Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Δυνατο. Και τα μισα μμ να ειχε το '50 το πιστευω πολυ το 0νικο!

Εγώ καθόλου αν τα μμ ήταν σπαστά φάση drizzle. Γενικά ξέρουμε οτι δεν είχε κάνει τπτ από φαινόμενα στα Δωδεκάνησα το 1950. 

Εκεί νομίζω χάθηκε η ιστορική ευκαιρία και για αρνητικές στα παραλιακά Δωδεκάνησα αλλά και για χιονοστρώσεις φουλ. Κάτι που τελικά κατάφερε ακόμα και το Τέλ Αβίβ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
6 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Εγώ καθόλου αν τα μμ ήταν σπαστά φάση drizzle. Γενικά ξέρουμε οτι δεν είχε κάνει τπτ από φαινόμενα στα Δωδεκάνησα το 1950. 

Εκεί νομίζω χάθηκε η ιστορική ευκαιρία και για αρνητικές στα παραλιακά Δωδεκάνησα αλλά και για χιονοστρώσεις φουλ. Κάτι που τελικά κατάφερε ακόμα και το Τέλ Αβίβ.

Εγω πιστευω στη χιονωπτωση και στο 0-1 βαθμο κοντα μιας και ο χαρτης του 50 εχει το peak φαινομενων το βραδυ, αλλα λογω ακριβως του οτι δεν ηταν αρκετα για εκτεταμενη και δυνατη  χιονοστρωση ως τα παραλια δεν ηταν αξιο λογου για εκτεταμενες αναφορες!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
4 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Εγω πιστευω στη χιονωπτωση και στο 0-1 βαθμο κοντα μιας και ο χαρτης του 50 εχει το peak φαινομενων το βραδυ, αλλα λογω ακριβως του οτι δεν ηταν αρκετα για εκτεταμενη και δυνατη για χιονοστρωση ως τα παραλια δεν ηταν αξιο λογου για εκτεταμενες αναφορες!

Μπορεί οριακά να χιόνισε, ψευτονιφάδες χωρίς ραγδαιότητα τοπικά ειδικά προς τα βόρεια πχ κάποιες παραλιακές περιοχές της Β. Καρπάθου που είχε πιο χαμηλές στα 850. Αλλά αν δεν είχε ραγδαιότητες που μάλλον φαίνεται ότι όχι οι Τ ειδικά στη παραλιακή Κάσο νομίζω δε θα έπεσαν κάτω από 2 βαθμούς από την εμπειρία που έχω τόσα χρόνια που τον προσέχω και μπορεί να ήταν χιονόνερο/ εναλλαγές νιφάδων πχ μέσα στο Φρυ. 

Τα βουνά της Κάσου όμως λογικά θα άσπρισαν κανονικά αφού θα δέχτηκαν πιο πολλά μμ με μεγαλύτερες ραγδαιότητες. Βάσει λογικής μιλάω τώρα. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

παιδιά το λινκ για τους ιστορικούς χάρτες των Τ στα 850 το έχετε? Αυτό το ωραίο με τις τιμές που ήταν πολύ καθαρά αποτυπωμενες που έδωσε ο @KapelosG

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στο Τελ Αβίβ το 1950 είναι η μοναδική περίπτωση που καλύφθηκε ολικά με χιόνι που κυμαινόταν από 12-19cm..διαβάζω ότι το χιόνι έπεσε το διήμερο 6-7 Φλεβάρη 1950 και ήταν η μοναδική περίπτωση χιονόστρωσης μετά το 1870...ήταν συστημένο σύστημα για τη Μέση Ανατολή...για Ελλάδα δεν έχω διαβάσει κάτι ακραίο ως προς χιόνια τότε παρά το πολύ ψύχος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

archives-2011-3-9-12-7.png?

archives-2011-3-9-12-0.png?

archives-2011-3-9-12-1.png?

Εδω ξερουμε τι εγραψε η κασος/καρπαθος? -5,5 με φαινομενα. Μια παρομοια διαταξη χρειαζεται ισως καιλιγο πιο ανατολικα απο τοτε με πιο πολυ κρυο!

με οριακό -6c δεν νομίζω να έστρωσε τίποτα στα πεδινά-παραθαλάσσια εκεί...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
5 minutes ago, geornik said:

στο Τελ Αβίβ το 1950 είναι η μοναδική περίπτωση που καλύφθηκε ολικά με χιόνι που κυμαινόταν από 12-19cm..διαβάζω ότι το χιόνι έπεσε το διήμερο 6-7 Φλεβάρη 1950 και ήταν η μοναδική περίπτωση χιονόστρωσης μετά το 1870...ήταν συστημένο σύστημα για τη Μέση Ανατολή...για Ελλάδα δεν έχω διαβάσει κάτι ακραίο ως προς χιόνια τότε παρά το πολύ ψύχος...

Σωστά αλλά με μόλις -8 στα 850 το Τελ Αβίβ καραστρώθηκε που σημαίνει οτι εδώ σίγουρα έπαιξε ρόλο η ηπειρωτικότητα της χερσαίας έκτασης του Ισραήλ. Σιγά μη στρωθεί ποτέ η παραλιακή Κάσος με -8 στα 850. Αμφιβάλλω ότι έχει γίνει ποτέ. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

παιδιά το λινκ για τους ιστορικούς χάρτες των Τ στα 850 το έχετε? Αυτό το ωραίο με τις τιμές που ήταν πολύ καθαρά αποτυπωμενες που έδωσε ο @KapelosG

https://meteologix.com/ps/reanalysis/ecmwf-era5/greece/temperature/20230430-2100z.html

από το meteologix  είναι...το καλύτερο και αναλυτικότερο site για τέτοια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Μπορεί οριακά να χιόνισε, ψευτονιφάδες χωρίς ραγδαιότητα τοπικά ειδικά προς τα βόρεια πχ κάποιες περιοχές παραλιακές περιοχές της Β. Καρπάθου που είχε πιο χαμηλές στα 850. Αλλά αν δεν είχε ραγδαιότητες που μάλλον φαίνεται ότι όχι οι Τ ειδικά στη παραλιακή Κάσο νομίζω δε θα έπεσαν κάτω από 2 βαθμούς από την εμπειρία που έχω τόσα χρόνια που τον προσέχω και μπορεί να ήταν χιονόνερο/ εναλλαγές νιφάδων πχ μέσα στο Φρυ. 

Τα βουνά της Κάσου όμως λογικά θα άσπρισαν κανονικά αφού θα δέχτηκαν πιο πολλά μμ με μεγαλύτερες ραγδαιότητες. Βάσει λογικής μιλάω τώρα. 

Δε θα μαθουμε ποτε ακριβως, και με το σημερινο κλιμα πολυ δυσκολα θα επαναληφθουν.. η -10 σπανιζει πια στα μερη μας, ευτυχως εδω στην Αττικη εχουμε και υψομετρα και το βλεπουμε και με πιο τζουφια κρυα! Αλλα για εκει θα θελει κατι πραγματικα πολυ τουμπανο για να μην εκφυλιστει το ψυχος. Και σιγουρα θα ναι πολυ κριμα για μας τους τρελαμενους να χαθει τετοια ευκαιρια για το λεκανοπεδιο που θα εβλεπε αρρωστα πραγματα ισα για να ασπρισει την αμμο εκει για 1 ωρα! Δεν ειναι στο χερι μας βεβαια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, geornik said:

με οριακό -6c δεν νομίζω να έστρωσε τίποτα στα πεδινά-παραθαλάσσια εκεί...

Σιγουρα οχι αλλα με 5 Τ επιφανειας εαν υποθεσουμε ολα ιδια και -11,5 στα 850 τοτε ναι το '50 θα ειχε οριακα αρνητικη! Βεβαια δεν θα ηταν ακριβως ετσι αλλα και παλι δεν θα μπορουσε να ειναι πολυ μακρια απ το 0 αφου φαινομενα εστω και λιγοτερα φαινεται να υπηρχαν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Σωστά αλλά με μόλις -8 στα 850 το Τελ Αβίβ καραστρώθηκε που σημαίνει οτι εδώ σίγουρα έπαιξε ρόλο η ηπειρωτικότητα της χερσαίας έκτασης του Ισραήλ. Σιγά μη στρωθεί ποτέ η παραλιακή Κάσος με -8 στα 850. Αμφιβάλλω ότι έχει γίνει ποτέ. 

Εχει 2 βιντεακια στο γιουτιουμπ, δεν το λες και αρρωστο στρωσιμο. Ισως τα νουμερα να ειναι απο περιοχη λιγα χιλιομετρα απο τη θαλασσα. Και εδω βλεπουμε συνεχεια τετοιες διαφορες πχ μπαρμπαρα ανω με κατω γλυφαδα η 1η ολικη η 2η 2-3 ποντους χορτα κ αμαξια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
5 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Εχει 2 βιντεακια στο γιουτιουμπ, δεν το λες και αρρωστο στρωσιμο. Ισως τα νουμερα να ειναι απο περιοχη λιγα χιλιομετρα απο τη θαλασσα. Και εδω βλεπουμε συνεχεια τετοιες διαφορες πχ μπαρμπαρα ανω με κατω γλυφαδα η 1η ολικη η 2η 2-3 ποντους χορτα κ αμαξια!

Λίνκαρε εδώ τα βιντεάκια του youtube αν μπορείς!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Λίνκαρε εδώ τα βιντεάκια του youtube αν μπορείς!

Προσωπικα μου θυμιζει την Μυδια στη Γλυφαδα, που μετα τις 2-3 ωρες ολικης το χιονι εμεινε μονο στα χορτα και στα παρκα παρα τα εντονα φαινομενα η Τ ηταν οριακα θετικη. Λογικο με -8, επισης παραλια δεν φαινεται πουθενα στο βιντεο πιθανως να μην ειχε μεινει τιποτα εκει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Προσωπικα μου θυμιζει την Μυδια στη Γλυφαδα, που μετα τις 2-3 ωρες ολικης το χιονι εμεινε μονο στα χορτα και στα παρκα παρα τα εντονα φαινομενα η Τ ηταν οριακα θετικη. Λογικο με -8, επισης παραλια δεν φαινεται πουθενα στο βιντεο πιθανως να μην ειχε μεινει τιποτα εκει!

Βλέπω και η Βηρυτός στρωμένη στο δεύτερο βιντεάκι....και δεν έχουμε τίποτα μα απολύτως τίποτα ούτε σε βίντεο ούτε σε φώτο για τη πόλη της Ρόδου...Οκ αυτό είναι από μόνο του είναι ενδεικτικό για το πόσο ήπια είναι τα Δωδεκάνησα ακόμα και σε σχέση με Βηρυτό ή Τελ Αβίβ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South καυσωνάκιας said:

Βλέπω και η Βηρυτός στρωμένη στο δεύτερο βιντεάκι....και δεν έχουμε τίποτα μα απολύτως τίποτα ούτε σε βίντεο ούτε σε φώτο για τη πόλη της Ρόδου...Οκ αυτό είναι από μόνο του είναι ενδεικτικό για το πόσο ήπια είναι τα Δωδεκάνησα ακόμα και σε σχέση με Βηρυτό ή Τελ Αβίβ. 

Νταξει η Βυρρητος ειναι πρωτευουσα κρατους η ροδος τοτε μαλον πιο πολυ ψαροχωρι θα ηταν πιος να ειχε καμερα για βιντεο 😄 αλλα σιγουρα το πιστευω οτι ειδικα στη Ροδο με αυτο το χαμηλο δεν φαινονται φαινομενα ενω λιγο πιο νδ κασο και καρπαθο φαινονται λιγα στο χαρτη. Απ την αλλη η ροδος ειχε ατοφιο -14/850 που απο μονο του ειναι πολυ ακραιο και λογικα θα μηδενισε ακομα και σε 0 υψομετρο, σιγουρα εχει και πιο πολυ ηπειρωτικοτητα σαν μεγαλο νησι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Νταξει η Βυρρητος ειναι πρωτευουσα κρατους η ροδος τοτε μαλον πιο πολυ ψαροχωρι θα ηταν πιος να ειχε καμερα για βιντεο 😄 αλλα σιγουρα το πιστευω οτι ειδικα στη Ροδο με αυτο το χαμηλο δεν φαινονται φαινομενα ενω λιγο πιο νδ κασο και καρπαθο φαινονται λιγα στο χαρτη. Απ την αλλη η ροδος ειχε ατοφιο -14/850 που απο μονο του ειναι πολυ ακραιο και λογικα θα μηδενισε ακομα και σε 0 υψομετρο, σιγουρα εχει και πιο πολυ ηπειρωτικοτητα σαν μεγαλο νησι.

Ήδη από το καλοκαίρι του 1946 η Ρόδος μετά τον Β' Παγκόσμιο πόλεμο είχε αρχίσει να γίνεται σούπερ ντούπερ κοσμοπολίτικο σημείο. Καλά και πιο πριν τον Β' Παγκόσμιο είχε πλούσιους Αμερικάνους που σκάγαν στο νησί. Το 1950 είχε πολύ καλή δημοσιογραφική κάλυψη πάντως. Οκ άσε το βίντεο (που νομίζω θα είχε πάλι αρκετούς κατοίκους από εξωτερικό με κάμερα) αλλά τουλάχιστον φώτο θα είχαμε. 

Τεσπά. Έχουμε καταντήσει ντετέκτιβ να προσπαθούμε να βρούμε χιόνια στη Ρόδο. Θέλω μια φώτο από το Μανδράκι μέσα στο λιμάνι της Ρόδου καραστρωμένο και δεν βρίσκουμε τίποτα. Είναι το μεγαλύτερο σημείο αναφοράς της Ρόδου το Μανδράκι, όλο και κάποιος θα υπήρχε το 1950 , ακόμα περισσότερο το 1968 και σίγουρα το 1976 να αποθανατίσει ένα πιθανό χιόνι ή στρώσιμο στο Μανδράκι. Κάτι που σημαίνει οτι ποτέ μάλλον δεν έχει σημειωθεί χιονόστρωση εκεί πέρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Επίσης άσχετο αλλά στις 19/7/1973 η Ελευσίνα δίνει 47 βαθμούς .

Σύμφωνα με τις επίσημες αναφορές της ΕΜΥ η Ελευσίνα είχε σημειώσει 46.4 βαθμούς εκείνη την ημέρα. Καλά όχι οτι λέει κάτι γιατί γενικά μου φαίνονται αναξιόπιστα τα στοιχεία του συγκεκριμένου site αλλά έτσι για την ιστορία το βάζω.

365423443_Screenshot2023-05-24at3_17_40PM.png.c3ec3b5ee28f5355bd279f400bf8f676.png

 

306965816_47.01C1971973.png.a51438d3f7e81e88f512e5a8c8eb33f3.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
On 4/19/2023 at 8:00 PM, South καυσωνάκιας said:

Επίσης στον χάρτη έχω προσθέσει και τη Δονούσα και Κουφονήσια!

276993159_Screenshot2023-04-19at8_22_09PM.png.4b9fd7202b6274eb35284000c6b3f221.png

Επαναφέρω το ζήτημα των στεπικών κλιμάτων και της κλιματικής ταξινόμησης διάφορων περιοχών στην Ελλάδα.

Βρήκα έναν ξεχασμένο θησαυρό με τους κλιματικούς τύπους Koppen 500 περιοχών σε όλη την επικράτεια! Δυστυχώς έχω μόνο τα screenshots και αφορούν μόνο 10 χρόνια δεδομένων από ΕΜΥ και διάφορους υδρομετεωρολογικούς σταθμούς σύμφωνα με τις σημειώσεις μου. Δε θυμάμαι καν που τα είχα βρεί αλλά είναι σίγουρα πριν 10 χρόνια φάση! Λογικά πρέπει να είναι από Γκουβά ο οποίος είναι ο μόνος στην Ελλάδα που έχει κάνει σοβαρή δουλειά για τη κλιματική κατάταξη Koppen. 

Παρατηρώ από Αττική Ελληνικό και Αίγινα σε θερμό στεπικό και Σπάτα σε ψυχρό στεπικό!

1699646104_Screenshot2023-05-24at6_05_41PM.png.b8c6b17b309f4d4e43bee64a122a16bc.png1271379000_Screenshot2023-05-24at6_07_07PM.png.2fbe56590e7a27ff3fc6aea3ae2b4709.png1431426203_Screenshot2023-05-24at6_05_26PM.png.ba4f59691ff060265b4453ad170ed38f.png977150302_Screenshot2023-05-24at6_06_51PM.png.2f513e86b80a7c3bfc78a11ddbb5f6f5.png514212105_Screenshot2023-05-24at6_05_05PM.png.fd4966477348aeba282d38a1ebdd0ff6.png377128294_Screenshot2023-05-24at6_06_38PM.png.53e024b58326f0fa61844c9a031d841f.png1862832918_Screenshot2023-05-24at6_04_42PM.png.af8a8f2acbedcd2ec2d1b0d2d3e999bc.png90657051_Screenshot2023-05-24at6_06_25PM.png.c6728b3218d76bb5eed9fcc95f23cbef.png427482970_Screenshot2023-05-24at6_04_09PM.png.3506411c20b8c0ae04b35edda64d604e.png680696136_Screenshot2023-05-24at6_06_10PM.png.b260c1546a443c40d563709f1d0174e0.png14049331_Screenshot2023-05-24at6_03_48PM.png.5cff8e21ffce30e8f1f9ce7ac21f5329.png903691993_Screenshot2023-05-24at6_05_56PM.png.5fe2cefd3eefb2b22917830870a01e47.png532067964_Screenshot2023-05-24at6_07_24PM.png.44135718bc1de7feca2a536ab1a18022.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
6 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Ήδη από το καλοκαίρι του 1946 η Ρόδος μετά τον Β' Παγκόσμιο πόλεμο είχε αρχίσει να γίνεται σούπερ ντούπερ κοσμοπολίτικο σημείο. Καλά και πιο πριν τον Β' Παγκόσμιο είχε πλούσιους Αμερικάνους που σκάγαν στο νησί. Το 1950 είχε πολύ καλή δημοσιογραφική κάλυψη πάντως. Οκ άσε το βίντεο (που νομίζω θα είχε πάλι αρκετούς κατοίκους από εξωτερικό με κάμερα) αλλά τουλάχιστον φώτο θα είχαμε. 

Τεσπά. Έχουμε καταντήσει ντετέκτιβ να προσπαθούμε να βρούμε χιόνια στη Ρόδο. Θέλω μια φώτο από το Μανδράκι μέσα στο λιμάνι της Ρόδου καραστρωμένο και δεν βρίσκουμε τίποτα. Είναι το μεγαλύτερο σημείο αναφοράς της Ρόδου το Μανδράκι, όλο και κάποιος θα υπήρχε το 1950 , ακόμα περισσότερο το 1968 και σίγουρα το 1976 να αποθανατίσει ένα πιθανό χιόνι ή στρώσιμο στο Μανδράκι. Κάτι που σημαίνει οτι ποτέ μάλλον δεν έχει σημειωθεί χιονόστρωση εκεί πέρα. 

To πιστευω και εγω οτι λογικα δεν υπαρχει στο 20o αιωνα καμια περιπτωση ολικης χιονοστρωσης εκει, μπορει να ειναι πιο υετοφορα απο την Κασο αλλα σε καιρο β. ρευματος πιστευω οτι ακομα και η Κασος παιζει να εχει λιγο περισσοτερο υετο στα τελειωματα της κακοκαιριας λογω θεσης. Η Ροδος τρωει ατελειωτη βροχα με το χαμηλο πανω της και μετα παπαλα. Αλλα θερμοκρασιακα και με τις τιμες που ειδαμε στα 850 το 1950 την αρνητικη την πιστευω πολυ για παραλιακη Ροδο, και για Κασο κοντα στο 0 με ασθενη χιονοπτωση. 

 

2 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Επαναφέρω το ζήτημα των στεπικών κλιμάτων και της κλιματικής ταξινόμησης διάφορων περιοχών στην Ελλάδα.

Βρήκα έναν ξεχασμένο θησαυρό με τους κλιματικούς τύπους Koppen 500 περιοχών σε όλη την επικράτεια! Δυστυχώς έχω μόνο τα screenshots και αφορούν μόνο 10 χρόνια δεδομένων από ΕΜΥ και διάφορους υδρομετεωρολογικούς σταθμούς σύμφωνα με τις σημειώσεις μου. Δε θυμάμαι καν που τα είχα βρεί αλλά είναι σίγουρα πριν 10 χρόνια φάση! Λογικά πρέπει να είναι από Γκουβά ο οποίος είναι ο μόνος στην Ελλάδα που έχει κάνει σοβαρή δουλειά για τη κλιματική κατάταξη Koppen. 

Παρατηρώ από Αττική Ελληνικό και Αίγινα σε θερμό στεπικό και Σπάτα σε ψυχρό στεπικό!

Αν και δεν τον ξερω δυνατος παικτης που καθισε και εβγαλε ολα αυτα με τα δεδομενα που ειχε φυσικα. Το BSk των Σπατων λογικα θα ειναι BSh τωρα πια και οπως και το Ελληνικο θα παιζει με το Csa αναλογως την 30ετια... Εκπλησομαι λιγο με τα Csa της Χαλκιδικης που την περιμενα Cfa, οι καταιγιδες εκει αν και δυνατες καποιες φορες μαλλον θα ειναι συγκυριακες και οχι συστηματικες για να κρατιεται τοσο κατω ο μο το καλοκαιρι! 

Αληθεια ο σταθμος στο Βενιζελο τι βγαζει μετα απο 22 χρονια λειτουργειας?

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, alkis91_2.0 said:

Αληθεια ο σταθμος στο Βενιζελο τι βγαζει μετα απο 22 χρονια λειτουργειας?

Csa καθαρό είναι από τα γρήγορα που έχω δει. Οι τιμές των Σπάτων πιο πάνω πρέπει να ήταν από πολύ ξηρή δεκαετία μάλλον γιατί βλέπω μόλις 269 mm μέσο ετήσιο υετό δίνει. Δυστυχώς είναι μόνο δεδομένα 10ετίας για όλους τους παραπάνω σταθμούς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, alkis91_2.0 said:

To πιστευω και εγω οτι λογικα δεν υπαρχει στο 20o αιωνα καμια περιπτωση ολικης χιονοστρωσης εκει

Μπορεί να μην υπάρχει και από τον 19ο αιώνα λέω εγώ. Είναι μεγάλο νησί με τρομερή κίνηση ήδη από τον 19ο αιώνα. Όλο θα υπήρχε κάτι, κάπου, κάποτε...Έστω και από ξένες πηγές. Δεν έχω βρει τίποτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Μπορεί να μην υπάρχει και από τον 19ο αιώνα λέω εγώ. Είναι μεγάλο νησί με τρομερή κίνηση ήδη από τον 19ο αιώνα. Όλο θα υπήρχε κάτι, κάπου, κάποτε...Έστω και από ξένες πηγές. Δεν έχω βρει τίποτα...

Καλα το να εριξε 5 ποντους στα χορταρακια για λιγες ωρες το 1800-φευγα δεν αποτελει και ειδηση (περα απο εμας εδω 😄) Ειδικα εποχες με ασπρομαυρες φωρο που ετσι κ αλλιως δεν φαινεται τιποτα δεν θα ασχολιοταν κανεις. Αναφορες θα υπηρχαν μονο εαν εκανε εναν γερο χιονια που για εκει ειναι μαλλον αδυνατον η παραπαρα πολυ δυσκολο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Csa καθαρό είναι από τα γρήγορα που έχω δει. Οι τιμές των Σπάτων πιο πάνω πρέπει να ήταν από πολύ ξηρή δεκαετία μάλλον γιατί βλέπω μόλις 269 mm μέσο ετήσιο υετό δίνει. Δυστυχώς είναι μόνο δεδομένα 10ετίας για όλους τους παραπάνω σταθμούς. 

Ακραιο μου φαινεται 10ετια με 269μμ, ουτε ο πειραιας παιζει να μην βγαζει τετοια, παιζει ευκολα να ελειπαν μμ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Ακραιο μου φαινεται 10ετια με 269μμ, ουτε ο πειραιας παιζει να μην βγαζει τετοια, παιζει ευκολα να ελειπαν μμ!

Ναι, μπορεί. Ένα φεγγάρι έπαιζαν πολύ τα Σπάτα για BSh κλίμα σε διάφορες πηγές. Ίσως ήταν από αυτή τη χρονοσειρά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Καλα το να εριξε 5 ποντους στα χορταρακια για λιγες ωρες το 1800-φευγα δεν αποτελει και ειδηση (περα απο εμας εδω 😄) Ειδικα εποχες με ασπρομαυρες φωρο που ετσι κ αλλιως δεν φαινεται τιποτα δεν θα ασχολιοταν κανεις. Αναφορες θα υπηρχαν μονο εαν εκανε εναν γερο χιονια που για εκει ειναι μαλλον αδυνατον η παραπαρα πολυ δυσκολο.

Ζητείται φώτο με χιονισμένο το Μανδράκι. Έστω πέτσα.

Τιμούλα ''ανεκτίμητη'' 😜 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...