Jump to content
snowjohn

Ανάλυση χαρτών Σεπτέμβριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητάω πολλά? Ένα τελευταίο +20 στα 850 για 3 μέρες θέλω στην Λάρισα να στανιαρω από το ψοφοκρυο των τελευταίων μερων🥲

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ζητάω πολλά? Ένα τελευταίο +20 στα 850 για 3 μέρες θέλω στην Λάρισα να στανιαρω από το ψοφοκρυο των τελευταίων μερων🥲

Εγώ ακόμα με παντόφλες ξυπόλητος κυκλοφορώ...άμα δεν πάει Νοέμβριος δεν φοράω κάλτσα

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Kilkis1989 είπε:

Εγώ ακόμα με παντόφλες ξυπόλητος κυκλοφορώ...άμα δεν πάει Νοέμβριος δεν φοράω κάλτσα

 

 

Εσύ και ένας παλιός γνωστός μου χαχα.. Που κυκλοφορούσε με κοντομάνικο στο χιόνι ο αθεόφοβος! Εγώ ήδη μακρυμανικο και εγκαινίασα κασκόλ στο σπίτι [ευτυχώς το κασκόλ για 2 μερούλες λογικά μόνο], γιατί το κρύο κάνει ιδιαίτερα κακό στα μυοσκελετικά μου. Ήδη οι πόνοι έχουν αυξηθεί σημαντικά τις τελευταίες μέρες. Αλλά τι να κάω.. 8 μηνάκια υπομονή τώρα..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εσύ και ένας παλιός γνωστός μου χαχα.. Που κυκλοφορούσε με κοντομάνικο στο χιόνι ο αθεόφοβος! Εγώ ήδη μακρυμανικο και εγκαινίασα κασκόλ στο σπίτι [ευτυχώς το κασκόλ για 2 μερούλες λογικά μόνο], γιατί το κρύο κάνει ιδιαίτερα κακό στα μυοσκελετικά μου. Ήδη οι πόνοι έχουν αυξηθεί σημαντικά τις τελευταίες μέρες. Αλλά τι να κάω.. 8 μηνάκια υπομονή τώρα..

Μιχαήλ σε φαντάζομαι στο κυρίως πιάτο του χειμώνα με σκούφο, γάντια, κασκόλ και εσωθερμικά μέσα στο σπίτι και να παρακαλάς να έρθουν οι Αλκυονίδες. 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μιχαήλ σε φαντάζομαι στο κυρίως πιάτο του χειμώνα με σκούφο, γάντια, κασκόλ και εσωθερμικά μέσα στο σπίτι και να παρακαλάς να έρθουν οι Αλκυονίδες. 

Το βλέπω πολύ πιθανό φέτος χαχα. Άντε ίσως να μην έχω γάντια, αυτό το έκανα μόνο όταν γυρνούσα  στο φοιτητικό σπίτι στα Γιάννενα μετά τα Χριστούγεννα που η θερμομόνωση ήταν 0, και όταν γυρνούσα είχε εσωτερική 8 βαθμούς χαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Εσύ και ένας παλιός γνωστός μου χαχα.. Που κυκλοφορούσε με κοντομάνικο στο χιόνι ο αθεόφοβος! Εγώ ήδη μακρυμανικο και εγκαινίασα κασκόλ στο σπίτι [ευτυχώς το κασκόλ για 2 μερούλες λογικά μόνο], γιατί το κρύο κάνει ιδιαίτερα κακό στα μυοσκελετικά μου. Ήδη οι πόνοι έχουν αυξηθεί σημαντικά τις τελευταίες μέρες. Αλλά τι να κάω.. 8 μηνάκια υπομονή τώρα..

H μόνη λύση για σένα  Μιχαήλ είναι καμιά Φλόριντα Ηνωμένων Πολιτειών ....εκτός αν έχει άλλο μέρος χωρίς κρύο τον χειμώνα αλλά με καταιγίδες... κανένα τροπικό μέρος ίσως... 

Στα των μοντέλων πολύ ζεστάθηκαν τα τρεξίματα όλων των μοντέλων....σε επικίνδυνο βαθμό για τελευταίες ημέρες τουμήνα αρχές του άλλου..... ενώ σηκώνουν και τον υποτροπικό στην ανατολική μεσόγειο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μέσος όρος του ευρωπαίου και τα κύρια τρεξίματα καθώς και τα ανσάμπλ τω περισσότερων άλλων κύριων μοντέλων συμφωνούν σε αρκετά έως πολύ ζεστό τελείωμα αυτού του μήνα και αρχή του άλλου..... η διάταξη που εμφανίζει έτσι γενικά μιλώντας είναι κατέβασμα αυλώνα στη δυτική ευρώπη-δυτική Μεσόγειο και έτσι άνοδο θερμών αερίων μαζών στην ανατολική ευρώπη ανατολική Μεσόγειο......

πρώτον παίζει πιθανότητα να ξεκόλλησε ή να ξεκολλήσει  η κυκλοφορία που είχαμε τόσους μήνες και να πέφτουν οι αυλώνες στην δυτική ευρώπη ή απλά να είναι αυτό μια μικρή  σχετικά χρονικά ανάπαυλα στην έως τώρα βασική κυκλφορία....

δεύτερον, λόγο εποχής(χαμηλή προγνωσιμότητα) ίσως έχουμε αλλαγές στα τρεξίματα τις επόμενες ημέρες σε πιο νορμαλ καταστάσεις - να μετριαστεί η άνοδος και γενικά η διάταξη.... φυσικά μπορεί και να ενισχυθεί....

άρα περιμένουμε να δούμε τι μας περιμένει......

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλό 18αρι αν και θα προτιμούσα να μας πλάκωνε αντικυκλωνας η να πάει η λίμνη η ένα βαθύ χαμηλό προς την ιβηρική...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Wintersnowman είπε:

Γυρω στους 30 η θερμοκρασία στα πεδινά στην Αττική στα τέλη του μηνός ίσως κάνει ένα τσικ προς τα πανω

ens_image (6).png

ens_image (7).png

Από 27/9 και μετά όλα δείχνουν ότι πάμε σε θερμό/ξηρό καιρό με πάνω από 30 βαθμούς! Μάλιστα αυτό δείχνει να κρατάει μέχρι 5-6/10 (εκεί περίπου θα το γυρίσει βοριάδες και σχετική ψύχρα για την εποχή).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και πλησιάζουμε σιγά σιγά ο αυλώνας παραμένει αρκετά απρόβλεπτος. Πάντως το πλοτ τουιστ είναι ότι προτιμώ το ούκμο.. Το οποίο βέβαια φτιάχνει τον τυφωνάκο του, αλλά όχι εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κανένας καύσωνας όσο αφορά την θερμοκρασία.η υγρασία θά είναι τό θέμα κυρίως για εμάς στα ανατολικά πού δεν είμαστε συνηθισμένοι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευρωπαϊκό δίνει 38άρι για 1η Οκτωβρίου στη Λίνδο!

1142129703_Screenshot2022-09-23at6_40_23PM.thumb.png.196852bc54b6b53b2143a31338c5b51a.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, tendcol είπε:

Κανένας καύσωνας όσο αφορά την θερμοκρασία.η υγρασία θά είναι τό θέμα κυρίως για εμάς στα ανατολικά πού δεν είμαστε συνηθισμένοι 

Λόγω νοτιαδων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ευρωπαϊκό δίνει 38άρι για 1η Οκτωβρίου στη Λίνδο!

1142129703_Screenshot2022-09-23at6_40_23PM.thumb.png.196852bc54b6b53b2143a31338c5b51a.png

Ανέβα Ηλιούπολη νά σού δώσω λεφτά για τό αεροπλάνο να πας να τό χαρείς!!

Επεξεργάστηκε από tendcol
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, tendcol said:

Ανέβα Ηλιούπολη νά σού δώσω λεφτά για τό αεροπλάνο να πας να τό χαρείς!!

Και τα 30άρια+ που θα έχει η Αθήνα καλά είναι για αρχές Οκτωβρίου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρχικά πολύ πάνω από τα κανονικά η θερμοκρασία και στα 1500 μέτρα υψόμετρο και στα πεδινά κοντά στους 30 -32 βαθμούς με βαθμιαία αισθητη πτώση μετά τις 5-6 Οκτωβρίου προοδευτικά!!!!!!

ens_image (8).png

ens_image (9).png

Επεξεργάστηκε από Wintersnowman
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Με αυτά που βλέπω στα τρεξίματα... Νομιζω οι Ηπειρωτες πρέπει να ετοιμαζόμαστε για βάρκες από εβδομάδα.... 

Εγώ πάλι όπως το βλέπω, μάλλον τυπικές βροχές και καταιγίδες θα είναι, τίποτα το ιδιαίτερο. Τα καλά σενάρια με πραγματικά οργαωμένα μέτωπα έχουν εξαφανιστεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιτέλους μπήκε στην πρώτη καρτέλα το 20αρια. Ξέρω έχω γίνει Τάσος, αλλά δεν την παλεύω με τόσο κρύο για την εποχή! Πάπλωμα από 20 Σεπτέμβρίου είναι υπερβολή.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...