Jump to content
Beach-snow NG

1η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕΛΩΝ weather-club 2023 (Προετοιμασία-Προτάσεις-Περιοχή)....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω από νωρίς σχετικά το πόστ αυτό, όπως είχαμε συζητήσει και συμφωνήσει στην τελευταία μας σύναξη το καλοκαίρι, όταν μας επισκέφτηκε εδώ στην Αθήνα, ο συνδαιτυμόνας φίλος Βαγγέλης (notios-polos)....

Η πρόθεσή μας είναι, μέσα στο διάστημα από 10/1-10/2, να βρούμε μια καλή ημερομηνία, σε μια περιοχή που θα βολεύει τους περισσότερους από εμάς....Και μάλιστα προτάθηκαν αρχικά 2 περιοχές, το Πήλιο και η Λίμνη Πλαστήρα με τα πέριξ.....

Για όσους δεν έχουν συμμετάσχει ποτέ, έστω και μία φορά σε παρόμοιες συνάξεις, θέλω να πιστεύω ότι είναι το τέλειο επιστέγασμα σε μια τέτοια καιρική παρέα μια Πανελλήνια συνάντηση μελών....

Εδώ λοιπόν θα το συζητήσουμε για 1-2 μήνες το θέμα και όσοι νομίζετε ότι έχετε κάποιες γνωριμίες για καταλύματα καλά σε υψόμετρα, με ξενώνες που θα μας αφήσουν μια αξέχαστη διαμονή, θα το βάλετε ως πρόταση και στο τέλος θα αποφασίσουμε από κοινού....

Ανεξάρτητα από τις 2 αρχικά προταθείσες περιοχές, κάπου κοντά στο μέσον της χώρας, οποιαδήποτε πρόταση από όλους μας, εξειπακούεται δεκτή έτσι;; 

Ελπίζω όλα να προχωρήσουν, να μην έχουμε πολλά προβλήματα το χειμώνα και να βρεθούμε όσοι περισσότεροι μπορέσουμε, σε αυτή την ΠΡΩΤΗ μας Πανελλήνια καιροσύναξη, από αυτό το φόρουμ!!

image.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα ήθελα πολύ να έρθω, αλλά δυστυχώς δεν έχω μεταφορικό μέσο, και εγώ ό ίδιος δεν οδηγώ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

O,τι έχει σχέση με την μετακίνηση, θα δοθούν διάφορες λύσεις στην πορεία και κοντά στο τέλος προς την ημερομηνία της συνάντησης, μην αγχώνεστε από τώρα κάποιοι με αυτό.....

Να πω ότι όποιος έχει μια καλή ιδέα για ωραία περιοχή όπως ξέρουμε και τις περιγράφουμε εδώ, να την καταθέσει και να δούμε αν μπορέσουμε να την υποστηρίξουμε!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Θα ήθελα πολύ να έρθω, αλλά δυστυχώς δεν έχω μεταφορικό μέσο, και εγώ ό ίδιος δεν οδηγώ

Μιχαηλ εδώ και καιρό ούτε εγώ έχω...καλή θέληση να υπάρχει και όλο και κάπως θα τα βολεψουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και δύσκολα πλέον με 3 παιδιά θα κάνω τα πάντα για να είμαι κι εγώ παρών εννοείται..... βλέποντας και συζητώντας λοιπόν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Avalanche είπε:

Λογικά είμαι μέσα και εγώ...

Μια άλλη περίπτωση είναι να πάμε Ελάτη Περτούλι..

Ναι καλό είναι και αυτό σαν πρόταση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάλλον Θεσσαλία την κόβω να γίνεται η πρώτη...αν έχουμε ρεύμα καύσιμα φαγητό δεν έχει γίνει πυρηνικός δεν έχουν κατέβει τα μαμούθ από την Σιβηρία λόγω ψύχους και άλλα πολλά τέτοια καλά ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η προσπάθεια που κάνουμε για τους εν Αθήναις συνδαιτυμόνες, αλλά και από άλλες κοντινές περιοχές φίλους, είναι να δρομολογήσουμε την ενοικίασε ενός μίνι βαν ή λεωφορείου, ώστε να πάμε άνετα και ξεκούραστα στο μέρος συνάντησης, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, με παρείστικη ατμόσφαιρα, αλλά και πολύ οικονομικότερα.....Ηδη 2-3 φίλοι μας, ενεργοποιούν τις γνωριμίες τους με τουριστικά γραφεία κι όπως γνωρίζω τα έξοδα θα είναι πολύ χαμηλά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικά θέλω όσοι ξέρετε καλά τις περιοχές εκεί που λέμε, αλλά και από χωριά πέριξ, ας μας δώσουν μια εικόνα και με φωτογραφίες, ώστε να υπάρχει μια πρώτη επαφή!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παιδια! Και εγώ είμαι μέσα για κάτι τέτοιο, μάλιστα η ιδέα του μίνι βαν φαίνεται ωραία, καθώς θα μπορεί να κάνει στάσεις και να παρει και από αλλά μέρη άτομα μέχρι να φτάσουμε στον προορισμό 😊 Εγώ φέτος βρίσκομαι Λαμία σαν αναπληρωτής, όποτε εάν υπάρχουν αλλά άτομα από εδώ να κανονίσουμε να δώσουμε κάπου συνάντηση όταν έρθει η ώρα να μας πάρει το μίνι βαν (κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σας!!Εννοειται οτι ειμαι μεσα...Αυτη η εκδρομη δεν χανεται για κανενα λογο!!

Θεωρω πως το καλυτερο σημειο συναντησης ειναι η Θεσσαλια για ευνοητους λογους...Θεωρω δεδομενο οτι θα δωσουν το παρων αρκετα μελη μας..Αφενος γιατι παντα μια εκδρομη εχει την δικη της αξια και αφετερου γιατι για πρωτη φορα,παιρνει σαρκα και οστα η επιθυμια χρονων για πανελλαδικη συναντηση..

Ηδη βρισκομαι σε επαφες με καποιους φιλους ξενοδοχους απο την Πλαστηρα,κυνηγωντας την καλυτερη δυνατη προσφορα..Βεβαια θα πρεπει να εχουμε εικονα και για το ποσα ατομα χοντρικα θα ειμαστε...Επισης οπως ενημερωσε ηδη και ο Κωστας προσπαθουμε να ερθουμε σε συμφωνια για ενοικιαση βαν η πουλμαν αναλογα με τα ατομα..Και χρηματα θα γλυτωσουμε και μπορουμε να πινουμε αφοβα χωρις το αγχος της οδηγησης..

Καλο θα ηταν μεχρι μεσα Δεκεμβρη να εχουμε σαφη εικονα των ατομων. Για να εξασφαλισουμε σχετικα νωρις τις καλυτερες δυνατες προσφορες..Επειδη ειμαι γνωστης της περιοχης..Θα προτεινα το Λαμπερο σαν πρωτη επιλογη..Το Νεοχωρι επισης αξιζει αλλα πολυ κινηση εντος του χωριου...Παρα πολυς κοσμος...Θα το δουμε..Παντως αγαπηνενη μου τοποθεσια εμενα ειναι μακραν το χωριο Λαμπερο..Διαθετει και εξαιρετικο ξενοδοχειο του καλου φιλου μου,του Μπαμπη του Ζερβα που σιγουρα ο ανθρωπος θα μας φτιαξει εαν και εφοσον..

Εννοειται ομως πως πανω απ ολα ειναι το παρεακι...Σκεφτειτε. Προβατινες,τσιπουρα,λουκανικα,τζακι και εξω να μυριζει ελατο και χιονι!!!Ευτυχια!!!Η ζωη ειναι στιγμες μαγκες μου..!!

Εννοειται οτι μπορει οποιος θελει να φερει και την/τον συντροφο του...Αλλωστε και γω με την βιβη θα ερθω...Λογικο βεβαια..Εαν εσκαγα μυτη μονος μαλλον δε θα γυριζα πισω...🤣

Το ξενοδοχειο στο Λαμπερο για οσους θελουν να το δουν λεγεται Τιταγιον με πανοραμικη θεα στη λιμνη..Εγω σ αυτο μενω παντα..Αλλα αυτο δε λεει κατι. Απλα εχω μεγαλυτερη ανεση στο να παζαρεψω καλυτερες τιμες...

 

Το ξενοδοχειο Τιταγιον..

getlstd-property-photo.jpg

Εαν σταθουμε τυχεροι αυτο το τοπιο θα δουμε..

limni_plastira.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα ήθελα να προσθέσω στα προαναφερθέντα του Σάκη και την περιοχή της Νεράϊδας που είναι στα 1150μ. και ο ξενώνας Plastiras που είναι λίγο πιο πάνω στα 1240-1250μ. είναι το ψηλότερο μέρος και με απίστευτη θέα, όπως τα είδα και απέχει μόλις 3χλμ από την λίμνη.....Προσπαθώ να επικοινωνήσω, ώστε να εχουμε και από κει προσφορές....

Σάκη αυτό που ανεβασες ξέρεις σε τι υψόμετρο είναι?

https://www.plastiras-lake.gr/index.php/xoria-limnis-plastira/42-neraida.html

 

PlastirasXenon1.jpg

PlastirasXenon2.jpg

PlastirasXenon3.jpg

PlastirasXenon4.jpg

PlastirasXenon5.jpg

PlastirasXenon6.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει και ο ξενώνας Μπαλακώστα στην περιοχή Κρυονέρι της Λίμνης Πλαστήρα......το ψάχνω κι αυτό, μου είπαν ότι είναι καλή περιοχή, σε υψόμετρο 850μ!!

Ξενώνας Μπαλακώστα - Λίμνη Πλαστήρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το Χ/Κ Nεραϊδας λίμνης Πλαστήρα....

https://plastiras-ota.gr/building/orivatiko-katafygio-chionodromiko-kentro-agrafon-periochi-karamanoli/

map_15-702x520.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 16/10/2022 at 12:11 ΜΜ, Melisourgos είπε:

Αντιγόνη στο Νεοχωρι Λίμνη Πλαστήρα. Λιγα δωμάτια το κλείνεις όλο και πολύ οικονομικό. Έχω πάει 3-4 φορές. 

Να το κοιτάξουμε κι αυτό Γιάννη, ευχαριστούμε!!

gallery14.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμείς πάντως χτες που το συζητήσαμε το θέμα μάλλον κλείνουμε προς το Πήλιο...σιγουρακι και όμορφο και πιο εύκολα προσβάσιμο για τους περισσότερους...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τότε πρέπει να βγουν 2-3 προτάσεις με γενικό περιεχόμενο (δλδ καταλύματα, προσφορές, τιμες, όλα) και στο τέλος να ψηφίσουμε απλά.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...