Jump to content
snowjohn

Ανάλυση χαρτών Σεπτέμβριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, MeteoTirnavos είπε:

Το φθινόπωρο μπαίνει με τους νοτιάδες και τις πρώτες βροχές στα βορειοδυτικά τμήματα που όσο προχωράμε αυτές επεκτείνονται προς τα νοτιοανατολικά. Στα μεσοδιαστήματα καλό είναι να έχουμε και βοριάδες για να κρατούν την θερμοκρασία σε πιο χαμηλά επίπεδα.

Το καλύτερο βέβαια είναι οι συχνές εναλλαγές βοριά-νοτιά όχι μόνο το φθινόπωρο αλλά και το χειμώνα. Έτσι έρχονται και τα χιόνια εδώ. Το χειρότερο από όλα είναι να κυριαρχεί ένα συγκεκριμένο μοτίβο (μόνο βοριάς ή μόνο νοτιάς).

πανω κατω αυτο περιγραφω κ εγω    για τα Β.Δυτικα που λες κατι τετοιο φαινεται απο εβδομαδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξυ μετά τις ζεστές μπορεί να πέσει η θερμοκρασία πάλι χωρίς βροχές. Το φθινόπωρο έχει μετατραπεί τα τελευταία χρόνια σε καρκίνωμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εντωμεταξυ μετά τις ζεστές μπορεί να πέσει η θερμοκρασία πάλι χωρίς βροχές. Το φθινόπωρο έχει μετατραπεί τα τελευταία χρόνια σε καρκίνωμα.

Και παλιά αρκετες χρόνιες ετσι ήταν..Μην αγχώνεσαι όταν παει ετσι μεσα στον Οκτώβριο καποια στιγμη ζεσταίνει και έρχονται από δυτικα κακοκαιριες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρακάτω όλες οι Τ άνω των 38 βαθμών που έχουν σημειωθεί στην Ελλάδα Οκτώβριο μήνα.

Να τις έχουμε υπόψιν σε περίπτωση που πολύ τοπικά γίνει κάποια έκπληξη τις επόμενες μέρες.

 

627540593_Screenshot2022-09-25at10_11_29PM.png.2a8efb5cda5890f9ba95b08405861b4f.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αυτοί εδώ είναι αρκετά καλοι τους παρακολουθώ εδώ και 2 χρόνια....σε γενικές γραμμές μεχρι τις 04 είμαστε στα ανοιχτά κόκκινα...μετά τις 4 ομως τα ΒΑ βαλκάνια κρυώνουν για τα καλά....και εμείς μπαίνουμε σε αλλη ρότα....https://www.aer.com/science-research/climate-weather/arctic-oscillation/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, CLAPSANTO είπε:

Έχω βάλει βιντεο με χιονια και βλέπω εδω και 2 μερες είναι τέλειο Κάντε το 😂😂😂

Εδω και 4 μερες καθε βραδυ που γυρναω κατα τα μεσανυχτα,βλεπω βιντεο απο την Ελπιδα στις γειτονιες του λεκανοπεδιου.Βαζω ακομα και τα δελτια ειδησεων εκεινων των ημερων.Χθες ως τις 3 η ωρα διαβαζα αναφορες εδω απο την Ελπιδα.Μιλαμε για παρανοια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, GEORGE SNOWMAN said:

Εδω και 4 μερες καθε βραδυ που γυρναω κατα τα μεσανυχτα,βλεπω βιντεο απο την Ελπιδα στις γειτονιες του λεκανοπεδιου.Βαζω ακομα και τα δελτια ειδησεων εκεινων των ημερων.Χθες ως τις 3 η ωρα διαβαζα αναφορες εδω απο την Ελπιδα.Μιλαμε για παρανοια

εχω δουλεια να κανω και πριν εβλεπα σχολιασμο χαρτων απο περσυ το γεναρη

θελω βοηθεια γιατρε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εδω και 4 μερες καθε βραδυ που γυρναω κατα τα μεσανυχτα,βλεπω βιντεο απο την Ελπιδα στις γειτονιες του λεκανοπεδιου.Βαζω ακομα και τα δελτια ειδησεων εκεινων των ημερων.Χθες ως τις 3 η ωρα διαβαζα αναφορες εδω απο την Ελπιδα.Μιλαμε για παρανοια

Μόνο έτσι γίνεται δουλειά... αν γινόταν να τηλεμεταφερομαστε κάθε χρόνο Δεκέμβρη με Μάρτη να τελειώναμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Καλησπερα! Θυμαται καποιο παιδι εαν ειχαμε σαν προβλεψη ποτε, 27αρι στα 850 η 40αρι σε επιφανεια για Οκτωβρη?

Για Αθηνα αυτα ειναι τα τοπ 5 50ετιας

image.png.a3f95efea915a168bb0c6116138590b7.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Παρακάτω όλες οι Τ άνω των 38 βαθμών που έχουν σημειωθεί στην Ελλάδα Οκτώβριο μήνα.

Να τις έχουμε υπόψιν σε περίπτωση που πολύ τοπικά γίνει κάποια έκπληξη τις επόμενες μέρες.

 

627540593_Screenshot2022-09-25at10_11_29PM.png.2a8efb5cda5890f9ba95b08405861b4f.png

38 με τι ;;με μεσο όρο 20 στα 850 για μισή μέρα όπως θα ανεβεί θα κατευει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο πάει και πέφτει η ζέστη και σε T και διάρκεια οκτώμβρη μήνα για λιγότερο από 6 ώρες το πικ 20 -21 στα 850 ψωφιο δηλαδή και μετά επιστροφή στα κανονικά και στα ψηλά ακόμα ποιο κάτω στο καλό και η ζέστη και το καλοκαίρι μαζί!τωρα με την ψυχρά μας έστρωσε το κέφι δεν ιδρώνεις στο κρεβάτι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, swthrhs said:

38 με τι ;;με μεσο όρο 20 στα 850 για μισή μέρα όπως θα ανεβεί θα κατευει 

Στην Ελλάδα ζούμε. Τπτ δεν είναι απίθανο όταν μιλάμε για ζέστες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

εχω δουλεια να κανω και πριν εβλεπα σχολιασμο χαρτων απο περσυ το γεναρη

θελω βοηθεια γιατρε?

Εγώ τον Αύγουστο έβλεπα αναφορές από τον περσινό Αύγουστο, και γυρνούσα στις επικές καταιγίδες που είχαμε το δεύτερο δεκαήμερο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατα την προσωπικη μου αποψη η μονη περιοχη που βαζει σοβαρη υποψηφιοτητα για 38+ ειναι η Κρητη κυριως στις 2/10 με το ρευμα να γυρναει σε βορειο και την Τ στα 850 κοντα στους 22-23...οι υπολοιποι δυσκολα ως αδυνατα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Κατα την προσωπικη μου αποψη η μονη περιοχη που βαζει σοβαρη υποψηφιοτητα για 38+ ειναι η Κρητη κυριως στις 2/10 με το ρευμα να γυρναει σε βορειο και την Τ στα 850 κοντα στους 22-23...οι υπολοιποι δυσκολα ως αδυνατα

O Davis στο Αποδούλου από το δίκτυο της WeatherLink παίζει να γράψει και 40άρι πιστεύω. Πάντα υπό την αίρεση οτι πάει σωστά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

O Davis στο Αποδούλου από το δίκτυο της WeatherLink παίζει να γράψει και 40άρι πιστεύω. Πάντα υπό την αίρεση οτι πάει σωστά

Καλα αυτος ενταξει προφανως, αν υπηρχε και παλιοτερα ποιος ξερει τι θα χε γραψει...ομως ακομα δεν μπορω να το βαλω στους αξιοπιστους οποτε θα κοιταξω τις υπολοιπες μετρησεις απο Κρητη, να δουμε που θα κυμανθει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, KapelosG said:

Καλα αυτος ενταξει προφανως, αν υπηρχε και παλιοτερα ποιος ξερει τι θα χε γραψει...ομως ακομα δεν μπορω να το βαλω στους αξιοπιστους οποτε θα κοιταξω τις υπολοιπες μετρησεις απο Κρητη, να δουμε που θα κυμανθει

Πάντως πρέπει να μπει σταθμός του ΕΑΑ εκεί γύρω να μας βοηθήσει να καταλάβουμε τι παίζει. Ιδανικά στο διπλανό χωριό  την Αγία Παρασκευή που έχει υψόμετρο μόλις 120 με 150 μέτρα ακριβώς κάτω από τον Ψηλορείτη. Smack bang κάτω από τις παρυφές του.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εδω και 4 μερες καθε βραδυ που γυρναω κατα τα μεσανυχτα,βλεπω βιντεο απο την Ελπιδα στις γειτονιες του λεκανοπεδιου.Βαζω ακομα και τα δελτια ειδησεων εκεινων των ημερων.Χθες ως τις 3 η ωρα διαβαζα αναφορες εδω απο την Ελπιδα.Μιλαμε για παρανοια

Εγώ που πατάω γκουγκλ ...χιόνι Λισσαβώνα χιόνι Μελβούρνη χιόνι Μπουένος Άιρες και όποιον άλλον πικραμένο υπάρχει και ψάχνω ψάχνω...χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, PAGETONAS said:

Εγώ που πατάω γκουγκλ ...χιόνι Λισσαβώνα χιόνι Μελβούρνη χιόνι Μπουένος Άιρες και όποιον άλλον πικραμένο υπάρχει και ψάχνω ψάχνω...χαχαχα

Ωραία σου έχω challenge! Βρες μου αξιόπιστο βίντεο/φώτο από χιόνι στο Φρυ ή στο Καστελόριζο. 

Σόρρυ για το off topic αλλά είναι οι μόνες περιοχές στην Ελλάδα που δεν έχω βρει ούτε μια αξιόπιστη αναφορά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Για Αθηνα αυτα ειναι τα τοπ 5 50ετιας

image.png.a3f95efea915a168bb0c6116138590b7.png

Για κοιτα 15-18/10/1993....ημουν Ροδο με 35-36β και υγρασια και αν θυμαμαι καλα ειχε φτασει 36-37 και Αθηνα (πιθανόν Κυριακή 17/10)....για δες το πόσο είχε στα 850.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Beach-snow NG said:

Για κοιτα 15-18/10/1993....ημουν Ροδο με 35-36β και υγρασια και αν θυμαμαι καλα ειχε φτασει 36-37 και Αθηνα (πιθανόν Κυριακή 17/10)....για δες το πόσο είχε στα 850.......

archives-1993-10-16-6-1.png?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, snowjohn said:

εγω εχω αλλη απορια @KapelosG 

ποτε ειναι το πιο οψιμο +20 που εχει καταγραφει και το πιο πρωιμο 0 στα 850

Τον Ιανουάριο του 2010 δεν είχε φτάσει 30άρι στην Κρήτη? Πρέπει να είχε προσεγγίσει λογικά το +20 στα 850

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, MeteoTirnavos είπε:

Το φθινόπωρο μπαίνει με τους νοτιάδες και τις πρώτες βροχές στα βορειοδυτικά τμήματα που όσο προχωράμε αυτές επεκτείνονται προς τα νοτιοανατολικά. Στα μεσοδιαστήματα καλό είναι να έχουμε και βοριάδες για να κρατούν την θερμοκρασία σε πιο χαμηλά επίπεδα.

Το καλύτερο βέβαια είναι οι συχνές εναλλαγές βοριά-νοτιά όχι μόνο το φθινόπωρο αλλά και το χειμώνα. Έτσι έρχονται και τα χιόνια εδώ. Το χειρότερο από όλα είναι να κυριαρχεί ένα συγκεκριμένο μοτίβο (μόνο βοριάς ή μόνο νοτιάς).

Φθινόπωρο, χειμώνα κι άνοιξη θα συμπληρώσω εγώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...