Jump to content
ΠΩΓΩΝΙ

Αναφορές κακοκαιρίας Αριελ 29/11 έως 1/12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η καλύτερη εισαγωγή που θα μπορούσε να γίνει σε ένα τέτοιο μήνα είναι να ξυπνάς πρωί, να ανοίγεις παράθυρο, και να αντικρίζεις σταθερή ισχυρή βρόχα, σκοτάδι, κρύο και φυσικά μυρωδιά τζακιού από τον γείτονα... Έτσι, για να φιάξεις περισσότερο την ατμόσφαιρα, φιάχνεις ένα ζεστό καπουτσίνο στον βραστήρα, ανάβεις τα φωτάκια του δέντρου σου και απολαμβάνεις έξω τη βροχή και τα λούκια που τρέχουν από τα γύρω σπίτια σκεπασμένος με το πάπλωμα...

Έτσι είναι λοιπόν η μέρα εδώ στην Πάτρα εδώ και ένα 3ωρο. 20μμ ήδη για σήμερα και 12,2 βαθμοί στο θερμόμετρό μου. Ακόμα δεν ξημέρωσε...

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!! ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει σταματήσει να βρέχει στον Αλμυρό από τις 6 η ώρα περίπου, βγήκε και λίγο ο ήλιος σε κάποια φάση.

Μόλις τώρα άρχισε να βρέχει ασθενώς πάλι... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενω ειχε βγαλει ΛΑΜΠΡΟ βρωμιαρη, κρυφτηκε και οχι μονο συννεφιασε αλλα ψεκαδισε κιολας !!!

Κοιτα ρε την Αριελ, ισως η καλυτερη βροχοκαιρια για Αττικη εδω και 6 μηνες, απτο πουθενα και για πλακα !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

905mm ετησίως η Βέροια. Σίγουρα ιστορική χρονιά για την Ημαθία η φετινή από άποψης βροχής. Αν δεν 1000ρίσει φέτος, δεν θα 1000ρίσει ποτέ.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

905mm ετησίως η Βέροια. Σίγουρα ιστορική χρονιά για την Ημαθία η φετινή από άποψης βροχής. Αν δεν 1000ρίσει φέτος, δεν θα 1000ρίσει ποτέ.

Φιλε Ζερικιε, επειδη εχω καταγωγη εκ μητρος, Βεροια - Ναουσα μιλαμε για πολλα πολλα νερα, λογω ασταθειων το καλοκαιρι, λογω Βερμιου....

Θα μας πει ο Σωτος που ειναι Μακροχωριτης τα ετησια, αλλα θεωρω καπου στο 800-900αρι ειναι σιγουρα....και Ναουσαιοι γραφουν 2-3 φιλοι (και η maria30 φιλη)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, kouvanos είπε:

Φιλε Ζερικιε, επειδη εχω καταγωγη εκ μητρος, Βεροια - Ναουσα μιλαμε για πολλα πολλα νερα, λογω ασταθειων το καλοκαιρι, λογω Βερμιου....

Θα μας πει ο Σωτος που ειναι Μακροχωριτης τα ετησια, αλλα θεωρω καπου στο 800-900αρι ειναι σιγουρα....και Ναουσαιοι γραφουν 2-3 φιλοι (και η maria30 φιλη)

Βέροια 800-900mm μέση ετήσια? Θα χρειαστεί να περάσει τουλάχιστον μια δεκαετία για να βγάλουμε ένα πρώτο συμπέρασμα. Δεν θα έχει κάθε χρόνο τη φετινή έυνοια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρίχνει καλά και σε ποιο λογικα υψόμετρα στα βουνά της Στερεάς και της βόρειας πελ/νήσου.Μεχρι το βραδάκι κάτι βάλουν ακόμη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Βέροια 800-900mm μέση ετήσια? Θα χρειαστεί να περάσει τουλάχιστον μια δεκαετία για να βγάλουμε ένα πρώτο συμπέρασμα. Δεν θα έχει κάθε χρόνο τη φετινή έυνοια.

Αληθεια λεω και μιση ντροπη μου δεν εχω κοιταξει νουμερα...θεωρω οτι εκει ειναι τα κλιματικα οποτε μη σε εντυπωσιαζει το σημερινο...ας μας.πει ο Σωτος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Limnostorm είπε:

Στη Μύρινα θα προκύψουν προβλήματα, εάν δεν έχουν προκύψει ήδη!

Φίλες και φίλοι απο την Λήμνο! Λίγο προσοχή το επόμενο 18 ωρο και κυρίως από τις βραδινές ώρες απόψε μέχρι και το ξημέρωμα της Παρασκευής καθώς δεν αποκλείεται οι βροχές ή και καταιγίδες να είναι αρκετά έντονες δίνοντας μεγάλα ύψη βροχής σε σύντομο χρονικό διάστημα!
Με εκτίμηση
Σάκης Αρναούτογλου
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οδευοντας προς τη λήξη σιγά σιγά εδώ στην Βέροια, κλείνουμε 32 ώρες συνεχούς βροχής που μας άφησε 136 μμ ως τώρα (50 χθες και 86 σημερα). Στα 906 μμ το έτος, με λίγο σπρώξιμο ίσως αγγίξουμε τα 1000. Πολύ χιόνι από το Σελι και πάνω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρειάστηκε να μετακινηθώ με το αυτοκίνητο...

Περιπέτεια πραγματική! Όλοι οι δρόμοι ποτάμια και τα αυτοκίνητα να προχωρούν με δυσκολία! Τα πεζοδρόμια σε κάποια σημεία ήταν ένα με το νερό στους δρόμους.

Το απόλαυσα βέβαια, παρά τις αντικειμενικές δυσκολίες κι εμπόδια! Χαχα!

Έκοψε η ένταση της βροχής για περίπου 20 λεπτά ενώ τώρα ξαναρχίζει να δυναμώνει.

Το σύνολο θα το δω αργότερα στα αναλογικά μου. Το davis  δίνει 86,6mm μόνο για σήμερα αν και νομίζω ότι υπερεκτιμά λίγο παραπάνω τον υετό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Αληθεια λεω και μιση ντροπη μου δεν εχω κοιταξει νουμερα...θεωρω οτι εκει ειναι τα κλιματικα οποτε μη σε εντυπωσιαζει το σημερινο...ας μας.πει ο Σωτος

Άρχοντά μου, δν είναι θέμα αλήθεια - ψέματα εδώ 🤣🤣🤣. Είναι θέμα στατιστικής. Και η στατιστική αποτυπώνεται σε αριθμούς και όχι μόνο ενός έτους. Ακόμα και όταν φτάσουμε στα 5 έτη πάλι δεν θα αρκούν. Μακάρι να έχει και 1500 μέσο όρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χωρίς αμφιβολία πάντως, η Βέροια είναι η πιο ενδιαφέρουσα πεδινή πρωτεύουσα νομού στη βόρεια χώρα από άποψης καιρού γιατί έχει απ όλα.

Προσήνεμη στον ανατολικό οπότε bonus από ορογραφικά, αστάθειες, εγκλωβισμοί για χιόνι, δεν έχει θάλασσα δίπλα της όπως πχ η Κατερίνη η οποία μπορεί να χάσει το χιόνι/στρώσιμο σε πιο οριακές περιπτώσεις.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό μήνα. Δεν θα μείνω στα χιλιοστά βροχής που πέσανε στον Εύοσμο και κατέγραψε ο σταθμός μου αλλά το προφίλ της τρέχουσας κακοκαιρίας θυμίζει παλιές,καλές, φθινοπωροκακοκαιρίες. Κοντεύουμε 17 mm σύνολο, με αρκετά ζημιάρικο ανατολικό άνεμο από όλες τις απόψεις, και κρύο λόγω έντασης ανέμου και υγρασίας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...