Jump to content
snowjohn

Ανάλυση χαρτών Σεπτέμβριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Ε αυτό λέω. Οπότε φοράς μακρυμάνικο 😛, ε δεν είναι και ανήκουστο, φτάσαμε σχεδόν Οκτώβρη. Και εγώ τα βράδια έξω φοράω πουκάμισο μακρυμάνικο. 

Καλά στα βόρεια ήδη φοράνε μακρυμάνικα το βράδυ αλλά Απρίλιο με παλτό πάμε στην ανάσταση τα πιο πολλά χρόνια! Θέλω να πω ότι ο Οκτώβριος είναι θερμότερος του Απριλίου απλώς εμείς τον νιώθουμε ψυχρότερο λόγω μικρότερης μέρας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εδω και 4 μερες καθε βραδυ που γυρναω κατα τα μεσανυχτα,βλεπω βιντεο απο την Ελπιδα στις γειτονιες του λεκανοπεδιου.Βαζω ακομα και τα δελτια ειδησεων εκεινων των ημερων.Χθες ως τις 3 η ωρα διαβαζα αναφορες εδω απο την Ελπιδα.Μιλαμε για παρανοια

Μια και λέμε τα εσώψυχά μας...και εγώ αυτές τις μέρες βλέπω διατάξεις από χιονιάδες δεκαετίας του 60 και 80 και ονειρεύομαι 1 μ. χιόνι στην Πολιανή και αναστροφές -20+...κουράγιο Γιωργάρα δεν είσαι μόνος σου🏃🚑🩺🤪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Beach-snow NG είπε:

Για κοιτα 15-18/10/1993....ημουν Ροδο με 35-36β και υγρασια και αν θυμαμαι καλα ειχε φτασει 36-37 και Αθηνα (πιθανόν Κυριακή 17/10)....για δες το πόσο είχε στα 850.......

Φιλε Κωστα εδω για Αθηνα, για την εποχη δυνατη θερμη εισβολη, διπλα απ τα 850 εχω τις μεγιστες στο θησειο

image.png.e0d64086ed47d5732c8a938700072fca.png

Επισης καποια αλλα βοηθητικα στοιχεια για Τ850 Αθηνας

image.png.70b9a0f382b10379f893bcd27454c377.png

image.png.e00ce70c54a7387116e8bf7a4058693a.png

image.png.3bce1196c0b6168f3d6ef0ccd4342542.png

Και τελος για Θησειο 

10 ψηλοτερες μεγιστες

image.png.e870e2c2238ae7636b1d322653072275.png

Και το αξεπεραστο 1932, ο πιο ανωμαλα θερμος μηνας που εχω δει ποτε στην εποχη προ αστικοποιησης Αθηνας με το πρωτο 18ημερο να εχει τις εξης μεγιστες

image.png.0ee593e991e117f7fe0bc2f16bd24ede.png

31,2 μεση μεγιστη σε εκεινο το διαστημα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, snowjohn είπε:

εγω εχω αλλη απορια @KapelosG 

ποτε ειναι το πιο οψιμο +20 που εχει καταγραφει και το πιο πρωιμο 0 στα 850

Αν μιλας για Αθηνα στο διαστημα 1973-σημερα, το πιο οψιμο 20αρι στα 850 ειναι 20/10/1973 με 20,4, αλλα θα ελεγα οτι ισως εβερ να ειναι η 1/11/1895 με 30,5 μεγιστη θησειο αν και δεν εχουμε ραδιοβοληση, και ο χαρτης NOAA δινει πολυ μπακαλιστικα 18,5, η 27/10/1999 επισης πλησιασε με 19,5

Οσον αφορα το πιο πρωιμο 0 στα 850, απο 1973-σημερα ειναι 15/10/2007 με -0,1, αλλα η 29/9/1977 πλησιασε πολυ με 0,8...ολων των εποχων πιθανολογω 29-30/9/1970 να επιασε 0 στα 850, ενω δεν ξερω τι εκανε και 28/9/1906...πολυ πρωιμα επισης περιπου 3 στα 850 ειχε χοντρικα η 8/9/1953

Σταματαω γιατι ειμαστε οφ τοπικ

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

Δεν υπάρχει 25άρι λέμε και 20άρι για λίγο και με το ζόρι και αν....

Βόρεια Ελλάδα ναι δε θα έχει ούτε 15αρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλικα μάλλον εδώ θα ήθελα να ήμουν σε λίγες μέρες!!!!στάσιμος τυφώνας??!!!!είναι δυνατόν ένας τυφώνας να είναι στάσιμος??!!!!! Επίκεντρο μάλλον η Τάμπα μεγαλούπολη στα Δυτικά και της Φλόριντα και μέσα σε κόλπο που χειρότερο σε αυτές τις καταστάσεις απ' όσο νομιζω...image.png.10386aeaa48359d1e10736c1277df4dd.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραίο το 6αρι στα ψιλά!πολύ νερό και πολύ ψυχρά.στα κοντινά η ζέστη φενετε για πολύ λίγο.με επιτοπου πτώση στα φυσιολογικά και πιο κάτω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνολικά θερμότερα τα 12αρια, με τάσεις χρονικής επέκτασης του θερμού κύματος. Καλά για σοβαρή κακοκαιρία δεν υπάρχει καμία προοπτική.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Συνολικά θερμότερα τα 12αρια, με τάσεις χρονικής επέκτασης του θερμού κύματος. Καλά για σοβαρή κακοκαιρία δεν υπάρχει καμία προοπτική.

 

Θερμότερα που ;εγώ βλέπω το 12αρι αμερικανός χειμώνα έβγαλε με 5 στα 850

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποιο ψυχρό το 12άρι του τζιφου για τα κοντινά  μετά και την σημαντική άνοδο της θερμοκρασίας Παρασκευής, Σαββάτου. 

Για τα μετέπειτα δεν υπάρχει καμία τάση προς το παρών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, swthrhs είπε:

Θερμότερα που ;εγώ βλέπω το 12αρι αμερικανός χειμώνα έβγαλε με 5 στα 850

Ένα μοντέλο είναι αυτό. Η αρχή ήταν με πιο δυτική μύτη Αυλώνα. Τυχαίο είναι το  5αρι λόγω χρονικής απόστασης. Ουκμο και αικον είναι θερμότερα. Το ίδιο και τα ενσεμπλς του τζιφου.

Ωραίο το Τζεμ ετοιμάζει χαμηλαρες για τα μακρινά 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ένα μοντέλο είναι αυτό. Η αρχή ήταν με πιο δυτική μύτη Αυλώνα. Τυχαίο είναι το  5αρι λόγω χρονικής απόστασης. Ουκμο και αικον είναι θερμότερα. Το ίδιο και τα ενσεμπλς του τζιφου.

Ωραίο το Τζεμ ετοιμάζει χαμηλαρες για τα μακρινά 

Καλά διάγραμμα τουλάχιστον το 6αρι μισή μέρα 21 στα 850 και μπαμ μέσος όρος στα 10 αρκετά με την ζέστη όσον αναφορά κακοκαιρίες όντως ψωφια ακόμα μετά τις 3-4 ότι κάνει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, swthrhs είπε:

Καλά διάγραμμα τουλάχιστον το 6αρι μισή μέρα 21 στα 850 και μπαμ μέσος όρος στα 10 αρκετά με την ζέστη όσον αναφορά κακοκαιρίες όντως ψωφια ακόμα μετά τις 3-4 ότι κάνει 

Υπαρχουν κάποια σενάρια, ότι ναι το τρελό θερμό κύμα θα φύγει από τα νότια, αλλά θα παραμείνουν υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες στα βόρεια κυρίως. Σε κάθε περίπτωση όμως, το καθαρό φθινόπωρο αγνοείται. Ακόμα και στα δυτικά δηλαδή, οι βροχές και οι καταιγίδες δεν θα είναι κάτι το ιδιαίτερο. Τυπικά φαινόμενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Υπαρχουν κάποια σενάρια, ότι ναι το τρελό θερμό κύμα θα φύγει από τα νότια, αλλά θα παραμείνουν υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες στα βόρεια κυρίως. Σε κάθε περίπτωση όμως, το καθαρό φθινόπωρο αγνοείται. Ακόμα και στα δυτικά δηλαδή, οι βροχές και οι καταιγίδες δεν θα είναι κάτι το ιδιαίτερο. Τυπικά φαινόμενα.

Κάθε χρόνο τα ίδια τα ρίχνει όλα σε ένα μήνα γίνονται κάταστροφες και τέλος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λοιπον σύντροφοι ...οι όποιες κυκλογενέσεις στην κεντροδυτική Μεσόγειο οφείλονται σε μια ψυχρή μαζα που ηρθε από την Γροιλανδία και η οποία απωθήθηκε βιαια από τον τυφωνα "ΦΙΟΝΑ",ας σημειωθεί οτι στην γροιλανδία οι χιονοπτωσεις το καλοκαιρι ηταν σημαντικές και ασυνίθιστες,ακόμα πριν την "ΦΙΟΝΑ" οι θερμοκρασίες εκεί ηταν μεχρι και 10 βαθμους κατω  από τα μεσα κλιματικά....σταδιακα η ορμή του ΦΙΟΝΑ εξουδετερώνεται αλλά αρχίζει και δυναμώνει ο γνωστός Γροιλανδικός,όλα αυτά είναι περιμετρικά για εμάς ομως...ο πόλεμος ξεκινά οταν δουμε τους πρωτους εμποδισμούς στην Ευρπωπη και που αυτοί θα δημιουργηθούν, για την ωρα τα πράγματα ειναι ασθενικά.....εγω πάντως από τις 10 του μηνός και μετά θα κοιταζω ΒΑ.Οι βροχές της δυτικής Ελλαδας αυριο ειναι απλά τα υπολειματα από οτι συνέβη στην κεντροδυτικη Μεσόγειο.

Ολα τα παραπάνω τα γραψα για να τονιζω οτι δεν εχουμε καποια ανυσηχητική ενισχυση του ρευματος του β Αντλαντικού...που θα μας αναβε φωτιές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ βλέπω όπως κάθε χρόνο τέτοια εποχή περίπου που θα κινηθεί και τι θα κάνει ο λεγόμενος εμποδιστης μπαστακας στα β.αναυολικα μας ..και τα πρώτα ψηγματα τάσης τον δείχνουν να μάθετε πολύ βόρεια πράγμα παρά μα πάρα πολύ καλό για εμάς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν να προσπαθούν να κατεβασουν αυλώνα στα μακρινά ευρωπαίος και τζεμ .... φυσικά ειναι χαμηλή η προγνωσιμότητα και όλα αλλάζουν αλλά έχουν αρκετά κοινά σημεία...

Ευρωπαίος 192

ECMOPEU12_192_1.png

Τζεμ 192

GEMOPEU12_192_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

Πανω απο τα κλιματικα μεχρι τις δυο του οκτωβρη βαζει εσνεμπλες.

Ο χειροτερος και  ο ποιο αχρηστος μηνας του καλοκαιριου επιτελους  φευγει,

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

animnqj1.gif

Να δούμε πόσο τραγικές αλλλαγές θα κάνει ο τζίφος λόγω της μύτης νότια της Ισλανδίας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισως υπαρξουν περιοχες αυριο και ως τη νυχτα προς Τεταρτη με 100αρες σε μμ,σε δ.Στερεα,Ηπειρο και ισως β.δ Πελοποννησο.Καλο ξημερωμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...