Jump to content
sakis13

Αναφορες Οκτωβριου 2022.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Σιγουρα υπαρχει διαφορα απο περιοχη σε περιοχη, αλλα η γενικοτερη αυξηση ψηλων κτηριων και πυκνοτερης δομησης στο λεκανοπεδιο δημιουργει πολυ λιγοτερους χωρους οπου φτανει ατοφια η ηλιακη ακτινοβολια στο εδαφος σε μηνες με μεγαλη γωνια προσπτωσης....ετσι παρα την μεγαλυτερη θερμοχωρητικοτητα των υλικων δομησης σε σχεση με το γυμνο εδαφος, η μειωμενη ενταση της ηλιακης ακτινοβολιας σε αυτους τους μηνες με την ταυτοχρονη εκτεταμενη σκιαση οδηγει σε αρνητικο ισοζυγιο σε σχεση με παλιοτερα

Ναι αλλά μιλάμε για τσιμέντα σε αυτή την περίπτωση όπου τό θερμικό φορτίο είναι μεγάλο.τον χειμώνα σέ αυτό που λες σέ χιονόστρωση πχ κρατάνε περισσότερο τό χιόνι λόγω σκιάς.....δεν διαφωνώ καθόλου φίλε μου.ειμαστε εκτός καί θά μας κράξουν  ...... καλό βράδυ νά έχουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Εγώ δυστυχώς  από τη δορυφορική τα βλέπω πιο βόρεια τα φαινόμενα. 

σε κανένα διώρο θα ξεκινήσουν, κάνε υπομνή βρε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 γραμμες καταιγιδων υπαρχουν αυτη τη στιγμη..Η μια βρισκεται μεταξυ Μπαρι και Πριντεζι και κατηφοριζει και αλλη μια στην κεντρικη Αλβανια..Θεωρητικα επειδη το cape μπηκε αργα απο δω και περα θ αρχισει να γενικευεται η κατασταση..Παντως η εικονα μεταξυ Ιονιου και Αδριατικης το βραδυ θα ειναι εντυπωσιακη....Εαν και εφοσον επηρεαστει και η βδ χωρα,ας ειναι προετοιμασμενοι για ισχυροτατο περασμα συνοδεια ηλεκτρικων και μεγαλου χαλαζιου..Δειτε στο Ταραντο εικονα πριν λιγο..Εγω  παντως εαν ημουν στην Ηπειρο σημερα δεν θα κοιμομουν!!Η παρταρα θα ξεκινησει πριν τα μεσανυχτα...

309715341_1072838306565664_1991513447789112827_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα αυτό που με ξενερώνει όσο δεν πάει εδώ στην Αττική είναι ότι ακούμε ακόμα τζιτζίκια και δεν είναι μόνο φέτος που συμβαίνει αυτό, αλλά τις περισσότερες χρονιές. Μήπως αυτό οφείλεται στο ότι τα τελευταία χρόνια δε γίνεται σωστή μετάβαση στο Φθινόπωρο με βροχές, αυξημένη υγρασία κλπ, οπότε κατορθώνουν και επιβιώνουν? Σήμερα άκουσα πάλι στο Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Η ζέστη από μόνη της δε λέει κάτι, γιατί λες Φθινόπωρο έχουμε θα είναι κάτι περαστικό κλπ. Τα τζιτζίκια όμως είναι συνδεδεμένα με το Καλοκαίρι... ειδικά όταν επαρχία (τουλάχιστον στα μέρη μου) έχουν εξαφανιστεί από τέλη Αυγούστου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Εμένα αυτό που με ξενερώνει όσο δεν πάει εδώ στην Αττική είναι ότι ακούμε ακόμα τζιτζίκια και δεν είναι μόνο φέτος που συμβαίνει αυτό, αλλά τις περισσότερες χρονιές. Μήπως αυτό οφείλεται στο ότι τα τελευταία χρόνια δε γίνεται σωστή μετάβαση στο Φθινόπωρο με βροχές, αυξημένη υγρασία κλπ, οπότε κατορθώνουν και επιβιώνουν? Σήμερα άκουσα πάλι στο Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Η ζέστη από μόνη της δε λέει κάτι, γιατί λες Φθινόπωρο έχουμε θα είναι κάτι περαστικό κλπ. Τα τζιτζίκια όμως είναι συνδεδεμένα με το Καλοκαίρι... ειδικά όταν επαρχία (τουλάχιστον στα μέρη μου) έχουν εξαφανιστεί από τέλη Αυγούστου.

Πες τα να αγιασει το στομα σου αδερφε....ριναι σαν να το εγραψα εγω το ποστ....Φθιωτιδα εξαφανισμενα τζιτζικια ολο τον Αυγουστο με.τα 13αρακια ελαχιστη...

Και Ζωγραφου σε ΞΕΚΟΥΦΑΙΝΑΝ το μεσημερι ειμαστε κ 180-200 μ τρομαρα μας με τον Τρελο απο πανω....

Μολις επεστρεψα απο παραλια κ βρισκω 25αρι με.απνοια κ 60% υγρασια.....27αρια εσωτερικες το σκεφτομαι σοβαρα για αιρκο Οκτωβριατικα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Εμένα αυτό που με ξενερώνει όσο δεν πάει εδώ στην Αττική είναι ότι ακούμε ακόμα τζιτζίκια και δεν είναι μόνο φέτος που συμβαίνει αυτό, αλλά τις περισσότερες χρονιές. Μήπως αυτό οφείλεται στο ότι τα τελευταία χρόνια δε γίνεται σωστή μετάβαση στο Φθινόπωρο με βροχές, αυξημένη υγρασία κλπ, οπότε κατορθώνουν και επιβιώνουν? Σήμερα άκουσα πάλι στο Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Η ζέστη από μόνη της δε λέει κάτι, γιατί λες Φθινόπωρο έχουμε θα είναι κάτι περαστικό κλπ. Τα τζιτζίκια όμως είναι συνδεδεμένα με το Καλοκαίρι... ειδικά όταν επαρχία (τουλάχιστον στα μέρη μου) έχουν εξαφανιστεί από τέλη Αυγούστου.

ΣΕ μας είχαν σταματήσει εδώ και καμποσες ημέρες και τελευταίες ημέρες επανήλθαν ξεψυχισμένα μέσα στην ημέρα και για λίγο, ενώ βράδια όπως κι απόψε δεν ακουγονται καν φυσικά.....από αυρίο και ιδιαίτερα μεθαυριο και μετά καληνύχτα, γειά σας!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Εμένα αυτό που με ξενερώνει όσο δεν πάει εδώ στην Αττική είναι ότι ακούμε ακόμα τζιτζίκια και δεν είναι μόνο φέτος που συμβαίνει αυτό, αλλά τις περισσότερες χρονιές. Μήπως αυτό οφείλεται στο ότι τα τελευταία χρόνια δε γίνεται σωστή μετάβαση στο Φθινόπωρο με βροχές, αυξημένη υγρασία κλπ, οπότε κατορθώνουν και επιβιώνουν? Σήμερα άκουσα πάλι στο Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Η ζέστη από μόνη της δε λέει κάτι, γιατί λες Φθινόπωρο έχουμε θα είναι κάτι περαστικό κλπ. Τα τζιτζίκια όμως είναι συνδεδεμένα με το Καλοκαίρι... ειδικά όταν επαρχία (τουλάχιστον στα μέρη μου) έχουν εξαφανιστεί από τέλη Αυγούστου.

Τα, τζιτζικια εδώ πάνω έχουν εξαφανιστεί από αρχές Σεπτεμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χεχε γκρινιαζουμε κι εμεις στην Αττικη, ενω την ιδια ωρα στην καημενη την Ηλεια....

33,1 Κυπαρισσια....30,3 Ζαχαρω....29,1 Πυργος.....ολα με 55-60-65% υγρασιες....πανεμορφο φθινοπωρο...

Οποτε με Γκαζι π.χ. 26,5 τωρα και μολις 62% υγρασια μια χαρα ειμαστε να λεμε...

ΥΓ: Φιλε Ηρακλη εαν το δεις, βαλε λινκ απτο σταθμο Bresser στο Τραγανο....μπας και εγραψε κανα 40αρι σημερα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Πες τα να αγιασει το στομα σου αδερφε....ριναι σαν να το εγραψα εγω το ποστ....Φθιωτιδα εξαφανισμενα τζιτζικια ολο τον Αυγουστο με.τα 13αρακια ελαχιστη...

Και Ζωγραφου σε ΞΕΚΟΥΦΑΙΝΑΝ το μεσημερι ειμαστε κ 180-200 μ τρομαρα μας με τον Τρελο απο πανω....

Μολις επεστρεψα απο παραλια κ βρισκω 25αρι με.απνοια κ 60% υγρασια.....27αρια εσωτερικες το σκεφτομαι σοβαρα για αιρκο Οκτωβριατικα....

Κουβανε μου😆μου αρέσει που τσατίζεσαι και μου αρέσει να, σε πειράζω και ας με γράφεις... Εγώ στα έλεγα.. Κύκλος είναι... Όπως γκρίνιαζαν, εγώ το καλοκαίρι.. Τώρα γκρινιάζεις εσυ😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν με πειραζει καθολου αδερφε, γραφω και ξεδινω εδω στην καιρικη παρεα....

Μωρε δεν ειναι κυκλος....ειναι αυτη η εξισορροπηση....φετος το πιστεψα πραγματικα οτι μπορει να κανει ενα καλοκαιρι ΑΠΤΑ ΠΑΛΙΑ πιο δροσερο, πιο βροχερο σε σχεση με αυτα της τελευταιας 20ετιας....και ειδικα ο Αυγουστος ηταν ΔΙΑΜΑΝΤΙ και για την Αττικη, νομιζω με νουμερα ρεκορ....

Ε, στη συνεχεια, την πληρωσαμε Σεπτεμβριο και Οκτωβριο τουλαχιστον ως τα μισα οπως φαινεται...

Και ειδικα τωρα με την αλλαγη του μηνα, και τις οψιμες ζεστες που τραβανε και δεν τελειωνουν, οσο και να δροσιζομαι στη θαλασσα, εκνευριζομαι με ανεμιστηρες, ιδρωτες, δυσφορια και πιθανον αιρκο, Οκτωβριατικα, λες και ζουμε στην Κουαλα Λουμπουρ.....ευτυχως δεν ειμαι καταιγιδακιας σαν το Σακη, πρεπει να ειναι τρομερη ξενερα να χανεις ολο το Σεπτεμβρη και το μισο Οκτωβρη ανυδρος....αλλα εστω να κανει φυσιολογικες Τ, να μην ξανανεβει πανω απο 31-32 τα μεσημερια, να πεφτει 15-16 τα πρωινα να ανασανουμε....

Θα δεις οτι αυριο ξημερωμα μεγαλο μερος του λεκανοπεδιου θα παιζει στο 22-23 ελαχιστη....Ιουλιος κανονικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Όλο και νοτιότερα οι έντονες καταιγίδες, σε αναμονή

Αν εισαι Γιαννενα,ανεβασε φωτο μετα.Καλη απολαυση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε Γιώργη μου ειλικρινά τι πληρώσαμε? Που βγαίνει κανονικός και πιο κρύος ο Σεπτέμβριος? Αλλά και στις βροχές ήταν πολύ πάνω ορισμένες περιοχές που δέχτηκαν καταιγίδες.....μια χαρά μήνας ήταν κι αυτός, με απλά 3-4 μέρες οφ.....Οκ.....

23,5οC Μελίσσια (22.7 στα Ανω) και πέφτει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αν εισαι Γιαννενα,ανεβασε φωτο μετα.Καλη απολαυση

Ναι στα Γιάννενα είμαι, έχω και ταράτσα διαθέσιμη σε αυτή την πολυκατοικία, οπότε είναι δεδομένες οι φώτο. Ευελπιστώ σε shelf που να φωτίζεται από τους κεραυνούς χεχε.

 

Όσο περνάει η ώρα το σημείο δρόσου ανεβαίνει. Να σημειώσω ότι κανονικά όσο νυχτώνει σε μια κανονική μέρα το σημείο δρόσου πέφτει. Δείχνοντας ότι μπαίνει η ασταθής μάζα στην Ήπειρο. Εντυπωσιακή συχνότητα κεραυνών  για τόσο χαμηλές τιμές Cape στα βαλκάνια.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα οπως ενημερωθηκα απο Πάπινγκο, ειχε 2-3 ψιλοβροχα μεσα στην ημερα και για λιγο βροχη κανονικα, αλλα μετα ειχε ανοιγοκλεισιματα ο καιρος....Φιλος μου που εχει ξενωνα εκει, μου ειπε οτι κατι Ισραηλινοι τον ρωτησαν για θερμανση!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι στα Γιάννενα είμαι, έχω και ταράτσα διαθέσιμη σε αυτή την πολυκατοικία, οπότε είναι δεδομένες οι φώτο. Ευελπιστώ σε shelf που να φωτίζεται από τους κεραυνούς χεχε.

 

Όσο περνάει η ώρα το σημείο δρόσου ανεβαίνει. Να σημειώσω ότι κανονικά όσο νυχτώνει σε μια κανονική μέρα το σημείο δρόσου πέφτει. Δείχνοντας ότι μπαίνει η ασταθής μάζα στην Ήπειρο. Εντυπωσιακή συχνότητα κεραυνών  για τόσο χαμηλές τιμές Cape στα βαλκάνια.

Μιχαήλ αλλού περιμέναμε τα φαινόμενα αλλου είναι. 

Δυτ Μακεδονία μπήκαν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, billipiros12 είπε:

Μιχαήλ αλλού περιμέναμε τα φαινόμενα αλλου είναι. 

Δυτ Μακεδονία μπήκαν 

Τα φαινόμενα στα μοντέλα δεν έδειχναν να μπαίνουν από ιονιο, αλλά από Αλβανία που πιάνει Ιόνιο. Ίσως να είναι όντως πιο ανατολικά, αλλά θεωρώ ότι δεν θα έχουμε τέτοιο φιασκο όπως την άλλη φορα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Τα φαινόμενα στα μοντέλα δεν έδειχναν να μπαίνουν από ιονιο, αλλά από Αλβανία που πιάνει Ιόνιο. Ίσως να είναι όντως πιο ανατολικά, αλλά θεωρώ ότι δεν θα έχουμε τέτοιο φιασκο όπως την άλλη φορα

Καράβι που αργεί.. Σκ#τα είναι φορτωμενο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Καράβι που αργεί.. Σκ#τα είναι φορτωμενο

Όχι δεν το δέχομαι σήμερα.. Διαμάντια είναι φορτωμένο.. Επίσης δεν αργεί. Αν ήτανν η εικόνα έτσι σε 2 ώρες τότε ναι θα είχαμε πρόβλημα.. Υπομονή ξαναλέω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Όχι δεν το δέχομαι σήμερα.. Διαμάντια είναι φορτωμένο.. Επίσης δεν αργεί. Αν ήτανν η εικόνα έτσι σε 2 ώρες τότε ναι θα είχαμε πρόβλημα.. Υπομονή ξαναλέω..

Η ΕΜΥ.. Θεός να την κάνει... Έλεγε για φαινόμενα ήδη από τις 6 με 7 το απόγευμα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...