Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Μεσσήνιος είπε:

Από χθεσινή βόλτα στο βοτανικό κήπο Χαϊδάρι παρατήρησα ότι έχουν φυτέψει δύο διαφορετικά είδη Σημύδας! Ο αρκτικός βοράς δίπλα μας!!❄️❄️

IMG-20220925-172839.jpg

IMG-20220925-172929.jpg

Το άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι υπάρχουν ακόμα τζιτζίκια. Οκ να το καταλάβω ότι επιβιώνουν μέσα στον αστικό ιστό λόγω θερμονησίδας κλπ. Όμως στο βοτανικό κήπο που έχει πολύ χαμηλότερες ελάχιστες από κέντρο Χαϊδαρίου (ακόμα και Ιερά Οδό στο ύψος αυτό έχει 2-3 β. πιο χαμηλά τις νύχτες) είναι περίεργο που επιβιώνουν μετά από τόση βροχή τον Αύγουστο και το ψυχρό διάστημα του Σεπτεμβρίου. Ειδικά όταν επαρχία από τέλη Αυγούστου έχουν σταματήσει. Το διαπίστωσα αυτό φέτος στο χωριό μου (200 μ. υψόμετρο χωρίς να είναι αναστροφικό) και πέρυσι σε ένα χωριό κοντά στον Πύργο. 

 

Κι εγώ εδώ στην κεντρική Εύβοια, εκτός οικισμού, ακουσα χθες τζιτζίκια κ μου έκανε εντύπωση όταν το πρωί είχε 12β με μέγιστη αργά το μεσημέρι γύρω στους 27.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστη 28.6 στην Λάρισα σήμερα, εξαιτίας συννεφιάς. Στα κανονικά η ημέρα σήμερα με πολύ ευχάριστη ζεστή. Τα σπίτια θέλουν δουλειά όμως.

Ωραία βόλτα και με το ποδήλατο σήμερα. Αν εξαιρέσεις ότι στο τέλος της διαδρομής έσπασε η σέλα και παραλίγο να σκοτωθω😅

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

30.5 μέγιστη Αττικής στον Davis του Αυλώνα από το δίκτυο της WeatherLink

Μόνο?? κρίμα καλό κουράγιο φίλε μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24.9 μέγιστη εδώ και ελάχιστη 16.6  ....συννεφιά εδώ και 2-3 ώρες....θερμοκρασία τώρα 21 βαθμοί...

3 βαθμοί ελάχιστη στα Καλάβρυτα και μέγιστη 26

2.4 ελάχιστη στο Πάος Καλαβρύτων και μέγιστη 27.2

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μέγιστη 28.6 στην Λάρισα σήμερα, εξαιτίας συννεφιάς. Στα κανονικά η ημέρα σήμερα με πολύ ευχάριστη ζεστή. Τα σπίτια θέλουν δουλειά όμως.

Ωραία βόλτα και με το ποδήλατο σήμερα. Αν εξαιρέσεις ότι στο τέλος της διαδρομής έσπασε η σέλα και παραλίγο να σκοτωθω😅

σιγα μην ειναι στα κανονικα οι 29 βαθμοι για 26 Σεπτεμβρη. Με συννεφια κιολας, δηλαδη με δυναμικη για παραπανω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

σιγα μην ειναι στα κανονικα οι 29 βαθμοι για 26 Σεπτεμβρη. Με συννεφια κιολας, δηλαδη με δυναμικη για παραπανω

Την τελευταία δεκαετία αυτή είναι η νόρμα.  Η συννεφιά ήταν αραιή, το απόγευμα πύκνωσε. 0.3 πάνω από τα κλιματικά της 30ετιαας του αεροδρομίου, το όποιο έτσι και αλλιώς είναι στην δροσερή πλευρά της Λάρισας και όχι την δυτική που επηρεάζεται από λίβες. Σήμερα είναι μια καθαρα φυσιολογική μέρα για την περιοχή, έστω και αν είμαστε τέλη Σεπτεμβρίου

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξυ έχουμε παζάρι εδώ μετά από 3 χρόνια. Πολύ συχνά τέτοιες μέρες με το παζάρι είχαμε θερμικές καταιγίδες, κατι που βέβαια έχει εκλείψει τα τελευταία χρόνια δυστυχώς. Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα έγινε όταν ήμουν δημοτικο. Ήταν τέτοια ώρα περίπου που μια πολύ ισχυρή καταιγίδα πλημμύρισε όλο το παζάρι, τεράστιες ραγδαιοτητες και η αλάνα πλημμυρισμένη. Λούτσα όλη η οικογένεια, αλλά το είχα απολαύσει δεόντως!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταπληκτικές φωτογραφίες του φίλου συμπατριώτη Γιάννη Γιαννακόπουλου, τραβηγμένες από το χωριό Πετροχώρι Θέρμου, με θέα προς τα κάτω την λίμνη Τριχωνίδα (με χαμηλά συννεφάκια) και τα δύο ταχύπλοα να σχίζουν τα ήρεμα νερά της!!

FB_IMG_1664213191661.jpg

FB_IMG_1664213410770.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το καλοκαίρι γελάγαμε με τις υγρασίες και τους δείκτες δυσφορίας του Ποταμού Κέρκυρας. Από δω και πέρα θα γελάει ο Ποταμός Κέρκυρας με τις ξηρασίες μας όταν εκεί ο ένας καταιγιδοχαμός θα διαδέχεται τον άλλο.. Χο χο χο. 

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Μπουτβαλ είπε:

Αυτοφυείς σημυδες έχει στο Μπελες στα βόρεια σύνορα πάνω απ τα 1200-1300m μαζί με οξιές. 

Πολύ εντυπωσιακά και όμορφα δέντρα σήμα κατατεθέν του αρκτικού βορά...όταν τα υπόλοιπα σταματάνε να βγαίνουν οι Σημύδες συνεχίζουν, αντέχουν ακραίο ψύχος. Τυχεροί όσοι έχουν δάση με τα τρία ψυχρόβια Ερυθρελάτη, Δασική Πεύκη, Σημύδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Μεσσαπός είπε:

Κι εγώ εδώ στην κεντρική Εύβοια, εκτός οικισμού, ακουσα χθες τζιτζίκια κ μου έκανε εντύπωση όταν το πρωί είχε 12β με μέγιστη αργά το μεσημέρι γύρω στους 27.

Ακόμα πιο τρελό αυτό τι να πούμε μεταλλάχτηκαν τα άτιμα?😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Σεπτέμβρη πρωταθλητής σε αναστροφή μέχρι τα 800 μ. βγαίνει το Οχυρό με -0,6. Να δούμε Χειμώνα σε σοβαρή εισβολή μάχη βαρέων βαρών με Νέο Καύκασο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Για Σεπτέμβρη πρωταθλητής σε αναστροφή μέχρι τα 800 μ. βγαίνει το Οχυρό με -0,6. Να δούμε Χειμώνα σε σοβαρή εισβολή μάχη βαρέων βαρών με Νέο Καύκασο. 

Αν μπει ένας σταθμος στον κάμπο στο χωριό μου στα 630μ θα μας πέσουν τα σαγόνια με αυτά που θα δούμε σε αναστροφές ....άλλωστε μιλάμε για το τέλειο "μπωλ" σε ένα από τα πιο ηπειρωτικά μέρη της χωρας...

IMG_20191015_130336.jpg.94cc4cab29ba130929947cf1d1efaf66 (2).jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Το καλοκαίρι γελάγαμε με τις υγρασίες και τους δείκτες δυσφορίας του Ποταμού Κέρκυρας. Από δω και πέρα θα γελάει ο Ποταμός Κέρκυρας με τις ξηρασίες μας όταν εκεί ο ένας καταιγιδοχαμός θα διαδέχεται τον άλλο.. Χο χο χο. 

Μάγος είσαι... Αυτό λέω και εγώ... Η εκδίκηση των δυτικών έρχεται και θα, είναι μεγαλειώδης φέτος το χειμωνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Αν μπει ένας σταθμος στον κάμπο στο χωριό μου στα 630μ θα μας πέσουν τα σαγόνια με αυτά που θα δούμε σε αναστροφές ....άλλωστε μιλάμε για το τέλειο "μπωλ" σε ένα από τα πιο ηπειρωτικά μέρη της χωρας...

IMG_20191015_130336.jpg.94cc4cab29ba130929947cf1d1efaf66 (2).jpg

Σίγουρα πολύ δυνατό μέρος το βάζω στην ίδια κατηγορία με Πολιανή σε γενικές γραμμές και θεωρώ ότι σε πολύ ακραία ψυχρή εισβολή με επαρκή χιονοκάλυψη κλπ έχουν δυνατότητες για -20+. Όμως σε καμιά περίπτωση δε θεωρώ ότι έχουν δυνατότητες όπως το οροπέδιο Φλώρινας και Νευροκοπίου που μπορούν -30+ σε αντίστοιχες συνθήκες και μάλλον δεν υπάρχει μέρος στην Ελλάδα με παρόμοιες δυνατότητες. 

Στην Πελοπόννησο υπάρχουν και καλύτερα μέρη μέχρι τα  800 μ. από Πολιανή και το χωριό σου, όπως κάποια οροπέδια στην Αρκαδία π.χ. γύρω από το Τραχύ Όρος, ίσως και οροπέδιο Δαβιάς, με αποκορύφωμα το οροπέδιο Φενεού που είναι καλά κλεισμένο από Χελμό και Ζήρεια...κατεβαίνουν ψυχρές αέριες μάζες και κάθονται στην κοιλάδα από τα 2300+ μ. Μεγάλη υπόθεση αυτό...σε ακραίες συνθήκες το έχω για -25+ δυνατότητες. Τώρα από 1000+ μ. η Αρκαδία έχει πάλι παρά πολύ δυνατά κατοικημένα μέρη με τεράστιες αναστροφικές δυνατότητες π.χ. Χρυσοβίτσι, Μανταίικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα ο δρόμος προς το χωριό μου με το Βελούχι μπροστα και η 2η από την θέση Καλογέρι Χόχλια με το αγνάντι στο αγέρωχο βουνό μας!!!

FB_IMG_1664213493732.jpg

FB_IMG_1664213435157.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παίδες! 25,7 η μέγιστη σήμερα εδώ στο Μακροχώρι στον κάμπο παρόλη τη συννεφιά ζέστανε αρκετά ενώ ανέβηκε πολύ και η υγρασία ...στους 19,8 τώρα με 81% υγρασία....ενώ η ελάχιστη είχε πέσει το ξημέρωμα στους 13....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Σίγουρα πολύ δυνατό μέρος το βάζω στην ίδια κατηγορία με Πολιανή σε γενικές γραμμές και θεωρώ ότι σε πολύ ακραία ψυχρή εισβολή με επαρκή χιονοκάλυψη κλπ έχουν δυνατότητες για -20+. Όμως σε καμιά περίπτωση δε θεωρώ ότι έχουν δυνατότητες όπως το οροπέδιο Φλώρινας και Νευροκοπίου που μπορούν -30+ σε αντίστοιχες συνθήκες και μάλλον δεν υπάρχει μέρος στην Ελλάδα με παρόμοιες δυνατότητες. 

Στην Πελοπόννησο υπάρχουν και καλύτερα μέρη μέχρι τα  800 μ. από Πολιανή και το χωριό σου, όπως κάποια οροπέδια στην Αρκαδία π.χ. γύρω από το Τραχύ Όρος, ίσως και οροπέδιο Δαβιάς, με αποκορύφωμα το οροπέδιο Φενεού που είναι καλά κλεισμένο από Χελμό και Ζήρεια...κατεβαίνουν ψυχρές αέριες μάζες και κάθονται στην κοιλάδα από τα 2300+ μ. Μεγάλη υπόθεση αυτό...σε ακραίες συνθήκες το έχω για -25+ δυνατότητες. Τώρα από 1000+ μ. η Αρκαδία έχει πάλι παρά πολύ δυνατά κατοικημένα μέρη με τεράστιες αναστροφικές δυνατότητες π.χ. Χρυσοβίτσι, Μανταίικα.

Φενεος μεγαλη δυναμη..εχω βρει παγο στα σκιερα στην ανηφοριτσα προς γκουρα ιουνιο..στα 900μ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, tendcol said:

Μόνο?? κρίμα καλό κουράγιο φίλε μου...

Nαι μωρέ δεν πτοούμαι, όταν χτυπάμε τα 35άρια Οκτώβριο θα γουστάρουμε πιο πολύ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ωραία βραδιά στην Λάρισα με 24+ τώρα επιτέλους ανθρώπινες συνθήκες!

Mιχαηλ οι πυρήνες δε φτάσανε ακόμα Κέρκυρα... Εχουμε καθυστέρηση? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα υψηλα τα οροπεδια της οιτης οπως οι λιβαδιες στα 1800-1900 μετρα εχουν δυνατοτητες για Τ < -35...στα χαμηλα το οροπεδιο ξυνιαδας δημος δομοκου στα 500μ αγνωστη μεγαλη δυναμη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...