Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

0.4 και στον πανουργια σαν την πολιανη..δεν εκανε καλη αναστροφη χθες τελικα

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα.Στους 7,7 εδω και στους 4,6 η Ιπποκρατειος(αναστροφικός).Ωραια ηταν,επιστρεφουμε στο καλοκαιρι και παλι ομως.💩

Μεσοβδομαδα ναι αλλα το  σκ  ισως εχει εκπληξεις..με μεγιστες μικροτερες απο σημερα-αυριο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εσπασε ρεκορ ο σταθμος για σεπτεμβριο απο το 2009 με 1 ακριβως βαθμο σημερα και πάχνη φυσικα σε αμάξια και σκεπές το πρωί γρεβενα ,...μια φορα στα 20 χρονια και αν τετοια μερα,  τρομακτικο κρυο για την εποχή,  στο σπίτι μου απο την αλλη μερια της πολης το θερμόμετρο  έδειχνε 0

Επεξεργάστηκε από CLAPSANTO
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13.6 ελάχιστη στην ταράτσα μου σαφώς χωρίς αναστροφή και 10.5 στις 7 στην Πανεπιστημιούπολη σε αναστροφικο μέρος....εκπληκτικό αν μη τι άλλο 

0.8 στα Καλάβρυτα στα 730μ 

0.2 στο Πάος Καλαβυτων φυσικά με πάχνη παντου

7.9 στον τέρμα αναστροφικο Ποταμό Κέρκυρας σε 0 υψόμετρο 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, CLAPSANTO είπε:

Εσπασε ρεκορ ο σταθμος για σεπτεμβριο απο το 2009 με 1 ακριβως βαθμο σημερα και πάχνη φυσικα σε αμάξια και σκεπές το πρωί γρεβενα ,...μια φορα στα 20 χρονια και αν τετοια μερα,  τρομακτικο κρυο για την εποχή,  στο σπίτι μου απο την αλλη μερια της πολης το θερμόμετρο  έδειχνε 0

xiixi ο γείτονας στο χωριό με κοροιεδευε...που έφευγα.,.και ως δεικτη καλοκαιρίας μου εδειχνε τις κοκκινες ντομάτες του και μου θυμιζε οτι δεν εχω ασχοληθεί με μπαξέδες ποτέ μου....ε σήμερα....οι ντομάτες θα εχουν γίνει αγγούρια....!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 2,9 βαθμους η χαμηλοτερη θερμοκρασια στο λεκανοπεδιο ιωαννινων στον σταθμο Ε.Α.Α προς την περιοχη του αεροδρομιου.

3,8 βαθμους στο μπαλκονι μου το πρωι.

Αψογες μερες.Τερμα ο εφιαλτης της καταραμενης βρωμοεποχη εδω και πολλες μερες με την αισθηση του να βραζεις ζωντανος η μολις κανεις μπανιο με το που βγεις εξω απο το σπιτι να κολλας απο τον ιδρωτα σε λιγα λεπτα.

Μονο και μονο που εφυγε η βρωμοεποχη η καθημερινοτητα αυτομάτως εγινε πολυ καλυτερη.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δειλά δειλά έχουν αρχίσει και σκάνε πλέον τα 25άρια ξανά στην Αττική.

Μέγιστες ως τώρα βλέπω Φιλοθέη ο Davis με 25.6, Σούνιο ΕΑΑ με 25.5 , Αυλώνας ο Davis με 25.3,  Ν.Σμύρνη ΕΑΑ και Σαλαμίνα ΕΑΑ με 25.1 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Δειλά δειλά έχουν αρχίσει και σκάνε πλέον τα 25άρια ξανά στην Αττική.

Μέγιστες ως τώρα βλέπω Φιλοθέη ο Davis με 25.6, Σούνιο ΕΑΑ με 25.5 , Αυλώνας ο Davis με 25.3,  Ν.Σμύρνη ΕΑΑ και Σαλαμίνα ΕΑΑ με 25.1 

Ναι ρε φίλε μπράβο!!!! καί έλεγα πότε θά βγεις νά σέ διαβάσω !!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκπληκτική μέρα.....η αίσθηση της ψύχρας και καταμεσήμερο, ενώ τη νύχτα το δάγκωνες....βρέθηκα σ' ένα πανηγύρι χθες στη Νέα πεντέλη και πήγαινα από έξω μέσα....ήμουν ο πιο χαλαρά ντυμένος κι έπαθα ψυχρο-μπλόκ....όλος ο κόσμος με μπουφάν και μακρυμανικα χειμωνιάτικα.....ευτυχώς δεν την άρπαξα.....βράδυ κουκουλωμένος εννοείται, με την ελάχιστη να φτάνει τους 11,8οC.....στους 22,5οC η μέγιστη.....κυρίως ΒΑ άνεμος σήμερα, αλλά τώρα στράφηκε σε ΑΝΑ, μια χαρά είναι κι αυτός για εδώ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 minutes ago, tendcol said:

Ναι ρε φίλε μπράβο!!!! καί έλεγα πότε θά βγεις νά σέ διαβάσω !!! 

Βασικά, 26άρια τελικά βλέπω τσίμπησαν Νέα Φιλαδέλφεια ΕΜΥ, Σαλαμίνα ΕΑΑ, ΣΚΑ ΕΑΑ, Σούνιο ΕΑΑ και οι Davis της WeatherLink σε Φιλοθέη και Αυλώνα

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26.6 η μέγιστη σήμερα.. αλλά τα σπίτια κρύα. Αν ήταν όλο το 24 Ώρο 26.6 σταθερά Θα ήταν τέλεια χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, [weathermaniac] said:

26.6 η μέγιστη σήμερα.. αλλά τα σπίτια κρύα. Αν ήταν όλο το 24 Ώρο 26.6 σταθερά Θα ήταν τέλεια χαχα

Απορώ πως αντέχετε στα Γιάννενα με τέτοιες διακυμάνσεις. Το έζησα 8 μήνες Τρίπολη (όπου σήμερα btw 3.5 - 24) και έφυγα άρον άρον γιατί θα πάθαινα κατάθλιψη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα!!Επιστροφη στην Καλλιθεα με 23.9 βαθμους...Μεγιστη στους 25 μολις..Αλλα μου φαινεται ζεστη σε σχεση με τους 8 βαθμους του Κιθαιρωνα στα 1000 μετρα...

Αυτη η βολτα στο βουνο ηταν η καλυτερη τονωση...Θελει προσοχη ο δρομος,ειναι ιδιαιτερα στενος,με πολλες πετρες στο οδοστρωμα αλλα αξιζει να φτασεις στα ψηλα και να απολαυσεις..Κορινθιακο,Σαρωνικο,Κωπαιδα..Διακρινονταν σημερα και το ορος Καντηλι της Ευβοιας και ο Παρνασσος...Ψυχη δεν υπηρχε εντωμεταξυ...Εμεις και ο θεος...!!Μονο κατι ξεμπαρκοι κυνηγοι..Το μονο αρνητικο...Οι φωτιες εχουν καψει μεγαλες εκτασεις κυριως περιξ των Βιλιων αλλα ο Κιθαιρωνας κραταει μεγαλο κομματι του πρασινου του...Ο αερας του βουνου δεν παιρνει συγκριση!!!

20220924_105119.jpg

Μερικες ελαχιστες ανα την Ελλαδα..

307698373_10221927667810732_4179953519316304081_n.jpg

Παρα τις καμενες εκτασεις,υπαρχει ακομα αρκετο πρασινο στη πολυπαθη δυτικη Αττικη...Απο τις πλαγιες του Κιθαιρωνα σημερα.Στην αναβαση μας για την κορυφη..

20220924_115411.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, dionisis00 είπε:

Απορώ πως αντέχετε στα Γιάννενα με τέτοιες διακυμάνσεις. Το έζησα 8 μήνες Τρίπολη (όπου σήμερα btw 3.5 - 24) και έφυγα άρον άρον γιατί θα πάθαινα κατάθλιψη.

Χαχαχαχα ως ένα σημείο εχεις δικιο ,, αλλά όταν το καλοκαίρι πεφτει στους 14 το πρωί και 13 εμεις αναρωτιόμαστε πως ζείτε στην αθηνα με 20 συν το καλοκαίρι το πρωί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, dionisis00 είπε:

Απορώ πως αντέχετε στα Γιάννενα με τέτοιες διακυμάνσεις. Το έζησα 8 μήνες Τρίπολη (όπου σήμερα btw 3.5 - 24) και έφυγα άρον άρον γιατί θα πάθαινα κατάθλιψη.

Χαχα Λάρισα είμαι, αλλά ναι στα Γιάννενα και εγώ είχα σοβαρό πρόβλημα με αυτές τις διακυμάνσεις. Μόνο σε ισχυρούς καύσωνες η χαμηλή σχετικά ελάχιστη όντως βοηθούσε. Λάρισα σήμερα είχαμε 10.6 με 26.6

Γιάννενα προάστια από 4.6 έως 23.7

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, dionisis00 είπε:

Απορώ πως αντέχετε στα Γιάννενα με τέτοιες διακυμάνσεις. Το έζησα 8 μήνες Τρίπολη (όπου σήμερα btw 3.5 - 24) και έφυγα άρον άρον γιατί θα πάθαινα κατάθλιψη.

Μια χαρά είναι πιστεψε με εχω απορώ για το αντίστροφο...ποτέ μου δεν συνίθισα να καίνε και το βραδυ οι τοίχοι...ειδικά στην Αθήνα...είναι πιστεύω τα δυο  της μείον στο μοναδικό της κλίμα ..μεγάλο όμως (το αλλο είναι οταν πιανει ο νοτιάς με την σκόνη)...οσο αφορά τα 0 στην δυτική Μακεδονία μολις βγεί ο ήλιος ολα ξεχνιούνται σε δυο ώρες αλλάζεις πάλι εποχή....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, dionisis00 είπε:

Απορώ πως αντέχετε στα Γιάννενα με τέτοιες διακυμάνσεις. Το έζησα 8 μήνες Τρίπολη (όπου σήμερα btw 3.5 - 24) και έφυγα άρον άρον γιατί θα πάθαινα κατάθλιψη.

Αρρωστο ειναι να εχεις 30 βαθμους μεσα στη νυχτα οπως στην χαβουζο Αθηνα Διονυση.Ονειρο ειναι να πεφτουν οι ελαχιστες Τ χαμηλα τα βραδια ειδικα το καλοκαιρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Αρρωστο ειναι να εχεις 30 βαθμους μεσα στη νυχτα οπως στην χαβουζο Αθηνα Διονυση.Ονειρο ειναι να πεφτουν οι ελαχιστες Τ χαμηλα τα βραδια ειδικα το καλοκαιρι.

Σε αυτό συμφωνώ ακόμα κ γω. Τα ξεγυρισμένα 27 με 30 ελάχιστες που κάνει σε ζεστά κύματα Αθήνα είναι ένα από τα πιο άρρωστα χαρακτηριστικά του κλίματος της Αθήνας. Όπου βασικά έχει καταντήσει έτσι λόγω του τσιμέντου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, dionisis00 είπε:

Απορώ πως αντέχετε στα Γιάννενα με τέτοιες διακυμάνσεις. Το έζησα 8 μήνες Τρίπολη (όπου σήμερα btw 3.5 - 24) και έφυγα άρον άρον γιατί θα πάθαινα κατάθλιψη.

Ναι ομως αυτο ειναι το καλυτερο δωρο για μενα την περιοδο της βρωμοεποχης.

Εγω το καλοκαιρι στο σπιτι μου εχω μαθει παντα με ελαχιστες θερμοκρασιες εξω που εχουν ευρος συνηθως απο 14 εως 18 βαθμους.

Αν δεν ειχα αναστροφικο το καλοκαιρι για μενα θα ηταν ενας εφιαλτης διχως τελος οπως η πρεβεζα - αμφιλοχια - κερκυρα - βολος - λαρισα κλπ με συνηθισμενες ελαχιστες 25+ βαθμους.Πως μπορεις να ζησεις εκει???Μονο με κληματισμο.Χωρις κληματισμο για μενα αυτες οι περιοχες ειναι πραγματικος εφιαλτης.Ειδικα η αμφιλοχια και η πρεβεζα για μενα ειναι οτι χειροτερο.Ουτε με κληματισμο στο σπιτι δεν ζεις εκει με τα απιστευτα heat index που εχουν.1000 φορες εννοειται δροσια απο τις βραδινες ωρες μεχρι το πρωι με μεγαλη θερμοκρασιακη διακυμανση παρα μικρη και βασανηστηριο βρασμου 24 ωρες το 24ωρο επι ποσες μερες την περιοδο της βρωμοεποχης.

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, heavy snow είπε:

Ειδικα η αμφιλοχια και η πρεβεζα για μενα ειναι οτι χειροτερο.Ουτε με κληματισμο στο σπιτι δεν ζεις εκει με τα απιστευτα heat index που εχουν.1000 φορες εννοειται δροσια απο τις βραδινες ωρες μεχρι το πρωι με μεγαλη θερμοκρασιακη διακυμανση παρα μικρη και βασανηστηριο βρασμου 24 ωρες το 24ωρο επι ποσες μερες την βρωμοεποχη.

 

Έχω συγγενείς στην Αμφιλοχία και σπίτι σε ένα χωριό λίγα χιλιόμετρα πιο μακριά. Στην Αμφιλοχία το καλοκαίρι είναι αδύνατο να κοιμηθείς χωρίς κλιματιστικό αν δεν έχει μαΐστρο, απλά υποφέρεις.

Στο χωριό μου που είναι πολύ κοντά αλλά αναστροφικό σε πεδιάδα, μόνο μια φορά έχουμε ανάψει κλιματιστικό το βράδυ τα τελευταία 10 χρόνια, πέρυσι στο μεγάλο καύσωνα. Στις ελάχιστες είναι 6+ βαθμούς πιο κάτω από την Αμφιλοχία, και πραγματικά αυτό είναι υγιεινό και σωτήριο. Το ηπειρωτικό ξηρό κλίμα είναι ο,τι καλύτερο το καλοκαίρι με διάφορα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...