Jump to content
MetFM

Αιολικά παρκα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 minutes ago, Yakutia said:

τίποτα άλλο θα βρούμε;

βρε ΠΩΓΩΝΙ αυτή είναι περίπου η τυπική διάρκεια ζωής του εξοπλισμού των περισσότερων βιομηχανικών εγκαταστάσεων. Ενα λιγνιτικό εργοστάσιο ηλεκτροπαραγωγής έχει διάρκεια ζωής μέχρι 40 χρόνια. Τα δικά μας Κοζάνης-Πτολεμαϊδας έζησαν σαν Μαθουσάλες περίπου 60 χρόνια  αλλά με τεράστιο κόστος συντήρησης (που πληρώνεις στο λογαριασμό σου) για να συνεχίζουν να λειτουργούν. Και να λειτουργούν όχι σωστά, αλλά σαν ρετάλια  με τεχνικά εντελώς αντικοικονομική και περιβαλλοντικά απαράδεκτη λειτουργία. Για δεκαετίες όλοι οι λιγνιτικού της ΔΕΗ παραβίαζαν και παραβιάζουν τα όρια εκπομπών τέφρας και καυσαερίων μέχρι και με συντελεστή 100.  Δεν κσυγχρονίστηκαν ποτέ, δεν έβαλαν ποτέ σύγχρονες τεχνολογίες αντιρύπανσης μιά ζωή τα μπάλωναν με πεταμένα λεφτά.

αν θες να δεις αντικειμενικά το κόστος ηλεκτροπαραγωγής δες το LCOE (Levelized cost of Energy) συγκριτικά για ολες τις μορφές.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cost_of_electricity_by_source

όπου βεβαίως το κόστος είναι καθαρά τεχνικοοικονομικό και δεν υπολογίζει ούτε περιβαλλοντική επίβάρυνση με καυσαέρια, CO2, κλπ.

Το χαμηλότερο κόστος των λιγνιτικών που βλέπεις στο λινκ δεν ισχύει στη χώρα μας γιατί η σύγκριση στην wiki αφορά σταθμούς σύγχρονης τεχνολογίας που συντηρούνται και λειτουργούν σωστά.  τα δικά μας σαπάκια Κοζάνης-Πτολεμαϊδας-Αμυνταίου πιστεύω ότι έχουν κόστος LCOE μπορεί και το 2πλάσιο απ αυτό που φαίνεται στους συγκριτικούς πίνακες.

ακόμα όμως και έτσι η αιολική μιά χαρά στέκεται αν συγκρίνεις τα πλεονεκτήματα της καθαρής ενέργειας. Και όσο η εφαρμογή αιολικών μεγαλώνει και εξελίσσεται τόσο θα πέφτει το κόστος και θα μεγαλώνει η διάρκεια ζωής των ανεμογεννητριών.

 

 

Μπορώ να σου παραθέσω και έχω στοιχεία που να αναιρούν σε μεγάλο βαθμό τα δικά σου δεν νομίζω ότι ετσι θα βγει ακρη.Το ότι τα βιομηχανικά εξαρτήματα έχουν περί τα 40 χρόνια ζωής και ότι οι αναμεγεννητριεςαπο τα 25 μπορούν να εξελιχθούν και να φτάσουν και αυτές σε αυτά τα επίπεδα δεν με κάνουν να θέλω να  ζω σε μια χώρα που είτε σε κορυφές βουνών είτε σε νησιά θα αντικρύσω αυτό το αποτρόπαιο θέαμα.Νομιζω ότι η απάντηση  βγαινει μεσα απο τα γραφομενα σου,ας συντηρήσουμε επιτέλους η εκσυγχρονίσουμε τα είδη υπάρχοντα λιγνιτικα εργοστάσια παραγωγής για να εκπέμπουν λιγότερους ριπους,δεν επιτρέπεται να καταστρέφουμε το φυσικό περιβάλλον με μια μορφή ενέργειας που δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες μας,γνώμη μου φίλε μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 3/20/2019 at 4:22 PM, ΠΩΓΩΝΙ said:

Μπορώ να σου παραθέσω και έχω στοιχεία που να αναιρούν σε μεγάλο βαθμό τα δικά σου δεν νομίζω ότι ετσι θα βγει ακρη.Το ότι τα βιομηχανικά εξαρτήματα έχουν περί τα 40 χρόνια ζωής και ότι οι αναμεγεννητριεςαπο τα 25 μπορούν να εξελιχθούν και να φτάσουν και αυτές σε αυτά τα επίπεδα δεν με κάνουν να θέλω να  ζω σε μια χώρα που είτε σε κορυφές βουνών είτε σε νησιά θα αντικρύσω αυτό το αποτρόπαιο θέαμα.Νομιζω ότι η απάντηση  βγαινει μεσα απο τα γραφομενα σου,ας συντηρήσουμε επιτέλους η εκσυγχρονίσουμε τα είδη υπάρχοντα λιγνιτικα εργοστάσια παραγωγής για να εκπέμπουν λιγότερους ριπους,δεν επιτρέπεται να καταστρέφουμε το φυσικό περιβάλλον με μια μορφή ενέργειας που δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες μας,γνώμη μου φίλε μου.

 

τα 25-30 τυπικός χρόνο ζωής των αιολικών με τα max 40 των λιγνιτικών είναι παρόμοιο επίπεδο.  Απ τα γραφόμενά μου βγαίνει η απάντηση ότι το κόστος συντήρησης των λιγνιτικών για να αντέξουν πραγματικά 40, χρόνια, ή ακόμα και 60 σαν σαπάκια όπως στην Ελλάδα, είναι δυσθεώρητο και ξεφεύγει κάθε σύγκρισης.

επίσης είναι μάλλον αστείο να επικαλείται καν κανείς σαν επιχείρημα ένα μικρότερο τυπικό χρόνο ζωής μιάς καθαρής ηλεκτροπαραγωγής χωρίς καυσαέρια σαν τις ανεμογεννήτριες με ένα μεγαλύτερο χρόνο ζωής ενός λιγνιτικού σταθμού.

και για να στο θέσω αλλιώς μήπως γίνει πιό κατανοητό. Πού θαθελες να μεγαλώνουν τα παιδιά σου. Σε ένα σπίτι 1 km μακρυά από ένα αιολικό πάρκο ή 1 km μακρυά από ένα λιγνιτικό σταθμό σαν αυτόν του Αγ Δημήτρη στην Κοζάνη που  ακόμα και να είχαν όλες οι μονάδες του τις καλύτερες και πιό σύγχρονες τεχνολογίες αντιρύπανσης  θα έβγαζε απ τις καμινάδες κοντά 900 τόνους τέφρα το χρόνο, συν τόνους από άλλα καυσαέρια οξείδια του θείου, αζώτου και ακόμα διοξίνες, υδράργυρο, άλλα βαερέα μέταλλα κλπ.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διαφορετική αντίληψη και στάση ζωής φίλε μου δεν πρόκειται να βρούμε άκρη.Τωρα το που θέλω να μεγαλώνουν τα παιδιά μου το δείχνει η φυγή μου από την Αθήνα και η διαμονή  μου στην επαρχία και κάτι τελευταίο,όλη η Ελλάδα δεν είναι Αγ.Δημητρης μπορεί όμως με το δικό σου σκεπτικό να γινει ένα δάσος εγκαταλελειμμένων ανεμογεννητριων προς όφελος κάποιων εταιριών που επιδοτούνται για την τοποθέτηση τους.Διαφορετικη στάση ζωής φίλε μου δεκτό.                                 Και σαν υστερόγραφο,αστεία δεν είναι καμιά άποψη σε έναν διάλογο που κανένας δεν θέλει να επιβληθεί με το ζορι. Καλημέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 3/21/2019 at 8:39 PM, Yakutia said:

 

τ Πού θαθελες να μεγαλώνουν τα παιδιά σου. Σε ένα σπίτι 1 km μακρυά από ένα αιολικό πάρκο ή 1 km μακρυά από ένα λιγνιτικό σταθμό σαν αυτόν του Αγ Δημήτρη στην Κοζάνη 

 

 

 

On 3/21/2019 at 11:04 PM, ΠΩΓΩΝΙ said:

....Τωρα το που θέλω να μεγαλώνουν τα παιδιά μου το δείχνει η φυγή μου από την Αθήνα και η διαμονή  μου στην επαρχία και κάτι τελευταίο,όλη η Ελλάδα δεν είναι Αγ.Δημητρης μπορεί όμως με το δικό σου σκεπτικό να γινει ένα δάσος εγκαταλελειμμένων ανεμογεννητριων προς όφελος κάποιων εταιριών που επιδοτούνται για την τοποθέτηση τους.Διαφορετικη στάση ζωής φίλε μου δεκτό.                                 Και σαν υστερόγραφο,αστεία δεν είναι καμιά άποψη σε έναν διάλογο που κανένας δεν θέλει να επιβληθεί με το ζορι. Καλημέρα.

 

Η ερώτηση ήταν άλλη αγαπητέ ΠΩΓΩΝΙ, πολύ συγκεκριμένη και σχετική με την συζήτηση. Δεν ρώτησα ούτε που μένεις ούτε αν προτιμάς την Αθήνα απ την επαρχία.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Yakutia said:

 

 

Η ερώτηση ήταν άλλη αγαπητέ ΠΩΓΩΝΙ, πολύ συγκεκριμένη και σχετική με την συζήτηση. Δεν ρώτησα ούτε που μένεις ούτε αν προτιμάς την Αθήνα απ την επαρχία.

 

 

Η απαντηση μου θεωρω οτι ηταν σχετικη με την ερωτηση σου οπως και με την συζήτηση,σου έδωσε πιστεύω να καταλάβεις που θέλω να μεγαλώνουν τα παιδιά μου όπως επίσης θέλω όταν ξυπνάνε το πρωί και κοιτάνε από το παράθυρο η όταν πηγαίνουν βόλτα να απολαμβάνουν τη φύση  με τις ομορφιες της και όχι ένα δάσος από ανεμογεννητριες.Τωρα αν πάλι δεν κατάλαβες σου ζητώ συγγνώμη μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου. Το μόνο που θα σου ζητούσα θα ήταν αν μπορούσες οι εκφράσεις να είναι ηπιότερες,ξεκινήσαμε ένα φόρουμ με το σκεπτικό να κάνει τη διαφορά από κάποια άλλα,θεμιτές οι διαφορές απόψεων αθέμιτες οι εκφράσεις που προκαλούν.Παντα φιλικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ερώτηση ήταν αν είχες να διαλέξεις να μεγαλώνεις τα παιδιά σου κοντα σε ένα λιγνιτικό σταθμό ή κοντά σε μιά ανεμογεννήτρια τι θα προτιμούσε, τι θα διάλεγες. 

Προφανώς ο καθένας θέλει να μεγαλώνει τα παιδιά του σε ιδανικό περιβάλλον μακρυά από Αγιους Δημήτρηδες ή αναεμογεννήτριες, αλλά κάποιοι άλλοι πληρώνουν με την υγεία τους για αυτό ή με υποβάθμιση της αισθητικής του τοπίου, ή με οποιοδήποτε άλλο κόστος.  Επίσης να ξέρεις ότι η ρύπανση. π.χ. η τέφρα και τα καυσαέρια από την καύση ορυκτών καυσίμων δεν γνωρίζουν όρια νομών και η διασπορά τους φτάνει πολύ μακρυά. Π.χ. από Φλώρινα και Αμύννταιο-Κοζάνη στο Πωγώνι.

Ζητώ συγγνώμη αν γίνομαι δυσάρεστος και αν θεωρείς τον διάλογο μη ήπιο εκ μέρους μου. που δεν το νομίζω.  Αλλά έχω μιά έντονη αντίθεση με την άποψη που επικρατεί στη χώρα μας, να μας ενοχλεί οτιδήποτε είναι  κοντά στην πόρτα μας και να προτιμούμε κάτι άλλο αποδειδειγμένα πιό ρυπογόνο και καταστροφικό για την υγεία, αρκει να μην είμαστε εμείς που δεχόμαστε τις άμεσες επιπτώσεις. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Yakutia said:

Η ερώτηση ήταν αν είχες να διαλέξεις να μεγαλώνεις τα παιδιά σου κοντα σε ένα λιγνιτικό σταθμό ή κοντά σε μιά ανεμογεννήτρια τι θα προτιμούσε, τι θα διάλεγες. 

Προφανώς ο καθένας θέλει να μεγαλώνει τα παιδιά του σε ιδανικό περιβάλλον μακρυά από Αγιους Δημήτρηδες ή αναεμογεννήτριες, αλλά κάποιοι άλλοι πληρώνουν με την υγεία τους για αυτό ή με υποβάθμιση της αισθητικής του τοπίου, ή με οποιοδήποτε άλλο κόστος.  Επίσης να ξέρεις ότι η ρύπανση. π.χ. η τέφρα και τα καυσαέρια από την καύση ορυκτών καυσίμων δεν γνωρίζουν όρια νομών και η διασπορά τους φτάνει πολύ μακρυά. Π.χ. από Φλώρινα και Αμύννταιο-Κοζάνη στο Πωγώνι.

Ζητώ συγγνώμη αν γίνομαι δυσάρεστος και αν θεωρείς τον διάλογο μη ήπιο εκ μέρους μου. που δεν το νομίζω.  Αλλά έχω μιά έντονη αντίθεση με την άποψη που επικρατεί στη χώρα μας, να μας ενοχλεί οτιδήποτε είναι  κοντά στην πόρτα μας και να προτιμούμε κάτι άλλο αποδειδειγμένα πιό ρυπογόνο και καταστροφικό για την υγεία, αρκει να μην είμαστε εμείς που δεχόμαστε τις άμεσες επιπτώσεις

 

Δυσάρεστος  σε εμένα δεν γίνεσαι απλά επισήμανα  ότι κάποιες εκφράσεις καλο είναι να αποφεύγονται για να μη δημιουργούνται εντασειςπχ.ειναι μάλλον αστείο,ε ειναι καπως επιθετικο αυτο και να σεβαστουμε οτι δεν έχουμε όλοι την ίδια άποψη περί διαλόγου....Την ερώτηση σου ξαναεπαλαμβανω ότι την  καταλαβα και επειδή είμαι και εγώ ευαίσθητος  όπως και εσύ με το περιβάλλον  και την ρύπανση ήταν ένας απο τους λόγους  που φύγαμε από την Αθήνα και ήρθαμε να ζήσουμε στην επαρχια. Σίγουρα  κάνεις δεν θελει να μεγαλώνει τα παιδιά του διπλα σε Αγ.Δημητρηδες ούτε διπλα σε ανεμογεννητριεςαπλα θέλω να πω ότι από τη στιγμή που έχουμε τον ρυπογόνο Αγ.Δημητρη και το κακο δεδομένα υπάρχει και θα συνεχισει αφου πχ οι ανεμογεννητριες δεν μπορουν να καλυψουν τις αναγκες μας γιατι να μην λάβουμε μέτρα για να τον κάνουμε όσο γίνεται λιγότερο ρυπογονο από το να στρεφόμαστε σε μορφές ενέργειας που ούτε μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες μας μα και αυτές δημιουργούν προβλήματα στο περιβάλλον. Θεωρώ ότι το να αποφύγουμε ένα κακο δημιουργώντας άλλο δεν λύνει το πρόβλημα.Νομιζω γνωριζεις πόση ρυπανση δημιουργουν οι ανεξέλεγκτες καμινάδες των εργοστασίων οι εξατμίσεις των αυτοκινήτων και όλες αυτές οι ρυπογόνες μορφές της σύγχρονης κοινωνίας ε ας ξεκινησουμε την πιεση ως πολιτες απο εκει και ας αξιολογησουμε πιο καλά ποιες μορφές ενέργειας  εξυπηρετούν καλύτερα το περίβαλλον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλά αν θεωρείς επιθετική μιά έκφραση "είναι μάλλον αστείο" σε ένα κατά τα λοιπά ευπρεπή διάλογο την παίρνω πίσω και ζητώ συγγνώμη.

Πάντως αν με ρωτούσε κάποιος εμένα να απαντήσω στα ίσια σε συγκεκριμένο δίλημμα ,πού προτιμάω να μεγαλώσω τα παιδιά μου κοντά σε ένα λιγνιτικό ή σε ένα αιολικό η απάντηση νομίζω είναι σαφής και προφανής: Σε ένα αιολικό, αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στα δύο.  

το ότι όλοι προτιμούν να ζούν σε περιβάλλον μακρυά από κάθε όχληση οποιασδήποτε μορφής ή ρύπανση και μακρυά από κάθε μονάδα ηλεκτροπαραγωγής είναι νομίζω προφανές...

ίσως όμως να είναι καλύτερα να μην συνεχίζουμε τέτιους διαλόγους αν ο ένας δεν λαμβάνει υπ όψη του τι γράφει ο άλλος και επαναλμβάνει απλώς τα δικά του. Διότι προσπάθησα να δώσω με στοιχεία να καταλάβουν όλοι όσοι δεν γνωρίζουν ότι ακόμα και το καθαρότερο λιγνιτικό εργοστάσιο με την πλέον σύγχρονη διαθέσιμη τεχνολογία (τα καλυτερα φίλτρα τέφρας, αποθείωση κ.λπ.) εκπέμπει παρόλα αυτά ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ποσότητες ρύπων. Ενα υπερσύγχρονο  περιβαλλοντικά λιγνιτικό εργοστάσιο με 5 μονάδες ισχύος 300 ΜW η κάθε μία (την ισχύ δηλαδή των μονάδων του Αγ. Δημήτρη)  ΔΕΝ μπορεί να εκπέμπει λιγότερο από περίπου 900 τόννους τοξική τέφρα στην ατμόσφαιρα. Είναι τεχνικά αδύνατον.  

Και με δεδομένη την πολιτική σταδιακής εγκατάλειψης του λιγνίτη παγκοσμίως, αυτές οι τεχνολογίες αποκονίωσης καυσαερίων από λιγνιτικά μάλλον δεν πρόκειται να εξελιχθούν απλά διότι σε τέτοιες επενδύσεις δεν θα αξίζουν στο μέλλον.

ξαναλέω η απάντηση στα ενεργειακά-περιβαλλοντικά είναι η διαμόρφωση ενός ενεργειακού μίγματος που να λαμβάνει υπ όψη τις δεδομένες εξελίξεις και πολιτικές (απανθρακοποίηση σε Ευρώπη και όλο τον δυτικό κόσμο και ενίσχυση των ανανεώσιμων) και τα τοπικά δεδομένα. Για τη χώρα μας αυτό θα πρέπει να είναι:

-Λίγες σύγχρονες λιγνιτικές μονάδες στην περιοχή Κοζάνης. Ο υφιστάμενος λιγνίτης, όσο μπορούμε δεν θα πρέπει να εγκαταληφθεί εντελώς.

-Ενίσχυση της συμβατικής ηλεκτροπαραγωγής με νέες μονάδες φυσικού αερίου -αν χρειαστεί ενίσχυση.

-Μεγάλη ανάπτυξη στις ανανεώσιμες και ιδίως στα αιολικά όπου το δυναμικό της χώρας είναι τεράστιο με έμφαση σε ακτογραμμές νησιά και με offshore μονάδες (μιά και ο περιορισμένος χώρος στην ηπειρωτική Ελλάδα δεν προσφέρεται ιδιαίτερα για μαζική τους ανάπτυξη.

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από Yakutia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απ το σημερινό ηλεκτρονικό πρωτοσέλιδο των New York Times. Ανεμογεννήτριες offshore στον θαλάσσιο δίαυλο που χωρίζει την Δανία απ την Σουηδία, όπως φαίνονται απ το απέναντι  strandpark. Eίναι βέβααιο ότι κανείς δεν διαμαρτύρεται για αντιαισθητική υποβάθμιση του φυσικού περιβάλλοντος, για ενόχληση των ψαριών, των ψαράδων, των σκαφών αναψυχής, της επιβατικής ακτοπλοίας, για ενόχληση των γλάρων, του πλαγκτόν, οι ξενοδόχοι δεν διαμαρτύρονται για υποβάθμιση της θέας, οι παράκτιοι κάτοικοι δεν γκρινιάζουν ότι πέφτει η αξία των ακινήτων γιατί χαλέει η θέα στη θάλασσα  κλπ κλπ 

merlin_150668361_cc20049e-a87c-46f1-a7d1-8dcb474d3f5f-articleLarge.jpg?quality=75&auto=webp&disable=upscale

 

και έτσι αντιμετωπίζουν οι σύγχρονες κοινωνίες το πρόβλημα των αποριμμάτων. Ο Δήμος της Κοπεγχάγης ζητάει απ τους πολίτες να διαχωρίζουν τα απορρίμματα σε 8 κατηγορίες. Ετσι κάνουν ανακύκλωση στον μέγιστο δυνατό βαθμό και τα λίγα υπολείμματα πάνε για καύση σε high-tech  αποτεφρωτήρες.

merlin_150668325_10e1c59f-32f1-40bb-8099-87326409a305-articleLarge.jpg?quality=75&auto=webp&disable=upscale

https://www.nytimes.com/2019/03/25/climate/copenhagen-climate-change.html?action=click&module=Top Stories&pgtype=Homepage

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

και ένα ελπιδοφόρο μήνυμα, τα υπεράκτια (offshore) αιολικά πάρκα που είναι υπο αδειοδότηση στην Ελλάδα όπως αυτό ανοικτά της Αλεξανδρούπολης, 585 MW. 

ενδιαφέρον να δούμε ποιούς θα ενοχλούν εκεί και με τι επιχειρήματα θα αντιδράσουν... π.χ. ότι ενοχλούν όσους κάνουν συρτή για αφρόψαρα...

cape_wind_offshore.jpg?itok=7iF_Rn4F

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελειώνουν την Ευρυτανία, τα παρελκόμενα του μνημονίου και της τρόϊκα και οι τοπικοί άρχοντες σφυρίζουν αδιάφορα.....φρόντισαν όμως για τις κερκόπορτες....οι "σωτήρες" καταστρέφουν το πράσινο, το οξυγόνο και το περιβάλλον του ομορφότερου νομού της Ελλάδος!!! Και κάποιοι συνεχίζουν να ασχολούνται και πολιτικώς με την "κλιματική αλλαγή" και τα αιολικά, για να "σώσουν" και την υπόλοιπη χώρα....αίσχος.....

Πραγματικά απορώ που είναι οι γνωστές οργανώσεις που φωνάζουν για τις καταστροφές του πράσινου, των δασών, της ελάτης, του οξυγόνου, του περιβάλλοντος, των δρυμών και και και και.....ή ακόμη για την διάλυση των μεταναστευτικών ροών στα πουλιά που φεύγουν γι άλλες πολιτείες....κι όλα αυτά γιατί; Για ένα διπλό μηδενικό που δεν προσφέρει απολύτως τίποτε στο θέμα της ενέργειας....οικιστική, τουριστική και περιβαλλοντική καταστροφή.....το κόλπο είναι καλά δομημένο και η ταμπακέρα εξαφανισμένη....
Καληνύχτα μας....

image.png.234c1e201dd253096ca1147ec30e8416.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συναγερμός από την Ουκρανία: Φωτιά σε πυρηνικό εργοστάσιο

Βίντεο από το σημείο - Διακόπηκε η λειτουργία ενός αντιδραστήρα - Δεν έχει καταγραφεί επικίνδυνη αύξηση ραδιενέργειας, δηλώνουν οι αρμόδιοι

https://www.protothema.gr/world/article/886600/sunagermos-apo-tin-oukrania-fotia-se-puriniko-ergostasio/

 

Εντάξει συμβαίνουν αυτά.... Νομίζετε ότι είναι καλύτερα να γεμίσουμε ανεμογεννήτριες που κάνουν σβουρ- σβουρ και μας παίρνουν τα αυτιά , ενώ χαλάνε και την αισθητική των τοπίων; Α, παπαπα, μακριά από εμάς ... 😜

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως στην Ουκρανία έβλεπα τις προάλλες τον πληθυσμό της διαχρονικά και υπάρχει σημαντική μείωση. 

 

Μια με το Στάλιν το 1930 που τους ξεπαστρεψε μαζικά και τώρα στον 21ο αιώνα πάλι υπάρχει πτωση. 

Επεξεργάστηκε από Κώστας.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι άλλο θα σκεφτούν για να βγάλουν χρήματα;;;

Ανεμογεννήτρια χωρίς κινούμενα μέρη! (vid)

Η κάθετη ανεμογεννήτρια χωρίς πτερύγια ήρθε να κάνει την διαφορά! Ένα γιγαντιαίο "καλαμάκι" που παράγει ενέργεια αποδοτικότερα, φθηνότερα και πιο οικολογικά.

https://www.4green.gr/news/data/fwtoboltaika/Anemogennhtria-xwris-kinoymena-merh-vid_114045.asp

https://www.youtube.com/watch?time_continue=16&v=KZppFiGwJGQ

Φανταστείτε να γεμίσουμε από τέτοια πράγματα που πηγαίνουν πέρα δώθε, σαν μετρονόμοι; Απαράδεκτο!

 Υποψιάζομαι οργανωμένο σχέδιο μαζικού υπνωτισμού των λαών που θα επιτυγχάνεται με την μετάδοση κρυφών μηνυμάτων μέσω της συχνότητας ταλάντωσης τους.

 

😜😜😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Άρα κάτι παίχτηκε και με την ραδιενέργεια και το Τσερνόμπιλ

26η Απριλίου 1986. 33 χρόνια πριν :

«Μαύρη» επέτειος του Τσερνόμπιλ: Πώς είναι 33 χρόνια μετά η τοποθεσία του «πυρηνικού εφιάλτη»

https://www.protothema.gr/world/article/885777/mauri-epeteios-tou-tsernobil-pos-einai-33-hronia-meta-i-topothesia-tou-purinikou-efialti/

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
6 hours ago, Κώστας. said:

Άρα κάτι παίχτηκε και με την ραδιενέργεια και το Τσερνόμπιλ

 

ε, κάτι λίγο....

στις εικόνες η ρύπανση απ το Καίσιο (Cs-137) που ήταν και το πιό επικίνδυνο ισότοπο που εκλύθηκε σε μεγάλες ποσότητες απ την καταστροφή, γιατί έχει μεγάλο χρόνο ημιζωής, 30 χρόνια. (σε 30 χρόνια μένει η μισή ποσότητα της αρχικής, σε άλλα 30 η μισή της μισής κ.ο.κ).

 

 

Image result for chernobyl fallout global

 

Image result for chernobyl fallout global

Επεξεργάστηκε από Yakutia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πω πω. Η Θεσσαλονίκη στα κόκκινα. Γαμωτο! 

Ήμουν παιδάκι τότε και θυμάμαι έβρεχε εκείνες τις μέρες και ήρθε ο πατέρας μου και είπε. Μπείτε μέσα να μη βρεχεστε. Έγινε ένα ατύχημα. 

Ούτε που κατάλαβα τι είχε γίνει φυσικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.....και να λοιπόν πως αναπτυσεται η Ελληνική ύπαιθρος να ποια είναι τα μεγαλόπνοα σχέδια των κατεχόντων της τύχης του τόπου μου στα χέρια τους,να γεμίσουν ανεμογεννητριες τα βουνά μας,που σημειωτέων δεν πληρούν ,λόγω αερηδων, την σωστή λειτουργία τους για να πάρουν κάποια ευρώ στους δήμους που διοικούν από τις κατασκευαστικές εταιρείες.Σαματις τα μερη μας δεν προσφέρονται για άλλες μορφές αναπτύξης,ορειβατικός πεζοπορικος θρησκευτικός πολιτιστικος τουρισμος και άλλα.

Και μια ερώτηση,με τον <Καλλικρατικο> Δήμο Πωγωνιου συνορεύει και ο Δήμος Ζαγορίου,Μικρό Μεγάλο Παπιγκο, Ελαφοτοπος,κατω Πεδινα και άλλα <τουριστικά χωρια>εκεί σε αυτά τα βουνά δεν εχει<αερηδες>;

FB_IMG_1576160188069.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οι ανεμογεννητριες χωρις να ειναι εντελως αθωες, δεν ειναι κατι κακο, κακο και μαλιστα πολυ μεγαλο στη χωρα μας ειναι το που επιλεγονται να τοποθετηθουν. τακτικη αρπα κολλα. οι κορυφογραμμες ειναι εγκλημα, οπως και τα μικρα νησακια.

στη Γερμανια και στη Δανια, (πρωτοπορες χωρες) ολες οι η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι πλωτες.

η ζωη σε γεννητριες και πανελ Φ/Β 25, μαξ 30 ετη. 

περιμενω ιδεες για αξιοποιηση των αχρηστων πανελ μετα την περιοδο ζωης τους, για να ''κονομησουμε'' χοντρα! 10 μυρια πανελ εχει η χωρα αυτη τη στιγμη!

-στα απορριμματα, εφαρμοζουν απλα τις κοινοτικες οδηγιες πολυ πιο γρηγορα γιατι εχουν τις υποδομες και την κοινωνικη μορφωση για να το κανουν. και προφανως καλυτερες ηγεσιες.

αργα ή γρηγορα, ή μαλλον σε αλλες περιπτωσεις το 1ο σταδιακα και το 2ο βιαια, θελουμε δε θελουμε θα προσαρμοστουμε. αλλα το πιο απλο, ποιος πεταει στο μπλε καδο μονο ανακυκλωσιμα;;;; αντε να πεις αυριο το πρωι οτι βαζω ξεχωριστους καδους για τον διαχωρισμο των οργανικων μεταξυ τους!!! οχι με τα υπολοιπα απορριμματα, μονο μεταξυ τους!

ας προσαρμοστουμε πρωτα στον μπλε και τον καφε που εδραιωνεται σιγα σιγα, και βλεπουμε. θα ειναι μια αρχη.

μιλαμε για τουλαχιστον 10 ξεχωριστα ρευματα συνολικα! ενας δρομος καδοι δλδ!χαχαχα

- ο λιγνιτης ''αποτελει'' παρελθον! εχει ημερομηνια ληξης και τελος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20200411_232545.jpg.a87da8d965497e58e420be6083561e11.jpg....Και οι ανεμογεννητριες τοποθετήθηκαν στον Κασιδιαρη,25 στο σύνολο, αυτη η φωτο είναι απο τις πρώτες τρεις στην πλευρά του ΠΩΓΩΝΙΟΥ,συνεχίζουν μέχρι τον Δ.Ζιτσας. Το οξύμωρο είναι ότι δεν εχουν μπει όλες σε λειτουργια γιατί το φορτίο που παράγουν ειναι πολυ μεγαλο σε σχεση με αυτο που μπορεί να αποροφηθει για τις αναγκες της τοπικης κοινωνίας και αυτο δεν το λεω εγω αυτη ειναι η ενημερωσει απο επίσημα στοματα του Δ.ΠΩΓΩΝΙΟΥ.........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

....... Γερμανικά καμιόνια στον Κασιδιάρη......... Με το βάρος των 100 τόνων, ο συρμός των 36 μέτρων με κεφαλή το θηρίο που ακούει στο όνομα Mercedes-Benz Arocs SLT 8Χ6, ανηφορίζει την κακοτράχαλη πλαγιά του όρους Κασιδιάρη. Ακολουθεί στενό χωματόδρομο με κλειστές στροφές και απότομες ανηφόρες, των οποίων η κλίση φτάνει μέχρι 25%. Το τμήμα μιας γιγάντιας ανεμογεννήτριας πρέπει να φτάσει σε υψόμετρο 1.300 μέτρων........www.troxoikaitir.gr

Η μεταφορά των πυλώνων και των πτερυγίων πραγματοποιείται σε δύο ξεχωριστές φάσεις. Η πρώτη αφορά τη μεταφορά τους από το λιμάνι Μεσολογγίου, όπου φτάνουν με καράβι, μέχρι το χώρο της εταιρείας έξω από το Καλπάκι Ιωαννίνων, εκεί όπου ξεφορτώνονται τα πτερύγια. Η δεύτερη φάση αφορά τη μεταφορά τους από το συγκεκριμένο χώρο μέχρι τις κορυφές του όρους Κασιδιάρη.

Το πρώτο κομμάτι, από το Μεσολόγγι μέχρι την πόλη των Ιωαννίνων, είναι το πιο βατό καθώς η κίνηση των φορτηγών γίνεται στον αυτοκινητόδρομο (Ιόνια οδός) με φαρδύ οδόστρωμα και σταθερή μέση ωριαία ταχύτητα. Το κομβόι ξεκινάει την πορεία του το απόγευμα, αφού πρώτα έχει εξασφαλίσει τη σχετική άδεια από τους υπεύθυνους του αυτοκινητόδρομου, πάντα με την παρουσία συνοδευτικών οχημάτων. Αργά το βράδυ φτάνει στην πόλη των Ιωαννίνων όπου η διέλευση του περιφερειακού γίνεται με τη βοήθεια της αστυνομίας, η οποία συντονίζει κυρίως την ομαλή διέλευση των φορτηγών από τους φωτεινούς σηματοδότες. Από το χωριό Άγιος Ιωάννης μέχρι το Καλπάκι το οδόστρωμα είναι ακόμη πιο στενό, ωστόσο, τα προπορευόμενα συνοδευτικά της εταιρείας ενημερώνουν τους οδηγούς που κινούνται αντίθετα ότι ακολουθεί ειδική μεταφορά.

Κάθε κίνηση του οδηγού στο τιμόνι πρέπει να γίνεται με απόλυτη ακρίβεια.

Σε τρία σημεία της διαδρομής ο δρόμος είναι πολύ στενός, και δεν μπορεί να στρίψει ο μακρύς συρμός. Τότε υποχρεωτικά το Arocs ανεβαίνει με όπισθεν και επικεφαλής μπαίνει ένας άλλος τράκτορας. Η συνεργασία των δύο οδηγών πρέπει να είναι άψογη.

Ο συρμός με κατεύθυνση τις κορυφές του όρους Κασιδιάρη. Το μήκος του συρμού είναι 36 μέτρα, το ύψος του 4,80 μέτρα, το πλάτος του 4,30 μέτρα και το συνολικό του βάρος 100 τόνοι.

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...