Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν διάβασα σωστά τους κανόνες τώρα γράφω με μικρά γράμματα αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να με ξεμπλοκαρει είμαι μπλοκ ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Γιωργος είπε:

Επειδή δεν διάβασα σωστά τους κανόνες τώρα γράφω με μικρά γράμματα αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να με ξεμπλοκαρει είμαι μπλοκ ευχαριστώ πολύ 

Δες το τελευταιο μνμ σου Γιωργο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Φίλε καλησπέρα... ο σταθμός που αναφέρεις ως Βέροια του ΕΑΑ απλά να ξέρεις ότι δεν αφορά την πόλη της Βέροιας αφού η πόλη μόλις φέτος απόκτησε σταθμό.... ο σταθμός που ονοματίζουν φυσικά λανθασμένα στο ΕΑΑ σαν Βέροια είναι ο σταθμός τους Μακροχωρίου 10 χλμ μακριά από το κέντρο της Βέροιας και με 150 μέτρα σχεδόν υψόμετρο διαφορά..!!! καμία σχέση δηλαδή η πόλη  με τον σταθμό... απλά το ΕΑΑ πολύ λανθασμένα όταν μπήκε ο σταθμός το 2008 κι επειδή δεν υπήρχε τότε σταθμός στην πόλη και λόγο της γειτνίασης των περιοχών το έβαλε σαν σταθμός Βεροίας..... 

ένα μόνο παράδειγμα να σου δώσω της χαώδους διαφοράς της περιοχής που είναι τοποθετημένος ο σταθμός σε σχεση με το κέντρο της πόλης και την πόλη γενικότερα(όχι τα ψηλά της άνω των 250 μέτρων) σε κάποιες καιρικές συνθήκες παρά την γειτνίαση .... στις αναστροφές τον χειμώνα άρα στις ελάχιστες τιμές η διαφορά μεταξύ του σταθμού του Μακροχωριου με την πόλη είναι 4-5 βαθμούς τουλάχιστον...!!!!!!!! φυσικά του Μακροχωρίου έχει πολύ χαμηλότερες ελάχιστες λόγο πεδινότητας στον κάμπο σε αναστροφικές νύχτες, σε  σχέση με την πόλη...τεράστια διαφορά..... δεν μιλάω επίσης και για τις καταιγίδες-βροχοπτώσεις που είναι σαφώς πολύ πιο πολλές στην πόλη λόγο του ότι βρίσκεται στους πρόποδες του Βερμίου σε σχέση με τα ανατολικά τμήματα του Μακροχωρίου που είναι τοποθετημένος σταθμός.,.... και άλλα πολλά

Γενικά πολλοί σταθμοί απ' αυτούς είναι εκτός πόλης, αλλά αφού έχουν δεδομένα αυτοί σε βάθος 10ετιας+ μπορεί να γίνει σύγκριση με τα νούμερα του ίδιου σταθμού για να δούμε αν κινηθηκαμε σε όρια ρεκόρ σε μια περιοχή, για παράδειγμα στην Βέροια οι πιο κρύες μέρες βάση του Μακροχωρίου είναι 27 και 30/9/2018, οποτε το ίδιο θα ισχύει λογικά και για Βέροια, αλλά όχι σε ίδιες απόλυτες τιμές, για αυτό το έφτιαξα το πινακακι, οι βροχές πράγματι αποτελούν πρόβλημα γιατί είναι τελείως τοπικό φαινόμενο 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκανε ενα ωραιο πεσιμο στους 23.8 τωρα....φαντασου μας φαινεται ομορφη ατμοσφαιρα τι ζεστη κ υγρασια εφαγε το κοκκαλακι μας μεσοΣεπτεμβριατικα...

Αντε σπρωξτε τις ωρες να φτασει Τεταρτη...δεν λεω για Παρασκευη που ξαναεβγαλε ποτιστικες ολο το 24ωρο με διακυμανση 16-20...ονειρο απλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7,6 τώρα στο Ανω βόιο και αυριο το πρωί φλερτάρουμε με το 4ρακι....εννοείται οτι ολες οι σομπες εχουν αναψει μετα τις 2200...αν βγουν και τα πρωγνωστικά της Πέμπτης τοτε δεν θα σβήσουν καθόλου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φθασαμε ως το 22 - 22,5 εδω με ωραιο αερακι και καμια αναστροφη φυσικα...εκει βεβαια αρχιζουν τα δυσκολα, κολλαει και ντρεπεται να πεσει 2-3 βαθμους παραπανω...

Πολυ καλυτερα παντως απο αλλες βραδιες, στο τσακ ειμαι να σβησω το αιρκο και να απολαυσω...για να δουμε...

Καλη εβδομαδα παιδες, σημερα Δευτερα η ζεστη, αντε και Τριτη ως το μεσημερι και μετα ΤΕΛΟΣ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Κυριακή ήταν καλύτερη απ' τις προηγούμενες ημέρες, μιας κι ο άνεμος από νότιος στράφηκε σε δυτικό - νοτιοδυτικό κατά τη διάρκεια της ημέρας, με την υγρασία παράλληλα να σημειώνει πτώση, σε ανθρώπινα επίπεδα... στη Χρυσούπολη Περιστερίου καταγράφηκε ελάχιστη 23.7℃ και μέγιστη 31.9℃...

.. παρ' όλα αυτά και για ακόμη μία ημέρα ήμουν εγώ κι ο ιάπωνας... καλόμαθα.. και λίγο να ζεσταίνομαι τον ανοίγω... παίζει το ρόλο της αυτές τις ημέρες και η εξεταστική... τελειώνει όμως και μαζί με αυτή και το καλοκαίρι! ΠΣΚ προβλέπεται απολαυστικό!.. και αν μας κανει και καμιά βροχή θα 'ναι ακόμη καλύτερο!

6 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Πωπω εγώ κρύωνα με τον αέρα που έχει και είδα ότι έχει 24, και ήδη έβαλα μακρυμάνικο. Δηλαδή όταν φτάσω στην μέση ηλικία του φόρουμ τι θα κάνω άραγε? Με βλέπω στα 40-50 μου να βάζω κασκόλ στους 20 βαθμούς.😄

Παναγιά μουυ.. η μάνα μου! Περίπου χαχα🤣

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απίθανη μέρα κυμάτων, αυτή που μας πέρασε στον Αγιο Νικητα Λευκάδος....ωσάν να άσπρισε η θάλασσα και η παραλία!!!

FB_IMG_1663543778074.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! Στους 14-15 βαθμούς εδώ αυτή την ώρα, ενώ φυσάει ταυτόχρονα και ένα δυτικό αεράκι. Με τα παράθυρα ανοιχτά η εσωτερική έχει πέσει στους 22-23.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε οκά τα παιδιά! Τσιμπούσε το κρύο σε σχέση με την εποχή που διανύουμε πάντα το βράδυ και το ξημέρωμα .. στους 10,2 η ελάχιστη εδώ στο Μακροχωρι .. ζακέτα υποχρεωτική … στους 15 τώρα με ηλιοφάνεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Καλημέρα....2.7 ελάχιστη στα Καλάβρυτα ....20.2 εδώ ....8.8 στον Ποταμό Κέρκυρας 

Σιβηρία ο Ποταμός! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους....

Μελίσσια 18,5οC ελάχιστη θερμοκρασία, στη Χόχλια σχεδόν 9οC (τα τζάκια θάνσι στο φουλ αυτη την εβδομάδα), στην Ποταμιά έφτασε τους 3,8οC και στον Προυσό 8,5οC!! Ο Ολυμπoς λίγο πάνω από τους 2οC....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Χρόνια διαβάζουμε για φουτερ και κουβερτουλες με 12 και 14 βαθμους ελαχιστες.Ενταξει ειναι και θεμα οργανισμου και λιγης υπερβολης πιστευω.😉.Για να μπει φουτερ πρεπει να πεσει κατω απο τους 13-14 η μεγιστη Τ χονδρικα 

Φυσικα αλλιως αισθανεται το κρυο φλωρινιωτης αλλιως ο χανιωτης.Ποσα ρεπορταζ εχουμε δει απο κατι ορεινα στα αγραφα με 1 μετρο χιονι και ο μπαρμπας βγαινει με ενα μπουφανακι ανοιχτο με ενα πουκαμισακι απο μεσα,επισης ανοιχτο.🤣

φιλε μου δεν ειναι μονο θεμα οργανισμου ειναι κ θεμα περιοχης  εδω οταν φυσαει βαρδαρης υπολογισε το κρυο επι δυο τουλαχιστον σε σχεση με αλλες περιοχες με ιδια θερμοκρασια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραιοκαστρο θεσσαλονικης κοιτωντας προς Ανατολικα..17/09!!!

image.jpg

Ελα να βλεπω σιγα σιγα τα πρωτα μειον!!Ερχονται..Παμε δυνατα τα τα τα!!

307105159_10221908142922622_4319511347854671804_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11-13 βαθμοι η ελαχιστη σε διαφορα σημεια μεσα στην πολη της Ναουσας σημερα, ενω στον καμπο (Μονοσπιτα) εφτασε τους 7.1 το πρωι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ICHRYS1 

Εν τω μεταξυ, καποιος τοποθετησε σταθμο στην Τεχνητη Λιμνη Αωου στα 1350μ και εδειξε σημερα το πρωι -1.0, το πρωτο μειον στη χωρα. 

Επεξεργάστηκε από MenNaousa11
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...