Jump to content
snowjohn

Ανάλυση χαρτών Σεπτέμβριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Επιτέλους μπήκε στην πρώτη καρτέλα το 20αρια. Ξέρω έχω γίνει Τάσος, αλλά δεν την παλεύω με τόσο κρύο για την εποχή! Πάπλωμα από 20 Σεπτέμβρίου είναι υπερβολή.

Μιχαήλ εδώ στην Ημαθία θα έχει καλό καιρό το επόμενο διάστημα? Γιατί δεν θέλουμε καθόλου βροχές λόγω δουλειάς αυτήν την περίοδο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Imathia Desert είπε:

Μιχαήλ εδώ στην Ημαθία θα έχει καλό καιρό το επόμενο διάστημα? Γιατί δεν θέλουμε καθόλου βροχές λόγω δουλειάς αυτήν την περίοδο...

Εξαρτάται από ο πόσο θα εισχωρήσουν οι βροχές των δυτικών.. Πάντως οργανωμένο σύστημα δεν φαίνεται περίπου για 1 εβδομάδα μπροστά, που να επηρεάζει και την Μακεδονία.. ϊσως την Τρίτη βγουν κάποιες τοπικές καταιγίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Δεν τη γλιτώνουμε την πολλή ζέστη για 1,2 Οκτώβρη όπως φαινεται

Δεν θα την νιώσεις καν μόνο μεσημέρι 12-3 αν είσαι στον ήλιο δεν έχει δυναμική τώρα η προηγούμενη ζέστη με 24 στα 850 ήταν ψωφια εχει μεγαλώσει η νύχτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, PAGETONAS είπε:

Πιο ωραία είσοδο φθινοπώρου δεν έχει γίνει εδώ και χρόνια.

Βαθυ φθινόπωρο Βαγγέλη,,εδώ έχουν παγώσει και τα σπίτια πλέον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, CLAPSANTO είπε:

Βαθυ φθινόπωρο Βαγγέλη,,εδώ έχουν παγώσει και τα σπίτια πλέον 

Εγώ πάντως θεωρώ ότι έχουμε την χειρότερη μετάβαση φθινοπώρου που θυμάμαι. Η καλύτερη ήταν μία και μόνο μία. το 2016. Με τέτοιες κακοκαιρίες πρέπει να ξεκνάει το φθινόπωρο και έπειτα με ψυχρές μετωπάρες εκ του Ιονίου. Αντίθετα ξεκινήσαμε με τις υπερμπούρδες. Θέλω 100 χιλ τώρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μωρ' δεν πα να φέρει και +85 στα 850. Το καλοκαίρι ψόφησε για φέτος, ο,τι και να κάνει αρχές Οκτώβρη που νυχτώνει 7 η ώρα έχει ελάχιστη σημασία πλέον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Χιών είπε:

Μωρ' δεν πα να φέρει και +85 στα 850. Το καλοκαίρι ψόφησε για φέτος, ο,τι και να κάνει αρχές Οκτώβρη που νυχτώνει 7 η ώρα έχει ελάχιστη σημασία πλέον.

Ίδια διάρκεια μέρας/νύχτας έχεις και στα μέσα Μαρτίου αλλά μέσα Μαρτίου έχεις πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες κατά μέσο όρο! Να μη θυμίσω τι έγινε φέτος στις 11-12/3 που παρολίγο να το στρώσει μέσα στην Αθήνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλες αλλαγές από τρέξιμο σε τρέξιμο και από μέρα σε μέρα μετά τις 120-144 ώρες ενδεικτικό της χαμηλής προγνωσιμότητας της εποχής που διανύουμε... και της αρκετά έντονης κινητικότητας στα συστήματα στην ευρώπη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, Gary είπε:

προβλεπω βαρυχειμωνια τυπου 2001

Καλώς τον ,, καλό χειμωνα ...Εγώ προβλέπω 06-07 Έτσι για να μη σπάσω τη παράδοση 😂😂

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι τρεξιματαρα εκανε ο τζιφος δινει 50 ποντους βασιλιτσα 8 του μηνα ,, όχι ότι θα βγει αλλα η διάταξη στις 8 του μηνα ειναι η ιδανικότερη για χειμωνα εδω  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Ευρωπαικό δίνει τοπικά μέχρι και 36άρια για αρχές Οκτωβρίου στη Δυτική Αθήνα και Θριάσιο φάση.

 

735201375_Screenshot2022-09-25at2_11_47AM.thumb.png.caaf3d13a6bebb37e9fbc3e22333a3ce.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες....μεγαλυτερη καιρικη ξενερα δεν θα μπορουσαν να δινουν τα μοντελα...

Μετα το πανεμορφο φθινοπωρινο κρυο και βροχερο 5ημερο, περαν της 12ημερης βαρετοκαιριας για Αττικη φαινεται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και πιο ψηλα η Τ, ειτε με νοτια, ειτε με βορια, ειτε με αραιη συννεφια, ειτε με λιακαδα...

Με αποκορυφωμα τα 33-35αρια την αααααλλη Κυριακη, Οκτωβρη πλεον....

ΜΑΚΑΡΙ να αλλαξει, δεν θα την παλεψουμε, ειλικρινα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με δεδομένο ότι για πρώτη φορά στην ζωή μου με ενδιαφέρει να ζεστάνει περισσότερο από το να έχει κακοκαιρία, αφού η μουφολάρισα θα πάρει το 0, το 6αρι είναι επικο τρέξιμο.. Πραγματικά το χρειζόμαστε εδώ ,είναι θέμα ζωής ή θανάτου για οικονομικούς λόγους...  ¨Εως και 26 στα 850!! Λογικά θα φτάνει για να ζεσταθούν τα σπίτια στον βαθμό που να μπορούμε να φοράμε κοντομάνικο ευελπιστώ, αλλά κλιματισμός αποκλείεται να χρειαστεί. Βασικά εγώ ειδικα θα ανοίγω παράθυρα μεσημέρι με το 35αρι αν υπάρξει για να σώσουμε ότι μπορούμε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Με δεδομένο ότι για πρώτη φορά στην ζωή μου με ενδιαφέρει να ζεστάνει περισσότερο ασπό το να έχει κακοκαιρία, αφού η μουφολάρισα θα πάρει το 0, το 6αρι είναι επικοέξιμο.. Πραμά το χρειζόμαστε δώζά ζω ή θανάτονα αντομ΄ρουντόν, για οικονομικούς λόγους...  ¨Εως και 26 στα 850!! Λογικά θα φτάνει για να ζεσταθούν τα σπίτια στον βαθμό που να μπορούμε να φοράμε κοντομάνικο ευελπιστώ, αλλά κλιματισμός αποκλείεται να χρειαστεί. Βασικά εγώ ειδικα θα ανοίγω παράθυρα μεσημέρι με το 35αρι αν υπάρξει για να σώσουμε ότι μπορούμε.

Μιχαήλ αν είναι πάλι να ανοίξουμε κλιματιστικά για να δροσιστούμε, προτιμώ να κάνει ψύχρα όπως αυτή την εβδομάδα και με ένα παπλωματάκι να κοιμάμαι σαν άνθρωπος. Καταλαβαίνω τι λες, αλλά είτε με πολύ ζέστη είτε με πολύ κρύο ( δεν φαίνεται κάτι τέτοιο και ούτε αυτές τις μέρες είχε πολύ κρύο) προτιμώ την ψύχρα όπου μπορείς να το παλέψεις κάπως σε σχέση με την ζέστη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μιχαήλ αν είναι πάλι να ανοίξουμε κλιματιστικά για να δροσιστούμε, προτιμώ να κάνει ψύχρα όπως αυτή την εβδομάδα και με ένα παπλωματάκι να κοιμάμαι σαν άνθρωπος. Καταλαβαίνω τι λες, αλλά είτε με πολύ ζέστη είτε με πολύ κρύο ( δεν φαίνεται κάτι τέτοιο και ούτε αυτές τις μέρες είχε πολύ κρύο) προτιμώ την ψύχρα όπου μπορείς να το παλέψεις κάπως σε σχέση με την ζέστη. 

Νικολλαααα καλη σεζόν φιλε....Μην ασχολείσαι με τον μιχαηλ το παιδι ειναι για μουσωνες χαχαχαα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Μιχαήλ αν είναι πάλι να ανοίξουμε κλιματιστικά για να δροσιστούμε, προτιμώ να κάνει ψύχρα όπως αυτή την εβδομάδα και με ένα παπλωματάκι να κοιμάμαι σαν άνθρωπος. Καταλαβαίνω τι λες, αλλά είτε με πολύ ζέστη είτε με πολύ κρύο ( δεν φαίνεται κάτι τέτοιο και ούτε αυτές τις μέρες είχε πολύ κρύο) προτιμώ την ψύχρα όπου μπορείς να το παλέψεις κάπως σε σχέση με την ζέστη. 

Εδώ Νικόλα κάνει πολύ κρύο, ενώ μέσα στην πεδιάδα, φτάσαμε ακόμα και 5 βαθμούς ελάχιστη.. Κλιματιστικό δεν θα ανοίξει ούτε και με εβδομάδα με μέγιστες 38 βαθμούς, γιατί απλά θα ανεβεί το πολύ σε ανθρωπινες θερμοκρασίες, και όχι σε μη ανεκτές καλοκαιρινές.. Έχουμε πάνω από ένα μήνα να ανοίξουμε κλιματιστικό εδώ, βασικά πλάκα πλάκα παίζει να έχουμε περάσει 45 μέρες από την τελευταία φορά.

 

Πάντως χαρακτηριστικά ο μπαμπάς μου που δουλεύει νύχτα και είναι αρκούδα στην κυριολεξία για την αντοχή του στο κρύο, δεν έχει ξανανιώσει τόσο κρύο τόσο νωρίς. Και όντως έχουμε ρεκόρ χαμηλών ελαχίστων

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επικό τρέξιμο που δείχνει +26°C στα 850hpa αρχές Οκτωβρίου. Ότι θες διαβάζεις.... Στα όρια του παραλογισμού. Οι πραγματικοί καιρόφιλοι είναι αρκετά λιγότεροι τελικά. Του τύπου "το ιστορικό χιόνι να κάνει κι ας έχει +25 στα 850hpa όλο τον υπόλοιπο χρόνο".

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Επικό τρέξιμο που δείχνει +26°C στα 850hpa αρχές Οκτωβρίου. Ότι θες διαβάζεις.... Στα όρια του παραλογισμού. Οι πραγματικοί καιρόφιλοι είναι αρκετά λιγότεροι τελικά. Του τύπου "το ιστορικό χιόνι να κάνει κι ας έχει +25 στα 850hpa όλο τον υπόλοιπο χρόνο".

Λάθος άτομο βρήκες να μην πεις καιρόφιλο... Ίσα ίσα πολλοί που θέλουν τα κρύα τώρα με αποτέλεσμα ένας μήνας αστάθειας να πήγε χαμένος! Έτσι λοιπόν αφού ο Σεπτέμβριος μπήκε στο καλαθι των αχρήστων για μια ακόμη φορά, ε ο στόχος είναι απλά να ζεσταθούμε μπας και αντέξουμε τον δύσκολο χειμώνα που έρχεται.

 

Καταιγιδάκηδες μεγαλύτερους από εμένα και τον Σάκη, δεν πρόκειται να βρεις σε αυτό το φόρουμ, όσο και να ψάξεις.. Είμαι από τους ελάχιστους πραγματικούς καιρόφιλους του φόρουμ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα το γιατί οι ιστορικά χαμηλές θερμοκρασίες είναι για καιρόφιλους, αλλά οι ιστορικά υψηλές θερμοκρασίες δεν είναι για καιρόφιλους δεν ξέρω.. Εγώ αυτό που πιστεύω είναι ότι για να είσαι καιρόφιλος, πρέπει να σου αρέσουν τα φαινόμενα, ανεξαρτήτου θερμοκρασίας. Και αφού έλειπαν αυτά τον Σεπτέμβριο, αν σου άρεσε αυτός ο Σεπτέμβριος και είσαι Λαρισαίος ξέρω εγώ, αυτόματα δεν μπορεί να αποκαλείσαι καιρόφιλος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλη κουβέντα του τι εστί καιροφιλος.Κατ εμέ οτιδήποτε έχει να κάνει με ζεστή είναι αποδεκτό μόνο Ιούνιο Ιούλιο και Αύγουστο όπου είναι και η εποχή του.Οποτε το κρύο που έχει αυτή την εποχή είναι όχι μόνο αποδεκτό αλλά και πολύ ευχάριστο.Πολυ καλό επίσης θεωρώ ότι έχουμε ξεροκρυο αυτές τις μέρες όπως επίσης πολύ καλό κατά εμέ είναι και η λίμνη που θα φέρει βροχές στην δυτικοκεντρικη Μεσόγειο .Μια είσοδος φθινοπώρου παραγγελία από τις λίγες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...