Jump to content
snowjohn

Ανάλυση χαρτών Σεπτέμβριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ε καλά άλλο τότε Σπύρο, Τότε ναι χάλια τα πήγαινε. Αλλά επειδή κάθε μοντέλο έχει διαστήματα επιτυχίας και αποτυχίας, τα κοιάω όλα όλον τον καιρό

Γενικά θα αλλάξουν πολλά στην προοπτική που διαφαίνεται 

Το μόνο όμως που  κλείδωνει  για ακόμα μια φορά, η θερμή εισβολή από τα μέσα της επόμενης εβδομάδας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δραμα το διαγραμμα του τζιφου,+8 με +10 πανω απο τα κανονικα για ενα τριημερο τουλαχιστον και μετα η προοπτικη βροχων αγνοειται για αττική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, geornik είπε:

Ποιο ειναι το ρεκορ ζεστης αραγε για 16-17 Σεπτεμβριου?

Λιγο που κοιταξα στο mode compare annee προσφατα το 2017 είχε μεγάλο καυσωνα εκεινες τις μερες . Πόσο είχε φτάσει τοτε; Επίσης το 2015 ειχε παλι πολυ ζεστη τοτε αλλα οχι τοσο οσο στις αρχες. Αυτές είναι οι μονες φορές που μας καταπινουν κοκκινα χρωματα τον 21ο αιωνα. Οι προηγουμενες ειναι πισω 1987 και 1968 ειχε επισης πανω απο +22 τετοιες μερες. Το 1987 πρέπει να ταν μεγάλος καυσωνας εκει 16-17 πρεπει να χε και 40ρια

Επεξεργάστηκε από Axioni_Florina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω θα το γράφω όσο και κουραστικός να γίνομαι 

Για έμας εδώ τους Αττικαριους

Ο χειρότερος μήνας του καλοκαιριού θα είναι πάντα ο Σεπτεμβρίος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Εγω θα το γράφω όσο και κουραστικός να γίνομαι 

Για έμας εδώ τους Αττικαριους

Ο χειρότερος μήνας του καλοκαιριού θα είναι πάντα ο Σεπτεμβρίος 

Ίσως απλά επειδή επικρατεί τό ότι με τό πού μπαίνει ο Σεπτέμβρης ξαφνικά φθινώπορο κάτι πού φυσικά δεν ισχύει . προσωπική μου γνώμη αύριο αττική θά βγάλει αστάθεια....

Επεξεργάστηκε από tendcol
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, geornik said:

Ποιο ειναι το ρεκορ ζεστης αραγε για 16-17 Σεπτεμβριου?

Ρεκόρ όλου του Σεπτεμβρίου πάντως είναι 42 βαθμοί το 2015 σε Ελευσίνα ΕΜΥ, Λάρισα ΕΑΑ (με ερωτηματικό γιατί τσίμπαγε τότε) και Σίβας ΕΑΑ. Αυτά όμως είχαν σημειωθεί αρχές Σεπτεμβρίου.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Εγω θα το γράφω όσο και κουραστικός να γίνομαι 

Για έμας εδώ τους Αττικαριους

Ο χειρότερος μήνας του καλοκαιριού θα είναι πάντα ο Σεπτεμβρίος 

Συμφωνώ απόλυτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Εγω θα το γράφω όσο και κουραστικός να γίνομαι 

Για έμας εδώ τους Αττικαριους

Ο χειρότερος μήνας του καλοκαιριού θα είναι πάντα ο Σεπτεμβρίος 

Και ο Οκτώβρης πολλές φορές..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως πιστεύω ότι την ερχόμενη Πέμπτη-Παρασκευή ενδεχομένως να δούμε και απόλυτα ρεκόρ μέγιστης για β' μισό Σεπτεμβρίου. Αν επιβεβαιωθεί το +26 στα 850 στα ηπειρωτικά, τότε νομίζω αποτελεί ρεκόρ για την εποχή. @KapelosG έχεις στοιχεία για το ρεκόρ Τ850 το Σεπτέμβρη;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιών said:

Αν επιβεβαιωθεί το +26 στα 850

Αν γίνει το +26 τότε κινδυνεύει και το εθνικό ρεκόρ Σεπτεμβρίου αν κάτσουν οι άνεμοι τοπικά σε ευάλωτες περιοχές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γκρινια για τη ζεστη που ερχετε..γκρινια για το κρυο που ερχετε μετα τη ζεστη..γκρινια για τις βροχες που δεν φαινονται το σεπτεμβρη το πιο καταιγιδατο μηνα..αφου ξεσκιστηκε πρωτα ο αυγουστος ο πιο ηλιολουστος..πως θα ζησουν μετα οι γυναικες μας ρε παιδια που τους περνετε τη δουλεια😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Βελτίωση των 12 Αρίων, ειδικά το αικον πάλι το τέλειο σενάριο είναι.

Ναι φιλαράκι ο Γερμανός έχει το πιο δυτικό σεναριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιών είπε:

Πάντως πιστεύω ότι την ερχόμενη Πέμπτη-Παρασκευή ενδεχομένως να δούμε και απόλυτα ρεκόρ μέγιστης για β' μισό Σεπτεμβρίου. Αν επιβεβαιωθεί το +26 στα 850 στα ηπειρωτικά, τότε νομίζω αποτελεί ρεκόρ για την εποχή. @KapelosG έχεις στοιχεία για το ρεκόρ Τ850 το Σεπτέμβρη;

image.png.1fd49b31b5694cebadf16f2aeb54edfb.png

Η 24/9/1979 ειχε τρελο εγκλωβισμο ψηλα, επιφανειακα δεν ηταν κατι ιδιαιτερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και αρκετά διαοφρετικός, βελτιώθηκε και ο ευρωπαίος. Αλλά είπαμε αν έβγαινε το αικον, θα είχαμε 1 ημέρα επιπλέον ζέστης, αλλά μετά δεν θα γινόαν κυκλογέννεση, αλλά ΤΕΡΑΤΟγεννεση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

image.png.1fd49b31b5694cebadf16f2aeb54edfb.png

Η 24/9/1979 ειχε τρελο εγκλωβισμο ψηλα, επιφανειακα δεν ηταν κατι ιδιαιτερο

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ!

Άρα πράγματι απειλούνται ενδεχομένως τα ρεκόρ. Βέβαια πιστεύω θα το μετριάσει μέχρι τότε, οπότε κουλ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπεραααααα!!!Τρομερη νυχτα για πολλους λογους...Αλλα δεν ειναι της παρουσης...😋

Για οσους γκρινιαζουν..Ανσαμπλ ευρωπαικου...Καλα παμε..Ειπαμε..20 του μηνα,κονιακακι και κολιβα για το καλοκαιρι...Καλο βραδυ...

ens_image (4).png

Τζεμ..

ens_image (6).png

Τζιφος..

ens_image (5).png

Σταματηστε τη μιρλα αδερφια...Ολα θα γινουν..Οπως πρεπει και καλυτερα...Καληνυχτα!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλάκα πλάκα αν κάτσει ο κατάλληλος άνεμος μπορεί στο θερμό κύμα να σημειωθεί η μέγιστη έτους. 38.3 είναι μέχρι στιγμής..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως παρα τις πολυ υψηλες θερμοκρασιες στα 850hp στο κεντρο της Αθηνας δεν φαινεται να ξεπερνα τους 34c ..πλεον δεν υπαρχει δυναμικη για τρελα νουμερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Έχουμε σαπίσει στην υγρασια και στην ζέστη αλλά κάποιοι εκεί τον χαβά τους 

Απο ποτέ ο Σεπτεμβρίος ήταν καθαρός φθινοπωρινος μήνας τα τελευταία 15 έτη?

Μακάρι και ψυχρή έισβολη ευχόμαι, μπας και δροσίσουν λίγο τα τσιμέντα, στις παλιοχαβουζες που ζούμε οι περισσότεροι μας. 

Ο Σεπτέμβρης για μένα μέχρι τις 20 είναι καλοκαιρινός μήνας. Όπως κι ο Ιούνιος μέχρι 20 είναι άνοιξη περισσότερο. Το ίδιο για Δεκέμβρη και Μάρτη (αμφότερους μέχρι 20) για φθινόπωρο και χειμώνα αντίστοιχα. Πέρσι όμως 5-10/9 έκανε φθινοπωρινό καιρό γενικά στην Αθήνα είναι καλύτερος ο Σεπτέμβρης από τα βόρεια. Και γενικά είστε τυχεροί διότι έχετε όψιμες εποχές (εδώ βόρεια Ελλάδα οι εποχές είναι πρώιμες - κακό αυτό).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Σεπτέμβριος 2014... Για κάτι τέτοια είχα αγαπήσει αυτόν τον μήνα.  Έχω δει τις καλύτερες καταιγίδες της ζωής μου εκείνο τον μήνα [όχι απαραίτητα του 14], που κανένας μήνας του καλοκαιριού δεν έχει κάνει, και φυσικά μιλάω για θερμικές..

78GoC5O.jpgktUMMJp.jpg

Φίλε μισώ τις καταιγίδες! Αυτό που έζησα Σεπτέμβρη 2014 και Μάιο 2018 (μακράν ο χειρότερος της ζωής μου πιο άθλιος πεθαίνεις μόνο το τέλος του 26 και μετά τον ψιλοέσωσε 1-25 ήταν φρίκη) δε θέλω να το ξαναζήσω! Ευτυχώς 15/6-15/11 ήταν φοβερά τέλειο 5μηνο το 2018 (με λίγες εξαιρέσεις μέσα Σεπτέμβρη).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, geornik είπε:

Ποιο ειναι το ρεκορ ζεστης αραγε για 16-17 Σεπτεμβριου?

Γύρω στους 38-39 λογικά. Αφού 11-15/9 συχνά είχε πρωτοβρόχια. Για 9/9 πχ είναι 38 το 1993. Έκανε 7-10/9 κύμα έντονης ζέστης. Το μεγάλο κακό του Μαϊου - Ιουνίου (κυρίως Μαϊου) είναι οι απογευματινές καταιγιδομπόρες. Αυτό που έζησα το 2018 από 20/4 μέχρι 20/6 δε θέλω να το ξαναζήσω. Βέβαια μετά 1/7 μέχρι 15/11 ήταν φοβερό διάστημα (το καλύτερο εβερ) ακόμη και φέτος πχ βαρετό βαδίζει. Πέρσι ήταν επίσης καλό το 1/7 έως 15/11 με λίγες εξαιρέσεις μέσα Σεπτέμβρη, αρχές Οκτώβρη και 1 δυνατό 2-5/8.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Εγω θα το γράφω όσο και κουραστικός να γίνομαι 

Για έμας εδώ τους Αττικαριους

Ο χειρότερος μήνας του καλοκαιριού θα είναι πάντα ο Σεπτεμβρίος 

Τουλάχιστον σε εσάς εκεί είναι καλοκαίρι εδώ στη Σαλόνικα τι να πούμε που το καλοκαίρι είναι 1/6-31/8;;; Σε εσάς τουλάχιστον είναι 22/6-21/9 όπως θα έπρεπε να είναι παντού στο βόρειο ημισφαίριο!

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...