Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάμε γερά και μπαίνουν οι βάσεις για μεγαλειώδη χειμωνιάτικη περίοδο, ακόμη και μέσα από την καρδιά του φθινοπώρου.....

Καλές αναφορές και καλά φαινόμενα....με τις υγείες μας....Καλό μήνα!!!

Ήρθε ο Νοέμβριος. Καλό μήνα! - InKefalonia

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό μήνα παίδες,με την ευχή ο Νοέμβρης να βγάλει πολλές και ποιοτικες κακοκαιριες σε όλη τη χώρα.

Μονοψηφια (9.7c) λίγο έξω απ' το Καρλόβασι (αναστροφή) ενώ δίπλα στους Φουρνους την ίδια ώρα σχεδόν στους 18c.

Μέχρι και με 20αρια ξημερωσαμε εδώ στην Αττική. 20.2c στο Λαύριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15.2 η ελαχιστη Καλλιθεα..Καλο μηνα να χουμε με υγεια πρωτα απ ολα..Πολλες βροχες και χιονια στα ορεινα μας..Και σιγα σιγα να κατεβαινουν σε υψομετρα...

Λειβαδιτης Ξανθης...Αυτο ειναι φθινοπωρο!!!

313170279_10228028814964208_1438115065836385002_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα καί καλό βροχερό μήνα νά έχουμε!! 18 η ελάχιστη Ηλιούπολη  επιτέλους ραντίζουν μετά από χρόνια μπας και μείνει κάνα πεύκο όρθιο!

IMG_20221101_091631.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και καλό μήνα! Μπαίνουμε στον τελευταίο μήνα του φθινοπώρου (ή μάλλον στον πρώτο για φέτος…). Στο καλό να πάει και να μην ξαναέρθει ο φετινός Οκτώβριος ο οποίος έφυγε με 2(!) μόλις μέρες με σοβαρό υετό για την περιοχή μου και άλλες 2 με συννεφιά και ψιχαλίσματα. Μια τραγωδία εν ολίγοις. Ευελπιστώ πως ο Νοέμβριος θα κυλήσει διαφορετικά, προς το παρόν τουλάχιστον έτσι δείχνει…

Στους 11 η ελάχιστη σήμερα το πρωί εδώ, στους 21 η θερμοκρασία τώρα. Εννοείται επικρατεί ηλιοφάνεια έξω… 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα ψηλώματα του Αγρινίου (φωτό)....

ΥΓ Καλό μήνα βροχάρη σε όλους και μην ξεχνάμε, δεν υπαρχει πρεπει και θελω στον καιρο!!

FB_IMG_1667293572116.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είπα να το φάω (πριν λίγο στα 470μ της Πάρνηθας) για να πνίξω τον πόνο μου για την ανομβρία και την ασυνήθιστη ζέστη που έχουμε φάει, αλλά είπα να δώσω μια ευκαιρία στο Νοέμβριο.....

 Καλησπέρα και καλό μήνα!!!

IMG_20221101_124652.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους από τον νεότατο (δεν ξερω αν ειμαι ο νεοτερος εδώ) καιρικά αρρωστημένο Αθηναίο Χρήστο.

Δεν θα περιγράψω αναλυτικά στην παρούσα αναφορά πόσο έχω αγαπήσει αυτό τον χώρο... θα μου πάρει μέρες... ίσως συστηθώ αναλυτικότερα στο ανάλογο θέμα

Μετά από 8 χρόνια επίσκεψης λοιπόν σε αυτό το φόρουμ και φυσικά το προηγούμενο είπα να κάνω επιτέλους την πρώτη μου αναφορά σε μια τελείως αδιάφορη αλλά όμορφη καιρικά μέρα...

θερμοκρασία στους 23.3 βαθμούς αλλά ευτυχώς υγρασία στο 40% στην τοποθεσία Πάτρα δημιουργούν μια ευχάριστη ατμόσφαιρα (σπάνιο για την πόλη οσοι ξέρουν χαχαχα)

Ελπίζω και θα προσπαθήσω να δινω τακτικά αναφορές ιδίως στις γνωστές περιοδους που αγαπάμε οι περισσότεροι εδώ μέσα!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Καλώς ήρθες Χρήστο στην άρρωστη και καλά παρέα μας 

Πόσο νέος να είσαι? Πολλοί είμαστε νέοι 

Καλώς σας βρήκα! Οριακά 20 και φοιτητής στο φυσικό της Πάτρας... θα γράψω σχετικά με μένα και στο αντίστοιχο θέμα φυσικά οταν βρω περισσότερο χρονο!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, menidi είπε:

Είπα να το φάω (πριν λίγο στα 470μ της Πάρνηθας) για να πνίξω τον πόνο μου για την ανομβρία και την ασυνήθιστη ζέστη που έχουμε φάει, αλλά είπα να δώσω μια ευκαιρία στο Νοέμβριο.....

 Καλησπέρα και καλό μήνα!!!

IMG_20221101_124652.jpg

Καλο μηνα..Σημερα καπου στη γκιωνα απ το φιλο μου τον ηλια..την καλησπερα μου

FB_IMG_1667316626789.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστη βλέπω σήμερα 32 βαθμοί Καραβοστάσι ΕΑΑ

Στην Αττική η μέγιστη έφτασε σχεδόν 26 στη Σαλαμίνα ΕΑΑ.

Αρκετή ζέστη για Νοέμβριο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Μέγιστη βλέπω σήμερα 32 βαθμοί Καραβοστάσι ΕΑΑ

Στην Αττική η μέγιστη έφτασε σχεδόν 26 στη Σαλαμίνα ΕΑΑ.

Αρκετή ζέστη για Νοέμβριο 

Δεν νομίζω να είναι σωστό το 32, κάνει ένα εντελώς άκυρο "καρφί" το διάγραμμα από τους 25 στους 32 και ξανακατεβαίνει μέσα σε 5 λεπτά πάλι

https://penteli.meteo.gr/stations/karavostasi/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα . Με ηλιοφάνεια μπήκε ο μήνας και φυσικά τι άλλο ...ισχυρό βοριά.  Η Θ πλησίασε τους 20 βαθμούς .

Λίγα λόγια για τον Οκτώβριο, ο χειρότερος υετικά Οκτώβρης της πενταετίας που έχω τον σταθμό στο χωριό και δεύτερος θερμότερος πίσω από το 2019 . 2,5 βαθμούς θερμότερος σε σχέση με τον περσινό παρά το ξεροβόρι. Διάβαζα για τα Οινόφυτα  ότι εκτός από το πιο άνομβρο 2μηνο Σεπτέμβρη-Οκτώβρη από το 2012 που υπάρχει σταθμός , είναι πλέον και ένα βήμα πριν την καταγραφή ετήσιου αρνητικού ρεκόρ υετού. Τα ίδια ισχύουν φυσικά  και για το χωρίο.  Από το 1η Μαϊου μέχρι σήμερα 91mm και συνολικά 335mm... 

Καλά θα ξεκινήσει ο Νοέμβρης ,ελπίζω να έχει συνέχεια και να ρεφάρουμε λιγάκι .Καλό μήνα και πάλι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Χιών said:

Δεν νομίζω να είναι σωστό το 32, κάνει ένα εντελώς άκυρο "καρφί" το διάγραμμα από τους 25 στους 32 και ξανακατεβαίνει μέσα σε 5 λεπτά πάλι

https://penteli.meteo.gr/stations/karavostasi/

Πέφτει στα καπάκια όμως και η υγρασία στα τάρταρα. Μήπως ήταν κανένα τοπικό πολύ δυνατό φοένιασμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πέφτει στα καπάκια όμως και η υγρασία στα τάρταρα. Μήπως ήταν κανένα τοπικό πολύ δυνατό φοένιασμα

Το κοίταξα, αλλά αν δεις την ώρα της μέγιστης (12.30) είχε πλήρη άπνοια (ριπές 1-2χλμ την ώρα, δηλαδή 0 μποφόρ), η κατεύθυνση του ανέμου δεν άλλαξε καθόλου εκείνη την ώρα, και μάλιστα ήταν ελαφρύς ΔΒΔ άνεμος, δηλαδή άνεμος από την ανοιχτή θάλασσα που προφανώς δεν γίνεται να βγάλει foehn.

Η σχετική υγρασία πέφτει στα τάρταρα ακριβώς επειδή ανεβαίνει η θερμοκρασία. Ο μαθηματικός τύπος με τον οποίον υπολογίζεται η σχετική υγρασία περιέχει την απόλυτη υγρασία και την εξωτερική θερμοκρασία. Όταν η εξωτερική θερμοκρασία αλλάζει ξαφνικά (πχ λόγω λάθους όπως εδώ) αλλά η απόλυτη υγρασία παραμένει ίδια, τότε η σχετική υγρασία πέφτει καθώς αλλάζει η τιμή της λόγω της αλλαγής της Τ. (Οι σταθμοί δίνουν πάντα την σχετική υγρασία). Επομένως είναι σίγουρο λάθος.

Αλλά και προϋποθέσεις για foehn να υπήρχανε, το να έχει 12.25 - 25 βαθμούς, 12.30 - 32 βαθμούς και 12.35 - πάλι 25 βαθμούς είναι λογικώς αδύνατον.

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό μήνα καί καλά φαινόμενα σε όλους..... πάμε για πολύ δυνατό σκ ακόμη καί στην Αττική.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα και από αυτό το θέμα! Ένας μήνας που ξεκίνησε όπως τελείωσε ο προηγούμενος....με ζέστη για την εποχή ... τους 26 βαθμούς σχεδόν αγγίξαμε και σήμερα εδώ στο Μακροχώρι 25,8 για την ακρίβεια... με ηλιοφάνεια όλη μέρα φυσικά...κοντομάνικα και ιδρώτας σε περίπτωση εξωτερικών εργασιών...

στους 13,2 τώρα με την υγρασία στο 83%... ευτυχώς όλη αυτή η κατάσταση θα λάβει ένα ας ελπίσουμε οριστικό τέλος από το Σάββατο και μετά ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25.4 στην Λάρισα, αρκετοί καπνοί από φωτιές, ενώ τον αδερφό μου τον τσίμπησε κουνούπι😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...