Jump to content
snowjohn

Ανάλυση χαρτών Σεπτέμβριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευνοηθηκαμε πάρα πολύ όλο το καλοκαίρι από τις λίμνες οπότε είναι απαραίτητο ένα διαλλειμα κάποιων πολλών ημερων τώρα και κάποιων πολλων ημερων μέσα στον Οκτώβριο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την Τρίτη θα κάνει ένα πέρασμα βροχής λογικά και σε Μακεδονία, Θεσσαλία.

Τα δυτικά φυσικά περισσότερα φαινόμενα.

Άντε έστω και έτσι να ξεκινήσει το φθινόπωρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MeteoTirnavos είπε:

Την Τρίτη θα κάνει ένα πέρασμα βροχής λογικά και σε Μακεδονία, Θεσσαλία.

Τα δυτικά φυσικά περισσότερα φαινόμενα.

Άντε έστω και έτσι να ξεκινήσει το φθινόπωρο.

παιδια το φθινοπωρο ξεκιναει μια χαρα εχει δικιο ο Βαγγελης . Παντως βλεπω οτι καθε χρονο τα τελευταια 2  3 χρονια εχουμε ολο κ καλυτερο φθινοπωρο αμα βγουν κ οι προβλεψεις για βροχερο χειμωνα οτι καλυτερο για μας για Β. Ελλαδα τουλαχιστον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τώρα το γιατί οι ιστορικά χαμηλές θερμοκρασίες είναι για καιρόφιλους, αλλά οι ιστορικά υψηλές θερμοκρασίες δεν είναι για καιρόφιλους δεν ξέρω.. Εγώ αυτό που πιστεύω είναι ότι για να είσαι καιρόφιλος, πρέπει να σου αρέσουν τα φαινόμενα, ανεξαρτήτου θερμοκρασίας. Και αφού έλειπαν αυτά τον Σεπτέμβριο, αν σου άρεσε αυτός ο Σεπτέμβριος και είσαι Λαρισαίος ξέρω εγώ, αυτόματα δεν μπορεί να αποκαλείσαι καιρόφιλος.

Κι αν είχες Σεπτέμβριο με νοτιάδες, ιστορικά υψηλές θερμοκρασίες στα ανατολικά ηπειρωτικά και βροχές αυστηρά σε βόρειο Ιόνιο και Ήπειρο? Γτ υπάρχουν κι αυτές οι διατάξεις. Πάλι 0mm θα είχες στη Λάρισα με αυτό το σενάριο. Οπότε προτιμώ 0mm με κρύο για την εποχή παρά 0mm με ζέστη για την εποχή. Τουλάχιστον να κοιμάμαι ευχάριστα.

 

 

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Κι αν είχες Σεπτέμβριο με νοτιάδες, ιστορικά υψηλές θερμοκρασίες στα ανατολικά ηπειρωτικά και βροχές αυστηρά σε βόρειο Ιόνιο και Ήπειρο? Γτ υπάρχουν κι αυτές οι διατάξεις. Πάλι 0mm θα είχες στη Λάρισα με αυτό το σενάριο. Οπότε προτιμώ 0mm με κρύο για την εποχή παρά 0mm με ζέστη για την εποχή. Τουλάχιστον να κοιμάμαι ευχάριστα.

 

 

Προτιμώ τον Σεπτέμβριο με ζέστη, και 00 χιλιοστά. Έτσι καια λλιώς προφανώς οι διατάξεις αυτές είναι πολύ πιο φυσιολογικές για την εποχή.  Βέβαια στα Γιάννενα όσα χρόνια ζούσα ως φοιτητής περίμενα με ανυπομονησία τα πρώτα συστήματα από τα δυτικά. Αλλά ναι σίγουρα προτιμώ την ζέστη. Πρέπει να έχει τραγική θερμοκρασία το βράδυ για να δυσκολευτώ στον ύπνο προσωπικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΣΑΧΑΡΑ είπε:

παιδια το φθινοπωρο ξεκιναει μια χαρα εχει δικιο ο Βαγγελης . Παντως βλεπω οτι καθε χρονο τα τελευταια 2  3 χρονια εχουμε ολο κ καλυτερο φθινοπωρο αμα βγουν κ οι προβλεψεις για βροχερο χειμωνα οτι καλυτερο για μας για Β. Ελλαδα τουλαχιστον

Ακριβώς!είναι αδύνατον να ξεραθούν όλα τα ποτάμια οι λίμνες και κάθε ρυάκι και ποταμάκι στην δυτική Ευρώπη και να μας πάει καροτσάκι μέχρι τον Μάρτιο.Εκ των πραγμάτων θα πρέπει να περάσουμε ξερά διαστήματα και εφ όσον αυτά είναι και ψυχρά είναι ότι καλύτερο.Επισης ακόμη και τώρα καμία ουσιαστική αλλαγή δεν βλέπουμε στην κυκλοφορία που επικρατεί με τον Ατλαντικό μισοκοιμισμενο τον αζορικο να παίρνει καλή θέση με ψυχροτατη την Σιβηρία απ' άκρη σ' άκρη και με έναν σπάνιο για την εποχή γροιλανδικο.Ε όλα αυτά μόνο χαρούμενο με κάνουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Ακριβώς!είναι αδύνατον να ξεραθούν όλα τα ποτάμια οι λίμνες και κάθε ρυάκι και ποταμάκι στην δυτική Ευρώπη και να μας πάει καροτσάκι μέχρι τον Μάρτιο.Εκ των πραγμάτων θα πρέπει να περάσουμε ξερά διαστήματα και εφ όσον αυτά είναι και ψυχρά είναι ότι καλύτερο.Επισης ακόμη και τώρα καμία ουσιαστική αλλαγή δεν βλέπουμε στην κυκλοφορία που επικρατεί με τον Ατλαντικό μισοκοιμισμενο τον αζορικο να παίρνει καλή θέση με ψυχροτατη την Σιβηρία απ' άκρη σ' άκρη και με έναν σπάνιο για την εποχή γροιλανδικο.Ε όλα αυτά μόνο χαρούμενο με κάνουν.

Δεν γίνεται να έχεις ξηρό και ψυχρό καιρό όσο έχει νερά η δυτική Ευρώπη. Εξ ορισμού αδύνατο, εκτός από τα διαστήματα μεταίχμια στις αλλαγές κυκλοφορίας. Κατά τα άλλα, πλέον κάθε Σεπτέμβριος γίνεται όλο και πιο σάπιος χρόνο με τον χρόνο, αποκορύφωμα το φετινό ΑΙΣΧΟΣ! με 4 χιλιοστά όλα και όλα, μηδέν καιρικό ενδιαφέρον, και σόμπες ακόμα δεν μπήκαμε στον χειμώνα.. 1 μέρα με καιρικό ενδιαφέρον, και αυτό νύχτα όταν κοιμόμασταν... Ούτε στους εφιάλτες μου αυτό που περνάμε φέτος τον Σεπτέμβριο..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ΣΑΧΑΡΑ είπε:

παιδια το φθινοπωρο ξεκιναει μια χαρα εχει δικιο ο Βαγγελης . Παντως βλεπω οτι καθε χρονο τα τελευταια 2  3 χρονια εχουμε ολο κ καλυτερο φθινοπωρο αμα βγουν κ οι προβλεψεις για βροχερο χειμωνα οτι καλυτερο για μας για Β. Ελλαδα τουλαχιστον

Το φθινόπωρο μπαίνει με τους νοτιάδες και τις πρώτες βροχές στα βορειοδυτικά τμήματα που όσο προχωράμε αυτές επεκτείνονται προς τα νοτιοανατολικά. Στα μεσοδιαστήματα καλό είναι να έχουμε και βοριάδες για να κρατούν την θερμοκρασία σε πιο χαμηλά επίπεδα.

Το καλύτερο βέβαια είναι οι συχνές εναλλαγές βοριά-νοτιά όχι μόνο το φθινόπωρο αλλά και το χειμώνα. Έτσι έρχονται και τα χιόνια εδώ. Το χειρότερο από όλα είναι να κυριαρχεί ένα συγκεκριμένο μοτίβο (μόνο βοριάς ή μόνο νοτιάς).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 minutes ago, PAGETONAS said:

Μεγάλη κουβέντα του τι εστί καιροφιλος.

Το αυτό. Επειδή κάποιος έχει τον ένα ή τον άλλο ορισμό για του τι εστί καιρόφιλος αυτό δεν αναιρεί το πως ο καθένας μας νιώθει για διάφορα καιρικά γεγονότα. Για μένα το 40άρι τον Ιανουάριο και το 50άρι τον Ιούλιο μπορεί να είναι ο οργασμός μου. Για τον παραδίπλα κάτι άλλο. Ο καθένας αγαπά αυτό που γουστάρει.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν γίνεται να έχεις ξηρό και ψυχρό καιρό όσο έχει νερά η δυτική Ευρώπη. Εξ ορισμού αδύνατο, εκτός από τα διαστήματα μεταίχμια στις αλλαγές κυκλοφορίας. Κατά τα άλλα, πλέον κάθε Σεπτέμβριος γίνεται όλο και πιο σάπιος χρόνο με τον χρόνο, αποκορύφωμα το φετινό ΑΙΣΧΟΣ! με 4 χιλιοστά όλα και όλα, μηδέν καιρικό ενδιαφέρον, και σόμπες ακόμα δεν μπήκαμε στον χειμώνα.. 1 μέρα με καιρικό ενδιαφέρον, και αυτό νύχτα όταν κοιμόμασταν... Ούτε στους εφιάλτες μου αυτό που περνάμε φέτος τον Σεπτέμβριο..

λίγο προσοχή στην ωραία συζητηση για τους νεότερους εδώ μέσα,είναι λογικό να φτάνετε σε αυτά τα συμπεράσματα καθώς η τελευταια δεκαετια ηταν ακριβώς αυτό το δίπολο δυτικής/Ανατολικής Ευρώπης,αν όμως είχατε εικόνα....των προηγούμενων δεκαετιών και βλέπατε ενα στιβαρό Σιβηρηκό να ανδρώνεται Από τον Νοέμβριο και μετά και σταδιακά να εμποδίζει τις διελευσεις των χαμηλών της δυτικής Ευρώπης και να παγώνει τα Βαλκάνια τοτε θα βλέπατε οτι μπορεί να ισχύει η βροχή στην δυτική ευρώπη και το ψυχος στην Ανατολική....δυστηχώς ομως ο Σιβηρικός εχει περάσει πια στην ιστορία.....Ποτέ ομως μην λες ποτε στον καιρό, καλος ο υπερτροφικός Αζορικός αλλά παντα η Ευρώπη μπορεί να γεννήσει εναν σκανδιναβικό...και γιατιοχι  να φιλοξενήσει τα δυτικά κράσπεδα του Σιβηρικού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Το αυτό. Επειδή κάποιος έχει τον ένα ή τον άλλο ορισμό για του τι εστί καιρόφιλος αυτό δεν αναιρεί το πως ο καθένας μας νιώθει για διάφορα καιρικά γεγονότα. Για μένα το 40άρι τον Ιανουάριο και το 50άρι τον Ιούλιο μπορεί να είναι ο οργασμός μου. Για τον παραδίπλα κάτι άλλο. Ο καθένας αγαπά αυτό που γουστάρει.

 

Κι εμείς είμαστε ανοιχτοι στην γνώμη του καθενός άλλωστε δημοκρατία έχουμε ...αλλά με κανόνες😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω πώς καταφέρατε να κρυωσετε μέσα στο σπίτι κάποιοι. Εδώ έκανε και 11 βαθμούς ελάχιστες και γενικά έχω ανοιχτά παράθυρα και η εσωτερική έφτασε το ελάχιστο 21.7 που είναι μια χαρά. Όποιος κρυώνει απλά κλείνει τα παράθυρα να μην κρυώσει το σπίτι. Μια διακύμανση 12-22 βαθμών είναι ιδανική και δεν είναι κρύο σε καμία περίπτωση. Δεν υπάρχει λόγος για 30αρια+ πλέον. Ένα χαμηλό απ' τα δυτικά θέλουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε για ζέστες και για ξερόκρυα, ξέρω όμως ότι αν όντως έβγαινε το +27 που δίνει ο Τζίφος αρχές Οκτώβρη, ανεξαρτήτως θερμοκρασιών στην επιφάνεια, θα μιλούσαμε πλέον για την απόλυτη απορρύθμιση του κλίματος, από την οποία δεν υπάρχει κανένας γυρισμός. Μιλάμε για 16 βαθμούς επάνω από τα κλιματικά.

Το κύριο φυσικά τρέχει ολομόναχο και δεν πρόκειται να βγει, αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα ήθελε κανείς μια τέτοια υπερβολή.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω πώς καταφέρατε να κρυωσετε μέσα στο σπίτι κάποιοι. Εδώ έκανε και 11 βαθμούς ελάχιστες και γενικά έχω ανοιχτά παράθυρα και η εσωτερική έφτασε το ελάχιστο 21.7 που είναι μια χαρά. Όποιος κρυώνει απλά κλείνει τα παράθυρα να μην κρυώσει το σπίτι. Μια διακύμανση 12-22 βαθμών είναι ιδανική και δεν είναι κρύο σε καμία περίπτωση. Δεν υπάρχει λόγος για 30αρια+ πλέον. Ένα χαμηλό απ' τα δυτικά θέλουμε.

Τι να πω για εμένα αυτή η θερμοκρασία είναι για μακρυμάνικο, πλευριτωνεσαι αλλιως. Νομίζω ιδανική εσωτερική είναι 24-25 βαθμοί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι να πω για εμένα αυτή η θερμοκρασία είναι για μακρυμάνικο, πλευριτωνεσαι αλλιως. Νομίζω ιδανική εσωτερική είναι 24-25 βαθμοί.

Ε αυτό λέω. Οπότε φοράς μακρυμάνικο 😛, ε δεν είναι και ανήκουστο, φτάσαμε σχεδόν Οκτώβρη. Και εγώ τα βράδια έξω φοράω πουκάμισο μακρυμάνικο. 

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πω πω 35 βαθμούς δίνει το 6αρι του τζίφου για την επόμενη Κυριακή! Δεν πιστεύω ότι θα βγει αλλά η άνοδος της Τ νομίζω είναι δεδομένη για τις αρχές του Οκτώβρη...

Πάντως, αυτά που διαβάζουμε για την "εξαιρετική" είσοδο του φθινοπώρου φέτος, μόνο εγώ δεν την βλέπω; Τουλάχιστον για την περιοχή μου ο φετινός Σεπτέμβριος εξελίσσεται σε έναν από τους πιο βαρετούς. Έκανε μια καλή αρχή με 2 δυνατές ασταθειομέρες και μετά ψόφησε. Αν και θερμοκρασιακά μπορεί να κυλάει πολύ ομαλά, αυτό δεν μου λέει τίποτα από μόνο του. Προσωπικά, θα προτιμούσα ακόμη να έχει 28αρια και 30αρια και καταιγιδάρες, παρά 22 και 24 βαθμούς μέγιστες, μονοψήφιες ελάχιστες, 20 μέρες ηλιοφάνεια και ξεροβόρια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 β. στα 850 με ό,τι αυτό μεταφράζεται στην επιφάνεια είναι τραγικό για Οκτώβρη μήνα. Όχι ότι δεν έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν, αυτό όμως δεν αναιρεί ότι είναι τραγικό και αίσχος που πάει να γίνει πάλι το ερχόμενο σκ και απίστευτο τρολάρισμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

25 β. στα 850 με ό,τι αυτό μεταφράζεται στην επιφάνεια είναι τραγικό για Οκτώβρη μήνα. Όχι ότι δεν έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν, αυτό όμως δεν αναιρεί ότι είναι τραγικό και αίσχος που πάει να γίνει πάλι το ερχόμενο σκ και απίστευτο τρολάρισμα. 

1ον είναι 19-20οC στα 850 όπως "ορίζει" το Ευρωπαϊκό και μόνο στα ανατολικά, ενώ στις υπόλοιπες κεντροδυτικοβόρειες περιοχές 16-17.....2ον θα είναι πολύ σύντομο και 3ον ακολουθεί τεράστια πτώση πιθανότατα κι από κει θα ξεκινήσει πιστεύω ο "πόλεμος" χαμηλών για την συνέχεια του φθινοπώρου.....χαλαρά πράγματα δλδ γιατι η Σιβηρία μπήκε πολύ δυνατά στο παιγνίδι και θα κόψει την φόρα τέτοιων θερμών κυμάτων, όπως ακριβώς έγινε για το 27-28, που θα είναι και πολύ υετοφόρο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακαρι ρε Κωστη να φθινει οσο πλησιαζει...

Εγω μεταφραζω απλα και μπακαλικα ηδη την ανοδο στα 850 σε ανοδο στην επιφανεια, προχθες, χθες και σημερα....

Πιστευω οτι λεκανοπεδιο Αττικης την επομενη Κυριακη και μαλλον και Δευτερα θα γραψει εκτεταμενα 32-33αρια, και βεβαια ευπαθεις περιοχες 35, 36 ισως και 37 για να χαρει ο φιλος μας ο South Γλυφαδα....

Ολα αυτα βεβαια με 25αρι γεματο στα 850 που απλως επειδη θα ειναι Οκτωβριος πλεον εκφυλιζεται η δυναμη του....αλλιως κανονικα αυτα θα ηταν 42-44αρια....

Ελπιδα ολων αφενος μεν να ερθουν περα απο τις ζεστες και οι μετεπειτα πτωση και βροχες που υποσχεται, αλλα και να ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ πανω απο 32-33 μες στον Οκτωβριο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά μου αρέσουν οι καταιγίδες, αλλά φοβάμαι τις συνέπειες αυτών. Να μου πεις και με το χιόνι είδαμε και φέτος τι χάος προκλήθηκε. Αλλά για κάποιον λόγο οι καταιγίδες και εντυπωσιακές και αν είναι, το ίδιο και επικίνδυνες μπορούν να γίνουν. Πάντως ο Μιχαήλ καταλαβαίνω αυτό που λέει. Από το να μας φάει το ψοφόκρυο χωρίς αντίκρισμα ας έχει ήπιο καιρό με ήπιες θερμοκρασίες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

1ον είναι 19-20οC στα 850 όπως "ορίζει" το Ευρωπαϊκό και μόνο στα ανατολικά, ενώ στις υπόλοιπες κεντροδυτικοβόρειες περιοχές 16-17.....2ον θα είναι πολύ σύντομο και 3ον ακολουθεί τεράστια πτώση πιθανότατα κι από κει θα ξεκινήσει πιστεύω ο "πόλεμος" χαμηλών για την συνέχεια του φθινοπώρου.....χαλαρά πράγματα δλδ γιατι η Σιβηρία μπήκε πολύ δυνατά στο παιγνίδι και θα κόψει την φόρα τέτοιων θερμών κυμάτων, όπως ακριβώς έγινε για το 27-28, που θα είναι και πολύ υετοφόρο!!

Όλα θα εξαρτηθούν από το πώς θα κινηθεί ο αυλώνας που βγαίνει νότια προς Ιβηρική και μετά κάνει αποκοπή, δηλαδή κατά πόσο θα ωθήσει θερμές αέριες μάζες απ' τα βάθη της Αφρικής να κινηθούν βόρεια δημιουργώντας έντονη αντικυκλωνική ροή. Μακάρι να αποφύγουμε αυτό το κακό σενάριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, kouvanos είπε:

Μακαρι ρε Κωστη να φθινει οσο πλησιαζει...

Εγω μεταφραζω απλα και μπακαλικα ηδη την ανοδο στα 850 σε ανοδο στην επιφανεια, προχθες, χθες και σημερα....

Πιστευω οτι λεκανοπεδιο Αττικης την επομενη Κυριακη και μαλλον και Δευτερα θα γραψει εκτεταμενα 32-33αρια, και βεβαια ευπαθεις περιοχες 35, 36 ισως και 37 για να χαρει ο φιλος μας ο South Γλυφαδα....

Ολα αυτα βεβαια με 25αρι γεματο στα 850 που απλως επειδη θα ειναι Οκτωβριος πλεον εκφυλιζεται η δυναμη του....αλλιως κανονικα αυτα θα ηταν 42-44αρια....

Ελπιδα ολων αφενος μεν να ερθουν περα απο τις ζεστες και οι μετεπειτα πτωση και βροχες που υποσχεται, αλλα και να ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ πανω απο 32-33 μες στον Οκτωβριο....

Δεν υπάρχει 25άρι λέμε και 20άρι για λίγο και με το ζόρι και αν....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, teo_73 said:

Καλησπερα! Θυμαται καποιο παιδι εαν ειχαμε σαν προβλεψη ποτε, 27αρι στα 850 η 40αρι σε επιφανεια για Οκτωβρη?

Δε ξέρω για τα 850. Το απόλυτο ρεκόρ Ελλάδας και Ευρώπης ταυτόχρονα για Οκτώβριο ήταν στις 19/10/1979 με 40 βαθμούς ακριβώς στη Σούδα λόγω φοενιάσματος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...