Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, geornik είπε:

παιδιά το 2019-20 είχε 2 αξιοπρεπέστατες κακοκαιρίες για προσήνεμα Ζηνοβία και Ηφαιστίωνα...μακάρι να ήταν παρόμοιο...

Ο χειμώνας 19-20 είναι ότι χειρότερο έχει υπάρξει για τα κεντροβορεια ασχέτως υψομέτρου. Κάθε μέρα όλη μέρα ήλιος και τίποτε άλλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Μιχαήλ λίγο υπομονή κάποια στιγμή θα εμφανιστεί ο γροιλανδικος και θα έχουμε 20 άρια πάλι στη Φλώρινα..😂😂😂😂

Από -5 καλύτερα.θα έχει και ομίχλη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Από -5 καλύτερα.θα έχει και ομίχλη.

Τη προηγουμεη βδομαδα που χτυπησε 20 αρι δεν ειχε ιχνος ομίχλης 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Clapsanto είπε:

Τη προηγουμεη βδομαδα που χτυπησε 20 αρι δεν ειχε ιχνος ομίχλης 

Είχα εγώ😆😙

IMG_20221217_210807.jpg

IMG_20221216_200005.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Τη προηγουμεη βδομαδα που χτυπησε 20 αρι δεν ειχε ιχνος ομίχλης 

Πάμε για Ηλιούγεννα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχουν κάποια καλά σενάρια στο 6αρι, φυσικά πάντα όσα έχουν υψηλές πιέσεις στη γροιλανδία. 

gens-6-1-324.png

 

Σε όσα δεν υπάρχουν υψηλές πιέσεις εκεί , έχουμε κάτι τέρατα στον ατλαντικό πχ αυτό. Έφταιγε όμως ο γροιλανδικός που τα 1000 και 1010 κινούνταν πολύ νότια και δεν σηκωνόταν ο αζορικός. Οπότε χωρίς αυτόν τα χαμηλά τα βλέπουμε στον βόρειο πόλο (γνωστός και ως αζόρες)

gens-7-1-372.png 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι να έρθει όμως το κεντροβόρειο χιόνι μένει να δούμε αν θα προλάβω να δω τίποτα στις 30-31 πριν γυρίσω. Το 6αρι ήταν καλούτσικο

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

ECH0-48.GIF?22-12

Ναι ολα στη χαζοαμερικη... 🤡🤡

Μεσόγειος και Καλιφόρνια οι 2 σταθερά θερμότερες γωνιές του 40ου παραλλήλου στη Γη...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ορίστε το άχρηστο το μοντελάκι και οι άχρηστοι δείκτες του: Τούμπα.

nao.gefs.sprd2.pngao.gefs.sprd2.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

ορίστε το άχρηστο το μοντεελάκι και οι άχρηστοι δείκτες του: Τούμπα.

nao.gefs.sprd2.pngao.gefs.sprd2.png

Πέφτω και εγώ στην λούμπα και τους κοιτάω. Και καλά με αυτούς τώρα θα έπρεπε αυλώνες να περνάνε Αιγαίο Τουρκία όπως πριν κανένα 15μερο με τα-3 στο ναο θα έπρεπε ήδη να χιόνιζε Κεντροβόρεια.. 

Τσιρκομόντελο!!! 

Υγ. Μακάρι να είχαμε λινκ από δείκτες ευρωπαϊκού 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο δελτίο καιρού ο Σάκης είπε τελικά δεν θα έρθει κάτι καμία κατάβαση  κρύου που σας έλεγα ότι  υπήρχε περίπτωση και γενικά δεν έχω να σας δείξω τίποτα το ενδιαφέρον καλά πάμε 🤣

Επεξεργάστηκε από swthrhs
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, swthrhs είπε:

Στο δελτίο καιρού ο Σάκης είπε τελικά δεν θα έρθει κάτι καμία κατάβαση  κρύου που σας έλεγα ότι  υπήρχε περίπτωση και γενικά δεν έχω να σας δείξω τίποτα το ενδιαφέρον καλά πάμε 🤣

Τι να πεις.Κατα τα αλλα ακουω και στο fb πως ολα normal στον καιρο στην ελλαδα και καλα παμε ας ξαναεχουμε νεα θερμη εισβολη.Και 20-25 βαθμους να εχουμε παλι τους επομενους 2 μηνες με αχιονα αλπικα βουνα normal θα ειναι.Τι πρεπει να κανει για να μην ειναι normal ο καιρος στην ελλαδα τελικα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, nikolas 2365 είπε:

Πέφτω και εγώ στην λούμπα και τους κοιτάω. Και καλά με αυτούς τώρα θα έπρεπε αυλώνες να περνάνε Αιγαίο Τουρκία όπως πριν κανένα 15μερο με τα-3 στο ναο θα έπρεπε ήδη να χιόνιζε Κεντροβόρεια.. 

Τσιρκομόντελο!!! 

Υγ. Μακάρι να είχαμε λινκ από δείκτες ευρωπαϊκού 

Aποσπασματικά οι δείκτες μικρή σημασία έχουν, γιατί χρειάζεται κι άλλος συνδυασμός παραμέτρων. Ο πιο βασικός για να τους στοιχειοθετήσεις είναι οι τοπικοί δείκτες της Μεσογείου, ή δείκτες μεσογειακής ταλάντωσης....δλδ οι πιέσεις δυτικά της Ιβηρικής και Ανατολικα από μας.....Οταν υπερτερουν οι χαμηλές πιέσεις δυτικά δλδ 990 εκεί και 1020 ανατολικά.....το μείον είναι σε βάρος μας....αν είναι αντίστροφα 1025 με 1000 ανατολικά, το θετικό πρόσημο για Ιβηρική είναι καλό για μας ώστε να έχουμς ελπίδες για κατάβαση κρύου.....Και πάντα τα εξετάζουμε συνολικά, αν και ο δείκτης ΝΑΟ δεν έχει παρά ισχνή επαφή με τη χώρα μας!!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aααα... Τι βλέπω εδώ;; Ιανουάριος;;; Ο καλύτερος μου μήνας... Καλησπέρα παιδιά και καλές γιορτές να έχουμε με υγεία... Εύχομαι να έχουμε έναν υπέροχο Γενάρη, με τα χιόνια του, το κρύο του, τις βροχές του (έτσι γιατί ακούω πως κάποιοι θέλετε βροχές κυρίως😁) και φυσικά, ας γράψει αυτό το θέμα πάνω από 600 σελίδες γεμάτες μωβάκια, μπλεδάκια και γαλαζάκια, μακριά από αυτά τα κίτρινα και πορτοκαλί εκτρώματα του Δεκέμβρη... Καλά 12αρια και ψηλά το κεφάλι... Το 2023 θα γράψει χιονιάδες για όλους... ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΦΕΤΟΣ ΡΕΕΕ!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

 22 Δεκεμβρίου  λέει το ημερολόγιο, ακόμα ρε, σεις 🤣🤣🤣

Σπύρο μπες στις αναφορές για Ελπίδα. Εγώ πήρα δυνάμεις να κυνηγήσω την ιστορική προσηνεμη χιονοκαιρία με το όνομα Έρεβος!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...