Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Kilkis1989 είπε:

ΟΛΑ για τα νότια πάνε φέτος...δεν μας θέλει....

Άνοιξη και καλοκαίρι ξεσκιστηκαμε εδώ πάνω οπότε αυτό προφανος πληρώσαμε το φθινόπωρο.Τα νότια που αντίθετα περιμένουν σχεδόν αποκλειστικά αυτούς τους μήνες δεν έχουν πάρει τίποτα...ενώ δεν θα σχολιάσω καν για τα δυτικά ,τι να πουν και συτοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και το κοντρολ απο κοντα 

gens-0-1-192.png

gens-0-0-204.png

......αντε να ξεμπερδευουμε να παμε παρακατω ,,,,, γιατι αρχιζω να ακουω καλαντα !!!!!!!

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυνατό χιόνι δυτικής μακεδονίας στο κοντρόλ. βέβαια στο παρελθόν όταν είχαμε τόσο νωρίς, τόσο έντονη ψυχρή εισβολή ο χειμώνας συνήθως τελείωνε αυτομάτως. χαρακτηριστικό παράδειγμα το 2006-2007

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

δυνατό χιόνι δυτικής μακεδονίας στο κοντρόλ. βέβαια στο παρελθόν όταν είχαμε τόσο νωρίς, τόσο έντονη ψυχρή εισβολή ο χειμώνας συνήθως τελείωνε αυτομάτως. χαρακτηριστικό παράδειγμα το 2006-2007

δεν νομιζω Τασο θυμισου 2001 κ πολλους αλλους χειμωνες που καπως ετσι ξεκινουσαν απλα απο τα μεσα ιανουαριου ηρεμουσε ο χειμωνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, PAGETONAS είπε:

Είπαμε απεργώ!!! image.png.ffafbbd842fb8d69314d29b212a73c57.png

Λίγο πιο βορειοδυτικά αυτό είναι καλό για εδώ (γερμανία) και μετά και για εκεί (βόρεια ελλάδα). Βέβαια στις 100 ώρες από τώρα στα μοντέλα υπάρχει ένα χαμηλό τέρας στον ατλαντικό κάτω από 960hpa, οπότε οι χάρτες πάνω από τις 100 ώρες αυτή τη στιγμή δεν έχουν καμία αξία. Θα κρυώσει λιγάκι ο καιρός στην ανατολική ευρώπη,αυτό είναι το μόνο σίγουρο, από εκεί και πέρα σε όλη την ευρώπη οι βροχές θα είναι από ελάχιστες έως καθόλου το επόμενο 10μερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΣΑΧΑΡΑ είπε:

δεν νομιζω Τασο θυμισου 2001 κ πολλους αλλους χειμωνες που καπως ετσι ξεκινουσαν απλα απο τα μεσα ιανουαριου ηρεμουσε ο χειμωνας

το 2001 και το 2005 που είναι οι 2 χειμώνες που λες (και το 2011 που δεν έκανε σοβαρό χιόνι το νοέμβριο στη δυτική μακεδονία αν δεν κάνω λάθος) δεν κατέβηκαν τα -10 στην ελλάδα. έκανε χιόνια μεν, αλλά εδώ έφτανε ένα -5 ή έστω ένα -6 στα 850 και ο πυρήνας του κρύου είχε μέχρι -8 βαριά βαριά. εδώ στο κοντρόλ στο 12αρι δείχνει στον πυρήνα της ψυχρόμπαλας -15 στα 850. μόνο το νοέμβρη του 2006 είχε φέρει τόσο κρύο και τόσο νότια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

δυνατό χιόνι δυτικής μακεδονίας στο κοντρόλ. βέβαια στο παρελθόν όταν είχαμε τόσο νωρίς, τόσο έντονη ψυχρή εισβολή ο χειμώνας συνήθως τελείωνε αυτομάτως. χαρακτηριστικό παράδειγμα το 2006-2007

Δε νομιζω οτι ενα χιονι Δ. Μακ η γενικα ημιορεινων - ορεινων μεσα προς τελη Νοεμβρη ειναι εντονη ψυχρη εισβολη, παλια ηταν σχεδον ο κανονας για τη μεταβαση προς τον χειμωνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακριβώς. Η Δυτική Μακεδονία έχει παντού υψόμετρο εκτός από ελάχιστες περιοχές. Και με ένα -2 -3 στα 850 χιονίζει Κοζάνη λογικά. Καλά Φλώρινα δεν το συζητάω. Δεν είναι έκπληξη για Νοέμρβη τέτοια 850αρια..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικά όμορφα ενς από τον τζίφο, τα λες και ελαφρώς χειμερινά στην μέση του διαγράμματος…

789D3024-722C-4174-8869-67D94B340FFD.gif.73f06ede6cb19d10ac0bb36422e3003b.gif


Πάντως δεν νομίζω ότι ισχύει ότι τα χιόνια ή οι ψυχρές εισβολές τον Νοέμβρη «τελειώνουν» τον χειμώνα. Ίσα ίσα τα τελευταία χρόνια πριν από τους πιο «φυσιολογικούς»/δυνατούς χειμώνες έχουν προηγηθεί Νοέμβρηδες με χιόνια ημιορεινών (ο.χ. 2016, 2018). 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το να χιονίσει στη βορειοδυτική ελλάδα που έχει και υψόμετρο το νοέμβριο προφανώς δεν είναι ανωμαλία ή κάτι εξωπραγματικό. Αυτό συμβαίνει με λίγο κάτω από τα κανονικά στα 850. Αυτό που δείχνει το κοντρόλ δεν είναι λίγο κάτω από τα κανονικά πάντως. Δεν είχε τέτοιες αποκλίσεις σε κανένα χιόνι στη δυτική μακεδονία, μόνο το 2006 είχε που δεν ξέρω αν χιόνισε καν στη δυτική μακεδονία, χιόνισε όμως μέχρι και μέσα στην αθήνα. Ο χειμώνας τελείωσε 5 νοεμβρίου τότε

gens-0-6-192.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετα απο παααααρα πολλα τρεξιματα,υπαρχει μια σχετικως κοινη γραμμη,αμερικανου και ευρωπαιου...Ενισχυση σκανδιναβικου αντικυκλωνα και καταβαση ψυχρων αεριων μαζων στα βαλκανια με ταυτοχρονη δημιουργια χαμηλου στην κεντρικη μεσογειο με πιθανη μετακινηση του προς την χωρα μας...Αντε μπας και παρουμε μπρος...Εστω και τωρα....Τουλαχιστον μεχρι τις 168...Καλο βραδυ και υπομονη...

gfs-0-186.png

ECM1-168.gif

Για το σκ Μαγνησια και Μεσσηνια για διαφορετικους λογους,θα παιξουν δυνατα!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Beach-snow NG είπε:
ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΟΝΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΩΣ ΤΑ ΤΩΡΙΝΑ ΤΡΕΞΙΜΑΤΑ.....
Επειδή βλέπω ότι όλοι ψαχνόμαστε, για το πως θα μπορούσε να εξελιχθεί η κατάσταση, να πω αρχικά ότι οι "μπάλες" αυτές που βλέπουμε στους χάρτες να διογκώνονται είναι απρόβλεπτες το κατά που θα κινηθούν....Η όλη προσπάθεια της κυκλοφορίας να ανασυνταχθεί και να αναδομηθεί στο καινούργιο πλαίσιο, θέλει δουλίτσα και γι αυτο θα δούμε και Αντικυκλώνα ομπρέλα από πάνω και γυρίσματα περίεργα και χωσίματα ψύχους μπακντόρ και επιρροές χαμηλών, ωσότου επέλθει σταδιακά μια ας πούμε ισορροπία κυκλοφοριακή κι αρχίσουν να κατεβαίνουν τα τερατάκια κάτω, καθοδηγούμενα από το πολύ δυνατό ψύχος σε Ρωσία και Σιβηρία.....Θέλει λίγο υπομονή αυτό το σκηνικό.....Μας εισάγει στο βαθύ φθινόπωρο και αρχές χειμώνα μετά και όπως διαφαίνεται δεν θ' αργήσει πολύ να αρχίσουν οι χιονοεκπλήξεις που λέμε....Περνώντας το συστηματάκι-λίμνης "υποτυπώδους", από Παρασκευή ως Κυριακή (την γλιτώνει με σχετικά καλό καιρό ο κλασσικός μαραθώνιος, εκτός απροόπτου), θέλω να δούμε πως θα παρουσιαστούν τα 12άρια αυτής της ημέρας, της Κυριακής 13/11 δηλαδή....Και μετά ελπίζω σε φέεεεεταααα αναμονής.....Η κυκλοφορία παιδιά συνεχίζει δυτικογενής, αλλά δεν θα λείψουν οι ανατολικές ροές....Είναι μια γενική φάση "αχταρμάς" που θα βοηθήσει όλους μας, αλλά πάλι και φέτος την πρωτοκαθεδρία (φαβορί που λέμε στο ποδοσφαιρο), θα έχουν τα κεντροανατολικονότια τμήματα της χώρας μας, χωρίς όμως να μένουν στην απ' έξω και οι υπόλοιπες περιοχές.....keep optimism!!!

ΜΕΤαΝΟΕΙΤΕ  ΠΡΟΛΑΒΑΊΝΕΤΕ ανοιξοκαυσωνακηδες χελιδοναδεςςς ΑΙΧΕΤΑΙΙΙ ο τιμωρός Σκανδιναβοςςςςςς☢️❤️🥶 

Screenshot_2022-11-09-20-36-01-504.jpg

gfseu-0-192.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδια δυτική Μακεδονία και με ενα 0 στα 850 hpa κάνει δουλειά τελευταία ισχυρή χιονόπτωση στο Ανω βόιο(850μ) που δεν την πίστευα και εγώ ηταν τον Νοεμβριο (α 5μερο) του  2018 με 40 ποντους χιόνι.....εψαξα το βίντεο αλλά δεν το βρήκα...αντ αυτου ομως βρήκα βιντεο οπου ακούγομαι και εγώ καποια χριστουγεννα πριν 13 χρόνια...οπου φαινεται πως γινεται το σλαλομ με παραδοσιακό τρόπο ητοι με κοπάνα την πλαστική λεκάνη μπανιου.....στην παιδική μας ηλικία....πετυχαίναμε και γιαγιάδες και κότες με αυτήν......θα ρθει βρε γκρινιάριδες θα ρθει.....

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

δυνατό χιόνι δυτικής μακεδονίας στο κοντρόλ. βέβαια στο παρελθόν όταν είχαμε τόσο νωρίς, τόσο έντονη ψυχρή εισβολή ο χειμώνας συνήθως τελείωνε αυτομάτως. χαρακτηριστικό παράδειγμα το 2006-2007

Μετά τις 15-20 του μήνα δεν είναι νωρίς  όπως είπαν και τα παιδιά σε παλιές καλές εποχές αυτά ήταν προάγγελος δυνατού χειμώνα η έστω δυνατού Δεκέμβρη … πριν τις 10-15 ναι είναι νωρίς … 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για να είμαι πάντως ειλικρινής εκείνο που με ανυσηχεί...είναι το τέλος των σημερινών τραξιμάτων και των δύο μοντέλων...ακυρώνουν τους όποιους εμποδισμούς....στην Κεντρική και Βόρεια Ευρώπη...και δίνουν στην Μεσόγειο το απόλυτο τπτ.....ξέρω οτι δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να βγεί ετσι...αλλά και μόνο η συμφωνία με ανησυχεί.Το μεσοδιάστημα νομίζω είναι καλό εως αρκετά καλό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

Τα περισσοτερα σεναρια  παντως  δινουν περεταιρω πτωση της θερμοκρασιας μετα τις 15 νοεμβριου

Καμια σχεση δηλαδη με το κυριο

Για να δουμε  ομως κατα ποσο  θα αλλαξουν στα επομενα τρεξιματα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, bardaris είπε:

για να είμαι πάντως ειλικρινής εκείνο που με ανυσηχεί...είναι το τέλος των σημερινών τραξιμάτων και των δύο μοντέλων...ακυρώνουν τους όποιους εμποδισμούς....στην Κεντρική και Βόρεια Ευρώπη...και δίνουν στην Μεσόγειο το απόλυτο τπτ.....ξέρω οτι δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να βγεί ετσι...αλλά και μόνο η συμφωνία με ανησυχεί.Το μεσοδιάστημα νομίζω είναι καλό εως αρκετά καλό.

πέραν των 120-144 ωρών είναι όλα ρευστά...πόσο μάλλον πέραν των 200..... άλλους χάρτες θα βλέπουμε κάθε μέρα και πολύ διαφορετικές διατάξεις από ότι φαινόντουσαν μέρες πριν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

Τα περισσοτερα σεναρια  παντως  δινουν περεταιρω πτωση της θερμοκρασιας μετα τις 15 νοεμβριου

Καμια σχεση δηλαδη με το κυριο

Για να δουμε  ομως κατα ποσο  θα αλλαξουν στα επομενα τρεξιματα

 

Μακάρι είναι η καταλληλότερη περίοδος για αλλαγή προς το ψυχρό αλλά πάντα με τη συνοδεία φαινομένων άρα χαμηλών βαρομετρικών... να δούμε αν συμφωνούν και τα ανσάμπλ του ευρωπαίου όμως...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω γιατί τόση γκρίνια ενώ δεν έχει έρθει ακόμα ο χειμώνας και το Σάββατο θα πέσουν χιόνια σε πολλά βουνά. Εγώ που κάνω σκι 9/10 χρονιές θυμάμαι Χριστούγεννα να μην μπορώ να κατέβω πίστα στον Παρνασσό και συχνά μέχρι 15 Γενάρη. Μιλάμε για αρχές Νοέμβρη, το τι θα κάνει 10 Γενάρη δεν μπορεί να προβλεφθεί με την τωρινή κυκλοφορία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι πήγε να γίνει με τα χαμηλά εκ του ατλαντικού στα μακρινά σήμερα.. Μακάρι.. Η ψυχρή εισβολή από βα, με αφήνει αδιάφορο. Και χιόνια στην πόρτα μου να έφερε, καλύτερα να έρθουν στην ώρα τους, δηλαδή 1 μήνα μετά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αχχχχχ...τι κάνει στις 198 που 198 να είναι οι ώρες του παλιομοντελα....πετάει ύφεση και μάλλον θα κλείσει τον Ατλαντικό ο αζορικος κι ένας θεός ξέρει τι θα βγάλει μετά...να αυτά δεν μπορω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ενδιαφέρουσα η τάση της επόμενης εβδομάδας μιας και διαφαίνεται πως θα έχουμε χειμωνιάτικό σκηνικό, είτε με βροχές και χιόνια στα ορεινά είτε με κρύο και στα χαμηλά.. Γιατί όχι και από τα δύο!!  Πάντως ήλιος με ζέστη για την εποχή δεν φαίνεται κάπου, και το κρατάμε!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...