λίγα πράγματα. Ενώ οι χαλαρές ποτιστικές είναι πολύ πιο ευεργετικές. Αλλά αν δεν κάνει ένα αξιοπρεπές χιόνι (10cm και πάνω στρωμένο παντού με φουλ αρνητικές) ε δεν μπορώ, τρελένομαι. 

Πάντως το Ευρωπαικό έχει και "κρύο" και βροχές

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&date=2022-09-11&model=ecm&member=ENS&bw=1

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καθενας εχει το δικο του γουστο στον καιρο αλλα ολοι ξερουμε οτι το ξεροκρυο αυτον τον μηνα ειναι τζαμπα... Βεβαια νωρις ειναι ακομα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερό το διάγραμμα του ευρωπαϊκού,τα σκαμπανεβάσματα στο τέλος μοιάζουν με αυτά της Αμερικής!Από +25 στους +5!Από το βαθύ καύσωνα στο βαθύ φθινόπωρο μέσα σε 2-3 μέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Φοβερό το διάγραμμα του ευρωπαϊκού,τα σκαμπανεβάσματα στο τέλος μοιάζουν με αυτά της Αμερικής!Από +25 στους +5!Από το βαθύ καύσωνα στο βαθύ φθινόπωρο μέσα σε 2-3 μέρες.

Χωρίς βροχές ομως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρωταρχικά Μ ενδιαφέρει να φύγει η ζέστη οπότε εάν γίνει αυτό με βροχή του βοριά η με ξεροκρυο Μ αφήνει αδιάφορο.Μετεπειτα θα αρχίζω να κοιτάω για οργανωμένα χαμηλά.Τψρα αν μας κάτσει συνδιασμός με την πρώτη προσπάθεια τότε θα είναι το ιδανικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε σαπίσει στην υγρασια και στην ζέστη αλλά κάποιοι εκεί τον χαβά τους 

Απο ποτέ ο Σεπτεμβρίος ήταν καθαρός φθινοπωρινος μήνας τα τελευταία 15 έτη?

Μακάρι και ψυχρή έισβολη ευχόμαι, μπας και δροσίσουν λίγο τα τσιμέντα, στις παλιοχαβουζες που ζούμε οι περισσότεροι μας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

το 6αρι αρχικά έκανε μια σωστή κίνηση, αλλά παραμένει χάλια. Τέλειο το αικον.

Δεν υπάρχει μοντέλο αικον

Απορώ γιατί το βλέπεις ακόμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Χωρίς βροχές ομως

Τα υποσεναρια δείχνουν όμως και αλλαγή σε αυτό το κομμάτι 

Χίλιες φορές να βγουν τα δικά του ενσεμπλες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Δεν υπάρχει μοντέλο αικον

Απορώ γιατί το βλέπεις ακόμα 

μια χαρά υπάρχει, ειδικά μέσα στον Αύγουστο τα πήγε εξαιρετικά.. Δηλαδή ο τζίφος είναι καλύτερος προγνωστικά? Δεν το νομίζω. Κοιτώντας τις μεταβλητές ο τζίφος μέσα στον Αύγουστο ειδικά ήταν από τα χειρότερα, αν όχι το χειρότεερο μοντέλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σεπτέμβριος 2014... Για κάτι τέτοια είχα αγαπήσει αυτόν τον μήνα.  Έχω δει τις καλύτερες καταιγίδες της ζωής μου εκείνο τον μήνα [όχι απαραίτητα του 14], που κανένας μήνας του καλοκαιριού δεν έχει κάνει, και φυσικά μιλάω για θερμικές..

78GoC5O.jpgktUMMJp.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

μια χαρά υπάρχει, ειδικά μέσα στον Αύγουστο τα πήγε εξαιρετικά.. Δηλαδή ο τζίφος είναι καλύτερος προγνωστικά? Δεν το νομίζω. Κοιτώντας τις μεταβλητές ο τζίφος μέσα στον Αύγουστο ειδικά ήταν από τα χειρότερα, αν όχι το χειρότεερο μοντέλο.

Τόν χειμώνα όμως το αικον πέταγε χαρταετο

Εκεί την πολυπόθητη αξία του την είδαμε εδώ μέσα 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Snowstorm είπε:

Τόν χειμώνα όμως το αικον πέταγε χαρταετο

Εκεί την πολυπόθητη αξία του την είδαμε εδώ μέσα 😂

Ε καλά άλλο τότε Σπύρο, Τότε ναι χάλια τα πήγαινε. Αλλά επειδή κάθε μοντέλο έχει διαστήματα επιτυχίας και αποτυχίας, τα κοιάω όλα όλον τον καιρό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...