Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα ensembles τού αμερικανικού μοντέλου αρχίζουν σιγά σιγά και μηρειζουν ψυχρή εισβολει για τα τέλη Νοεμβρίου με αρχές Δεκεμβρίου 

ens_image.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!!Βλεπω τα ομορφα πουλακια επεστρεψαν στο φορουμ..Το νου σας ομως..Η φολα παντα καιροφυλακτει...

bird-ugly-portrait-funny.jpg

Εαν δεν ανεβασει το γνωστο πουλι του ο Κασπερ,χιονια δεν ερχονται...😜Αντε καλο σκ αδερφια..Και καλα φαινομενα σε οσους τα περιμενουν..

-Δε βρισκω μπαμπου να φαω λογω ανομβριας και το ριξα στις βοτκες...Τι Φθινοπωρο ειναι αυτο ρε γμτ..Μου ρχεται να ξερασω...Δεν ειμαι καλα..🙈

gifs_11.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ισως δεν  ειναι οτι καλυτερο το 00, αλλα δεν μπορει να μενει ασχολιαστο  ,  19 Νοεμβριου εχουμε 🙂   ...επιτελους λοιπον θερμοκρασιες και εποχη συμφωνουν ,, υετος αλλου περισσοτερο αλλου λιγοτερο , υπαρχει για ολους.......ειναι και λιγο ραν της προετοιμασιας, (ας το πω ετσι ) αφου δεν θελει να μας το φερει αποτομα.....  😅 ολα καλα και μεσα στο πλανο !!!

αντε καλημερα και να "παιρνουμε πανω μας" σιγα σιγα....τα καλυτερα ειναι μπροστα !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, καλός ο Ευρωπαίος έβγαλε έντονο Σκανδιναβικό αντικυκλώνα και μεγάλη λίμνη βόρεια μας χωρίς όμως κάτι το ακραίο από άποψη ψύχους αλλά αξιόλογο . 

ecmwf-0-234.png

ecmwf-1-234.png

ecmwf-2-234.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Μεσσήνιος είπε:

Ήρεμα mods θα φάτε μπαν!!🤣🤣🤣

Αυτά είναι!!!!έτσι έτσι να μας επαναφέρεται στην τάξη παρακαλώ...🤣🤣😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το CFSv2 έχει άλλη άποψη για 25 Νοεμβρίου μέχρι αρχές Δεκεμβρίου.  Ίσως πιο ξερές συνθήκες με αντικυκλώνα στη χώρα μας και χαμηλές πιέσεις στη δυτική Ευρώπη. Αυτό ίσως σημαίνει ενίσχυση του Ισλανδικού χαμηλού. 

cfs-avg_apcpna_eu_2.png

Επεξεργάστηκε από Imathia Desert
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στατιστικά ήταν απίθανο να μας πάει σερί από τον προηγούμενο χειμώνα μέχρι τώρα και η δυτική ευρώπη να είναι σχεδόν μόνιμα σε αντικυκλώνα. Ξέρω ότι μπορεί να το πάει σερί δυτική ευρώπη από εδώ και πέρα για τους επόμενους μήνες αλλά παίζουμε με πιθανότητες. Θέλω να πω δηλαδή ότι εάν μας έκανε δυνατό φθινόπωρο το πιθανότερο είναι να χαλούσε η κυκλοφορία για μας κάπου μέσα στο Δεκέμβριο και μετά αντίο χειμώνα. Τώρα έχουμε βάσιμες πιθανότητες για κάποιο ευνοϊκό διάστημα κυκλοφορίας μέσα στην καρδιά του χειμώνα.

Οπότε παρηγορία και ελπίδα το γεγονός ότι αυτή η κυκλοφορία μπορεί να αλλάξει μετά τις 15/12 ώστε να απολαύσουμε καλούδια κάπου μέσα στην περίοδο των γιορτών. Προσωπικά απεχθάνομαι Χριστούγεννα με λιακάδα και θερμοκρασίες άνοιξης, οπότε υπομονή και ευχή η κυκλοφορία να αλλάξει τότε που θέλουμε.

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Stefanos1975 είπε:

Καλημέρα , θυμάμαι χρονιές όπου το Καϊμακ ανακοίνωνε έναρξη σαιζόν σαν σήμερα . 
 

σημερα only rocks 

 

22 βαθμούς Σαλονικα φραπέδες και κοντομάνικο στην Πυλαια . Κλειστός ο θερμοστάτης φυσικά ότι καλύτερο 

Ισχύει. Αλλά υπάρχουν και πολύ πρόσφατες χρονιές με only rocks Ιανουάριο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως δεν είναι οτι και η δυτική Ευρώπη έχει κάποιο απίθανο φθινόπωρο. Δεν έχω παρατηρήσει Νοέμβρη τι έχει κάνει, αλλά τον Οκτώβρη με τον κολοσσό, στην ίδια μοίρα με εμάς ήταν. Προσωπικά Δεν θα ήμουν σίγουρος ότι και σε αλλαγή κυκλοφορίας θα πάμε σε κάτι που θα μας ευνοήσει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν υπάρχει καν δεύτερο χαμηλό σύμφωνα με το αικον.. τραγικό...

Ρε Μιχαηλ πλακα μας κανεις??Εδω σε μας δεν υπαρχει ουτε πρωτο...🤣Αλλοι τρωνε τον "Φοβο" και μεις θ' ακουμε τον Φοιβο...Τον στιχουργο η τον Δεληβοργια..Διαλεχτε...Τρια χαμηλα φαινοντουσαν προ ημερων...3 θα παρουμε...Μεσα πεσαμε..!!Εγω ως συνηθως θα επιλεξω το μακρυτερο..

Τωρα μου στειλε ενα φιλαρακι ενα ανεκδοτακι..

Τι κοινο εχει το Φθινοπωρο και οι Ολυμπιακοι αγωνες..?

Και τα δυο εμφανιζονται ανα 4 χρονια...🤣

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίζει να πέσει μέσα η εκτίμηση του Μιχαήλ, για καταιγίδες σε Αργοσαρωνικό Κυριακή προς Δευτέρα. 

Συνεχίζει να το δείχνει και ο τζιφος αυτό 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια από τα ίδια ο Τζιφός για το δεύτερο χαμηλό. Μου αρέσει που ήθελα και 50 χιλιοστά συνολικά ο μακακας.🙈

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει ξεκάθαρη τάση για διαχωρισμό της γροιλανδικης Κούβελας,ένα από τα κουνέλια της θα μείνει μόνο του εξαιτίας του αζορικου και μετά το χάος...ίσως και να βρεθούμε μπροστά στην πρώτη κανονική ψυχρή εισβολη είτε απευθείας από βορρά είτε διαμέσου του μπαστακα κάπου τέλος Νοεμβρίου με αρχές Δεκεμβρίου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πριν απο 3 μερες επανω εις τον αρκτικο κυκλο εγραφε στα 850 -91

 

σημερα βλεπω πως περι τις 3-5 δεκεμβριου θα ξερασει τα παντα στην αμερικη και μιλαμε απο ακρη σε ακρη μεχρι κεντρικη καλιφορνια και κεντρικη λουισιανα με 5-6 βαθμους μαξιμουμ στην επιφανεια 

 

Fh6291NXkAE-WnM?format=png&name=900x900

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καποιες αλλες χρονιες με αλλη ψυχολογια αλλα και αλλη σταθεροτητα στα μοντελα μεταξυ της 7-10ηςημερας, θα ειμασταν καπως αισιοδοξοι οτι αυτος ο πολυ ωραιος χιονιας ημιορεινων σε Αττικη και οχι μονο,θα μπορουσε και να βγει. Διαταξιακα απο τις 144h (που στο περιπου βγαινουν) εως τις..κοντα 300 μεσολαβουν ενα σωρο υποθετικα σεναρια οπως ξερουμε με αγνωστη καταληξη,Θα το παρακολουθουμε βεβαια καθως το σαρακι δε φευγει.🙂

Στα κοντινα οπως ολοι βλεπαμε τα μοντελα μεσα στη βδομαδα πετσοκοψαν-εξαφανισαν τον υετο της Κυριακης για εδω.Η λογικη λεει μιας και εχουμε πεσει σε ωρες ''σιγουριας'' οτι θα εχουμε ενα βροχοπερασμα χοντρικα κοντα στην αλλαγη της μερας και εως το ξημερωμα της Δευτερας. Το cape παραμενει σε καλες τιμες στο -3 σε Σαρωνικο οποτε αυτο ειναι θετικο.

Το περασμα της Τεταρτης ομως φαινεται καλυτερο.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πανέμορφη κυκλοφορία στα μακρυά από τον τζιφο!!Λογικά κατευθείαν σε χιόνι θα μας πήγαινε αυτή η κυκλοφορία.Ενα τέτοιο να κάνει αρχές Δεκέμβρη και χαλάλι η απραξία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, BrainA είπε:

+20/850? 😂😂

Ξεμύτισες από τις σπηλιές γείτονα? Σούρχομαι σε λίγα 24ωρα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...