Jump to content
South καυσωνάκιας

Στατιστικά και τροπικές καλλιέργειες. Που μπορούμε να φτάσουμε το Ελληνικό κλίμα στα όρια του;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Stelios-Paphos Στέλιο, όλα τα καλά σου εύχομαι! Κράτα μας ενήμερους για την πορεία του (μετά το χειμώνα).
Όταν γυρίσω κι εγώ στην Ελλάδα, θα κάνω το εξής πείραμα. Θα βάλω κάμποσους σπόρους από φοίνικες και διάφορα άλλα φυτά και θα τα αφήσω σε γλάστρες για περίπου δύο χειμώνες. Όσα βγάλουν και τους δύο χειμώνες, θα μπουν στο χώμα καθώς λογικά θα αντέχουν το κλίμα της περιοχής. Για να είμαι πιο σίγουρος, σκοπεύω να βάλω 5-6 σπόρους από το κάθε είδος, γιατί πάντα μπορείς να πέσεις σε «κακό» φυτό, όταν το καλλιεργείς από σπόρο.

Θα μπορώ έτσι να μοιραστώ με όλον τον κόσμο που ενδιαφέρεται, ποια φυτά πέτυχαν, ποια έχασα κλπ.

 

 

Στο πλαίσιο αυτό, θα ήθελα να κάνω την εξής παρατήρηση κιόλας, μιας και είναι μια ιστορία που τραβαέι από πέρσι (και ίσως ακόμα περισσότερο). Ας το πούμε σαν τροφή για σκέψη. Μπορεί να έχω άδικο, ας γράψει κι ο καθένας την άποψή του.


Κυρίως στο αγγλικό φόρουμ, αλλά και σε ομάδες του Facebook, μέλη έχουν βρει μεμονωμένα δείγματα τροπικών φυτών και το έχουν αποδώσει σε ένα υπερκλίμα της περιοχής.

Στην αρχή βρήκαμε ένα βασιλικό φοίνικα (Roystonea regia) στη Βούλα και είπαμε ότι η Βούλα αποφεύγει όλο το κρύο του χειμώνα.
Μετά βρήκαμε μια Ravenala madagascariensis στα Μάλια και θεοποιήσαμε το κλίμα των Μαλίων.
Έπειτα εντοπίσαμε ένα Φλογόδεντρο (Delonix regia) πάλι κάπου στα νότια προάστια της Αθήνας και είπαμε πάλι τα νότια προάστια είναι θερμά, είναι τροπικά, είναι Αμαζόνιος! (τα δύο τελευταία είναι για πλάκα παιδιά!)

Το θέμα είναι ότι απ' ότι έχω δει από μετεωρολογικούς σταθμούς (και τους επισήμους του ΕΑΑ αλλά και ερασιτεχνικούς), οι περιοχές αυτές δεν είναι καθόλου θερμότερες από τόσες άλλες της Ελλάδας.

Άρα μήπως απλά έχουμε κάνει λάθος στατιστική; Πρέπει να αναρωτηθούμε ότι επέζησε μία Roystonea από τις πόσες;
Και πόσοι απέτυχαν στην καλλιέργεια μίας Ραβενάλας ή ενός Φλογόδεντρου;
Ας μην ξεχνάμε πως στην Ελλάδα δεν είναι και το πιο εύκολο να βρεις τα παραπάνω είδη, επομένως μάλλον πρέπει να κάνουμε ένα βήμα πίσω και να σταματήσουμε να πιστεύουμε ότι μόνο 3-4 περιοχές της Ελλάδας είναι κατάλληλες για τροπικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Stelios-Paphos

Στέλιο ευχαριστούμε για τις χρηστικές πληροφορίες. Μια άλλη ερώτηση που μου ήρθε στο μυαλό όταν ανέφερες την προστασία του κοκοφοίνικα σου. 

Τι ακριβώς προστασία του έδωσες τα πρώτα χρόνια? Είπες οτι δεν έκανες χρήση τεχνιτής θέρμανσης. Τον είχες μέσα στο σπίτι? Έφτιαξες ένα πρόχειρο ''θερμοκήπιο''; Γενικά ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος να παρέχεις προστασία σε νεαρό κοκοφοίνικα στο κλίμα μας? Από την εμπειρία σου δηλαδή.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, biktoras1995 said:

Στην αρχή βρήκαμε ένα βασιλικό φοίνικα (Roystonea regia) στη Βούλα και είπαμε ότι η Βούλα αποφεύγει όλο το κρύο του χειμώνα.
Μετά βρήκαμε μια Ravenala madagascariensis στα Μάλια και θεοποιήσαμε το κλίμα των Μαλίων.
Έπειτα εντοπίσαμε ένα Φλογόδεντρο (Delonix regia) πάλι κάπου στα νότια προάστια της Αθήνας και είπαμε πάλι τα νότια προάστια είναι θερμά, είναι τροπικά, είναι Αμαζόνιος! (τα δύο τελευταία είναι για πλάκα παιδιά!)

Το θέμα είναι ότι απ' ότι έχω δει από μετεωρολογικούς σταθμούς (και τους επισήμους του ΕΑΑ αλλά και ερασιτεχνικούς), οι περιοχές αυτές δεν είναι καθόλου θερμότερες από τόσες άλλες της Ελλάδας.

Άρα μήπως απλά έχουμε κάνει λάθος στατιστική; Πρέπει να αναρωτηθούμε ότι επέζησε μία Roystonea από τις πόσες;
Και πόσοι απέτυχαν στην καλλιέργεια μίας Ραβενάλας ή ενός Φλογόδεντρου;
Ας μην ξεχνάμε πως στην Ελλάδα δεν είναι και το πιο εύκολο να βρεις τα παραπάνω είδη, επομένως μάλλον πρέπει να κάνουμε ένα βήμα πίσω και να σταματήσουμε να πιστεύουμε ότι μόνο 3-4 περιοχές της Ελλάδας είναι κατάλληλες για τροπικά

Σίγουρα υπάρχουν πολύ θερμότερα σημεία από ότι η Βούλα ή τα νότια προάστια. Αυτό που μάλλον παίζει ρόλο και μερικές φορές η στατιστική ''βγαίνει'' ώστε να τα καταφέρει ολόκληρος βασιλικός φοίνικας στα νότια προάστια της Αθήνας είναι ο συνδυασμός ήπιου κλίματος, καλής συγκυρίας (πχ η δεκαετία του 90 στην Αθήνα είχε τρομερά ήπιους χειμώνες χωρίς χιονιάδες και τότε πρωτοφυτεύτηκε ο βασιλικός) αλλά και επαρκούς πληθυσμού (5 μύρια η Αθήνα όλο και κάποιοι θα έχουν ενδιαφέρον στα τροπικά φυτά).

Τουλάχιστον αυτό μου κάνει περισσότερο νόημα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 hours ago, biktoras1995 said:

@Stelios-Paphos Στέλιο, όλα τα καλά σου εύχομαι! Κράτα μας ενήμερους για την πορεία του (μετά το χειμώνα).
Όταν γυρίσω κι εγώ στην Ελλάδα, θα κάνω το εξής πείραμα. Θα βάλω κάμποσους σπόρους από φοίνικες και διάφορα άλλα φυτά και θα τα αφήσω σε γλάστρες για περίπου δύο χειμώνες. Όσα βγάλουν και τους δύο χειμώνες, θα μπουν στο χώμα καθώς λογικά θα αντέχουν το κλίμα της περιοχής. Για να είμαι πιο σίγουρος, σκοπεύω να βάλω 5-6 σπόρους από το κάθε είδος, γιατί πάντα μπορείς να πέσεις σε «κακό» φυτό, όταν το καλλιεργείς από σπόρο.

Θα μπορώ έτσι να μοιραστώ με όλον τον κόσμο που ενδιαφέρεται, ποια φυτά πέτυχαν, ποια έχασα κλπ.

 

 

Στο πλαίσιο αυτό, θα ήθελα να κάνω την εξής παρατήρηση κιόλας, μιας και είναι μια ιστορία που τραβαέι από πέρσι (και ίσως ακόμα περισσότερο). Ας το πούμε σαν τροφή για σκέψη. Μπορεί να έχω άδικο, ας γράψει κι ο καθένας την άποψή του.


Κυρίως στο αγγλικό φόρουμ, αλλά και σε ομάδες του Facebook, μέλη έχουν βρει μεμονωμένα δείγματα τροπικών φυτών και το έχουν αποδώσει σε ένα υπερκλίμα της περιοχής.

Στην αρχή βρήκαμε ένα βασιλικό φοίνικα (Roystonea regia) στη Βούλα και είπαμε ότι η Βούλα αποφεύγει όλο το κρύο του χειμώνα.
Μετά βρήκαμε μια Ravenala madagascariensis στα Μάλια και θεοποιήσαμε το κλίμα των Μαλίων.
Έπειτα εντοπίσαμε ένα Φλογόδεντρο (Delonix regia) πάλι κάπου στα νότια προάστια της Αθήνας και είπαμε πάλι τα νότια προάστια είναι θερμά, είναι τροπικά, είναι Αμαζόνιος! (τα δύο τελευταία είναι για πλάκα παιδιά!)

Το θέμα είναι ότι απ' ότι έχω δει από μετεωρολογικούς σταθμούς (και τους επισήμους του ΕΑΑ αλλά και ερασιτεχνικούς), οι περιοχές αυτές δεν είναι καθόλου θερμότερες από τόσες άλλες της Ελλάδας.

Άρα μήπως απλά έχουμε κάνει λάθος στατιστική; Πρέπει να αναρωτηθούμε ότι επέζησε μία Roystonea από τις πόσες;
Και πόσοι απέτυχαν στην καλλιέργεια μίας Ραβενάλας ή ενός Φλογόδεντρου;
Ας μην ξεχνάμε πως στην Ελλάδα δεν είναι και το πιο εύκολο να βρεις τα παραπάνω είδη, επομένως μάλλον πρέπει να κάνουμε ένα βήμα πίσω και να σταματήσουμε να πιστεύουμε ότι μόνο 3-4 περιοχές της Ελλάδας είναι κατάλληλες για τροπικά

Σίγουρα θα σας κρατάω ενήμερους για την πορεία του και ελπίζω να τη βγάλει και φέτος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 hours ago, South καυσωνάκιας said:

@Stelios-Paphos

Στέλιο ευχαριστούμε για τις χρηστικές πληροφορίες. Μια άλλη ερώτηση που μου ήρθε στο μυαλό όταν ανέφερες την προστασία του κοκοφοίνικα σου. 

Τι ακριβώς προστασία του έδωσες τα πρώτα χρόνια? Είπες οτι δεν έκανες χρήση τεχνιτής θέρμανσης. Τον είχες μέσα στο σπίτι? Έφτιαξες ένα πρόχειρο ''θερμοκήπιο''; Γενικά ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος να παρέχεις προστασία σε νεαρό κοκοφοίνικα στο κλίμα μας? Από την εμπειρία σου δηλαδή.

Ο κοκοφοίνικας από την αρχή ήταν έξω. Πρώτα σε γλάστρα σε καλυμμένη βεράντα για 3 χρόνια μέχρι να μεγαλώσει λίγο. Όταν μπήκε στο έδαφος, έφτιαξα ένα πρόχειρο θερμοκήπιο και χρόνο με το χρόνο άφηνα το φοίνικα όλο και πιο εκτεθειμένο το χειμώνα, αφαιρόντας λίγο λίγο το πλαστικό κάλυμμα από γύρω.

Στο κλίμα μας πιστεύω θα βοηθούσε αν φυτεύαμε κοκοφοίνικα σε μεγαλύτερο μέγεθος με κορμό ίσως 30 εκατοστά και άνω. Άλλα πάλι πρέπει να εκτεθεί στις καιρικές συνθήκες σταδιακά. Τα φύλλα φαίνεται να αντέχουν λίγο περισσότερο στο κρύο απ' ό,τι νομίζουμε (τουλάχιστον έτσι έχω παρατηρήσει). Το πρόβλημα φαίνεται να είναι περισσότερο στις ρίζες και την καρδιά του φοίνικα. Φυσικά μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει και τεχνιτή θέρμανση αν είναι να είναι να φτάσει ο φοίνικας σε μεγαλύτερο μέγεθος ώστε να γίνει ανθεκτικότερος. Ο καθένας γνωρίζει το κλίμα της περιοχής του καλύτερα από μας ώστε να αποφασίσει τι πρέπει να κάνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, Stelios-Paphos said:

Στο κλίμα μας πιστεύω θα βοηθούσε αν φυτεύαμε κοκοφοίνικα σε μεγαλύτερο μέγεθος με κορμό ίσως 30 εκατοστά και άνω. 

Πολύ ενδιαφέρον. Ερώτηση...Περίπου σε ποιά ηλικία πρέπει να είναι πάνω κάτω ο κοκοφοίνικας για να φτάσει κορμό στα 30 εκατοστά? Γνωρίζεις?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, South καυσωνάκιας said:

Πολύ ενδιαφέρον. Ερώτηση...Περίπου σε ποιά ηλικία πρέπει να είναι πάνω κάτω ο κοκοφοίνικας για να φτάσει κορμό στα 30 εκατοστά? Γνωρίζεις?

Εξαρτάτε πως μεγαλώνει ο φοίνικας. Εμένα είναι 13 χρονών αλλά επειδή είναι έξω στο κλίμα μας μεγαλώνει αργά. Τώρα έχει περίπου 20 εκατοστά κορμό. Κάποιος μπορεί αν έχει χώρο να βάλει το φοίνικα σε θερμοκήπιο. Έτσι θα μεγαλώσει πιο γρήγορα.

Βρήκα και αυτή την ιστοσελίδα από φυτώριο στην Ολλανδία. Έχουν μεγάλους κοκκοφοίνικες και άλλα φοινικοειδή.

https://www.nieuwkoop-europe.com/en/plants/palm-trees?limit=30

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Bingo! Κοκοφοίνικες στα praktiker της Ρόδου

https://www.praktiker.gr/p/kokofoinikas-cocos-nucifera-80-100cm-se-glastra-127929

@brainstorm σε περίπτωση που βρεις ντόπιους που ενδιαφέρονται στείλτους το παραπάνω link.

Το καλό είναι οτι είναι έτοιμοι αυτοί για κατευθείαν φύτευμα στο έδαφος και πολύ οικονομικοί. Μόλις 20 ευρώ βλέπω!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, brainstorm said:

Ελήφθη over!😉

Επίσης μπορούν να κοιτάξουν και σε άλλα μεγάλα σούπερ μάρκετ. Λογικά θα υπάρχουν και καρύδες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εάν είχα λίγο περισσότερο εξωτερικό χώρο στο σπίτι μου, θα έκανα κ εγώ ίσως μια προσπάθεια. "Με βάλατε κάπως στο τρυπακι"😁. Σε γλάστρα το βλέπω λιγο δύσκολο για εδώ που μένω (λόφος και η βεράντα μου δεν είναι μεσημβρινη)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 hours ago, brainstorm said:

Εάν είχα λίγο περισσότερο εξωτερικό χώρο στο σπίτι μου, θα έκανα κ εγώ ίσως μια προσπάθεια. "Με βάλατε κάπως στο τρυπακι"😁. Σε γλάστρα το βλέπω λιγο δύσκολο για εδώ που μένω (λόφος και η βεράντα μου δεν είναι μεσημβρινη)

Ναι, θα ήταν ωραίο αν έβαζες και εσύ. Θα σε είχαμε ανοιχτή γραμμή να μας ενημερώνεις αν επιβιώσει κτλ. 

Σκέφτηκα και το εξής αλλά δε ξέρω αν επιτρέπεται βασικά. Πχ την επόμενη φορά που έρθω Ρόδο να πεταχτώ από praktiker να πάρω μια γλάστρα και να τη φυτεύσω μόνος μου σε ένα random μέρος του κέντρου της πόλης της Ρόδου. Σε καμιά ανοιχτωσιά χαχα. Απελπισμένη κίνηση ξέρω γιατί μετά άντε να βρεις ντόπιο να ασχοληθεί 😜

Πάντως σοβαρά τώρα παρακολουθώ τα στατιστικά στο λιμάνι της Ρόδου και συνεχίζω να εντυπωσιάζομαι από τον Davis. 

https://www.meteocam.gr/rhodes/NOAA/NOAA-2022.txt

15.9 η μέση ελάχιστη Δεκεμβρίου ως τώρα vs 15.4 από τον σταθμό του ΕΑΑ μέσα στη πόλη της Ρόδου όταν η Κάσος έχει 16 μέση ελάχιστη. Εντυπωσιακό επίσης οτι ενώ η Κάσος έχει δώσει ελάχιστη τιμή τους 12.7 ως τώρα τον Δεκέμβριο το λιμάνι της Ρόδου δεν έχει πέσει κάτω από 13.2!

Οι ενδείξεις οτι στο λιμάνι της Ρόδου έχουμε από τους ηπιότερους χειμώνες στη χώρα είναι απλά πολύ σημαντικές για να αγνοηθούν. Ελπίζω πραγματικά να βρεθούν ντόπιοι που θα δοκιμάσουν να φυτεύσουν στους κήπους τους κοκοφοίνικες. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι, θα ήταν ωραίο αν έβαζες και εσύ. Θα σε είχαμε ανοιχτή γραμμή να μας ενημερώνεις αν επιβιώσει κτλ. 

Σκέφτηκα και το εξής αλλά δε ξέρω αν επιτρέπεται βασικά. Πχ την επόμενη φορά που έρθω Ρόδο να πεταχτώ από praktiker να πάρω μια γλάστρα και να τη φυτεύσω μόνος μου σε ένα random μέρος του κέντρου της πόλης της Ρόδου. Σε καμιά ανοιχτωσιά χαχα. Απελπισμένη κίνηση ξέρω γιατί μετά άντε να βρεις ντόπιο να ασχοληθεί 😜

Πάντως σοβαρά τώρα παρακολουθώ τα στατιστικά στο λιμάνι της Ρόδου και συνεχίζω να εντυπωσιάζομαι από τον Davis. 

https://www.meteocam.gr/rhodes/NOAA/NOAA-2022.txt

15.9 η μέση ελάχιστη Δεκεμβρίου ως τώρα vs 15.4 από τον σταθμό του ΕΑΑ μέσα στη πόλη της Ρόδου όταν η Κάσος έχει 16 μέση ελάχιστη. Εντυπωσιακό επίσης οτι ενώ η Κάσος έχει δώσει ελάχιστη τιμή τους 12.7 ως τώρα τον Δεκέμβριο το λιμάνι της Ρόδου δεν έχει πέσει κάτω από 13.2!

Οι ενδείξεις οτι στο λιμάνι της Ρόδου έχουμε από τους ηπιότερους χειμώνες στη χώρα είναι απλά πολύ σημαντικές για να αγνοηθούν. Ελπίζω πραγματικά να βρεθούν ντόπιοι που θα δοκιμάσουν να φυτεύσουν στους κήπους τους κοκοφοίνικες. 

Για αυτό σου έλεγα - η μάλλον υπονοησα- σε άλλο post μου ότι η περιοχή του λιμανιού της Ρόδου είναι πολυ χτισμένη και τσιμεντοποιημενη. Ακόμα και αν όντως κλιματολογικα έχει τις συνθήκες, δεν ξέρω πραγματικά που θα μπορούσε να βρεθεί κάποια καλή ανοιχτωσια με αμμωδες έδαφος εκεί για να γίνει μια τέτοια δεντροφυτευση. Επιπλεον, νομίζω για να φυτέψεις έτσι κάτι σε πρασια δημοσίου χώρου (πλατεία, δρόμος) χρειάζεται έγκριση από το Δήμο. Βέβαια στο Ελλαντα ειμεθα, όλα σχετικά είναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, brainstorm said:

Για αυτό σου έλεγα - η μάλλον υπονοησα- σε άλλο post μου ότι η περιοχή του λιμανιού της Ρόδου είναι πολυ χτισμένη και τσιμεντοποιημενη. Ακόμα και αν όντως κλιματολογικα έχει τις συνθήκες, δεν ξέρω πραγματικά που θα μπορούσε να βρεθεί κάποια καλή ανοιχτωσια με αμμωδες έδαφος εκεί για να γίνει μια τέτοια δεντροφυτευση. Επιπλεον, νομίζω για να φυτέψεις έτσι κάτι σε πρασια δημοσίου χώρου (πλατεία, δρόμος) χρειάζεται έγκριση από το Δήμο. Βέβαια στο Ελλαντα ειμεθα, όλα σχετικά είναι 

Έτσι λίγο από τις κάμερες που κοιτάω έχει κάτι μικρά πρεβάζια πέριξ του λιμανιού με χωματάκι που σε παίρνει να πας να φυτεύσεις καμιά γλάστρα. Αλλά στη ζούλα φάση πρέπει να γίνει διότι μάλλον όπως λες χρειάζεσαι έγκριση. Αλλά σιγά που θα ασχοληθεί κανείς πιστεύω. 

Το θέμα είναι να βρεθούν ντόπιοι να ασχοληθούν. Σκέφτηκα ακόμα να στείλω και κανένα email στο Δήμο ή στην υπηρεσία πράσινου να τους ψήσω να δοκιμάσουν να φυτεύσουν κανένα κοκοφοίνικα αλλά πολύ φοβάμαι θα γελάνε μαζί μου ή στη καλύτερη απλά θα με αγνοήσουν. 

Εσύ που ξέρεις τη Ρόδο αξίζει να ασχοληθώ να στείλω κανένα email στον Δήμο? Θα δώσουν σημασία?

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Έτσι λίγο από τις κάμερες που κοιτάω έχει κάτι μικρά πρεβάζια πέριξ του λιμανιού με χωματάκι που σε παίρνει να πας να φυτεύσεις καμιά γλάστρα. Αλλά στη ζούλα φάση πρέπει να γίνει διότι μάλλον όπως λες χρειάζεσαι έγκριση. Αλλά σιγά που θα ασχοληθεί κανείς πιστεύω. 

Το θέμα είναι να βρεθούν ντόπιοι να ασχοληθούν. Σκέφτηκα ακόμα να στείλω και κανένα email στο Δήμο ή στην υπηρεσία πράσινου να τους ψήσω να δοκιμάσουν να φυτεύσουν κανένα κοκοφοίνικα αλλά πολύ φοβάμαι θα γελάνε μαζί μου ή στη καλύτερη απλά θα με αγνοήσουν. 

Εσύ που ξέρεις τη Ρόδο αξίζει να ασχοληθώ να στείλω κανένα email στον Δήμο? Θα δώσουν σημασία?

dperivallontos@rhodes.gr

Αυτό είναι το email της διεύθυνσης περιβάλλοντος και πρασίνου του Δήμου Ρόδου. Σε γενικές γραμμές- και εάν εξαιρέσουμε το κομμάτι της αποκομιδής σκουπιδιών που πάσχει- ο δήμος έχει μια εξωστρέφεια γενικά. Να ξέρεις επίσης ότι ο Δήμος Ρόδου καλύπτει όλη την έκταση του νησιού- όχι μόνο την πόλη δηλαδή. Δεν χάνεις τίποτα να τους στείλεις για αρχή ένα email και να τους κοινοποιήσεις την πρωτοβουλία σας. Ίσως μάλιστα το παραπεμψουν σε κάποιο γεωπόνο που να το δει με μεράκι και να έχει τις γνώσεις, ώστε να προτείνει κ ενδεχομένως καλύτερες θέσεις στο νησί για φύτευση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, brainstorm said:

dperivallontos@rhodes.gr

Αυτό είναι το email της διεύθυνσης περιβάλλοντος και πρασίνου του Δήμου Ρόδου. Σε γενικές γραμμές- και εάν εξαιρέσουμε το κομμάτι της αποκομιδής σκουπιδιών που πάσχει- ο δήμος έχει μια εξωστρέφεια γενικά. Να ξέρεις επίσης ότι ο Δήμος Ρόδου καλύπτει όλη την έκταση του νησιού- όχι μόνο την πόλη δηλαδή. Δεν χάνεις τίποτα να τους στείλεις για αρχή ένα email και να τους κοινοποιήσεις την πρωτοβουλία σας. Ίσως μάλιστα το παραπεμψουν σε κάποιο γεωπόνο που να το δει με μεράκι και να έχει τις γνώσεις, ώστε να προτείνει κ ενδεχομένως καλύτερες θέσεις στο νησί για φύτευση 

Εξαιρετικός!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

@biktoras1995 τι πιστεύεις? Να στείλω ένα email στην διεύθυνση πρασίνου του Δήμου Ρόδου αναφέροντας τη πρωτοβουλία μας για τους κοκοφοίνικες?

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Εξαιρετικός!

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

@biktoras1995 τι πιστεύεις? Να στείλω ένα email στην διεύθυνση πρασίνου του Δήμου Ρόδου αναφέροντας τη πρωτοβουλία μας για τους κοκοφοίνικες?

Χμμ ίσως είναι πράγματι καλή ιδέα.

Ωστόσο: Οφείλεις (κατά τη γνώμη μου) να το παρουσιάσεις σαν πιλοτικό σχέδιο και να μη δημιουργήσεις πολλές ελπίδες. Γιατί εάν ο δήμος Ρόδου όντως σε ακούσει - πράγμα δύσκολο αλλά όχι αδύνατο - και επενδύσει χρόνο και χρήμα στη φυτεία τους και ύστερα αποδειχτεί μάπα, θα έχουμε κάνει περισσότερη ζημιά, παρά καλό.

Εάν συντάξεις ένα ωραίο κείμενο, παροτρύνοντάς τους να ασχοληθούν με 2-3 δέντρα το πάρα πολύ στην αρχή, το θεωρώ καλή ιδέα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, biktoras1995 said:

Χμμ ίσως είναι πράγματι καλή ιδέα.

Ωστόσο: Οφείλεις (κατά τη γνώμη μου) να το παρουσιάσεις σαν πιλοτικό σχέδιο και να μη δημιουργήσεις πολλές ελπίδες. Γιατί εάν ο δήμος Ρόδου όντως σε ακούσει - πράγμα δύσκολο αλλά όχι αδύνατο - και επενδύσει χρόνο και χρήμα στη φυτεία τους και ύστερα αποδειχτεί μάπα, θα έχουμε κάνει περισσότερη ζημιά, παρά καλό.

Εάν συντάξεις ένα ωραίο κείμενο, παροτρύνοντάς τους να ασχοληθούν με 2-3 δέντρα το πάρα πολύ στην αρχή, το θεωρώ καλή ιδέα

Ναι μωρέ, εντελώς ερασιτεχνικό θα πω είναι. Το βασικό είναι να καταλάβει και ο Δήμος πόσο πλεονέκτημα έχουν στη περιοχή για τη καλλιέργεια κοκοφοίνικα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν guys...

Στείλαμε το παρακάτω email στον Δήμο της Ρόδου και οτι γίνει....

@biktoras1995 @brainstorm @Stelios-Paphos

 
Quote

 

Αγαπητή Διεύθυνση Περιβάλλοντος Ρόδου,
 
Σας γράφουμε εκ μέρους της ερασιτεχνικής Πρωτοβουλίας Ελλάδας για τη Καλλιέργεια Κοκοφοίνικα 
 
Επικοινωνούμε μαζί σας, καθώς ύστερα από συστηματική παρακολούθηση των κλιματικών δεδομένων της πόλης της Ρόδου, από τους μετεωρολογικούς σταθμούς τόσο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθήνων όσο και του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου Νότιας Δωδεκανήσου, θεωρούμε οτι η πόλη της Ρόδου ειδικά στα χαμηλότερα υψόμετρα και παραλιακά είναι μια από τις πιο πλεονεκτικές τοποθεσίες στον Ελλαδικό χώρο για την επιτυχή δενδροφύτευση κοκοφοινίκων (Cocos Nucifera) .
 
Η ομάδα μας έχει εκπονήσει τον πρώτο οδηγό στα Ελληνικά για την καλλιέργεια κοκοφοινίκων προσαρμοσμένο στο κλίμα των Δωδεκανήσων τον οποίο μπορείτε να βρείτε παρακάτω. 
 
 
Όπως καταλαβαίνεται η δενδροφύτευση κοκοφοίνικα εκτός τροπικών κλιμάτων είναι μια πολύ ευαίσθητη διαδικασία και σήμερα δεν έχει υπάρξει καμία επιτυχημένη δενδροφύτευση του συγκεκριμένου φυτού επί Ευρωπαικού εδάφος με εξαίρεση την Πάφο της Κύπρου. 
 
Ύστερα από σοβαρή μελέτη όμως των κλιματικών δεδομένων της πόλης της Ρόδου σε αντιπαραβολή με αυτών της Πάφου και παρατηρώντας πως η πόλη της Ρόδου (ειδικά πέριξ του λιμανιού) έχει ηπιότερους χειμώνες από την Πάφο (πάνω από 2 βαθμούς κελσίου υψηλότερες μέσες ελάχιστες θερμοκρασίες χειμερινών μηνών) θα θέλαμε να θέσουμε υπόψιν σας την αρκετά μεγάλη πιθανότητα η πόλη της Ρόδου να γίνει η βορειότερη περιοχή στον πλανήτη που θα έχει καταφέρει επιτυχή δενδροφύτευση κοκοφοίνικα εκτός θερμοκηπίου σε περίπτωση που ο Δήμος σας αποφασίσει να προχωρήσει σε πιλωτική δενδροφύτευση των φυτών. 
 
Παρακάτω μπορείτε να βρείτε μερικά links όπου γίνονται εκτεταμένες συζητήσεις από ερασιτέχνες καλλιεργητές τροπικών φυτών από όλο τον κόσμο αλλά και την Ελλάδα αναφορικά με τις καλές πιθανότητες της πόλης της Ρόδου να καταφέρει επιτυχή καλλιέργεια κοκοφοινίκων. 
 
 
 
 
 
 
 
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, πως είμαστε διαθέσιμοι ώστε να παρέχουμε στον Δήμο σας οποιαδήποτε βοήθεια σε περίπτωση που αποφασίσετε πιλοτικά να δενδροφυτεύσετε μερικά δένδρα κοκοφοινίκων στη πόλη της Ρόδου. Μπορούμε φυσικά να δράσουμε επικουρικά και συμβουλευτικά στους γεωπόνους της υπηρεσίας σας εφόσον δείξετε σχετικό ενδιαφέρον.
 
Σας ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο σας και παραμένουμε στη διάθεση σας.
 
Με εκτίμηση,
Πρωτοβουλία Ελλάδας για τη Καλλιέργεια Κοκοφοίνικα

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι εξαιρετικό το email  πραγματικά. Νομίζω μπορεί να κεντρίσει το ενδιαφέρον. Θα προσέθετα μόνο ίσως στις 2 τελευταίες γραμμές, και το ενδεχόμενο "συνάντησης εκ του συνεγγυς" για κάποια συζήτηση.

Το γεγονός ότι θα φανειτε διατεθειμένοι ακόμα και να ταξιδέψετε στη Ρόδο προκειμένου να συναντήσετε τοπικούς γεωπόνους του Δήμου θα δείξει πιστεύω ότι παίρνετε σοβαρά την προσπάθεια σας, και ότι δεν λειτουργειτε με τη λογική "στείλε παππού μου την ευχή σου"

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, brainstorm said:

Είναι εξαιρετικό το email  πραγματικά. Νομίζω μπορεί να κεντρίσει το ενδιαφέρον. Θα προσέθετα μόνο ίσως στις 2 τελευταίες γραμμές, και το ενδεχόμενο "συνάντησης εκ του συνεγγυς" για κάποια συζήτηση.

Το γεγονός ότι θα φανειτε διατεθειμένοι ακόμα και να ταξιδέψετε στη Ρόδο προκειμένου να συναντήσετε τοπικούς γεωπόνους του Δήμου θα δείξει πιστεύω ότι παίρνετε σοβαρά την προσπάθεια σας, και ότι δεν λειτουργειτε με τη λογική "στείλε παππού μου την ευχή σου"

Έχεις δίκιο ναι! Δυστυχώς έφυγε το email αλλά αν μας απαντήσουν θα το θέσω όπως ακριβώς το λες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@South καυσωνάκιας Συγχαρητηρια για την πρωτοβουλια και συγνωμη για την "νεκρανασταση" του θεματος. Αναρωτιεμαι αν σου απαντησαν ποτε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, immortalx said:

@South καυσωνάκιας Συγχαρητηρια για την πρωτοβουλια και συγνωμη για την "νεκρανασταση" του θεματος. Αναρωτιεμαι αν σου απαντησαν ποτε.

Όπως ήταν αναμενόμενο, δυστυχώς η  Διεύθυνση Περιβάλλοντος Ρόδου δεν μου έχει απαντήσει ακόμα. Μιας και μου το υπενθύμισες θα στείλω άλλο ένα τώρα αλλά πολύ φοβάμαι οτι μόνος μου δε μπορώ να κάνω πολλά πράγματα να τους κινητοποιήσω. 

Αν μπορεί ας στείλει και κάποιος άλλος ένα email στο dperivallontos@rhodes.gr

Όσοι περισσότεροι είμαστε τόσες περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν κάποιος από την υπηρεσία να το δει πιο σοβαρά και να απαντήσει κάτι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις έστειλα το υπενθυμιστικό email αν και πιστεύω πάλι θα με γράψουν...Στείλτε και εσείς παιδιά! Όσο πιο πολλοί τόσο καλύτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 11/2/2023 at 11:57 ΠΜ, South καυσωνάκιας είπε:

Μόλις έστειλα το υπενθυμιστικό email αν και πιστεύω πάλι θα με γράψουν...Στείλτε και εσείς παιδιά! Όσο πιο πολλοί τόσο καλύτερα

Να φανταστώ ότι δεν πήρες απάντηση πάλι, έτσι;

Δεν νομίζω ότι το να τους πολιορκήσουμε με μέιλ είναι σοφή τακτική. Φαντάζομαι ότι θα λαμβάνουν μέιλ και από τους ντόπιους οι οποίοι μπορεί να παραπονιούνται για χψ-λόγους, οπότε αν καταλήξουν να λαμβάνουν δεκαπέντε χιλιάδες μείλ, απλά θα σταματήσουν να τα κοιτούν και τέλος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...